Reklama

Kot somalijski – cena, zdrowie, hodowla

Facebook
Twitter
Kot somalijski to rasa kotów, która wyodrębniła się w Stanach Zjednoczonych w latach 60. XX wieku.

Kot somalijski to długowłosa odmiana kota abisyńskiego, która pojawiła się w USA w latach 60. XX wieku.

Spis treści - kliknij

Kot somalijski – historia rasy

Kot somalijski to rasa kotów, która wyodrębniła się w Stanach Zjednoczonych w latach 60. XX wieku. Niestety początkowo, gdy w miotach pojawiły się koty abisyńskie, były one usuwane z dalszej hodowli jako niezgodne ze wzorcem. Prace hodowlane nad nową, odrębną rasą rozpoczęła wtedy właścicielka schroniska Evelyn Mague. Długowłosa odmiana kota abisyńskiego spopularyzowana została w USA i Australii już dekadę później. Swą nazwę zawdzięcza bliskiemu spokrewnieniu z abisyńczykiem (nazwany od Abisynii, dziś Etiopia), więc długowłosa jego odmiana nazwana został po sąsiedzku, od Somalii. Kot somalijski oficjalnie za odrębną rasę został uznany przez FIFe w 1974 roku.

Kot somalijski w Polsce

W Polsce kot somalijski nie jest popularny i przez to trudny do zdobycia.

Jak wygląda kot somalijski

Kot somalijski jest elegancki. Jego głowa jest w kształcie trójkąta i smukła. Głowę wieńczą duże uszy pokryte od wewnątrz kępkami włosów. Oczy kota somalijskiego są duże w kształcie migdałów. Nos czerwony z czarną ramką. Nogi długie i smukłe, a całe ciało dobrze umięśnione. Ogon jest długi i mocno owłosiony, kot somalijski nosi go wysoko.

Charakterystyka kota somalijskiego

Wysokość kota somalijskiego w kłębie

Kotka/kot: 30-35 cm

Kot somalijski – waga

Kotka: 3-4 kg

Kot: 4-5 kg

Szata kota somalijskiego

Kot somalijski ma sierść średniej długości, gęstą, jedwabistą i miękką. Sierść jest dłuższa i intensywniej wybarwiona niż u kota abisyńskiego z małą ilością podszerstka.

Kot somalijski występuje w wielu odmianach kolorystycznych: rudej, beżowo-płowej, niebieskiej oraz miedzianej. Rasa ta wzdłuż kręgosłupa aż po sam koniuszek ogona ma ciemną pręgę.

Kategoria wielkości: Kot somalijski jest kotem średniej wielkości.

Ile żyje kot somalijski?

Kot somalijski żyje od 13 do 16 lat.

Przeczytaj również o tej rasie kotów

Kot somalijski - charakter

Kot somalijski jest wręcz przesadnie wylewny. Jest to także kot bardzo aktywny, lubiący zabawę do późnego wieku. Uwielbia wszystkie jej formy, im bardziej urozmaicone, tym lepiej. Jest uważny i szybko rozpracowuje nowe zabawki. Nie jest to z pewnością kot spokojny, dużo w nim energii do zabawy. Kot somalijski jest inteligentnym futrzakiem, interesuje go wszystko i wszyscy, choć na jego zaufanie trzeba sobie zapracować. Jak najbardziej należy do grona kotów samodzielnych, ale zawsze jest czynnym uczestnikiem życia rodziny. Kota można nauczyć sztuczek i chodzenia na smyczy. Kot somalijski lepiej dogada się z psem niż kotem, lecz ani jedno, ani drugie towarzystwo nie jest przeciwwskazaniem, wystarczy właściwie wprowadzić zwierzę do domu.

Kot somalijski – zdrowie

Choroby, na jakie może zapadać kot somalijski, są tożsame z chorobami, na które zapada kot abisyński: amyloidoza, choroby przyzębia, postępujący zanik siatkówki oraz niedobór kinazy pirogronianowej. Kot somalijski jest rasą dość odporną i wytrzymałą. Jako profilaktykę kamienia nazębnego zaleca się kotom podawać do gryzienia patyczki matatabi.

Kot somalijski – żywienie

Kot somalijski powinien korzystać z misek interaktywnych, by poskromić jego łakomstwo, ale i aktywizować kota intelektualnie do samodzielnego „zdobywania” żywności. Jako kot o bardzo wysokim poziomie aktywności, wymaga pokarmu o wyższej kaloryczności, lecz nie wolno go przekarmiać. Kot somalijski może jeść zarówno dobrej jakości karmę suchą, mokrą, jak i BARF. Pamiętaj, że dietę surową trzeba skonsultować z lekarzem, by uzupełnić ją o suplementy niezbędne dla zdrowia kota. Unikaj w gotowych karmach zbóż i zbędnych cukrów.

Kot somalijski - pielęgnacja

Pielęgnacja kota somalijskiego nie jest trudna, ale wymaga regularności. Przyszły opiekun musi przeczesywać sierść minimum dwa razy w tygodniu. Jeśli kot korzysta z ogrodu lub spacerów na smyczy to koniecznie trzeba robić to częściej, by pozbyć się czepiających się liści i gałązek. Największą uwagę należy zwrócić na puszystą kryzę wokół szyi i puchaty ogon somalijczyka. Kot somalijski gubi włos w nieznacznej ilości i co ważne włos się nie plącze. Nie zapominaj o sprawdzeniu czystości zębów, uszu i oczu. Kontrola przyrostu pazurów nie jest konieczna, ale nie zaszkodzi, mimo że kot świetnie sobie radzi tępiąc je na drapakach czy podczas wyjść na spacery.

Zalety i wady kota somalijskiego

Zalety kota somalijskiego

 • kot somalijskie to gaduła o melodyjnym i przyjemnym głosie
 • kot somalijski jest ekstrawertykiem, to ekstremalny pieszczoch
 • kot somalijski szybko się uczy, jest inteligenty
 • kot somalijski to kot rodzinny, radosny i zawsze gotowy do zabawy
 • Kot somalijski jest oddanym towarzyszem, szybko się przywiązuje, jest lojalny

 

Wady kota somalijskiego

 • kot somalijski ma nieokrzesany temperament
 • kot somalijski jest bardzo aktywny, wymaga sporej codziennej dawki zabaw
 • kot somalijski jest łakomczuchem, ale bez tendencji do tycia
 • kot somalijski nie nadaje się dla osób starszych
 • kot somalijski nie powinien być jedynakiem

Kot somalijski - ciekawostki

 • W miocie kota somalijskiego mogą pojawić się zarówno koty o półdługowłose, jak i osobniki krótkowłose.
 • Wbrew nazwie kot somalijski nie pochodzi z Afryki.

Kot somalijski – hodowla

Hodowca kotów somalijskich powinien być zrzeszony w oficjalnym związku hodowców. Przyszły opiekun kota powinien zwrócić uwagę na warunki, w jakich żyją kocięta, jaki jest stan ich rodziców i czy żywność jaką się im serwuje jest wartościowa. Zawsze też powinien przedstawić badania zwierząt dopuszczonych do rozrodu (badanie przesiewowe pod kątem kinazy, badanie genetyczne pod kątem zaniku siatkówki). Kocięta wydawane są nie wcześniej niż po 3 miesiącach, by mogły nauczyć się kocich umiejętności przy matce i być przez nią wykarmione. Kocię kota somalijskiego powinno mieć aktualne szczepienie i być odrobaczone. Rodzicami kota somalijskiego mogą być koty abisyńskie.

kot somalijski cena

Cena kota somalijskiego to około 3 tysiące złotych. Kot somalijski przeznaczony do dalszego rozrodu będzie kosztował więcej – od 5 do 6 tysięcy złotych.

Imiona dla kota somalijskiego

Najciekawsze imię dla samca kota somalijskiego: Red, Flash, Płomień

Najciekawsze imię dla samicy kota somalijskiego: Ruda, Iskra, Soma

Dla kogo kot somalijski będzie idealny?

Kot somalijski jest odpowiednim kompanem aktywnej rodziny z dziećmi. Dom kota somalijskiego musi zapewnić zwierzęciu wszelkie możliwe atrakcje wspinaczkowe: wysokie, skomplikowane drapaki po sam sufit, zabezpieczony ogród z drzewkami, legowisko na wysokości, kocia autostrada w domu i przestrzeń do szalonych biegów i aportowania ulubionych zabawek. Nie jest to kot dla osób zapracowanych.

Klasyfikacja FIFe kota somalijskiego

Kot somalijski, somalijczyk, somali, koty krótkowłose i somalijskie, kat. III

Kod EMS: SOM

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy kotów?

Summary
Kot somalijski – cena, zdrowie, hodowla | Zoonews.pl
Article Name
Kot somalijski – cena, zdrowie, hodowla | Zoonews.pl
Description
Kot somalijski to długowłosa odmiana kota abisyńskiego, która pojawiła się w USA w latach 60. XX wieku.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1899

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x