Reklama
Reklama

Kot tonkijski – cena, zdrowie, hodowla

Facebook
Twitter
Kot tonkijski to rasa kotów znana od lat 30. XX wieku, kiedy to protoplastka rasy kotów burmańskich kotka Wong Mau urodziła pierwszy miot po skrzyżowaniu jej z kotem syjamskim.

By Kamée – Own work, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7933383

Kot tonkijski to krzyżówka kota syjamskiego i kota burmańskiego. Popularniejszą wersją kota są okazy amerykańskiej linii, a więc krąglejsze o mniejszych uszach. 

Spis treści - kliknij strzałkę

Kot tonkijski – pochodzenie

Kot tonkijski to rasa kotów znana od lat 30. XX wieku, kiedy to protoplastka rasy kotów burmańskich kotka Wong Mau urodziła pierwszy miot po skrzyżowaniu jej z kotem syjamskim. Te kotki, które odbiegały znacząco wyglądem od matki i ojca, najprawdopodobniej były właśnie nienazwanymi jeszcze kotami tonkijskimi. Koty tonkijskie pokazano światu w połowie XX wieku, ale bez większego zainteresowania, wówczas nazywano je złotymi syjamami. Celową hodowlę prowadzono w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Amerykański Związek Hodowców Kotów Rasowych uznał rasę kot tonkijski w latach 80. XX wieku. FIFe rasy nie uznaje.

Kot tonkijski w Polsce

Kot tonkijski nie jest szczególnie popularny w Polsce, pierwszy raz pojawił się w 1996 roku.

Kot tonkijski – wygląd

Kot tonkijski ma smukłe, wyważone i muskularne ciało. Głowa kota jest trójkątna, uszy szerokie. Oczy są duże w kształcie migdałów, w kolorach czystych i mieszanych (niebieskie, zielone i żółte). Nogi, podobnie jak ciało są mocne i smukłe, tylne nieco dłuższe od przednich. Ogon kota tonkijskiego jest długi.

Charakterystyka kota tonkijskiego

Wysokość kota tonkijskiego w kłębie

Kotka: 20 cm

Kot: do 25 cm

Kot tonkijski – waga

Kotka: 2-4 kg

Kot: 5-6 kg

Szata kota tonijskiego

Kot tonkijski może mieć sierść krótką lub długą, aksamitną, lśniącą bez gęstego podszerstka, przylegającą do ciała. Maska, nogi i ogon zawsze ciemniejsze od reszty ciała.

Kot tonkijski występuje w wielu odmianach barwnych: niebieski, naturalny, liliowy i czekoladowy, ale również czerwony, taby, krem i tortie.

Kategoria wielkości kota tonkijskiego

Kot tonkijski jest kotem średniej wielkości.

Ile żyje kot tonkijski?

Kot tonkijski żyje od 14 do 17 lat.

Przeczytaj również o tej rasie kotów

Kot tonkijski - charakter

Według wzorca rasy, kot tonkijski jest kotem niezwykle czułym, wręcz domagającym się bliskości z rodziną. Kot ten bardzo lubi zabawy stymulujące jego inteligencję. Jako zwierzę towarzyskie i łaknące uwagi powinien mieć zaspokojone potrzeby zabawy w połączeniu z budowaniem więzi z opiekunem. Nauka sztuczek kota jest jak najbardziej wskazana. Tonka ma wyostrzone zmysły, a w połączeniu z aktywnym trybem życia bardzo szybko rozeznaje się w otoczeniu. Z łatwością przystosowuje się do nowego otoczenia i lubi podróże. Kot tonkijski nie wykazuje strachu przed obcymi, ale powinien być właściwie socjalizowany od kociaka. Zazwyczaj jednak bojaźń ustępuje na rzecz ciekawości. Nie jest to kot niezależny, jak musi, zostanie sam, ale woli mieć towarzystwo i z pewnością przywita wszystkich już w progu domu. Wyjścia na spacer kota tonkijskiego muszą odbywać się pod kontrolą (zabezpieczony balkon/woliera lub na smyczy), gdyż jest to zwierzak bardzo ufny i oddali się bez wahania z obcą sobie osobą.

Kot tonkijski – zdrowie

Kot tonkijski nie ma gęstego podszerstka, przez co jest wrażliwy na znaczne wahania temperatury. Jako kot niezwykle aktywny nie ma problemu z zachowaniem odpowiedniej masy ciała, ale niezmiernie ważne jest zapewnienie mu stymulującego środowiska i regulowanie diety w razie spadku aktywności. Regularne kontrole weterynaryjne są obowiązkiem opiekuna i nie wolno ich zaniechać, by w porę wykluczyć problemy zdrowotne. Nawet niezwykle zdrowy kot, jakim jest tonka, także może mieć problemy zdrowotne. Najczęściej u kota tonkijskiego występują infekcje w obrębie jamy ustnej, postępujący zanik siatkówki oraz amyloidoza.

Kot tonkijski – żywienie

Kot tonkijski jest ruchliwy, a co za tym idzie je więcej niż umiarkowanie aktywne koty. Bezwzględnie trzeba stosować dla niego zbilansowaną dietę, by dostarczyć kotu wartościowego posiłku bez ryzyka otyłości. Ilość podawanego pokarmu należy dostosować do wieku i stanu zdrowia tonki. Kot tonkijski będzie niezmiernie wdzięczny za interaktywną miskę, która zaspokoi głód i zadba o rozrywkę intelektualną przy jedzeniu. To samo dotyczy wodopoju, tonka z pewnością zainteresuje się wodospadem lub źródełkiem.

Kot tonkijski - pielęgnacja

Pielęgnacja kota tonkijskiego jest prosta. Kot wymaga jedynie cotygodniowego, delikatnego  wyczesywania i przecierania miękką szmatką dla zachowania połysku sierści. Cotygodniowe czesanie jest dla kota tonkijskiego przyjemnością, gdyż cała uwaga skupia się właśnie na nim. Sezonowe gubienie sierści jest niewielkie. Poza tym trzeba sprawować kontrolę nad czystością zębów, uszu i dbać o utrzymanie zdrowia oczu. Długość pazurów kota tonkijskiego monitoruj raz na tydzień i skracaj, jeśli tego wymagają.

Zalety i wady kota tonkijskiego

Zalety kota tonkijskiego

  • kot tonkijski jest towarzyski, lubi podejmować kontakt z ludźmi i zwierzętami
  • tonka lubi się bawić, jest ruchliwy i ciekawski, a przy tym łagodny
  • tonki linieją nieznacznie
  • kot tonkijski właściwie zsocjalizowany dogada się z innym kotem i psem pod jednym dachem

 

Wady kota tonkijskiego

  • kot tonkijski jest dość gadatliwy
  • tonka jest łakomczuchem
  • kot tonkijski wymaga sporej dawki stymulacji
  • kot tonkijski jest bardzo ufny wobec obcych, co może być dla nie niebezpieczne

Kot tonkijski - ciekawostki

  • We Francji kot tonkijski jest rasą kotów tybetańskich.
  • Sierść młodych kotów tonkijskich ciemnieje wraz z wiekiem, do drugiego roku życia wybarwia się ostatecznie.
Kot tonkijski w zależności od renomy hodowli i linii hodowlanej może kosztować od 2,5 do 3 tysięcy złotych.

By Edenvane – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=32353084

Kot tonkijski – hodowla

Hodowca kotów tonkijskich powinien być zrzeszony w oficjalnym związku hodowców. Przyszły opiekun kota powinien zwrócić uwagę na warunki, w jakich żyją kocięta, jaki jest stan ich rodziców i czy żywność jaką się im serwuje jest wartościowa. Odpowiedzialny hodowca kryje kotkę nie częściej niż raz do roku, by zwierzę mogło się zregenerować. Zawsze też powinien wykazać się badaniami zwierząt dopuszczonych do rozrodu. Kocięta wydawane są nie wcześniej niż po 3 miesiącach, by mogły nauczyć się kocich umiejętności przy matce i być przez nią wykarmione. Kocię kota tonkijskiego powinno mieć aktualne szczepienie i być odrobaczone. Koty tonkijskie mogą być rozmnażane tylko w obrębie rasy (rodzą się zarówno koty syjamskie, jak i burmańskie) i z kotami burmańskimi w typie angielskim (odmiana amerykańska kota tonkjskiego jest krępa, głowa bardziej zaokrąglona, pyszczek jest spłaszczony, a uszy są nieduże).

Ile kosztuje kot tonkijski?

Kot tonkijski w zależności od renomy hodowli i linii hodowlanej może kosztować od 2,5 do 3 tysięcy złotych.

Imiona dla kota tonkijskiego

Ciekawe imię dla samca kota tonkijskiego: Tony, Szpieg, Bengie

Ciekawe imię dla samicy kota tonkijskiego: Tola, Mała, Fisia

Dla kogo kot tonkijski będzie idealny?

Kot tonkijski odnajdzie się świetnie w rodzinie z dziećmi, których kreatywność świetnie współgra z potrzebami zabawowymi tych kotów. Dzieci zawsze powinny być nauczone relacji z kotem i mieć wyraźnie zaznaczone granice tego, co wolno, a czego nie. Tonka przez wzgląd na spore potrzeby stymulacji źle będzie się czuł w domu nieaktywnego seniora lub osób zapracowanych.

Klasyfikacja FIFe kota tonkijskiego

Kot tonkijski nie jest uznawany przez FIFe

Kod EMS: TOL ( długowłose), TOS (krótkowłose)

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy kotów?

Summary
Wejść na stronę: 2303

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x