Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

KOT EUROPEJSKI KRÓTKOWŁOSY – celtycki – opisy rasy

Kot europejski krótkowłosy zawędrował w najdalsze zakątki Europy razem z legionami rzymskimi.

Spis treści

Cześć! Myślisz o przyjęciu kota europejskiego krótkowłosego do swojego domu? Świetnie trafiłeś! Specjalnie dla Ciebie stworzyliśmy przewodnik po tej rasie, który pomoże Ci sprawdzić, czy to idealny wybór dla Ciebie. Kot europejski krótkowłosy, z jego nieoczywistym usposobieniem może stać się fantastycznym towarzyszem na długie lata. Ale pamiętaj, że każda rasa ma swoje unikalne potrzeby, które mogą być wyzwaniem dla niektórych opiekunów. Zanim zdecydujesz się na zakup tego kota, zapoznaj się z naszym przewodnikiem. Znajdziesz tu cenne informacje o ich charakterze, zdrowiu, pielęgnacji i innych potrzebach. Mamy nadzieję, że ten artykuł będzie dla Ciebie pomocny.

Podstawowe informacje o rasie

🌅 Kraj pochodzenia

🦊 Kod EMS

EUR

➡ Waga

Kotka: 3-5 kocur: 4-7

❤ Długość życia

12-17 lat

💢 Charakter

To koty bardzo zróżnicowanych cechach, na pewno są żywiołowe, mają silną osobowość, ale i przyjazną naturę.

Jak wygląda kot europejski krótkowłosy?

Kot europejski przypomina domowego kota, który rozwinął się naturalnie, bez specjalnych zasad hodowlanych. Koty europejskie są średniej do dużej wielkości. Ich głowy są dość duże, z twarzą sprawiającą wrażenie zaokrąglonej, ale nieco dłuższą niż szeroką. Czoło i czaszka lekko zaokrąglone. Oczy są okrągłe i otwarte, szeroko rozstawione i lekko skośne. Kolor oczu jest czysty i wyraźny, występują w kolorach zielonym, bursztynowym, niebieskim, a także w wersji odd-eyed (jedno oko niebieskie, drugie bursztynowe). Uszy kota są średniej wielkości, lekko zaokrąglone na końcach, mogą mieć pędzelki. Ustawione szeroko i dość pionowo. Ciało jest silne i muskularne, ale nie krępe. Klatka piersiowa okrągła i dobrze rozwinięta. Kończyny są silne i mocne, średniej długości, zwężające się do okrągłych, mocnych łap. Ogon jest średniej długości, dość gruby u nasady, stopniowo zwężający się do zaokrąglonego końca.

Charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie

Kocur: 30-35 cm

Kotka: 25-30 cm

Waga

Kot: 4-7 kg

Kotka: 3-5 kg

Szata

Sierść kota jest krótka i gęsta, sprężysta i błyszcząca.

Wzorzec dopuszcza wiele możliwych rodzajów umaszczenia, ale są też pewne ograniczenia (patrz ciekawostki). Najczęściej występuje:

  • Kot europejski tabby (najbardziej pierwotne umaszczenie)
  • Kot europejski czarny
  • Kot europejski rudy
  • Kot europejski szary

Jaki charakter maja koty europejskie?

Kot europejski to prawdziwy mix charakterów, co sprawia, że każdy poszczególny osobnik jest wyjątkowy. To koty inteligentne, które uwielbiają aktywność i mają silnie rozwinięty instynkt łowiecki. Jest to kot o mocnej budowie, ale jednocześnie zwinny i elegancki. Ale hej, niektóre z nich wolą leniuchować i to też leży w ich naturze. Są mega towarzyskie, więc świetnie dogadają się z innymi zwierzakami w domu, a zmiany w otoczeniu? Pff, dla nich to pestka. Dzieci, inne koty, a nawet psy – dla nich to żaden problem.

Ale uwaga, te koty potrzebują też zabawy! Jeśli Twój kot nie wychodzi na zewnątrz, pamiętaj o zabawkach, które pozwolą mu poczuć się jak prawdziwy łowca. Koty europejskie to też gaduły, które potrafią być żywiołowe, ale znajdziesz wśród nich i spokojne kanapowe typy. Rasa ta uwielbia, gdy ktoś się nimi zajmuje, ale pamiętaj, że to one rządzą i decydują, kiedy czas na zabawę, a kiedy na pieszczoty.

Koty te lubią też mieć swój kącik na zewnątrz, jak ogródek czy balkon, gdzie mogą obserwować świat. Kot europejski to rasa, która zachwyca swoją naturalną urodą i siłą.

Kot europejski ma niejednolity charakter.

Czy koty europejskie są zdrowe?

Kot ten cieszy się dobrym zdrowiem. Celtyckie koty są silne i odporne na złe warunki pogodowe, nie mają też predyspozycji do konkretnych chorób genetycznych. Mimo wszystko raz do roku każdy kot domowy powinien przechodzić badania kontrolne. Każdego osobnika tej rasy należy również regularnie szczepić.

Historia rasy

Kot europejski krótkowłosy zawędrował w najdalsze zakątki Europy razem z legionami rzymskimi. Nie można jednoznacznie wskazać w wyniku jakich naturalnych krzyżówek powstała ta rasa. Według niektórych, wpływ na wygląda kota europejskiego krótkowłosego miały na pewnym etapie krzyżówki ze żbikiem, stąd to charakterystyczne umaszczenie kota europejskiego.

Kot ten przez wieki uznawany był w Europie za kota pospolitego, który w sposób naturalny mógł się krzyżować z kotami o innych cechach. W przeszłości była to rasa kotów pracująca w domowych obejściach, wędrująca z armiami w okresie wielkich wojen europejskich.

Wobec coraz większych trudność w zachowaniu przez koty europejskie swoich pierwotnych cech w latach 80. XX wieku skandynawscy hodowcy podjęli próbę określenia wzorca rasy oraz planowej hodowli. Zainteresowanie rasą przez Skandynawów spowodowało, że kot tej rasy określany jest również jako kot celtycki.

Ten krótkowłosy kot został uznany przez FIFe w 1982 roku. Jednak określenie kot europejski zostało uznane dopiero w 2007 roku. Kot ten jest bardzo popularna rasa w Skandynawii, w Polsce natomiast próżno szukać ich hodowli.

Żywienie: jak karmić kota europejskiego?

Koty europejskie wykazują skłonność do nadwagi i otyłości. Z tego powodu w karmie powinno dominować białko pochodzenia zwierzęcego, a nie węglowodany. Kaloryczność powinna być dostosowana do wieku, aktywności oraz ogólnego stanu zdrowia kota. Zdrowie koty mogą być karmione dietą BARF, a także mokrą i suchą karmą dla kotów.

Jak pielęgnować koty europejskie?

Pielęgnacja kota europejskiego jest niezwykle łatwa. Kota wystarczy wyszczotkować raz na tydzień. Zdecydowanie więcej uwagi należy poświecić sprawdzaniu stanu uszu, oczy oraz zębów, co u kota może być trudne do wykonania. Należy również regularnie podcinać pazury.

Zalety i wady kota europejskiego krótkowłosego

Zalety

  • Kot ten jest uważany za bardzo zdrowa rasa
  • Koty celtyckie są raczej przyjacielsko nastawione do innych zwierząt
  • Rasa nie wymaga czasochłonnej pielęgnacji

Wady

  • W Polsce koty te nie są dostępne

Ciekawostki o rasie

  • Od kota europejskiego wywodzi się kot brytyjski krótkowłosy oraz kot amerykański krótkowłosy
  • W Polsce populacja kotów „dachowych” jest tak duża, że nie ma hodowli, w której można byłoby kupić kota europejskiego.
  • Kot tej rasy występują wyłącznie z szatą krótką, FIFe nie uznaje kotów europejskich długowłosych. Jeśli takie się pojawia w miocie to musi być zarejestrowane ze skrótem XLH* <EUR>. Taka sama sytuacja dotyczy niedozwolonych umaszczeń tj. czekoladowego, liliowego, cynamonowego, płowego i cieniowanego, shell, złocistego, ticked taby i point, które otrzyma kod XSH* <EUR>.
W Polsce koty europejskie nie są hodowane

Hodowla

W Polsce hodowle kotów europejskich nie występują, gdyż wyglądem koty te są bardzo podobne do dachowców. Jednak nie zapominaj, że jako przyszły odpowiedzialny opiekun kota powinieneś zwrócić uwagę na warunki, w jakich żyją kocięta, jaki jest stan ich rodziców i czy żywność, jaką były karmione, jest wartościowa. Odpowiedzialny hodowca kryje kotkę nie częściej niż raz do roku, by zwierzę mogło się zregenerować. Zawsze też powinien wykazać się badaniami zwierząt dopuszczonych do rozrodu, w tym zalecane testy na grupę krwi (badania serologiczne). Kot europejski krótkowłosy nie ma rasy siostrzanej, dlatego może być rozmnażany wyłącznie w obrębie własnej rasy. Do krzyżowań pozarasowych dopuszcza się jedynie użycia kotów domowych krótkowłosych pochodzących z Europy. Krótkowłose koty domowe używane do krzyżowań powinny mieć wykonane testy DNA, aby wykluczyć wprowadzenie do puli genu długiego włosa czy kolorów umaszczeń takich jak czekolada lub odmiana point. Kocięta nie mogą być wydawane do nowych domów wcześniej niż po 3. miesiącach życia. Czas ten jest niezbędny, by młode kociaki mogły nauczyć się kocich umiejętności przy matce i być przez nią wykarmione. Kocięta w chwili zmiany domu powinny mieć aktualne szczepienie i być odrobaczone.

Ile kosztuje kot europejski?

W Polsce koty te nie są hodowane, ze względu na ich duże podobieństwo do kotów dachowych, dlatego nie można wskazać ceny kota europejskiego w Polsce. Natomiast kupując kota celtyckiego ze Skandynawii należy liczyć się z wydatkiem od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Jakie imię dla kota europejskiego wybrać?

Imię dla kota

  • Ikar, Monte, Szeryf

Imię dla kotki

  • Astra, Bella, Elsa

Dla kogo rasa kot europejski będzie idealna?

Kot ten jest niejednolita rasą, która dostosuje się do życia w różnych warunkach. Doskonale sprawdzi się jako kot do domu czy mieszkania oraz do gospodarstwa. Będzie to dobry towarzysz dla każdego opiekuna.

FAQ na temat kota europejskiego

Po czym poznać kota europejskiego?

To silny i muskularny kot o średniej/dużej wielkości. Głowa kota europejskiego jest lekko wydłużona, a policzki bardziej uwydatnione; oczy okrągłe; uszy duże i umieszczone blisko siebie. Tułów kota jest wydłużony; ogon średniej długości, zaokrąglony na końcu.

Czy kot dachowiec to kot europejski?

Nie, choć przez wiele lat potocznie tak uważano.

Jak duży jest kot europejski?

Kot tej rasy w zależności od płci waży od 3 do 7 kg i mierzy od 25 do 35 cm w kłębie.

Czy kot europejski to rasa?

Tak, to rasa uznana przez FIFe już w 1982 roku.

Ile żyją koty europejskie krótkowłose?

Średnia długość życia tego kota to 16 lat.

Jak długo rośnie kot europejski?

Kotem w pełni wyrośniętym należy uznać kota, który osiągnął 1 rok życia.

Źródła

http://www1.fifeweb.org/dnld/std/EUR.pdf

https://www.felispolonia.eu/public/Reg_hodowlany_FIFe-2024.pdf

Poznaj inne rasy kotów

Summary
KOT EUROPEJSKI KRÓTKOWŁOSY – celtycki – opisy rasy
Article Name
KOT EUROPEJSKI KRÓTKOWŁOSY – celtycki – opisy rasy
Description
Kot europejski to ustandaryzowana rasa, która podobna jest bardzo do kota „dachowego”. Dlatego w Polsce na próżno szukać hodowli kota europejskiego.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x