Reklama

Kot tajski – kot syjamski starego typu

Facebook
Twitter
Kot tajski – kot syjamski starego typu

Kot tajski to stara odmiana kota syjamskiego: różnią się wyglądem, mają podobne charaktery, ale kot tajski jest nieco zdrowszy. Jaki jest jego charakter?

Spis treści - kliknij

Kot tajski – historia rasy

Kot tajski określany jest jako Old Style Siamesekot syjamski starego typu. Określenie to ma związek z historią tej rasy kotów. Jeszcze do lat 90. XX wieku zarówno kot tajski, jak i syjamski istniały pod jedną wspólną nazwą rasy – kot syjamski. Powstanie dwóch odrębnych ras ma związek ze zmianami preferencji hodowców. Koty syjamskie, eksportowane na masową skalę na całym świecie zaczęły w XX wieku tracić swój pierwotny wygląd na rzecz kotów bardziej smukłych. Doprowadziło to do sytuacji, w której w latach 60. XX wieku napotkanie na kota syjamskiego starego typu było już bardzo rzadkie. Pasjonaci starych syjamów rozpoczęli działania zmierzające do odtworzenia kota w starym typie. Już w latach 80. XX wieku powstały pierwsze hodowle kotów bardziej okrągłych i mocniej zbudowanych – w starym typie. W 1990 roku kot syjamski tajski został uznany  przez Międzynarodową Federację Kynologiczną, a w 2015 roku kota tajskiego – Thai uznała FIFe.

Historia kotów tajskich wywodzi się zatem od kotów syjamskich. Koty tajskie posłużyły do odtworzenia pierwotnego wyglądu rasy starych kotów syjamskich. Co ciekawe dawna nazwa Tajlandii to właśnie Syjam.

Kot tajski w Polsce

Kot tajski to rasa, która w Polsce wciąż jest bardzo rzadko spotykana. W Polsce istnieje dosłownie kilkanaście hodowli.

Jak wygląda kot tajski?

Kot tajski to rasa średniej wielkości kot o okrągłej głowie średniej wielkości i klinowatym kształcie; uszy średniej wielkości, zaokrąglone na końcach; oczy zawsze intensywnie niebieskie. Kot tajski ma wydłużony tułów; długi, zwężający się ogon oraz dobrze umięśnione kończyny.

Kot tajski – charakterystyka rasy

Wielkość w kłębie kota tajskiego

Kot: 30-35 cm

Kotka: 30-35 cm

Kot tajski – waga

Kot: 4-5 kg

Kotka: 3 kg

Szata kota tajskiego

Kot tajski ma krótką sierść, przylegającą do ciała. Koty tajskie występując zazwyczaj w umaszczeniu kremowym i beżowym – seal-point, inne odmiany barwne to blue-point; red-point; chocolate-point oraz lilac.

Kategoria wielkości: kot tajski to średniej wielkości kot

Ile żyje kot tajski?

Długość życia kotów tajskich potrafi sięgnąć nawet 20 lat. 

Przeczytaj również o tej rasie kotów

Kot tajski – charakter

Kot tajski to z charakteru kot syjamski. To kociak bardzo inteligentny, nieco spokojniejszy od syjama, bardzo otwarty i kochający swojego opiekuna. Ich otwarty charakter wynika najprawdopodobniej z faktu, iż w miocie potrafi urodzić się nawet 6 kociąt tajskich, co powoduje, że od osesków mają kontaktów z dużą liczbą zwierząt i są mocno zsocjalizowane. Między innymi z tego powodu byłoby dobrze, gdyby  poza codziennym kontaktem z opiekunem kot tajski miał w domu przynajmniej jednego towarzysza swojej rasy.

Koty tajskie są inteligentne, szybko się uczą, uwielbiają zabawy, nie są kotami niezależnymi. W przypadku braku uwagi kot tajski bardzo szybko upomni się o nią swoją gadatliwością. To rasa, która z natury jest bardzo aktywna, zatem opiekun będzie zobowiązany, by każdego dnia poświęcić kotu tajskiemu czas na zabawy.

Jest to rasa, która dobrze dogada się z innymi kotami, psami. Kot tajski nadaje się zarówno do domu z dziećmi, jak i dla osób starszych.

Kot tajski to z charakteru kot syjamski.

Kot tajski - zdrowie

Kot syjamski starego typu to bardzo zdrowa rasa. Koty tajskie praktycznie nie wykazują chorób genetycznych. Delikatna szata kota tajskiego powinna wskazać opiekunowi, że kot nie powinien być zabierany na spacery w czasie silnych mrozów. Koty wychodzące powinny być regularnie szczepione i zabezpieczane przeciw pasożytom.

W przypadku kotów tajskich jednym z problemów, jaki może się pojawić jest postępujący zanik siatkówki oraz zwłóknienie sprężyste wsierdzia.

Kot tajski – żywienie

Najlepszym pokarmem dla kota tajskiego będzie dieta BARF. Jeżeli jednak nie masz czasu na samodzielnie przygotowywanie posiłków dla swojego kociaka może bez obaw podać komercyjną mokrą karmę dla kota ewentualnie karmę suchą.

Kot tajski – pielęgnacja

Jak w przypadki innych kotów o krótkiej i delikatnej sierści kot tajski powinien być wyczesany raz na tydzień za pomocą delikatnej szczotki z miękki włosiem. Między wyczesywanie i tak kot straci martwą sierść, podczas zabaw z opiekunem.

Rutynowa pielęgnacja powinna również polegać na regularnym przycinaniu kocich pazurów, sprawdzaniu oczu oraz uszu.

Zalety i wady kota tajskiego

Zalety kota tajskiego

  • Kot tajski to bardzo mocno przywiązują się do człowieka rasa
  • Kot syjamski starego typu to rasa, która powinna żyć w towarzystwie przynajmniej jednego kota
  • Kocięta tajskie uwielbiają zabawy

 

Wady kota tajskiego

  • To rasa, która potrafi być zaborcza
  • Kot tajski intensywnie wokalizuje
  • Kot ten nie lubi samotności

Ciekawostki o kotach tajskich

  • Kot tajski to długowieczna rasa, która może żyć nawet 20 lat!
  • Koty ze złamanymi ogonami były niegdyś pożądane jako symbol szczęścia – dzisiaj jest to wada genetyczna, która dyskwalifikuje z dalszej hodowli
  • Kocięta tajskie po urodzeniu są białe, dopiero po kilku dniach ich szata ulega wybarwieniu

Kot tajski cena

Koty tajskie z hodowli kosztują od 2000 do 4000 zł.

Koty tajskie z hodowli kosztują od 2000 do 4000 zł.

Kot tajski hodowla

Kupując kota tajskiego z hodowli zwróć uwagę na to, w jakich warunkach żyją koty, czy hodowca pozwoli obejrzeć matkę kotów. Wraz z zakupionym kotem powinieneś otrzymać metrykę, na podstawie której wyrobiony zostanie rodowód. Jeżeli hodowca twierdzi, że nie ma metryki, to najprawdopodobniej hodowla nie jest zarejestrowana w żadnym związku.

Imiona dla kota tajskiego

Ciekawe imię dla kota tajskiego: Buzz, Darwin, Elmo

Ciekawe imię dla kotki tajskiej: Afrodyta, Cykka, Frida

Dla kogo kot tajski będzie idealny?

Kot tajski to rasa, która potrzebuje opiekuna, który zapewni kotu odpowiednio dużo atencji. Kot tajski bardzo mocno przywiązuje się do człowieka, a pozostawanie w domy na dłuższy czas w samotności może doprowadzić do problemów behawioralnych u kota. Kot tajski nada się do domu z dziećmi, z innymi zwierzętami oraz dla osób starszych.

Klasyfikacja FIFe rasy kot tajski

Kategoria IV: koty syjamskie i orientalne

Kod EMS: Thai

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy kotów?

Summary
Kot tajski – kot syjamski starego typu | Zoonews.pl
Article Name
Kot tajski – kot syjamski starego typu | Zoonews.pl
Description
Kot tajski to stara odmiana kota syjamskiego: różnią się wyglądem, mają podobne charaktery, ale kot tajski jest nieco zdrowszy. Jaki jest jego charakter?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1720

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x