Reklama

Kot savannah

Facebook
Twitter
Savannah to rasa kotów domowych będąca krzyżówką kota domowego z dzikim serwalem.

By Jason Douglas – By uploader, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1400211

Koty rasy savannah to krzyżówka kota domowego z serwalem. Nie jest to kot dla każdego, jest wymagający, a cena kota tej rasy może sięgnąć nawet 40 tys. zł.

Spis treści

Pochodzenie rasy savannah

Koty savannah są krzyżówką kota domowego z dzikim afrykańskim serwalem. Pierwszy osobnik pojawił się w USA w 1986 roku. Była to krzyżówka serwala z kotem syjamskim. Samiczka z tego miotu przejęła w genach to, co najlepsze: dzikie cętki od ojca serwala i bazowe szaro-beżowe umaszczenie po syjamskiej matce. Imię, jakie nadała jej nowa właścicielka (hodowczyni Suzi Wood) brzmiało Savannah, i to po niej dziedziczy nazwę cała rasa. Hodowla kotów rasy savannah na większą skalę ruszyła w latach 90. XX wieku i do dziś cieszy się popularnością w rodzimym kraju, Kandzie czy Japonii. Za odrębną rasę TICA uznała ją dopiero w 2012 roku.

Charakterystyka rasy kota savannah

Wielkość kota savannah

Kot: 30-48 cm

Kotka: 30-43 cm

Waga kota savannah

Kot: 5-12 kg

Kotka: 5-12 kg

Szata:

Sierść krótka, gładka, przylegająca, nie jest zbyt gęsta

Maść jednolita lub tabby (cętkowana): czarna, srebrzysta tabby, brązowa tabby i czarno-szara tabby

Długość życia: średnio od 13 do 20 lat

Charakter kota savannah

Kot savannah do spokojnych raczej nie należy. Jest temperamentny, wysportowany i całą swoją energie przekierowuje na zabawy, które tą sylwetkę utrzymują w wyśmienitej formie. Dzikie geny sprawiają, że kot savannah lubi przebywać na łonie przyrody wspinając się, biegając, skacząc, a nawet pływając. Motto tego kota mogłoby brzmieć: wszystko jest zabawą i wszystko nadaje się do zabawy. Drzemiąca w nim natura odkrywcy może sprawić, że pochłonie go bez reszty… i ucieknie szukając nowych wrażeń. To kot ciekawski, bystry, który szybko się uczy. Lubi ludzi, a obcy w domu nie stanowią dla niego problemu. Gdy zostaje sam potrafi się wyciszyć, jeśli tylko jego potrzeby psychoruchowe zostaną zaspokojone. Jeśli chodzi o towarzystwo psa to czynnikiem determinującym zażyłość między zwierzakami jest odpowiednia socjalizacja. Z kotami domowymi nie dogaduje się za dobrze, jednak dobrym towarzyszem dla kota rasy savannah będzie kot tej samej rasy. Pomimo swojego ekstrawertycznego charakteru jest zwierzęciem oddanym, wiernym jednemu, a nawet można by rzec jedynemu opiekunowi na całe życie. Rozstanie może spowodować ciężką traumę. Często zachowuje się, jak pies, mimo że nie szczeka, ale chodzi na smyczy, aportuje, wyczekuje pod drzwiami na powrót opiekuna do domu.

Koty savannah cieszą się bardzo dobrym zdrowiem

Autorstwa Jason Douglas – By uploader, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1400204

Zdrowie kota savannah

Koty savannah cieszą się bardzo dobrym zdrowiem, które przekłada się na długość ich życia. Gęsty podszerstek zapewnia im ochronę przed zimnem i wysokimi temperaturami. Choroby, jakie mogą wystąpić, to niedobory kinazy pirogronianowej (PKD), kardiomiopatia przerostowa oraz zapalenie jelit.

Żywienie kota savannah

Koty te są bardzo aktywne, dlatego ważna jest dla nich wysokiej jakości, mokra karma bezzbożowa, która będzie zaspokajała zapotrzebowanie energetyczne zwierzęcia. Dieta BARF też będzie odpowiednia. Karmę należy suplementować w odpowiednie aminokwasy m.in. w taurynę, której niedobory powodują np. zaburzenia w rozrodzie i częstsze martwe ciąże. Koty Savannah raczej nie będą borykały się z nadwagą, ich niewyczerpalne pokłady energii na zabawę im na to nie pozwolą.   

Pielęgnacja kota savannah

Koty rasy savannah potrzebują regularnego wyczesywania, poza okresem linienia wystarczy raz w tygodniu.  Po pielęgnacji futra dokonajmy sprawdzenia uszu, oczu, sprawdźmy stan zębów i dziąseł oraz skontrolujmy długość pazurów.

Zalety i wady kota savannah

Zalety:

 • dobrze znosi samotność
 • nadaje się do domu ze starszymi dziećmi nauczonymi relacji z kotem
 • nie linieją zbyt obficie
 • silnie związuje się ze swoim opiekunem, lecz zamiast pieszczot na kolanach woli zabawę
 • bardzo inteligentny
 • ma świetną pamięć
 • zdrowy i łatwy w pielęgnacji

 

Wady:

 • nie nadaje się dla osób starszych i do domu z malutkimi dziećmi
 • wymagający wychowawczo i socjalizacyjnie – dla doświadczonych opiekunów
 • niezwykle aktywny i nie każdy za nim nadąży
 • brak stymulacji zmysłów tego kota sprawi, że rozrywkę zapewni sobie sam, jego uwaga skupi się na niszczeniu domowych przedmiotów
 • koniecznością jest dobrze zabezpieczona woliera, „dziecięce” zabezpieczania szafek, a nawet lodówki! Zamknięte drzwi nie stanowią przeszkody, lecz wyzwanie.
 • Kupno kota savannah jest kosztowne

Ciekawostki o kotach savannah

 • im genom danego osobnika jest bliższy dzikiemu serwalowi tym kot dłuższy, cięższy i oczywiście cenniejszy
 • kot savannah to świetny skoczek, może skoczyć wzwyż do 2,5 m. Wysokie skoki są oznaką radości
 • to jeden z najdroższych kotów, ich cena w zależności od pokolenia to nawet 40 tys. złotych. Im bliżej spokrewnione z dzikim serwalem, tym cena jest wyższa
 • kocury pokolenia F1 (krzyżówka serwala i kot domowego) i F2 (miot z samicy pokolenia F1 i kot domowego) są bezpłodne
 • na świecie jest zaledwie ok 60 hodowli, wynika to m.in. problemów z płodnością kotów, trudnościami w donoszeniu ciąży, niewielkie mioty (rodzą się maksymalnie 3 osobniki)
 • koty te słyną z bardzo dobrej pamięci, jeśli dojdzie do rozstania z pierwszym opiekunem, to kot potrafi go poznać nawet po wielu latach nieobecności

Kot savannah z hodowli – ile kosztuje

Cena kota rasy savannah z hodowli waha się od 4000 do 40.000 zł.

Klasyfikacja FIFe

Rasa Savannah nie jest uznawana przez FIFe

Kod EMS: brak

 

Redakcja

Poznaj inne najpopularniejsze rasy kotów

Summary
Kot savannah - zdrowie, cena, charakter - ZOONEWS.PL
Article Name
Kot savannah - zdrowie, cena, charakter - ZOONEWS.PL
Description
Koty rasy savannah to krzyżówka kota domowego z serwalem. Nie jest to kot dla każdego, jest wymagający, a cena kota tej rasy może sięgnąć nawet 40 tys. zł.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1418

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x