Reklama

Ragdoll

Facebook
Twitter
Ragdoll cena

Jego spokojna, dystyngowana natura zachwyci niejednego domatora. Kot ragdoll nie należy do najtańszych, jego cena potrafi osiągnąć nawet 4 tys. zł i więcej.

Spis treści

Pochodzenie rasy ragdoll

Rasa ragdoll jest dość młoda. Powstała w USA w 1963 roku dzięki kalifornijskiej hodowczyni kotów perskich Ann Baker. Kot ragdoll to dystyngowana krzyżówka kota birmańskiego, burmańskiego oraz persów. Anna Baker zapoczątkowała kampanię reklamującą nową rasę w ramach własnego Międzynarodowego Stowarzyszenia Kotów Ragdoll (ang. IRCA) zastrzegając nazwę ragdoll w urzędzie patentowym. Bujna wyobraźnia hodowczyni doprowadziła do pojawienia się historii jakoby w powstanie rasy ragdoll były zamieszane siły pozaziemskie… Poza IRCA w hodowlę ragdolli włączyli się inni miłośnicy tej rasy: Laura i Denny Daytonowie. Dzięki ich przewodnictwu utworzono wzór rasy, który został doceniony przez CFA i FIFe.

Charakterystyka kota rasy ragdoll

Wielkość ragdolla:

Kot: 33-38 cm

Kotka: 30-35 cm

Waga ragdolla:

Kot: 5-9 kg

Kotka: 4-6 kg

Szata:

Sierść półdługa, gęsta, błyszcząca, jedwabista

Maść: point we wszystkich wariantach kolorystycznych (bez bursztynowego), najpopularniejsza to ciemnobrązowa i niebieska

Długość życia: ragdolle żyją średnio od 13 do 17 lat

Charakter ragdolla

Ragdoll to typowy pieszczoch, zamiast zabawy czy wspinaczki woli leżenie na kolanach opiekuna lub przechadzki po domu. Nie należy do tych kotów, których jest wszędzie pełno. Jego spokojna, dystyngowana natura zachwyci niejednego domatora. Lubi być przy człowieku, ale nie jest przy tym natrętny, delikatnym głosem prosi o atencję. Ragdoll nie jest hałaśliwym mruczkiem, w porozumiewaniu się z człowiekiem wybiera mowę ciała. Jego łagodny temperament i natura domatora nie pozwala mu oddalić się z domu, ucieczki to zdecydowanie nie jego domena. Aktywność tego kota jest niewielka, woli czekać na zabawki niż się za nimi uganiać. Opiekun powinien jednak poczynić starania o zapewnienie mu rozrywki ruchowej i intelektualnej, bo pomimo początkowej niechęci szybko się aktywizuje. Być może inne kocie lub psie towarzystwo będzie temu sprzyjać, byle nie było ono nadaktywne. Ragdolle będą żyły w zgodzie zarówno z kotami, jak i psami.

Rasa ragdoll jest dość młoda

Zdrowie ragdolla

Ragdoll jest kotem odpornym i wytrzymałym, choć i on może chorować. Dolegliwości genetyczne, które mogą się pojawiać u tych kotów to kardiomiopatia przerostowa (HCM, zgrubienie i usztywnienie ścian serca) lub wielotorbielowatość nerek (torbiele na nerkach). Ragdolle mogą zapadać na mukopolisacharydozę (prowadzi ona do problemów ze stawami i mętnienia rogówki oka). Rasa jest niestety podatna na choroby układu moczowego (np. kamica nerkowa). Regularne wizyty weterynaryjne mogą znacząco przyczynić do szybkiego wykrycia problemów zdrowotnych i wdrożenia leczenia. 

Żywienie ragdolla

Wysokiej jakości karmę należy dopasować do aktywności naszego kota i jego wieku oraz stanu zdrowia (kastraty, koty sterylizowane). Suplementowany BARF również będzie odpowiedni. Unikajmy karm zbożowych i cukrów w jego diecie. Ze względu na małą aktywność należy monitorować spożywanie pokarmu. Nie spodziewajmy się u ragdolla łakomstwa, wybredny nie jest, ale łakomy również nie. Podawanie na stałe karmy suchej nie jest wskazane, gdyż trudniej ocenić spożycie płynów, bardzo istotne przy chorobach nerek.

Pielęgnacja ragdolla

Półdługi włos ragdolla wymaga jedynie szczotkowania raz w tygodniu. Niewielka ilość podszerstka nie ma tendencji do filcowania czy kołtunienia. Systematyczne wyczesywanie sprawi, że w okresie linienia będzie gubił niewiele sierści. Standardem kociej pielęgnacji powinna być kontrola uszu i pazurów. Zabiegom higienicznym powinny podlegać też zęby. Sprawdzajmy ich stan i szczotkujmy je, by zapobiec chorobom dziąseł i przyzębia. 

Zalety i wady ragdolla

Zalety:

 • łagodny, spokojny, zrównoważony
 • idealny kot rodzinny lub dla osób spokojnych
 • świetny wybór dla początkujących kociarzy lub na pierwszego zwierzaka
 • typowy domator, oddany opiekunowi pieszczoch

Wady:

 • Ufny, nie powinien być kotem wolnowychodzącym
 • ma skłonność do tycia

Ciekawostki o kotach ragdoll

 • biorąc kota tej rasy na ręce jego ciałko staje się wiotkie, nie bez przyczyny nazywany jest „szmacianą lalką” (ang. ragdoll)
 • kocięta ragdolli z genem aktywizującym umaszczenie point rodzą się całkowicie białe
 • ragamuffiny to koty bardzo podobne wizualnie i charakterologicznie do ragdolli, ale występują w większej liczbie kombinacji kolorystycznych
 • intensywność umaszczenia u ragdolli jest zależna od temperatury, im częściej kot przebywa w chłodniejszym otoczeniu tym ciemniejsze wybarwienia na sierści
 • mitem są upowszechnione informacje o tym, iż ragdolle są kotami uodpornionymi na ból, był to fałszywy zabieg promocyjny pierwszej hodowczyni rasy

Ragdoll cena z howodli

Ceny ragdolli w hodowlach wahają się od 2000 do 4000 zł.

Klasyfikacja FIFe

Kat. II: koty półdługowłose

Kod EMS: RAG

 

Redakcja

Poznaj inne najpopularniejsze rasy kotów

Summary
Ragdoll - zdrowie, cena, charakter - ZOONEWS.PL
Article Name
Ragdoll - zdrowie, cena, charakter - ZOONEWS.PL
Description
Jego spokojna, dystyngowana natura zachwyci niejednego domatora. Kot ragdoll nie należy do najtańszych, jego cena potrafi osiągnąć nawet 4 tys. zł i więcej.
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 1587

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x