Reklama
Reklama

Selkirk rex – cena, zdrowie, hodowla

Facebook
Twitter
Selkirk rex to rasa kotów wyhodowana w USA w 1987 roku przez hodowczynię kotów perskich.

pixabay.com/images/id-3658344/

Selkirk rex to nietypowa rasa kotów z lokami, która odnajdzie się niemal w każdym domu, czy to osoby samotnej, starszej czy rodziny z dziećmi.

Spis treści - kliknij strzałkę

Selkirk rex – historia rasy

Selkirk rex to rasa kotów wyhodowana  w USA w 1987 roku przez hodowczynię kotów perskich. Jeri Newman zaadoptował kotkę o skręconej sierści do swojej hodowli i skrzyżował ją z czarnym kotem perskim. W miocie połowa kociąt miała skręconą sierść. Kotka o imieniu Miss DePesto of NoFace i to ona stała się protoplastką wszystkich kotów rasy selkirk rex.

Kształtując rasę do 2016 roku koty te były parowane z kotami perskimi, kotami egzotycznymi i kotami brytyjskimi po to, by nowa rasa pozostała łagodna jak pers, ale nie miała tak płaskiej kufy, jak one, a włos był zarówno długi, jak i krótki oraz dziedziczyły mocną budowę po brytyjczykach.

Kot selkirk w Polsce

Pierwszy raz w Polsce kot rasy selkirk rex pojawił się w 2007 roku. Kotka została zakupiona na Łotwie przez hodowczynię Barbarę Boesche do hodowli persów.

Jak wygląda selkirk rex?

Selkirk rex jest muskularnym kotem o kręconym futerku i wąsach. Ma okrągłą głowę z krótkim pyszczkiem o pucołowatych policzkach. Selkirk rex ma duże oczy, które mogą być zielone, niebieskie lub żółte i powinny być spójne z kolorem sierści. Kot ma kanciasty korpus, umięśniony i krępy.

Selkirk rex – charakterystyka rasy

Wysokość selkirk rexa w kłębie

Kot: 30-32 cm

Kotka: 30-31 cm

Selkirk rex – waga

Kot: 4-6 kg

Kotka: 3-4 kg

Szata kota rasy selkirk rex

Selkirk rex ma sierść krótką lub długą. Sierść jest gęsta, miękka, jedwabista i delikatna.

Selkirk rex może występować w wielu odmianach barwnych, gdyż dopuszczalne są wszystkie kolory.

Ile żyje selkirk rex?

Kot rasy selkirk rex żyje od 14 do 20 lat.

Przeczytaj również o tej rasie kotów

Selkirk rex - charakter

Selkirk rex to masywny kot, który uwielbia się bawić i wtedy właśnie eksponuje swoją muskulaturę. Po zabawie kot potrafi szybko się wyciszyć. Selkirk rex dobrze dostosowuje się do rytmu opiekuna, jest inteligentny i potrafi skutecznie domagać się jego uwagi. Miałczenie to skuteczny komunikator, ale bez obaw nie jest to kot przesadnie gadatliwy. Selkirk rex z pewnością da znać, gdy zacznie Cię potrzebować. Jak każdy kot jest raczej ciekawski, ale woli w swoim tempie zapoznawać się ze zmianami w domu, obserwując je z wysokości.

Selkirk rex jest bardzo samodzielnym kotem, potrafi zagospodarować swój czas zarówno, gdy jest w domu sam, jak i przebywa w towarzystwie opiekuna. Selkirk rex jest pieszczochem i może być towarzyszem osoby starszej, ale i dzieci, potrafiących bezpiecznie bawić się z kotem. Jeśli chodzi o akceptację innych zwierząt, to zapoznanie powinno być przeprowadzane stopniowo.

Selkirk rex jest bardzo samodzielnym kotem, potrafi zagospodarować swój czas zarówno, gdy jest w domu sam, jak i przebywa w towarzystwie opiekuna.

pixabay.com/images/id-3679978/

Selkirk rex – zdrowie

Selkirk rex jest bardzo dobrze przystosowany do niskich temperatur – gęsta sierść doskonale izoluje. Wśród chorób, jakie mogą pojawić się u selkirk reksa wskazać należy kardiomiopatię przerostową, wielotorbielowatość nerek, schorzenia jamy ustnej i przyzębia, zdarza się też łzawienie oczu. Stała kontrola weterynaryjna pozwoli wcześnie wykryć chorobę, a wdrożone leczenie spowolni jej postęp oraz poprawi znacząco komfort życia kota.

Selkirk rex – żywienie

Selkirk rex jest łakomczuchem i dlatego bardzo ważne jest, by kociaka nie przekarmiać. Może to zaszkodzić doskonałej linii kota oraz znacznie pogorszyć jego mobilność. Ruch to podstawa zdrowia sikirka. Kotu należy podawać gotowe karmy mokre bądź suplementowaną dietę BARF.

Selkirk rex - pielęgnacja

Pielęgnacja selkirk rexa zależy od długości włosa. Cotygodniowe szczotkowanie z pewnością pomoże pozbyć się martwego włosa i ograniczyć tworzenie się kul włosowych w żołądku selkirk rexa. Loczki nie wymagają specjalnego traktowania, przeczesuj włos delikatnie, grzebieniem do kręconych włosów lub szczotką. Kontroli powinny podlegać uszy, oczy i zęby kota. Woskowinę należy usuwać, bo włos w uszach sprzyja jej nadmiernemu gromadzeniu, zęby warto szczotkować, a oczy przemywać solą fizjologiczną. Linienie selkirk rexa długowłosego jest obfitsze niż u krótkowłosego.

Zalety i wady kota rasy selkirk rex

Zalety selkirk rexa

  • selkirk rex jest czułym, spokojnym, towarzyskim kotem
  • selkirk rex nie jest hałaśliwy, nie ma też tendencji do dewastacji otoczenia i raczej woli przechadzki po podłodze niż dzikie wspinaczki po firanach
  • selkirk rex potrafi sobie samodzielnie organizować czas, ale musi mieć czym się bawić
  • selkirk rex nadaje się do domu ze starszymi dziećmi i jako towarzysz osoby starszej (z wiekiem staje się stateczniejszy)

 

Wady kota selkirk rex

  • selkirk rex długowłosy linieje intensywniej
  • selkir rex jest łakomczuchem i ma tendencję do tycia

Ciekawostki o kotach rasy selkirk rex

  • Ostateczny wygląd futra selkirk rexa wykształca się całkowicie w drugim roku życia kota. Skręt jest różny i zależy nie tylko od wieku, ale i od pory roku oraz hormonów. Najpiękniejsze loki mają koty kastrowane.
  • Selkirk rex jest największym kotem o skręconej sierści oraz jego sierść wśród rexów jest najgęstsza.
  • Od 2016 roku nie wolno krzyżować kotów selkirk rex z innymi rasami, oboje rodzice muszą być rasą selkirk rex.
  • Nazwa rasy została przyjęta od nazwiska ojczyma Jeri Newman – Selkirk, natomiast rex to przydomek nadany od skręconego włosa, pierwotnie pochodzi od królewskich królików ze skręconym futerkiem.
Od 2016 roku nie wolno krzyżować kotów selkirk rex z innymi rasami, oboje rodzice muszą być rasą selkirk rex.

pixabay.com/images/id-3917048/

Selkirk rex hodowla

Wybór właściwej hodowli powinien być oparty na kilku podstawowych zasadach. Dobra kocia hodowla zajmuje się rozmnażaniem maksymalnie dwóch kocich ras. Kocięta nigdy nie są wydawane przed ukończeniem 3 miesięcy. Hodowca kotów selkirk rex powinien być zrzeszony w oficjalnym związku hodowców. Przyszły opiekun kota powinien zwrócić uwagę także na warunki, w jakich żyją kocięta, jaki jest stan ich rodziców i czy żywność podawana kociętom selkirk rexa, jest wartościowa dla młodych organizmów. Sprawdź też czy hodowca bada rodziców pod kątem kardiomiopati.

Selkirk rex cena

Cena selkirk rexa z hodowli waha się od 2,5 do 3 tysięcy złotych.

Imiona dla kota rasy selkirk rex

Ciekawe imię dla kota rasy selkirk rex: Shon, Willy, Kędzior

Ciekawe imię dla kotki rasy selkirk rex: Mili, Kira, Jaguś

Dla kogo selkirk rex będzie idealny?

Selkirk rex odnajdzie się niemal w każdym domu, czy to osoby samotnej, starszej czy rodziny z dziećmi. Wymaga jedynie zapewnienia bezpiecznego miejsca na wysokości, by mógł tam spokojnie odpoczywać po harcach. Jeśli opiekun mieszka w domu z dobrze zabezpieczonym ogrodem, to kot chętnie będzie z niego korzystał, zarówno w lecie, jak i zimie.

Klasyfikacja FIFe rasy selkirk rex

Kat. III: koty krótkowłose i somalijskie

Kod EMS: SRL (długowłosy) lub SRS (krótkowłosy)

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy kotów?

Summary
Selkirk rex – cena, zdrowie, hodowla | Zoonews.pl
Article Name
Selkirk rex – cena, zdrowie, hodowla | Zoonews.pl
Description
Selkirk rex to nietypowa rasa kotów z lokami, która odnajdzie się niemal w każdym domu, czy to osoby samotnej, starszej czy rodziny z dziećmi.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1449

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x