Reklama

Kot rosyjski niebieski - cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Kot rosyjski niebieski

Majestatyczny, inteligentny, przywiązujący się do właściciela. Taki właśnie jest kot rosyjski niebieski, który zawsze wydaje się lekko uśmiechać. Dlaczego?

Spis treści - kliknij strzałkę

Kot rosyjski niebieski – pochodzenie i historia rasy

Historia rasy tych kotów jest niestety dość mglista, ale pewnym jest fakt, że kot rosyjski niebieski to rasa naturalna. Koty te najprawdopodobniej pochodzą z północnej części Rosji, z miasta portowego nad Morzem Białym – Archangielska. Ich kamuflujący wygląd i gruba szata sprawiły, że świetnie odnalazły się w mroźnym klimacie. Swego czasu zabierane były na statki jako stróże, ale i towar na sprzedaż. Dzięki marynarzom koty rosyjskie niebieskie trafiły na wyspy brytyjskie i w 1871 roku zyskały uznanie na słynnej londyńskiej wystawie w Crystal Palace.

Zmiana nazwy kota rosyjskiego niebieskiego

Koty rosyjskie niebieskie nim otrzymały tę oficjalną nazwę, były nazywane kotem niebieskim hiszpańskimi, maltańskimi, american blue i oczywiście archangielskim. Nazwę znaną dziś przyjęto dopiero w 1918 roku.

Odbudowa rasy kota rosyjskiego niebieskiego

II wojna światowa odcisnęła swe piętno na losie tych zwierząt. Misja odnowienia rasy sprawiła, że zaczęto krzyżować je z kotami orientalnymi, co zmieniło ich pierwotny wygląd. Angielscy miłośnicy kota rosyjskiego zawiązali w 1967 roku Stowarzyszenie Hodowców Kota Rosyjskiego, które obłożyło hodowle restrykcyjnymi wymaganiami co do wzorca, dzięki czemu przywrócono pierwotny wygląd tych kotów. 

Kot rosyjski niebieski w Polsce

Pierwszy kot rosyjski niebieski został sprowadzony do Polski w 1990 roku.

Jak wygląda kot rosyjski niebieski?

Kot rosyjski niebieski ma małą okrągłą i klinowatą głowę. Na niej duże, szerokie i wysoko osadzone uszy. Nos jest prosty w kolorze łupkowo-szarym. Agrestowe oczy są duże w kształcie migdałów. Cała sylwetka kota jest smukła, wydłużona, dobrze umięśniona i elegancka. Zad kota rosyjskiego niebieskiego wieńczy proporcjonalny do długości ciała ogon. Kot porusza się z gracją na długich kończynach o małych stopach.

Kot rosyjski niebieski – charakterystyka rasy

Wielkość kota rosyjskiego niebieskiego w kłębie

Kotka/kot:  30 cm

Kot rosyjski niebieski – waga

Kotka:  do 3 kg

Kot: 4-5 kg

Szata kota rosyjskiego niebieskiego

Kot rosyjski niebieski ma sierść krótką, miękką, pluszową, aksamitną, lekko odstającą od ciała z gęstym podszerstkiem tej samej długości co włos okrywowy.

Kot rosyjski niebieski występuje wyłącznie w odmianie jednolitej  niebieskiej ze srebrnymi końcówkami (końcówki są bezbarwne).

Ile żyje kot rosyjski niebieski?

Kot rosyjski niebieski żyje od 15 do 20 lat.

Kategoria wielkości kotów rosyjskich niebieskich

Kot rosyjski niebieski jest zwierzęciem średniej wielkości.

Charakter kota rosyjskiego niebieskiego

pixabay.com/images/id-3634883/

Kot rosyjski niebieski – charakter i usposobienie

Niejeden kociarz utonął w szmaragdowym spojrzeniu kota rosyjskiego niebieskiego i nic w tym dziwnego. Charakter kota rosyjskiego niebieskiego urzeknie wszystkich, którzy lubią spokój i kota na kolanach. Jest on z natury bardzo spokojny, ale lubi też się aktywizować do zabawy w myśliwego. Od obcych trzyma się z daleka, jest dość powściągliwy i roztropny przy pierwszym kontakcie. Na wypracowanie bliższych relacji potrzebuje czasu.

Kot rosyjski niebieski to inteligentny zwierz – nauczy się sztuczek, ale tylko wtedy, gdy będą dla niego na tyle efektowne, by konkurować z wylegiwaniem się w ciepłym, przytulnym miejscu. Nie oznacza to, że koty rosyjskie są leniwe. To żywiołowe i wesołe zwierzaki potrzebujące aktywizacji zarówno fizycznej, jak i intelektualnej. Jego arystokratyczny wygląd idzie w parze z głosem. Nie należy do kocich gaduł, lecz gdy „mówi” to jest to delikatny, melodyjny dźwięk, zdecydowanie przyjemny dla uszu.

Oddany opiekunowi, nie będzie się oddalał od domu, mimo że jest ciekawski, to raczej woli eksplorować zakamarki domu/mieszkania niż podwórka. Towarzystwo kocich i psich kompanów nie jest przeszkodą, lecz zapoznanie powinno odbyć się zgodnie ze sztuką.

Kot rosyjski niebieski – zdrowie

Koty rosyjskie niebieskie należą do długowiecznych i jeśli tylko nie mają problemów z nadprogramowymi kilogramami, to cieszą się dobrym zdrowiem i kondycją. Koty rosyjskie niebieskie jako jedne z nielicznych nie są obciążone chorobami genetycznymi. Nie oznacza to jednak, że nie imają się ich choroby.

Najczęściej występujące choroby u rosyjskich kotów niebieskich

 • nadwaga
 • choroby nerek
 • choroby uzębienia

Kot rosyjski niebieski – żywienie

Koty rosyjskie niebieskie to zdecydowanie łakomczuchy i świetnym rozwiązaniem w profilaktyce nadwagi będzie interaktywna miska. Koty te lubią dietę BARF, ale powinna być ona skonsultowana ze specjalistą, by zapewnić odpowiednią suplementację. Ilość pożywienia zawsze powinna być dostosowana do aktywności i wieku kota, a także kondycji zdrowotnej (kastraci i koty sterylizowane powinny być żywione specjalistyczną karmą).

Kot rosyjski niebieski – pielęgnacja

Koty rosyjskie niebieskie ze względu na swoją krótką sierść nie potrzebują skomplikowanych zabiegów higienicznych. Wystarczy raz w tygodniu szczotkowanie oraz kontrola długości pazurów, sprawdzenie stanu oczu i zębów. Kąpiele są zbędne. Pozytywem regularności wyczesywania będzie słabe gubienie sierści w okresie sezonowej zmiany okrywy oraz zapobieganie pilobezoarom w przełyku.

Zalety i wady kota rosyjskiego niebieskiego

Zalety kota rosyjskiego niebieskiego

 • kot rosyjski niebieski lubi pieszczoty oraz wszelkie zabawy, szczególnie wspinaczkę
 • kot rosyjski niebieski jest oddany i czuły wobec opiekuna
 • kota rosyjskiego niebieskiego poleca się dla osób starszych
 • kot rosyjski niebieski jest łatwy w pielęgnacji, mało linieje
 • rasa ta jest długowieczna
 • kot rosyjski niebieski to domator
 • kot rosyjski niebieski jest zgodny i przyjazny zarówno wobec innych kotów, jak i psów

Wady kota rosyjskiego niebieskiego

 • kot rosyjski niebieski lubi spokój oraz stabilizację, nie nadaje się do hałaśliwych domów zwłaszcza z małymi dziećmi
 • rasa ta źle znosi samotność i powinna mieć towarzystwo innego domowego zwierzęcia
 • kot rosyjski niebieski jest łakomczuchem
 • kot rosyjski niebieski nie nadaje się na kota wychodzącego, niechętnie wychodzi na zewnątrz
 • kot rosyjski niebeski źle znosi stres i tłok (jeśli ma być kotem wystawowym trzeba uczyć go od małego takich miejsc czy podróży)

Ciekawostki o kotach rosyjskich niebieskich

 • Kocięta kota rosyjskiego niebieskiego w większości rodzą się całkowicie białe, lecz mogą wystąpić u nich delikatne plamki na futrze (tabby), które jednak znikają dość szybko.
 • Koty rosyjskie niebieskie występują też w odmianie długowłosej (niem. nebelung – istota z mgły). Wyhodowano również koty o umaszczeniu białym i czarnym, ale nie są one uznawane przez związki felinologiczne.
 • Dzięki lekko uniesionym kącikom ust koty rosyjskie niebieskie zdają się wiecznie uśmiechać.
 • Kot rosyjski niebieski ma „podwójne” futro, a jego włos okrywowy jest tej samej długości co podszerstek.
 • Papież Jan Paweł II był opiekunem dwóch kotek tej rasy.
Kot rosyjski niebieski cena

pixabay.com/images/id-3666983/

Kot rosyjski niebieski hodowla

Hodowca kotów rosyjskich niebieskich powinien być zrzeszony w oficjalnym związku hodowców. Przyszły opiekun kota powinien zwrócić uwagę na warunki, w jakich żyją kocięta, jaki jest stan ich rodziców i czy żywność jaką, się im serwuje, jest wartościowa. Odpowiedzialny hodowca kryje kotkę nie częściej niż raz do roku, by zwierzę mogło się zregenerować. Zawsze też powinien wykazać się badaniami zwierząt dopuszczonych do rozrodu. Kocięta wydawane są nie wcześniej niż po 3 miesiącach, by mogły nauczyć się kocich umiejętności przy matce i być przez nią wykarmione. Kocięta rosyjskiego kota niebieskiego powinny mieć aktualne szczepienie i być odrobaczone. Zbyt niska cena za rasowego rosyjskiego kota niebieskiego jest sygnałem ostrzegawczym. FIFe uznaje wyłącznie odmianę niebieską kota rosyjskiego, inne maści nie są akceptowane, dlatego rozmnażanie kota rosyjskiego niebieskiego może odbywać się wyłącznie z innym kotem rosyjskim niebieskim.

Kot rosyjski niebieski cena

Cena kotów rosyjskich niebieskich z hodowli waha się od 2000 do 2500 zł.

Imię dla kota rosyjskiego niebieskiego

Ciekawe imię dla kotki rosyjskiej niebieskiej: Stella, Bjork, Szara

Ciekawe imię dla kota rosyjskiego niebieskiego: Blue, Redżi, Czaruś

Dla kogo kot rosyjski niebieski będzie idealny?

Kot rosyjski niebieski będzie odpowiednim towarzyszem spokojnego i stabilnego domu niewychodzącego. Jego opiekunem może być zarówno osoba starsza, jak i rodziny ze starszymi dziećmi. Jeśli jesteś osobą zapracowaną, zadbaj by twój kot, miał towarzystwo drugiego kota lub psa.

Klasyfikacja FIFe kota rosyjskiego niebieskiego

Kat. III: koty krótkowłose i somalijskie

Kod EMS: RUS

Pytania czytelników

Ile kosztuje kot rosyjski niebieski ?

Kot rosyjski niebieski kosztuje od 2 do 2,5 tysiąca złotych.

Ile kosztuje kot rosyjski niebieski bez rodowodu?

Kot bez rodowodu zapewne będzie kosztował tyle samo, ale nowy opiekun nie ma gwarancji, że jest to kot rasowy, a jedynie w typie rasy. Kot w typie rasy może być obciążony chorobami, które mogą się ujawnić z czasem. Kot nierasowy to kot pochodzący z pseudohodowli. Kot rosyjski niebieski z powodu niezgodności ze wzorcem rasy może być kotem rasowym z adnotacją „nie do dalszej hodowli”. Przez ten fakt może być sprzedany po niższej kwocie.

Jakie są koty rosyjskie niebieskie?

Z natury kot rosyjski niebieski jest zwierzęciem spokojnym, pozbawionym agresji czy zapędów dewastatorskich. To kot ciekawski, lubiący się wspinać, ale nie znoszący niestabilnego środowiska (hałasy, nagłe zmiany otoczenia, wyjazdy). Kot rosyjski niebieski to lojalny pupil lubiący bliski kontakt z opiekunem, ale wymagający dłuższej aklimatyzacji. To kot, który nie zaufa od razu.

Czy kot rosyjski niebieski uczula?

Tak, kot rosyjski niebieski może uczulać. Rasa kota nie ma wpływu na ilość uczulających białek. Jak wszystkie koty, także koty rosyjskie niebieskie wylizują swoje furo, na którym rozkładają białko ze śliny (fel d 1). Zaznaczyć należy, że alergeny (fel d 2 do fel d 8) znajdują się także w złuszczonym naskórku, moczu i krwi kota. Dbając o regularną pielęgnację kota i stan jego skóry możesz ograniczyć ilość roznoszonych po domu włosów i naskórka.

Co lubi kot rosyjski?

Kot rosyjski niebieski lubi pieszczoty, uwielbia eksplorować wszelkie zakamarki domu, z zamiłowaniem oddaje się wspinaczce i kocha jeść.

Co jedzą koty rosyjskie niebieskie?

Koty rosyjskie niebieskie zadowolą się każdą karmą wysokomięsną. Dieta BARF i karma mokra najbardziej będzie odpowiadać ich gustom. Najlepiej też zaspokoi pragnienie, lecz woda powinna być dostępna bez ograniczeń przez cały dzień, bez względu na rodzaj podawanej karmy. Z kolei karma sucha wspomoże ścieranie osadów nazębnych i pełni funkcję profilaktyczną.

Czy kot rosyjski ma sierść?

Tak, kot rosyjski ma sierść i to podwójną. To jedna z tych ras kotów, u której sierść ma taką samą długość, co podszerstek.

Jak długo żyją koty rosyjskie niebieskie?

Koty rosyjskie niebieskie są rasą zdrową i długowieczną. Zadbany kot rosyjski niebieski będzie żył nawet 20 lat.

 

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy kotów?

Summary
Kot rosyjski niebieski – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Kot rosyjski niebieski – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Majestatyczny, inteligentny, przywiązujący się do właściciela. Taki właśnie jest kot rosyjski niebieski, który zawsze wydaje się lekko uśmiechać. Dlaczego?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1446

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x