Reklama

Owczarek francuski beauceron – opis rasy

Facebook
Twitter
Owczarek francuski beauceron to stara francuska rasa psów, która pochodzi o psów pasterskich chien-Berger de Francais, dzieląca swego przodka z owczarkiem francuskim briardem.

Owczarek francuski beauceron to kuzyn długowłosego briarda. Pies ten w przeszłości pilnował stad owiec, a dzisiaj sprawdza się jako pies do towarzystwa.

Spis treści - kliknij w strzałkę

Owczarek francuski beauceron – historia rasy

Owczarek francuski beauceron to stara francuska rasa psów, która pochodzi o psów pasterskich chien-Berger de Francais, dzieląca swego przodka z owczarkiem francuskim briardem. Pierwsze wzmianki o krótkowłosych owczarkach francuskich pochodzą już z 1578 roku z „La Mason Rustique”.  Nazwa psa pochodzi od krainy Le Beauce. Bardziej dokładny opis owczarka z Beauce pochodzi z 1809 roku, z „Księgi rolniczej” księdza Abbe Roziera.

Pierwsze cechy rasy tych psów opisał w 1889 roku Pierre Meginin. W 1896 roku powstała komisja, która dokonała ustalenia nazwy owczarka krótkowłosego oraz przygotowała opis rasy. Pierwszym beauceronem wpisanym do księgi rodowodowej była suka Bergere de la Chapelle. Standard rasy zmieniany był do 1965 roku jeszcze pięciokrotnie.

Owczarek francuski beauceron wykorzystywany był początkowo do polowania na dziki, następnie do ochrony stad, a w czasie wojny jako pies łączności, obecnie owczarek z Beauce jest psem do towarzystwa.

Owczarek francuski beauceron w Polsce

Pierwszy owczarek francuski krótkowłosy został sprowadzony do Polski przez Antoniego Bojanowskiego w 1990 roku, była to suka France, która stała się założycielką hodowli „z Ladzina”. Obecnie rasa tych psów w Polsce jest raczej mało popularna.

Jak wygląda owczarek francuski beauceron

Owczarek francuski beauceron to duży, masywny i dobrze zbudowany pies. Głowa psa jest dobrze wyrzeźbiona; mózgoczaszka i kufa są tej samej długości; oczy lekko owalne, osadzone na linii prostej; uszy osadzone wysoko. Szyja długa, przechodząca płynnie w łopatki; grzbiet prosty, kłąb wyraźny; ogon noszony nisko, prosty; kończyny proste.

Owczarek francuski beauceron – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie owczarka beaucerona

Pies: 65-70 cm

Suka: 61-68 cm

Owczarek francuski beauceron – waga

Pies, jak u suka między 30 a 40 kg

Szata owczarka francuskiego krótkowłosego

Owczarek francuski beauceron ma krótką, gęstą, sztywną i przylegającą sierść o długości ok. 3-4 cm. Sierść powinna tworzyć delikatne portki i szczotkę na ogonie. Podszerstek jest krótki i gęsty.

Umaszczenie owczarka francuskiego może być czarne z podpalanymi znaczeniami tzw. czerwona skarpeta lub arlekin.

Kategoria wielkości owczarka francuskiego beaucerona

Owczarek francuski beauceron to pies dużej rasy.

Ile żyje owczarek francuski beauceron

Owczarek francuski beauceron żyje od 10 do 12 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Owczarek francuski beauceron – charakter

Owczarek francuski beauceron to według wzorca rasy bezpośredni i pewny siebie pies, jednocześnie łagodny i nieustraszony. W przeszłości był to pies pasterski, a dzisiaj przede wszystkim pies stróżujący w obrębie domu.

Owczarek z Beauce to duży, żywiołowy i aktywny pies o zrównoważonej i stabilnej osobowości. Ten olbrzym to pies o wielkim sercu, jest doskonałym towarzyszem i obrońcom dla całej rodziny.

Swoja energie beauceron lubi wyładowywać, podczas zabaw, a także uprawiając psie sporty. Polecenia swojego przewodnika wykonuje chętnie i bez oporów.

Wszechstronność i pracowitość psa zostały uznane również przez wojsko, policję i straż graniczną, gdzie psy tej rasy bywają na służbie.

Pies ten nie nadaje się do życia bez pracy u boku domatorów. Pies źle wychowany, albo bez wychowania może stać się agresywny i trzeba zdawać sobie z tego sprawę.

Prowadzony z konsekwencją nada się jako przyjaciel rodziny z dziećmi. W swoim otoczeniu owczarek beauceron będzie tolerował inne zwierzęta.

Owczarek francuski beauceron to według wzorca rasy bezpośredni i pewny siebie pies, jednocześnie łagodny i nieustraszony.

Owczarek francuski beauceron – zdrowie

Owczarek francuski beauceron może dożyć nawet 12 lat. To pies dosyć zdrowy i odporny na choroby. Jego szata sprawia, że dobrze znosi zarówno upały, jak i chłody.

Wśród chorób owczarka francuskiego krótkowłosego wskazać należy dysplazję stawów biodrowych, postępujący zanik siatkówki, enostozę oraz alopecję – wypadanie sierści. Psy tej rasy mogą mieć tendencję do skrętu żołądka.

Owczarek francuski beauceron – żywienie

Owczarek z Beauce to pies, któremu zawsze towarzyszy dobry apetyt. Przy tak dużej rasie opłacalne może okazać się karmienie suchą karmą dla psów (komercyjną) bądź za pomocą samodzielnie przygotowanej diet BARF. Tę ostatnią należy jednak ustalić z dietetykiem i odpowiednio suplementować. Psa należy karmić dwa razy dziennie z dwugodzinnymi odstępami przed i po wysiłku.

Owczarek francuski beauceron – pielęgnacja

Pielęgnacja owczarka francuskiego beaucerona nie należy do trudnych. Psy wystarczy wyczesać raz w tygodniu, a w okresie linienia raz dziennie.

Należy jednak pamiętać, by raz w tygodniu wykonać przegląd oczu, uszu, zębów i łap u psa.

Owczarek francuski beauceron – szkolenie

Beauceron to pies o łagodnym charakterze, bardzo pojętny, który doskonale pamięta i wykonuje komendy, które raz przyswoił. Mimo to należy pamiętać, że jest to pies pasterski o pewnej dozie samodzielności, dlatego w nieodpowiednich rękach pies może zacząć wodzić przewodnika.

Jest to pies o wrażliwej naturze, który powinien być socjalizowany od szczeniaka. Psa warto zapisać do psiego przedszkola, a następnie trenować go przez całe jego życie. Pies tej rasy możesz być szkolony również poprzez naukę psich sportów.

Zalety i wady owczarka beaucerona

Zalety owczarka francuskiego krótkowłosego

  • Owczarek beauceron to doskonały pies stróżujący
  • Pies tej rasy nie jest trudny w pielęgnacji
  • Beauceron to dosyć zdrowa rasa psów
  • Owczarek francuski beauceron jest bardzo rodzinnym psem

 

Wady owczarka francuskiego krótkowłosego

  • Owczarek beauceron nie nadaje się dla domatorów
  • To pies, który potrzebuje dużej dawki aktywności fizycznej
  • Owczarek francuskie beauceron powinien być socjalizowany od szczeniaka, a następnie uczony posłuszeństwa, ponieważ bez tego może zacząć dominować opiekuna

Ciekawostki o owczarku francuskim krótkowłosym

  • Owczarek beauceron ma na tylnych łapach podwójne wilcze pazury.
  • Owczarek francuski beauceron to kuzyn briarda.
Cena owczarka francuskiego beaucerona z hodowli wynosi ok. 4000 zł.

Owczarek francuski beauceron hodowla

Kupując owczarka beaucerona z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Owczarek francuski beauceron cena

Cena owczarka francuskiego beaucerona z hodowli wynosi ok. 4000 zł.

Imię dla owczarka francuskiego beaucerona

Ciekawe imię dla psa beaucerona: Charlie, France, Jaque

Ciekawe imię dla suczki beaucerona: Alza, Lily, Lulu

Dla kogo owczarek francuski beauceron będzie idealny?

Beauceron powinien trafić pod opiekę stanowczego i doświadczonego opiekuna, który odpowiednio ułoży owczarka z Beauce. Powinna to być osoba aktywna, która poświęci psu czas na wybieganie oraz wyrozumiała, ponieważ żadne metody siłowe w przypadku tego psa nie powinny mieć zastosowania. Dobrze ułożony beauceron odwdzięczy się troskliwą opieką całego rodzinnego stada.

Klasyfikacja FCI rasy owczarek francuski beauceron

Grupa I: psy pasterskie i zaganiające

Sekcja 1: psy pasterskie

Numer wzorca: 44

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Owczarek francuski beauceron – opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Owczarek francuski beauceron – opis rasy | Zoonews.pl
Description
Owczarek francuski beauceron to kuzyn długowłosego briarda. Pies ten w przeszłości pilnował stad owiec, a dzisiaj sprawdza się jako pies do towarzystwa.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1414

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x