Reklama

Kot birmański – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Kot birmański charakter

pixabay.com/images/id-2939627/

Koty birmańskie z całą pewnością przypadną do gustu domatorą. Są łase na pieszczoty, źle znoszą samotność i wymagają ciągłej uwagi ze strony opiekuna.

Kot birmański – pochodzenie i historia rasy

Koty birmańskie to zwierzęta, które pojawiły się na rynku europejskim (we Francji) w latach 20. XX wieku. Koty tej rasy są krzyżówką wesołych kotów syjamskich i spokojnych persów z kotami sprowadzonymi z Birmy. Systematyczna hodowla rozwijała się prężnie do wybuchu II wojny światowej. W latach 50. XX wieku nazwa została zmieniona z kota birmańskiego na świętego kota birmańskiego, by nie mylić go z kotem burmińskim, co notorycznie czyniono. Historia rasy obrosła niemalże legendami. Jedna z nich mówi m.in. o tym, że służący w klasztorach mnisi po swojej śmierci reinkarnowali w koty. Czy jest to prawda? Zapewne jest to kwestia wiary, ale pewnym jest fakt, że koty birmańskie mieszkały w klasztorach, a ich głównym zadaniem była po prostu deratyzacja.

Odbudowa rasy kota birmańskiego

Powojenną odbudową rasy kota birmańskiego zajęli się hodowcy francuscy, którzy na nowo przywrócili stabilizację populacji w 1955 roku i do dziś kot birmański nie jest zagrożony wyginięciem.

Rasowe uznanie kota birmańskiego

Rasa tego kota uznana została przez FIFe w 1964 roku.

Kot birmański w Polsce

Kot birmański w naszym kraju nie jest szczególnie popularny, ale osoby zainteresowane rasą mogą nabyć kota w Polsce.

Jak wygląda kot birmański?

Kot birmański ma trójkątną głowę z wyraźnym podbródkiem i pełnymi polikami. Głowę wieńczą małe, zaokrąglone uszy, które są od wewnątrz porośnięte sierścią. Oczy kota są duże i zawsze są wybarwione na ciemny błękit. Ogon kota jest gęsto porośnięty sierścią, średniej długości, noszony wysoko nad grzbietem. Nogi kota birmańskiego są krótkie, ale silne, z dużymi łapami i intensywnie porośnięte między palcami.

Kot birmański – charakterystyka rasy

Wielkość kota birmańskiego w kłębie

Kotka/kot: 30 cm

Kot birmański – waga

Kotka: 2-4 kg

Kot: 4-6 kg

Szata kota birmańskiego

Kot birmański ma sierść półdługą, jedwabistą, nie mechaci się i nie kołtuni z powodu niewielkiej ilości podszerstka.

Kot birmański występuje w maści rudej point, czekoladowej, czekoladowej point, kremowej point, niebieskiej point, czarnej, liliowej, liliowej point, zawsze z białymi skarpetkami. Wymagana jest kryza wokół szyi i portki.

Ile żyje kot birmański?

Kot birmański żyje średnio od 14 do 16 lat.

Kategoria wielkości kotów birmańskich

Kot birmański jest kotem średniej wielkości.

Kot birmański – charakter i usposobienie

Święty kot birmański należy do grona kotów o spokojnej i delikatnej naturze. Jest łasy na pieszczoty, o które dopomina się przyjemnym dla ucha, lecz głośnym miauczeniem. Za opiekunem potrafi chodzić krok w krok, dlatego źle znosi samotność. Opiekun jest mu potrzebny niemalże jak tlen. Dobrze, gdy za towarzysza zabaw i wylegiwania się ma drugiego kota birmańskiego. Z chęcią zapozna również psa, lecz muszą być one sobie odpowiednio przedstawione, co na przyszłość rokuje bardzo pozytywnie. Kot birmański nie jest skory do psot i nie miewa pomysłów, by oddalać się od bezpiecznego domu, chociaż jest kotem, który nikogo się nie boi. Zdecydowanie nie nadaje się na kota wychodzącego ze względu na brak dystansu wobec obcych. Jak każde zwierzę, kot birmański potrzebuje dawki ruchu i aktywności intelektualnej, by zwyczajnie zachować dobre samopoczucie. Ciekawska natura zaprowadzi go do każdego zakamarka domu, a przy tym z zapałem angażuje się w prace domowe przy boku opiekuna.

Kot birmański – zdrowie

kota birmańskiego mogą się ujawnić choroby dziedziczne serca, nerek i kośćca.

Najczęściej występujące choroby u kotów birmańskich

 • kardiomiopatia przerostowa
 • wielotorbielowatość nerek
 • mukopolisacharydoza typ 6
 • hipomineralizacja
Żywienie kota birmańskiego

Zdjęcie: Joanna Malinowska

Kot birmański – żywienie

Żywienie kota birmańskiego jest większym wyzwaniem niż pielęgnacja i jest najlepszą profilaktyką zdrowia i dobrej kondycji. Koty birmańskie mogą być wybredne, dlatego trafić w ich smakowe upodobania jest ciężko. Zawsze dobieraj karmy mokre czy suche o wysokiej zawartości białka zwierzęcego, a kot z pewnością się na nią skusi. Podawanie kociej trawki czy past odkłaczających wspomoże wydalanie włosów pochłanianych przy wylizywaniu futra.

Kot birmański – pielęgnacja

Zabiegi pielęgnacyjne kota birmańskiego powinny ograniczyć się do cotygodniowego wyczesywania, by usunąć martwy włos oraz regularnej kontroli czystości uszu, stanu pazurów, zębów oraz oczu (krótsze kanaliki łzowe narażają kota na zapalenia). Pomimo dłuższego futra ich włos się nie plącze ze względu na nieznaczny podszerstek. Okres linienia może być czasem intensywniejszego gubienia włosów, lecz gdy sumiennie wyczesujesz kota raz w tygodniu, nie będzie to aż tak uporczywe.

Zalety i wady kota birmańskiego

Zalety kota birmańskiego

 • kot birmański jest przyjacielski i otwarty na nowe znajomości ludzkie i zwierzęce
 • święty kot birmański to pieszczoch lubiący wypoczynek
 • kot birmański dobrze adaptuje się w domu z dziećmi i osobami starszymi
 • kot birmański silnie związuje się emocjonalnie z opiekunem
 • kot birmański ze stoickim spokojem znosi noszenie na rękach

Wady kota birmańskiego

 • kot birmański źle znosi rozłąkę z opiekunem, nie powinien zostawać sam, pożądane jest stałe towarzystwo
 • kot birmański wymaga uwagi ze strony opiekuna
 • święty kot birmański nie nadaje się na kota wychodzącego, nie boi się obcych przez co jest wobec nich zbyt ufny
 • kot birmański potrzebuje żyć w miarę stałej temperaturze otoczenia
 • kot birmański jest trudny w hodowli obwarowanej licznymi restrykcjami wzoru (równe skarpety i ostrogi)

Ciekawostki o kotach birmańskich

 • Koty birmańskie można rozmnażać tylko w ramach rasy.
 • Całkowite wybarwienie kot birmański uzyskuje dopiero około 3. roku życia.
 • Kocięta kota birmańskiego rodzą się całkowicie białe.
Pochodzenie kota birmańskiego

Zdjęcie: Joanna Malinowska

Kot birmański hodowla

Hodowca kotów birmańskich powinien być zrzeszony w oficjalnym związku hodowców. Przyszły opiekun kota powinien zwrócić uwagę na warunki, w jakich żyją kocięta, jaki jest stan ich rodziców i czy żywność jaką, się im serwuje, jest wartościowa. Odpowiedzialny hodowca kryje kotkę nie częściej niż raz do roku, by zwierzę mogło się zregenerować. Zawsze też powinien wykazać się badaniami zwierząt dopuszczonych do rozrodu. Kocięta wydawane są nie wcześniej niż po 3 miesiącach, by mogły nauczyć się kocich umiejętności przy matce i być przez nią wykarmione. Kocięta kota birmańskiego powinny mieć aktualne szczepienie i być odrobaczone. Jeśli nabywcy zależy na kocie wystawowym, to kot birmański musi mieć idealne wybarwione przednie skarpety i ostrogi na tylnych łapach.  W innym przypadku kot birmański nie będzie spełniał kryteriów wystawowych. Przesadnie niska cena za rasowego kota birmańskiego powinna wzbudzić w nabywcy zaniepokojenie stanem zdrowia zwierzęcia.

Kot birmański cena

Cena kota birmańskiego z hodowli waha się od 1600 do 2500 zł.

Imię dla kota birmańskiego

Ciekawe imię dla kotki birmańskiej: Irma, Sita, Padma

Ciekawe imię dla kota birmańskiego: Simba, Mufasa, Taj

Dla kogo kot birmański będzie idealny?

Kot birmański to kot dla wszystkich, którzy lubią spędzać wolny czas w domu u boku swojego czworonożnego przyjaciela. Kot birmański to domator, który najlepiej czuje się w towarzystwie człowieka i drugiego kota birmańskiego.

Klasyfikacja FIFe

Kat. II: koty półdługowłose

kod EMS: SMB

Pytania czytelników

Ile kosztuje kot birmański?

Koty birmańskie przeznaczone do dalszej hodowli lub na wystawy będą zdecydowanie droższe od kociaka do towarzystwa. Im wyższa zgodność kota birmańskiego ze wzorcem rasy tym cena jest wyższa, dochodzi ona do 6 tysięcy złotych.

Jak długo żyją koty birmańskie?

Zadbany kot birmański, który pochodzi od przebadanych rodziców, może dożyć 18 lat.

Gdzie kupić kota birmańskiego?

Kota birmańskiego najlepiej kupować z hodowli zarejestrowanych w oficjalnym związku hodowców (FIFe). Dzięki temu przyszły opiekun zyska gwarancje zakupu kota rasowego, któremu można wystawić rodowód. Kot w typie rasy nie daje takiej możliwości, a co za tym idzie, stanowi ryzyko ujawnienia się ukrytych problemów zdrowotnych.

 

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy kotów?

Summary
Kot birmański - cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Kot birmański - cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Koty birmańskie z całą pewnością przypadną do gustu domatorą. Są łase na pieszczoty, źle znoszą samotność i wymagają ciągłej uwagi ze strony opiekuna.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 984

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x