Reklama
Reklama

Kot kartuski – cena, zdrowie, hodowla

Facebook
Twitter
Kot kartuski – cena, zdrowie, hodowla

Kot kartuski  czaruje uśmiechem, łagodnym usposobieniem, aksamitną sierścią i wyjątkowością. To jedyna rasa kotów pod patronatem Francji.

Spis treści - kliknij

Kot kartuski – pochodzenie

Kot kartuski przywędrował do Francji w XIII wieku z Syrii wraz z krzyżowcami, wśród których było liczne grono zakonników kartuskich. To właśnie od zakonu kot dziedziczy swą nazwę, gdzie żyły kolejne pokolenia kotów. Tryb życia klasztoru w odosobnieniu sprawił, że kot kartuski przez chów wsobny bardzo ujednolicił swój wygląd. Niestety I wojna światowa zdziesiątkował rasę, a jej odbudową zajęto się wraz z początkiem XX wieku. By ratować rasę przed wyginięciem do puli genetycznej kota kartuskiego dołączono między innymi kota brytyjskiego krótkowłosego i kota rosyjskiego niebieskiego. Rasa została uznana za samodzielną przez FIFe w 1977 roku.

Kot kartuski w Polsce

Pierwsze koty kartuskie trafiły do Polski z Francji, a było to około dekadę temu.

Kot kartuski – wygląd

Kot kartuski ma okrągły pyszczek, szerszy u podstawy, wyraźnie uniesione kąciki warg sprawiają, że kot się uśmiecha. Uszy postawione, średniej wielkości, lekko wychylone do przodu.  Nos niebieskoszary. Oczy kota kartuskiego muszą być złote lub miedziane, dobrze wybarwione. Jego ciało jest mocno zbudowane, silne i umięśnione.

Kot kartuski - charakterystyka rasy

Wysokość kota kartuskiego w kłębie

Kotka: 30-35 cm

Kot: 35-40 cm

Kot kartuski – waga

Kotka: 3 – 5 kg

Kot: 3 – 7 kg

Szata kota kartuskiego

Kot kartuski ma sierść krótką, gęsta, błyszcząca i nieprzemakalna. Podszerstek wełnisty u nasady.

Kot kartuski występuje wyłącznie w odmianie niebieskiej, zawsze jednolitej od jasnej po ciemną.

Kategoria wielkości: Kot kartuski jest kotem średniej wielkości, choć samce są średnie do dużych.

Ile żyje kot kartuski?

Kot kartuskie żyje od 13 do 15 lat.

Przeczytaj również o tej rasie kotów

Kot kartuski - charakter

Kot kartuski to pieszczoch, a pluszowe futerko i uśmiech na pyszczku sprawia, że trudno mu tego odmówić. Kartuz ma umięśnione ciało, dlatego bezwzględnie potrzebuje ruchu, by zachować dobre zdrowie i się nie nudzić. W innym razie kot sam znajdzie sobie ciekawe zajęcie, które może nam się nie spodobać. Po dawce harców w jednej chwili potrafi zmienić się w potulnego, spokojnego kociaka.

Kot kartuski jest ciekawski, opanowany i towarzyski. Nie ma problemu z nawiązywaniem kontaktu z obcymi w domu, choć nie do końca jest ufny, to jego ciekawska natura raczej bierze górę nad strachem. Kot kartuski dobrze radzi sobie sam w domu, ale zawsze żywo reaguje na powrót opiekuna, towarzysząc w domowej krzątaninie niemal jak pies.

Kot kartuski - charakter

Kot kartuski – zdrowie

Kot kartuski jest dobrze chroniony grubą sierścią przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Nie ma dla niego większego znaczenia czy jest zimo, mokro czy ciepło, spacer na świeżym powietrzu jest zawsze pożądany. Ruch to także podstawa dobrego zdrowia i profilaktyka nadwagi. Kot kartuski musi mieć nie tylko zapewniony ruch, ale i serwowaną odpowiednią ilość pokarmu. Wśród chorób częściej występujących u tej rasy jest zapalenie pęcherza, cukrzyca oraz kontuzje związane z układem ruchu np. zwichnięcia rzepki. Potomstwo kota kartuskiego może być narażone na tzw. syndrom słabnącego kocięcia (FNI) i jest on związany z niezgodnością grup krwi matki i miotu, często kończąc się śmiercią młodych.

Kot kartuski – żywienie

Jak każde domowe zwierzę także i kot kartuski potrzebuje dobrej jakości karmy, której wartość i jakość protein wpłynie na prawidłowe funkcjonowanie organizmu zwierzęcia. Kot jest mięsożercą i tylko karma wysokomięsna będzie dla niego odpowiednia. Karma mokra  lub BARF będzie dla kartuza lepszym rozwiązaniem zwłaszcza pod kątem profilaktyki nerek, które u tych kotów ulegają częstszym infekcjom. Kot kartuski jest inteligentny i szybko się uczy, dlatego w ramach atrakcji można zakupić mu miskę interaktywną. Jeśli kot kartuski karmiony jest częściej karmą suchą, warto zadbać o atrakcje także przy misce z wodą, sprawdzi się tu fontanna lub wodospad, których szum zachęci kota do picia.  Wodę można dosmaczyć np. sosem własnym tuńczyka.

Kot kartuski - pielęgnacja

Grube futro kota kartuskiego oznacza silne linienie. Niezbędnym jest zatem regularne cotygodniowe wyczesywanie kota, a w okresie linienia wykonywanie pielęgnacji codziennie. Wełnistość podszerstka kota kartuskiego sprawia, że martwy włos ma problem z wypadnięciem, jest wręcz przez niego przytrzymywany. Pomoc kotu jest koniecznością, inaczej skóra może się zaparzyć, a dodatkowo kartuz zliże jej więcej podczas samopielęgnacji. Tworzące się kule włosowe w przełyku przyczynią się do problemów z jedzeniem, wypróżnianiem i aktywnością. W czynnościach pielęgnacji kota kartuskiego nie może zabraknąć przeglądu uszu, zębów, oczu i pazurów. Kot kartuski nie powinien być czesany furminatorem, wybierz dla niego pudlówkę lub rękawicę.

Zalety i wady kota kartuskiego

Zalety kota kartuskiego

 • kot kartuski nie jest zbyt gadatliwy, woli stosować inne metody komunikacji (głos kartuza jest spokojny i cichy, częściej mruczy i świergocze)
 • kot kartuski jest odporny na chłód, lubi aktywność na dworze (kartuz jest sprawny, silny i szybki)
 • chartreux jest aktywnym kotem i potrzebuje wyzwań intelektualnych i fizycznych
 • kartuz dobrze dogaduje się z innymi domowymi zwierzętami, jest przyjazny, łagodny i lojalny
 • kot kartuski nadaje się na pierwszego pupila

 

Wady kota kartuskiego

 • kot kartuski bardzo intensywnie linieje
 • chartreux znudzony może udać się na eksplorację okolicy (zadbaj o mikrochip i rejestrację kota w bazie oraz zakup kotu adresówkę)
 • kot kartuski to łakomczuch
 • kot kartuski nie lubi brania na ręce, ale pieszczoty jak najbardziej

Kot kartuski - ciekawostki

 • Kot kartuski to narodowa rasa Francji. W kraju rodzimym kota nazywa się chartreux, które należy czytać jako szatre.
 • Słynnym właścicielem kota kartuskiego był prezydent Francji Charles de Gaulle.
 • Kot kartuski to także gwiazda reklam karm Sheba.
 • Na przełomie XIV i XVII wieku kot kartuski ceniony była za skuteczne tępienie gryzoni i futro, które sprzedawane było jako futro norek.
Kot kartuski z rodowodem TICA kosztuje od 2 do 3 tysięcy złotych

Kot kartuski – hodowla

Hodowca kotów kartuskich powinien być zrzeszony w oficjalnym związku hodowców. Zawsze też powinien okazać badania zwierząt dopuszczonych do rozrodu. Przyszły opiekun kota powinien zwrócić uwagę na warunki, w jakich żyją kocięta, jaki jest stan ich rodziców i czy żywność jaką się im serwuje jest wartościowa. Kocięta wydawane są nie wcześniej niż po 3 miesiącach, by mogły nauczyć się kocich umiejętności przy matce i być przez nią wykarmione. Kocię kota kartuskiego powinno mieć aktualne szczepienie i być odrobaczone. Nie wolno krzyżować kota kartuskiego z kotem brytyjskim, dlatego warto się dokładnie przyjrzeć rodzicom kocięcia, które chcemy zakupić. Bardzo często kot kartuski jest mylony z brytyjczykiem. Różnice to: nos kartuza bez stopu, głowa trapezowa, a nie okrągła, zawsze niebiesko-szary bez pręgowań, sierść jednolita barwnie, jest bardziej żywiołowy niż kot brytyjski. Zbyt niska cena za rasowego kartuza jest sygnałem ostrzegawczym.

Kot kartuski cena

Kot kartuski z rodowodem TICA kosztuje od 2 do 3 tysięcy złotych. Cenniejsze kartuzy mają intensywnie wybarwione oczy i nienaganną jakość futra. Cena kota kartuskiego zależy także od renomy hodowli, możliwości dalszego rozrodu, płci i wieku kota.

Imiona dla kota kartuskiego

Najciekawsze imię dla samca kota kartuskiego: Grafi, Lupin, Blu

Najciekawsze imię dla samicy kota kartuskiego: Karo, Merci, Gris

Dla kogo kot kartuski będzie idealny?

Idealnym miejscem dla kota kartuskiego będzie dom z dziećmi, z którymi kot chętnie będzie się bawił. Mile widziane są też inne zwierzęta. Tak naprawdę każdy dom będzie dla niego dobry, jeśli poświęci się kotu czas na zabawę i zaspokoi potrzeby społeczne. Dobrze, gdyby kot mógł wychodzić całorocznie na zabezpieczony ogród, aby dać upust instynktowi łowcy. W zastępstwie ogrodu kot kartuski z chęcią nauczy się spacerowania na smyczy.

Klasyfikacja FIFe rasy kot kartuski

kat. III: koty krótkowłose i somalijskie

Kod EMS: CHA

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy kotów?

Summary
Kot kartuski – cena, zdrowie, hodowla | Zoonews.pl
Article Name
Kot kartuski – cena, zdrowie, hodowla | Zoonews.pl
Description
Kot kartuski czaruje uśmiechem, łagodnym usposobieniem, aksamitną sierścią i wyjątkowością. To jedyna rasa kotów pod patronatem Francji.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1130

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x