Kot rasy peterbald – cena, zdrowie, hodowla

By Artourp – Own work, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5290493
Peterbald to kot młodej rasy, która została uznana dopiero w 1994 roku. Jeżeli myślisz, że jest to leniwy łysy kot, to na pewno nie masz racji. Jaki jest perebald?
Spis treści - kliknij strzałkę
Kot peterbald - pochodzenie
Petrebald to odmiana kotów syjamskich, wyhodowana w Sankt Petersburgu. Historia rasy jest krótka, gdyż pierwsze nagie kociaki tej rasy pojawiły się w Rosji w 1994 roku w miocie kotki orientalnej o krótkiej sierści i sfinksa dońskiego. Przez FIFe rasa kotów została uznana dopiero w 2012 roku.
Sfinks petersburski w Polsce
Sfinks petersburski nie jest zbyt popularny w Polsce, ale możliwy do kupienia.
Peterbald - wygląd
Kot rasy peterbald ma orientalny wygląd, bardzo zbliżony do kota sfinksa. Głowa peterbalda jest trójkątna, proporcjonalna, osadzona na długiej szyi, na której znajdują się imponująco duże uszy. Oczy migdałowate w kolorze niebieskim lub zielonym są szeroko rozstawione. Nos bez stopu. Sylwetka muskularna, ale dostojna. Nogi kota peterbalda są długie i cienkie, podobnie jak ogon. Ciało sfinksa petersburskiego pokryte jest elastyczną skórą.
Charakterystyka peterbalda
Wysokość kota peterbalda w kłębie
Kotka i kot: 30-35 cm
Sfinks petersburski – waga
Kotka: między 2 a 4 kg
Kot: między 3 a 5 kg
Szata kota petersburskiego
Peterbald to kot niemal bezwłosy. Włos, jeśli występuje, to jest krótki, przypominający wyglądem skórkę brzoskwini. Włos peterbalda może być cienki, delikatny, krótki i różnej długości lub szorstki, kręcony rozsiany nierównomiernie po ciele kota. Typy owłosienia:
- naked (bezwłose)
- flock (welurowe)
- brush (szorstki)
Umaszczenie peterbalda jest jednolite: białe, czarne, brązowe, rude lub szare.
Kategoria wielkości peterbalda
Kot rasy peterbald jest kotem średniej wielkości o wyraźnym dymorfizmie.
Ile żyje sfinks petersburski?
Kot rasy peterbald żyje od 12 do 14 lat.
Kot peterbald - charakter
Kot tej rasy jest niezwykle towarzyski, lubi kontakt z dorosłymi i starszymi dziećmi. Peterbald najchętniej nie odstępuje swojego opiekuna na krok. Uwielbia zabawy i wymaga domu, który zapewni stymulujące otoczenie. Bez tego zacznie szukać przygód poza domem. Sfinks petersburski o należną mu uwagę dopomina się głosem. Peterbald jest bardzo rozmowny i nie da się łatwo uciszyć. Sfinks może być dobrym kompanem innych aktywnych kotów lub psa. Właściwe zapoznanie będzie kluczem do poprawnych relacji między zwierzętami.
Kot peterbald - zdrowie
Kot sfinks petersburski z powodu przerzedzonej sierści może częściej się przeziębiać i źle znosi upały. Kot petersburski jest zdecydowanie częściej narażony na poparzenia słoneczne. Brak sierści u peterbaldów naraża koty na infekcje i choroby związane z odsłoniętą skórą.
Koty tej rasy są bardzo aktywne i jeśli nie są przekarmiane, pozostaną smukłe i wysportowane. Choroba dziedziczną u peterbalda jest postępujący zanik siatkówki (PRA). W związku z tym zaleca się przy cotygodniowej pielęgnacji kontrole stanu oczu i obserwację sprawności zwierzęcia. Brak higieny jamy ustnej sfinksa petersburskiego może prowadzić do chorób przyzębia. Peterbald preferuje stałą temperaturę pomieszczeń tj. 24-25 st. C.
Sfinks petersburski - żywienie
Peterbald z powodu ograniczonej okrywy lub jej braku może mieć tendencję do łakomstwa. Kot potrzebuje zatem więcej energii pozyskiwanej z pożywienia na utrzymanie ciepłoty ciała. Przy wysokiej aktywności nie powinno to się odbić na masie ciała kota. Karma dla rasy kotów peterbald musi mieć podwyższoną wartość odżywczą, nie ma tu znaczenia jej forma. Kota tej rasy zadowoli karma mokra, sucha czy suplementowany BARF.
Peterbald - pielęgnacja
Delikatna skóra peterbalda wymaga regularnej pielęgnacji. Kot tej rasy chroni swoją nagą skórę, wydzielając większą ilości łoju. Raz na 7 dni kąpiel sfinksa jest zatem niezbędną koniecznością. W przypadku osobników mających sierść, linienie sezonowe jest praktycznie niezauważalne. Peterbald jak każdy kot powinien mieć czyszczone zęby i uszy, a w razie potrzeby przycinane pazury.
Zalety i wady kota peterbalda
Zalety peterbalda
- peterbald jest kotem inteligentnym
- kot bez sierści jest łagodny, wesoły i pozbawiony agresji
- kot peterbald jest towarzyski, silnie się przywiązuje
- sfinks petersburski to pieszczoch
- peterbald praktycznie nie linieje
- pielęgnacja kota peterbalda nie jest trudna, ale wymaga regularności
Wady peterbalda
- kot peterbald nie należy do spokojnych zwierząt, wymaga ekstremalnej dawki aktywności
- peterbald źle znosi długie rozłąki z domownikami
- sfink petrsburski znudzony w domu może mieć tendencje do ucieczek, przez co naraża się na wypadki
- rosyjskie koty bez sierści częściej mogą ulegać podrażnieniom skóry
- peterbald nie powinien być kotem wychodzącym
Ciekawostki o kocie rasy peterbald
- Kot peterbald nazwę swą zawdzięcza miastu, z którego pochodzi. Przyrostek „bald” oznacza łysy.
Kot peterbald - hodowla

By Atlantiscats – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16086717
Sfinks petersburski w hodowli może być rozmnażany z kotami syjamskimi i birmańskimi. Przez ten fakt kocięta peterbalda mogą stracić gen odpowiadający za brak włosa. Wszystkie peterbaldy przed dopuszczeniem do rozrodu powinny przejść badanie wykluczające PRA. Przez ograniczoną liczbę hodowców w Polsce na kociaki peterbalda najczęściej obowiązują zapisy. Kocięta przy odbiorze muszą mieć ukończony 12 tydzień życia, być socjalizowane i karmione pokarmem stałym.
Ile kosztuje sfinks petersburski?
Sfinks petersburski kosztuje od 3 do 8 tysięcy złotych. Widełki cenowe za kocięta rasy peterbald są zróżnicowane ze względu na rodzaj sierści, wiek czy dalsze przeznaczenie hodowlane. Kociaki z rodowodem z renomowanej hodowli mogą kosztować nawet 10 tys. złotych.
Imiona dla kota peterbalda
Ciekawe imię dla samicy peterbalda: Skini, Triksi, Miła
Ciekawe imię dla kota rasy peterbald: Nokturn, Wigor, Muskat
Dla kogo kot peterbald będzie idealny?
Kot rasy peterbald idealnie sprawdzi się jako towarzysz osoby aktywnej, która zadba o niespożytą energię kota. Osoby zapracowane, starsze i samotne powinny zrezygnować z posiadania peterbalda.
Klasyfikacja FIFe peterablda
Sfinks petrsburski – peterbald – koty syjamskie i orientalne kat. IV
Kod EMS: PEB
Redakcja
Poznaj inne rasy kotów

