Reklama
Reklama

Turecki van – cena, zdrowie, hodowla

Facebook
Twitter
Kot turecki van pochodzi z wyżyn wschodniej Turcji nad jeziorem Van. Do Europy trafił niedawno, bo w 1955 roku.

pixabay.com/images/id-1581689/

Turecki van to kot, który lubi pływać, przez co nazywany jest swimming cat. Przyrostek „van” pochodzi od nazwy tureckiego jeziora, z którym pierwotnie rasa była związana.

Spis treści - kliknij strzałkę

Turecki van – pochodzenie

Kot turecki van pochodzi z wyżyn wschodniej Turcji nad jeziorem Van. Do Europy trafił niedawno, bo w 1955 roku. Turecki van został podarowany dwóm brytyjskim dziennikarkom, które podróżowały po Turcji. 14 lat później udało się im doprowadzić do uznania rasy przez brytyjskie klub hodowców kotów, a w 1985 został uznany także przez amerykańskie stowarzyszenie TICA. FIFe uznała rasę w 1972 roku. Turecki van jest kotem objętym ochroną w swym ojczystym kraju.

Turecki van w Polsce

Turecki van w naszym kraju jest mało popularny, ale możliwy do kupienia.

Turecki van – wygląd

Turecki van ma silną sylwetkę, tułów jest długi i umięśniony. Nogi mocne, średniej długości z okrągłymi łapkami. Głowa trójkątna ze stojącymi uszami szeroko osadzonymi i obficie porośniętymi włosem. Wyraziste oczy kota tureckiego van mają kolor niebieski, żółto-złoty, ale i dwubarwne, występuje u nich zjawisko heterochromii. Zad kota wieńczy średnia, ale mocno owłosiona kita. Znaczenia na ogonie i głowie zawsze maja ten sam kolor.

Charakterystyka rasy turecki van

Wysokość tureckiego vana w kłębie

Kotka/kot: 25-30 cm

Turecki van – waga

Kotka: 5-6 kg

Kot: 5-9 kg

Szata tureckiego vana

Turecki van ma sierść półdługą, delikatną, jedwabistą w dotyku i nieprzemakalną. Zagęszcza się na zimę, ale nie ma podszerstka.

Turecki van występuje wyłącznie w odmianie białej ze znaczeniami na ogonie i głowie, choć pojawiły się też vany czarne, kremowe i szylkretowe. Plamy koloru są barwy kasztanowej lub kremowej. Na głowie plamy oddziela biała strzałka nazywana „palcem Allaha”.

Kategoria wielkości tureckiego vana

Tureckie vany są kotami średnimi do dużych.

Ile żyje turecki van?

Turecki van żyje od 15 do 19 lat.

Przeczytaj również o tej rasie kotów

Turecki van - charakter

Turecki van, według wzorca rasy, to kot energiczny, lubiący przygody, ale i pieszczoty. Absolutnie nie jest to amator niekończącego się wylegiwania na kolanach, uwielbia zabawę w każdej postaci. Van to jeden z kandydatów do nauki sztuczek. Jest inteligentny, a podczas nauki realizuje swoją naturalną potrzebę ruchu. Kot nie ma problemu z nawiązywaniem relacji z obcymi, ale robi to w swoim tempie i nie należy go do tego przymuszać. Kredowobiały futrzak ma skłonność do niszczenia otoczenia, ale tylko wtedy, gdy mu się nudzi i brakuje w jego otoczeniu właściwej stymulacji fizycznej i intelektualnej. Jeśli zapewnimy kotu rozrywkę lub kociego towarzysza nie ma też problemu z zostawaniem na dłużej bez opiekuna.

Turecki van jest kotem czułym, gadatliwym i delikatnym, lubi towarzystwo dzieci i dorosłych, którzy potrafią się z nim obchodzić. Na opiekuna Van może wybrać jedną osobę z rodziny, z którą chętnie zażywa wspólnych kąpieli. Właściwie zapoznany z innymi kocimi lub psimi rezydentami, będzie żył z nimi w harmonii i zgodzie. Można z nim wychodzić na spacery, a oczko wodne i drzewka w zabezpieczonym ogrodzie będą spełnieniem jego marzeń. Nie zostawiaj go jednak samego, podczas zabawy w wodzie, utonięcia nie są rzadkością nawet u doskonałych pływaków, jakim są vany.

Turecki van – zdrowie

Turecki van jako rasa naturalna nie ma większych problemów zdrowotnych. Jego zmienne sezonowo futro dobrze przystosowuje go do warunków pogodowych zarówno chłodów, jak i upałów. Van to kot bardzo aktywny i nie powinna mu grozić nadwaga, jeśli nie jest przekarmiany, a opiekun dba, by kot się nie nudził. Turecki van może mieć problemy w obrębie jamy ustnej tj.: infekcje w wyniku odsłonięcia szyjek zębowych i kamienia nazębnego. Należy dbać u tureckich vanów o regularne szczepienia i profilaktykę przeciwpasożytniczą.

Turecki van – żywienie

Żywienia tureckiego vana nie jest trudne. Koty te, jak każdy inny zwierzak domowy, potrzebują dobrej jakości pożywienia, które dostarczy niezbędnych składników odżywczych, zaspokoi zapotrzebowanie kaloryczne organizmu i będzie dostosowane do ich kondycji zdrowotnej. Unikaj karmieniatureckiego vana karmami zawierającymi zboża i cukry. Zawsze pamiętaj o stałym dostępie kota do świeżej wody i nie przesadzaj ze smakołykami. W okresie linienia wspomagaj vana pastą odkłaczającą lub kocią trawką.

Turecki van - pielęgnacja

Turecki van poza standardową pielęgnacją, czyli wyczesywaniem raz w tygodniu, monitorowaniem wzrostu pazurów, kontroli stanu oczu i czystości uszu nie wymaga żadnych skomplikowanych zabiegów. Okres linienia niestety jest intensywny i trzeba kota codziennie wspomagać wyczesywaniem, w innym razie Van będzie połykał znaczne ilości sierści, podczas samopielęgnacji. Gdy wiosenna wymiana okrywy dobiegnie końca, turecki van ma w okresie letnim krótsze i mniej obfite futro.

Zalety i wady tureckiego vana

Zalety tureckiego van

  • turecki van to czuły pieszczoch
  • turecki van wymaga stymulującego otoczenia
  • pływający kot nie ma problemu z zostawaniem sam w domu
  • van może żyć w większym gronie zwierząt domowych

 

Wady Tureckiego vana

  • turecki van intensywnie linieje
  • swimming cat nie nadaje się dla osób starszych, jest zbyt żywiołowy

Turecki van - ciekawostki

  • Włosy vanów mają specyficzną budowę, to stożki puste w środku. Koty te nie mają też podszerstka, przez co szybko schną.
  • Koty tureckie vany długo dojrzewają, dojrzałość osiągają między 3. a 5. rokiem życia.
  • Według tureckich legend znamię na głowie vanów pojawiło się po dotknięciu ich przez samego Allaha.
Turecki van w zależności od renomy hodowli i płci kociaka może kosztować między 3 a 4 tysiące złotych.

pixabay.com/images/id-1725126/

Turecki van – hodowla

Hodowca tureckich vanów powinien być zrzeszony w oficjalnym związku hodowców. Przyszły opiekun kota powinien zwrócić uwagę na warunki, w jakich żyją kocięta, jaki jest stan ich rodziców i czy żywność jaką się im serwuje jest wartościowa. Odpowiedzialny hodowca kryje kotkę nie częściej niż raz do roku, by zwierzę mogło się zregenerować. Zawsze też powinien wykazać się badaniami zwierząt dopuszczonych do rozrodu. Kocięta wydawane są nie wcześniej niż po 3 miesiącach, by mogły nauczyć się kocich umiejętności przy matce i być przez nią wykarmione. Kocię tureckiego vana powinno mieć aktualne szczepienie i być odrobaczone. Kot turecki van powinien być rozmnażany wyłącznie w obrębie rasy, dlatego warto się dokładnie przyjrzeć rodzicom kocięcia, które chcemy zakupić. Krzyżowanie dwóch całkowicie białych tureckich vanów ze sobą niesie bardzo duże ryzyko głuchoty w miocie.

Ile kosztuje turecki van?

Turecki van w zależności od renomy hodowli i płci kociaka może kosztować między 3 a 4 tysiące złotych.

Imiona dla tureckiego vana

Ciekawe imię dla kota turecki van: Vans, Finger, Ali

Ciekawe imię dla kotki tureckiego vana: Vi, Snow, Aqua

Dla kogo turecki van będzie idealny?

Turecki van to idealny towarzysz wielopokoleniowych rodzin z dziećmi. Van może mieszkać zarówno w domu z ogrodem, ale i w mniejszym mieszkaniu z balkonem.

Klasyfikacja FIFe turecki van

Kat. II: Kot turecki van – turkish van – koty półdługowłose

Kod EMS: TUV

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy kotów?

Summary
Turecki van – cena, zdrowie, hodowla | Zoonews.pl
Article Name
Turecki van – cena, zdrowie, hodowla | Zoonews.pl
Description
Turecki van to kot, który lubi pływać, przez co nazywany jest swimming cat. Przyrostek „van” pochodzi od nazwy tureckiego jeziora, z którym pierwotnie rasa była związana.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1206

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x