Reklama

Kot nebelung – cena, zdrowie, hodowla

Facebook
Twitter
Nebelung to długowłosa odmiana krótkowłosego kota rosyjskiego niebieskiego.

The original uploader was MCB at English Wikipedia., CC BY-SA 2.5 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5>, via Wikimedia Commons

Spis treści - kliknij

Nebelung to kot czuły, o spokojnym charakterze, który od czasu do czasu uaktywnia się, by wykazać się podczas zabawy z opiekunem.

Nebelung – historia rasy

Nebelung to długowłosa odmiana krótkowłosego kota rosyjskiego niebieskiego. Z niewiadomych przyczyn nebelung pojawiający się w miotach kota rosyjskiego krótkowłosego, nikogo nie interesował i nie podjęto działań zmierzających do wyselekcjonowania go w celu stworzenia nowej rasy. Zorganizowana hodowla tej rasy kotów ruszyła w latach 80. XX wieku pod okiem Cory Cobb i nie było to w Rosji, lecz w Stanach Zjednoczonych. Przez TICA nowa rasa nebelung została uznana w 1987 roku.

Kot nebelung w Polsce

W Polsce nebelung jest rasą bardzo rzadką, ale jest u nas dostępny.

Szukasz karmy dla kota długowłosego?

Reklama

Carnilove Cat Salmon Sensitive&Long Hair

Nebelung – wygląd

Kot nebelung jest bardzo elegancki. Rasa ma długi tułów, głowa kota jest nieco spłaszczona i osadzona na smukłej szyi. Uszy nebelunga są skierowane do przodu, duże i szerokie u podstawy. Oczy są zawsze zielone, a nos szary. Ogon kota jest długi i zaokrąglony na końcu.

Charakterystyka nebelunga

Wysokość kota nebelunga w kłębie

Kotka/Kot: 25-30 cm

Nebelung – waga

Kotka: 3-4 kg

Kot: 4-6 kg

Szata kota nebelunga

Nebelung ma sierść długą, jedwabistą i gęstą.

Kot nebelung występuje wyłącznie w odmianie niebieskiej ze srebrzystym połyskiem.

Kategoria wielkości: nebelung jest kotem średniej wielkości.

Ile żyje kot nebelung?

Nebelung żyje od 10 do 16 lat.

Przeczytaj również o tej rasie kotów

Kot nebelung - charakter

Nebelung to kot czuły, o spokojnym charakterze, który od czasu do czasu uaktywnia się, by wykazać się podczas zabawy z opiekunem. Bardzo ceni sobie czas spędzany wspólnie z opiekunem, przez co nie najlepiej radzi sobie z jego długą nieobecnością. Nebelung lubi spędzać czas z rodziną, lecz o wiele bardziej docenia spokój i ciepłe pielesze. Nie oznacza to, że nie potrzebuje ruchu, wręcz przeciwnie jest to kot sprawny, inteligentny i ciekawy nowych wyzwań. Kota nebelunga trzeba aktywizować, by mógł rozładować energię i ćwiczyć swój umysł, podczas zabaw i jedzenia. Obcych w domu bacznie obserwuje, lecz jest wobec nich raczej nieufny. Gadatliwość negbelunga określić można na umiarkowaną, a jego głos jest melodyjny i nieuciążliwy. Kot bardzo dobrze dogaduje się z kotem czy psem, ale zawsze trzeba zadbać o zasoby i przestrzeń wszystkich zwierząt.

Nebelung – zdrowie

Nebelung dożywa sędziwego wieku i jest dość odporny na zimno. Nie jest skłonny do opuszczania domu – to typowy domator, ale zapewnienie kotu bezpiecznego balkonu i dostępu do okna, daje nebelungowi możliwość obserwacji otoczenia zewnętrznego. Kot nebelung nie ma skłonności do chorób genetycznych, jednak jako mniej liczna rasa może je ujawnić. Zaleca się regularne bilanse weterynaryjne, aby zawczasu zareagować na pojawiające się problemy zdrowotne. Kontroli wymagają nerki i pęcherz. Regularnie szczep i odrobaczaj kota, nawet jeśli nie jest zwierzęciem wychodzącym.

Kot nebelung – żywienie

Nebelung jest łakomy przy misce, dlatego z jednej strony trzeba zadbać o jakość serwowanego pokarmu, a z drugiej zadbać o to, by kot nie był łapczywy, a starał się zdobywać pokarm np. przy misce interaktywnej. Karma dla kota nebelunga może być mokra, sucha lub BARF, lecz unikaj karm  bardzo tłustych i obfitujących w zboża. Jako wsparcie przeciw zakłaczeniu serwuj kotu pasty odkłaczające.

Nebelung - pielęgnacja

Kot nebelung ze względu na długie futro wymaga minimum cotygodniowego wyczesywani martwego włos. Ważne jest to, że włos się nie kołtuni, co z pewnością ułatwi pielęgnację kota. Linienie wzmaga się w okresie wymiany okrywy, ale jest ono nadal umiarkowane, dzięki regularnym zabiegom. W okresie linienia wspomagaj kota codziennym szczotkowaniem. Nebelung jest pieszczochem i nie powinien mieć problemu z poddawaniem się pielęgnacji, zwłaszcza gdy był do niej przyzwyczajany za młodu. Zawsze raz w miesiącu sprawdzaj czystość uszu, zębów i stan oczu oraz długość pazurów.

Zalety i wady kota nebelunga

Zalety nebelunga

 • kot nebelung jest spokojny i zrównoważony
 • nebelung lubi pieszczoty i wspólne zabawy z opiekunem, jest wierny i kochający
 • rasa nebelung jest tolerancyjna wobec mniej temperamentnych zwierząt domowych
 • kot nebelung polecany jest dla osób starszych
 • nebelung nie jest obciążony chorobami genetycznymi

 

Wady nebelunga

 • nebelung źle znosi samotność
 • kot rasy nebelung jest łakomczuchem ze skłonnością do tycia
 • nebelung nie jest polecany do domów z hałaśliwymi dziećmi
 • rasa nebelung nie lubi zmian ani podróży

Szukasz karmy dla kota długowłosego?

Reklama

Carnilove Cat Salmon Sensitive&Long Hair

Kot nebelung - ciekawostki

 • Nebelun zyskał nazwę od niemieckiego słowa „nebel” czyli mgła.
 • Kocięta nebelunga mają oczy jasnozielone lub żółtozielone, lecz wybarwiają się one z czasem na intensywną zieleń, najczęściej do 24 miesięcy od narodzin.
 • Pierwsze nebelungi nazwane zostały na cześć bohaterów niemieckiej baśni „Pieśń o Nibelungach”, kotka Brunhilda i kot Zygfryd.
 • Krzyżowanie nebelunga z kotem rosyjskim krótkowłosym jest zatwierdzone przez organizacje WCF i TICA.
Kot nebelung na trawniku

Nebelung hodowla

Hodowca nebelunga powinien być zrzeszony w oficjalnym związku hodowców. Zawsze też powinien pokazać badania zwierząt dopuszczonych do rozrodu. Przyszły opiekun kota powinien zwrócić uwagę na warunki, w jakich żyją kocięta, jaki jest stan ich rodziców i czy żywność jaką się im serwuje jest wartościowa. Kocięta wydawane są nie wcześniej niż po 3 miesiącach (standard to 15-16 tygodni), by mogły się prawidłowo się socjalizować przy rodzeństwie i być wykarmione przez matkę. Kocięta nebelunga powinny mieć aktualne szczepienia (2x), być odrobaczone (2x) oraz zaczipowane. Rodzicami miotu nebelunga może być nebelung lub kot rosyjski niebieski, lecz nie wszystkie organizacje felinologiczne dopuszczają taką formę rozmnażania.

Kot nebelung cena

Cena nebelunga waha się między 2 a 5 tysięcy złotych.

Imię dla nebelunga

Najciekawsze imię dla samca nebelunga: Fog, Silk, Iggy

Najciekawsze imię dla samicy nebelunga: Mgła, Ilda, Ness

Dla kogo kot nebelung będzie idealny?

Nebelung będzie świetnym towarzyszem osób starszych lub singli, którzy zapewnią mu odpowiednią dawkę ruchu. Rutyna i spokój to to, czego najbardziej potrzebuje nebelung. Kot ten dobrze zaaklimatyzuje się też w domu rodziny ze starszymi, niegwarnymi dziećmi, przy których nie jest straszony nagłym hałasem, ani zaskakiwany regularnymi odwiedzinami licznych gości. Towarzystwo drugiego nebelunga zdecydowanie poprawi komfort psychiczny kota, gdy ty będziesz w pracy.

Klasyfikacja FIFe nebelung

Nebelung jest to rasa nieuznawana przez FIFe

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy kotów?

Summary
Kot nebelung – cena, zdrowie, hodowla | Zoonews.pl
Article Name
Kot nebelung – cena, zdrowie, hodowla | Zoonews.pl
Description
Nebelung to kot czuły, o spokojnym charakterze, który od czasu do czasu uaktywnia się, by wykazać się podczas zabawy z opiekunem.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1056

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x