Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

KOT RAGDOLL

Facebook
Twitter
Ragdoll – cena, hodowla, opis rasy

Autorstwa InesSiwińska – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=63053122

Spis treści

Witaj! Jeśli interesujesz się kotami rasy Ragdoll i rozważasz adopcję lub zakup jednego z tych uroczych futrzaków, to idealnie trafiłeś. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy obszerne kompendium wiedzy na temat Ragdolli. To rasa, która swoim spokojnym charakterem i niezwykłą uległością może idealnie wpasować się w życie wielu miłośników kotów, ale nie każdy dom będzie dla niej odpowiedni. W naszym poradniku znajdziesz wszystko, co musisz o nich wiedzieć, od ich pochodzenia, przez charakter, aż po szczegóły dotyczące pielęgnacji i zdrowia. Na końcu artykułu zaprezentujemy Ci również zalety i wady posiadania kota tej rasy oraz orientacyjne ceny tych pięknych mruczków. Zapraszamy do lektury i życzymy przyjemności z poznawania tej fascynującej rasy!

Podstawowe informacje o rasie

🌅 Kraj pochodzenia

USA

🐱 Kod EMS

RAG

➡ Waga

Kotka: 4-6 kg; kocur: 5-9 kg

❤ Długość życia

15-18 lat

💢 Charakter

Ragdoll to typowy pieszczoch, zamiast zabawy czy wspinaczki woli leżenie na kolanach opiekuna lub przechadzki po domu.

Jak wygląda ragdoll?

Ragdoll to duży, ciężki i silny kot. Na masę kota składa się głównie tkanka mięśniowa i gruby kościec. Kot ten ma szeroką klatkę piersiową, a jego zad ma równą szerokość co barki. Głowa kota jest trójkątna z silnym i krągłym podbródkiem oraz prostym nosem. Na jej szczycie osadzone są szerokie u nasady uszy z wyraźnymi pędzelkami na końcówkach. Kot ma oczy owalne i duże, szeroko rozstawione, zawsze w kolorze niebieskim. Zad wieńczy długi, puchaty ogon, który zwęża się ku końcówce. Ciężkie ciało dźwigają mocne, średniej długości kończyny, z dużymi włochatymi stopami.

Charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie

Kot: 33-38 cm

Kotka: 30-35 cm

Ragdoll waga

Kot: 5-9 kg

Kotka: 4-6 kg

Szata

Sierść ragdolla jest półdługa, gęsta, błyszcząca i jedwabista z niewielkiej ilości podszerstkiem, dzięki czemu nie ma tendencji do kołtunienia.

Maść ragdolli jest zawsze ze znaczeniem point typu syjamskiego (ciemniejsza maska na pysku oraz ciemne nogi, ogon i uszy) we wszystkich wariantach kolorystycznych (bez bursztynowego). Najpopularniejsze koty są ciemnobrązowe i niebieskie.

W niektórych źródłach specjaliści podają, że ragdolle występują w czterech odmianach kolorpoint oraz jako ragdoll bicolor i odmiany mieszane:

  • point foczy – korpus jasnopłowy przechodzący w jasnokremowy na dolnych częściach ciała. Znaczenia są focze, skóra nosa ciemnobrązowa, poduszeczki łap ciemnobrązowe lub czarne
  • Point czekoladowy – korpus w kolorze kości słoniowej z pointami w kolorze mlecznej czekolady, skóra nosa i poduszeczki łap różowe
  • Point niebieski – korpus niebieskoszary, przechodzący w jasnoniebieski na dolnych częściach ciała, znaczenia niebieskie, tak samo, jak skóra nosa i poduszeczki łap
  • Point liliowy – korpus mlecznobiały z szaroróżowymi znaczeniami, liliową skórą nosa i poduszeczki łap w kolorze różowego korala
Rasa ragdoll jest dość młoda

pixabay.com/images/id-4425461/

Jaki charakter mają ragdolle?

Ragdoll to typowy pieszczoch, zamiast zabawy czy wspinaczki woli leżenie na kolanach opiekuna lub przechadzki po domu. Nie należy do tych kotów, których jest wszędzie pełno. Jego spokojna, dystyngowana natura zachwyci niejednego domatora. Lubi być przy człowieku, ale nie jest przy tym natrętny, delikatnym głosem prosi o atencję.

Ragdolle są niezwykle przywiązane do swoich właścicieli, dostosowując się do ich trybu życia. Te inteligentne zwierzęta, choć ciekawe świata, wykazują psopodobne zachowania, takie jak aportowanie czy wykonywanie sztuczek. Są to koty niezwykle towarzyskie, idealne do terapii z udziałem zwierząt, ze względu na swoją potulność i odporność psychiczną. W sytuacjach stresowych raczej uciekają, niż reagują agresją.

Kot tej rasy nie jest hałaśliwym mruczkiem, w porozumiewaniu się z człowiekiem wybiera mowę ciała. Jego łagodny temperament i natura kanapowca nie pozwala mu oddalić się z domu, ucieczki to zdecydowanie nie jego domena. Aktywność tego kota jest niewielka, woli czekać na zabawki niż się za nimi uganiać. Opiekun powinien jednak zapewnić kotu rozrywki ruchowe i intelektualne. Być może inne kocie lub psie towarzystwo będzie temu sprzyjać. Ragdolle będą żyły w zgodzie zarówno z kotami, jak i psami.

Czy koty rasy ragdoll są zdrowe?

Ragdoll jest kotem odpornym i wytrzymałym, choć i on może chorować. Dolegliwości zdrowotne wynikają przede wszystkim z niewielkiej puli genetycznej – 45% puli genów pochodzi z hodowli Ann Baker. Dotychczas specjaliści opisali kilka chorób, które mogą się pojawiać u tych kotów: kardiomiopatia przerostowa (HCM, zgrubienie i usztywnienie ścian serca) lub wielotorbielowatość nerek (torbiele na nerkach). Ragdolle mogą zapadać na mukopolisacharydozę (prowadzi ona do problemów ze stawami i mętnienia rogówki oka). Rasa jest niestety podatna na choroby układu moczowego (np. kamica nerkowa). Regularne wizyty weterynaryjne mogą znacząco przyczynić do szybkiego wykrycia problemów zdrowotnych i wdrożenia leczenia. 

Typowe choroby tej rasy kotów

  • Kardiomiopatia przerostowa
  • Wielotorbielowatość nerek
  • Mukopolisacharoza – u kotów, które posiadają w swym genotypie geny australijskie
  • Choroby układu moczowego
Ragdoll cena

pixabay.com/images/id-4355622/

Historia rasy

Ragdolle to dość młoda rasa kotów. Powstała w USA w 1963 roku dzięki kalifornijskiej hodowczyni kotów perskich Ann Baker. Koty te to dystyngowana krzyżówka kota birmańskiego, burmskiego oraz persów. Anna Baker zapoczątkowała kampanię reklamującą nową rasę w ramach własnego Międzynarodowego Stowarzyszenia Kotów Ragdoll (ang. IRCA), zastrzegając nazwę ragdoll w urzędzie patentowym. Poza IRCA w hodowlę włączyli się inni miłośnicy tej rasy: Laura i Denny Daytonowie. Dzięki ich przewodnictwu utworzono wzór rasy, który został doceniony przez CFA i FIFe.

Historie nie z tej ziemi związane z powstaniem tej rasy

Bujna wyobraźnia hodowczyni doprowadziła do pojawienia się historii, jakoby w powstanie rasy były zamieszane siły pozaziemskie czy rządowa Centralna Agencja Wywiadowcza… Między bajki należy też włożyć informacje, że koty te są niewrażliwe na ból. To niestety niemoralny zabieg marketingowy hodowczyni. To jednak nie koniec pomysłowości hodowczyni. W świat wypuściła także plotkę o tym, że ragdoll powstał w wyniku mieszanki genów ludzkich i kocich… Ann Baker zastrzegła patentem nazwę „ragdoll”, jednak patent ten wygasł w 2005 roku.

Oficjalna rejestracja rasy nastąpiła w 1965 roku w USA, a w Wielkiej Brytanii w 1983 roku.

Ragdolle to bardzo popularne koty w naszym kraju. Pierwsze osobniki pojawiły się w Polsce w 2001 roku.

Żywienie: jak karmić ragdolle?

Ragdolle powinny otrzymywać karmę wysokiej jakości, z odpowiednią zawartością mięsa. Zalecane jest również stosowanie diety BARF, opartej na surowym mięsie i naturalnych składnikach. Ze względu na tendencję do tycia, ważne jest kontrolowanie wielkości porcji i unikanie nadmiaru kalorii. Regularne podawanie świeżej wody jest niezbędne, a rozmieszczenie miseczek z wodą w różnych miejscach domu może zachęcić kota do częstszego picia. Karmy mokre mogą również pomóc w utrzymaniu odpowiedniego nawodnienia. Pamiętaj, aby dostosować dietę do wieku, aktywności i stanu zdrowia kota

Nie spodziewaj się u tego kota łakomstwa, wybredny nie jest, ale łakomy również nie. Podawanie na stałe karmy suchej nie jest wskazane, gdyż trudniej ocenić spożycie płynów, bardzo istotne przy chorobach nerek.

Jak pielęgnować ragdolla?

Pielęgnacja ragdolla wymaga regularnego czesania jego półdługiego, jedwabistego futra, które jest zazwyczaj pozbawione podszerstka i nie skłonne do kołtunienia. Szczególną uwagę należy zwrócić na dłuższą sierść w okolicach karku i ogona. Używanie metalowego grzebienia z długimi, wąsko rozstawionymi zębami co kilka dni pomoże utrzymać sierść w dobrej kondycji i może wzmocnić więź między kotem a właścicielem. Ważne jest, aby podczas czesania nie szarpać sierści, by nie zrazić kota do zabiegu. Po pielęgnacji warto nagrodzić kota, aby kojarzył ją pozytywnie. Kąpiele nie są zalecane dla ragdolli, chyba że są absolutnie konieczne, wtedy lepiej wybrać suchy szampon jako mniej stresującą opcję zarówno dla kota, jak i opiekuna.

Standardem pielęgnacji kota powinna być kontrola uszu, oczu i pazurów. Zabiegom higienicznym powinny podlegać też zęby. Sprawdzaj ich stan i szczotkuj je, by zapobiec chorobom dziąseł i przyzębia. 

Zalety i wady

Ragdoll zalety

  • Jest to kot niezwykle łagodny, spokojny i zrównoważony
  • to idealny kot rodzinny lub dla osób spokojnych
  • ragdolle będą świetnym wyborem dla początkujących kociarzy, lub na pierwszego zwierzaka także dla seniorów
  • koty tej rasy są typowymi domatorami, oddane opiekunowi pieszczochy

 

Ragdoll wady

  • koty tej rasy są bardzo ufne, nie powinny być kotami wolnowychodzącymi
  • kot tej rasy ma skłonność do tycia

Ciekawostki o rasie

  • Biorąc kota tej rasy na ręce, jego ciałko staje się wiotkie i właśnie dlatego nazywany jest „szmacianą lalką”.
  • Kocięta ragdolli z genem aktywizującym umaszczenie point rodzą się całkowicie białe.
  • Ragamuffiny to koty bardzo podobne wizualnie i charakterologicznie do ragdolli, ale występują w większej liczbie kombinacji kolorystycznych.
  • Intensywność umaszczenia u ragdolli jest zależna od temperatury, im częściej kot przebywa w chłodniejszym otoczeniu, tym ciemniejsze wybarwienia na sierści.

Ragdoll hodowla

Hodowca kotów rasy ragdoll powinien być zrzeszony w oficjalnym związku. Przyszły opiekun kota powinien zwrócić uwagę na warunki, w jakich żyją kocięta, jaki jest stan ich rodziców i czy żywność jaką się im serwuje jest wartościowa. Odpowiedzialny hodowca kryje kotkę nie częściej niż raz do roku, by zwierzę mogło się zregenerować. Zawsze też powinien wykazać się badaniami zwierząt dopuszczonych do rozrodu. Kocięta wydawane są nie wcześniej niż po 3. miesiącach, by mogły nauczyć się kocich umiejętności przy matce i być przez nią wykarmione. Kocięta ragdolla powinny mieć aktualne szczepienie i być odrobaczone. Nie wolno krzyżować ragdolli z innymi kotami, dlatego warto dokładnie przyjrzeć się rodzicom kocięcia, które chcesz zakupić. Zbyt niska cena za rasowego ragdolla powinna być sygnałem ostrzegawczym dla kupującego.

Ragdoll cena

Cena ragdolla z hodowli waha się od 2500 do 4000 zł. Pamiętaj, by kupować koty tylko i wyłącznie z hodowli zarejestrowanych w związku, by nie finansować tzw. pseudohodowców.

Jakie imię dla ragdolla wybrać?

Ciekawe  imię dla kotki: Lala, Doli, Fergie

Ciekawe imię dla kota: Regie, Wiciu, Tony

Dla kogo ragdoll będzie idealny?

Ragdoll to świetny wybór dla wszystkich tych, którzy pragną mieć zwierzę, lecz obawiają się, że sobie nie poradzą z jego wychowaniem czy opieką. Ragdoll to wspaniały kompan do wspólnych zabaw i leniuchowania, spokojny, wierny i uwielbiający domowe pielesze.

FAQ na temat ragdolli

Ile żyje ragdoll?

Ragdolle żyją średnio od 13 do 17 lat.

Czy ragdoll uczula?

Chociaż ragdolle mają półdługie futro, które samo w sobie nie jest bardziej alergizujące niż futro innych ras, to jednak wszystkie koty produkują białka Fel d 1 i Fel d 4, które są głównymi alergenami.

Czy ragdoll śmierdzi?

Koty rasy Ragdoll, podobnie jak wszystkie inne koty, generalnie nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu. Jeśli są regularnie pielęgnowane i utrzymywane w czystości, nie powinny „śmierdzieć”.

Czy ragdolle mogą wychodzić na dwór?

Tak, mogą, lecz nigdy samodzielnie. Najlepiej, gdyby kot znajdował się pod kontrolą opiekuna na zabezpieczonym ogrodzie lub wychodził na spacery na smyczy. Ragdoll to bardzo ufny kot i może paść łupem złodziei.

Czy kot ragdoll niszczy meble?

Każdy kot potrzebuje ścierać i ostrzyć swoje pazury na czymś, co się do tej czynności nadaje. Jednak jeśli tylko zadbasz o odpowiedni drapak i maty do drapania w kilku strategicznych miejscach z pewnością unikniesz strat w meblach. Ragdolle ponadto są bardzo spokojnymi kotami i nie mają skłonności do psocenia pod twoją nieobecność.

Czy ragdolle są agresywne?

Ragdolle nie należą do kotów agresywnych, to łagodne czworonogi.

Jaki charakter mają koty ragdoll?

Ragdolla można opisać jako domatora, zrównoważony, ceni spokój, bliskość z opiekunem, jest wierny, przyjacielski i kochający. To kot niehałaśliwy i nienatarczywy. Tułów jest długi

Czy ragdolle są leniwe?

Tak i nie. Wszystko zależy od opiekuna i towarzystwa, jakie ma ragdoll w domu. Ragdolle nie są na pewno nadaktywne, ale powinny mieć możliwość aktywnej zabawy czy to z opiekunem, czy z czworonożnym równie spokojnym kotem lub psem co sam ragdoll.

Czy ragdoll mruczy? Czy ragdoll miauczy

Oczywiście. Mruczenie, miauczenie, syczenie, trelanie, gderanie, skrzeczenie to tylko niektóre z form komunikacji z otoczeniem wszystkich kotów, w tym także ragdolla.

Ile ragdoll śpi?

Ragdoll przesypia do 16 h dziennie. Jest to standard dotyczący wszystkich kotów.

Czy ragdoll lubi psy?

Tak, ragdoll dogada się z psem, ale po pierwsze musi mieć podobny temperament co kot i być właściwie przedstawiony kotu. Najłatwiej, aby zwierzęta dorastały ze sobą, wtedy nie ma problemu z ich wzajemną socjalizacją.

Redakcja

Źródła

fifeweb.org/dnld/std/RAG.pdf

M. Pollard, Koty kompendium, wyd. Parragon, Ostrów Mazowiecki 2008.

Poznaj inne rasy kotów

Summary
KOT RAGDOLL – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
KOT RAGDOLL – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Ragdoll to kot, który narodził się dzięki pasji Ann Baker, która skrzyżowała kota birmańskiego, burmskiego i persa. Czy ragdoll łączy najlepsze cechy tych kotów?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x