Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

TURECKI VAN

Kot turecki van pochodzi z wyżyn wschodniej Turcji nad jeziorem Van. Do Europy trafił niedawno, bo w 1955 roku.

pixabay.com/images/id-1581689/

Spis treści

Cześć! Planujesz zakup tureckiego vana? Trafiłeś w doskonałe miejsce. Zebraliśmy dla Ciebie niezbędne informacje na temat tej rasy, abyś mógł podjąć przemyślaną decyzję. Tureckie vany, znane są ze swoich umiejętności pływackich i wyjątkowego umaszczenia. Ważne jest jednak, aby zrozumieć ich charakter i potrzeby. W naszym przewodniku znajdziesz szczegółowe informacje o tej rasie od A do Z. Pod koniec artykułu przedstawiamy również zalety i wady rasy, a także orientacyjne ceny tych zachwycających kotów. Zapraszamy do lektury!

Podstawowe informacje o rasie

🌅 Kraj pochodzenia

Turcja

🐱 Kod EMS

TUV

➡ Waga

Kotka: 5-6 kocur: 5-9

❤ Długość życia

15-18 lat

💢 Charakter

Turecki van jest inteligentny, czuły, cierpliwy i dobrze dogaduje się z dziećmi.

Jak wygląda turecki van?

Głowa kota to szeroki, tępy klin o łagodnych konturach i średniej długości. Pysk kota jest zaokrąglony, a broda mocna. Profil pyszczka jest prawie prosty z lekkim wgłębieniem poniżej poziomu oczu. Nos jest średniej długości i również prosty. Oczy są duże, owalne, bystre i wyraziste, umieszczone lekko ukośnie. Uszy kota są umiarkowanie duże, z szeroką podstawą i lekko zaokrąglonymi końcami. Prosto ustawione, dość wysoko i pionowo na czaszce.

Ciało tureckiego vana jest średnie do dużej wielkości, muskularne, o średnio ciężkiej budowie kości. Klatka piersiowa jest masywna i solidna, żebra zaokrąglone, a miednica mocna. Nogi są średniej długości z okrągłymi łapami. Ogon średniej długości, przypominający pędzel.

Charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie

Kotka/kot: 25-30 cm

Waga

Kotka: 5-6 kg

Kot: 5-9 kg

Szata

Kot ma średnio długą sierść, jest ona jedwabista, bez wełnistego podszerstka. Krótsza na szyi i ramionach, dłuższa na udach i ogonie.

Kot ten występuje wyłącznie w odmianie białej ze znaczeniami na ogonie i głowie, choć pojawiły się też vany czerwone, kremowe, czarne, niebieskie, szylkretowe, niebiesko-szylkretowe i wszystkie z tabby. Ciało kredowo białe. Kolorowe znaczenia na głowie, ale nie poniżej poziomu linii oczu, ani za podstawą uszu. Plamy na głowie oddziela biała strzałka nazywana „palcem Allaha”.

Jaki charakter mają tureckie vany?

Turecki van to kot o wyjątkowym, energetycznym i przygodowym charakterze. Cechuje go zrównoważona osobowość – łączy w sobie miłość do zabawy i aktywności fizycznej z potrzebą czułości. Jest inteligentny i zdolny do nauki różnych sztuczek, wykorzystując swoją naturalną ciekawość i zamiłowanie do ruchu.

Koty te tworzą silną więź z opiekunem, często wybierając jedną osobę jako swojego głównego towarzysza. Są towarzyskie, gadatliwe i dobrze dogadują się z dziećmi oraz innymi zwierzętami. Ich wyjątkowa cecha to miłość do wody, co jest rzadkością wśród kotów. Tureckie vany potrzebują odpowiedniej stymulacji, aby nie nudziły się i nie niszczyły otoczenia. Idealne dla nich są bezpieczne przestrzenie na zewnątrz, które mogą eksplorować.

Czy koty turecki van są zdrowe?

Turecki van to rasa naturalna, która nie ma większych problemów zdrowotnych. Jego zmienne sezonowo futro dobrze przystosowuje go do warunków pogodowych, zarówno chłodów, jak i upałów. Kot jest bardzo aktywny, dlatego nie powinna mu grozić nadwaga, jeśli nie jest przekarmiany, a opiekun dba, by kot się nie nudził. Rasa może mieć problemy w obrębie jamy ustnej tj.: infekcje w wyniku odsłonięcia szyjek zębowych i kamienia nazębnego. Zawsze należy dbać o regularne szczepienia i profilaktykę przeciwpasożytniczą kota.

Typowe choroby tej rasy

  • Infekcje jamy ustnej

Historia rasy

Kot turecki van pochodzi z wyżyn wschodniej Turcji nad jeziorem Van. Do Europy trafił niedawno, bo w 1955 roku. Turecki van został podarowany dwóm brytyjskim dziennikarkom, które podróżowały po Turcji. 14 lat później udało się im doprowadzić do uznania rasy przez Brytyjski Klub Hodowców Kotów. W 1985 rasa została uznana także przez amerykańskie stowarzyszenie TICA. FIFe uznała rasę w 1972 roku. Kot ten jest objęty ochroną w swym ojczystym kraju.

Rasa w naszym kraju jest mało popularna, ale możliwa do kupienia.

Żywienie: jak karmić tureckiego vana?

Żywienia tej rasy nie jest trudne. Koty te, jak każdy inny zwierzak domowy, potrzebują dobrej jakości pożywienia, które dostarczy niezbędnych składników odżywczych, zaspokoi zapotrzebowanie kaloryczne organizmu i będzie dostosowane do ich kondycji zdrowotnej. Unikaj podawania kotu karm zawierających przesadną ilość zboża, a w ogóle wyeliminuj taką, która w składzie ma węglowodany. Zawsze pamiętaj o stałym dostępie do świeżej wody dla kota i nie przesadzaj ze smakołykami. W okresie linienia wspomagaj vana pastą odkłaczającą lub kocią trawką.

Jak pielęgnować tureckie vany?

Turecki van poza standardową pielęgnacją, czyli wyczesywaniem raz w tygodniu, monitorowaniem wzrostu pazurów, szczotkowaniem zębów, kontrolą stanu oczu i czystości uszu nie wymaga żadnych skomplikowanych zabiegów. Okres linienia niestety jest intensywny i trzeba kota codziennie wspomagać wyczesywaniem, w innym razie van będzie połykał znaczne ilości sierści, podczas samopielęgnacji. Gdy wiosenna wymiana okrywy dobiegnie końca, kot ma w okresie letnim krótsze i mniej obfite futro.

Zalety i wady tureckiego vana

Zalety

  • to czuły pieszczoch
  • rasa wymaga stymulującego otoczenia
  • pływający kot nie ma problemu z zostawaniem sam w domu
  • van może żyć w większym gronie zwierząt domowych

Wady

  • rasa intensywnie linieje mimo barku podszerstka
  • swimming cat nie nadaje się dla osób starszych, jest zbyt żywiołowy

Ciekawostki o rasie

  • Do klasy nowicjatu, w celu rejestracji, wprowadzać można jedynie koty importowane z Turcji i sąsiadujących krajów. Ich pochodzenie musi być urzędowo potwierdzone i udokumentowane.
  • FIFe uznaje jedynie następujące kody EMS w rasie turecki van: TUV n, a, d, e, f, g (pręgowane i gładkie).
  • Włosy vanów mają specyficzną budowę, to stożki puste w środku. Koty te nie mają też podszerstka, przez co szybko schną.
  • Koty tureckie długo dojrzewają, dojrzałość osiągają między 3. a 5. rokiem życia.
  • Według tureckich legend znamię na głowie vanów pojawiło się po dotknięciu ich przez samego Allaha.
Turecki van w zależności od renomy hodowli i płci kociaka może kosztować między 3 a 4 tysiące złotych.

pixabay.com/images/id-1725126/

Hodowla

Hodowca tureckich vanów powinien być zrzeszony w oficjalnym związku hodowców. Jeśli masz być przyszłym opiekunem kota powinieneś zwrócić uwagę na warunki, w jakich żyją kocięta, jaki jest stan ich rodziców i czy żywność jaką się im podaje jest wartościowa. Odpowiedzialny hodowca kryje kotkę nie częściej niż raz do roku, by zwierzę mogło się zregenerować. Zawsze też powinien wykazać się badaniami zwierząt dopuszczonych do rozrodu. Kocięta wydawane są nie wcześniej niż po 3. miesiącach, by mogły nauczyć się kocich umiejętności przy matce i być przez nią wykarmione. Kocię tureckiego vana powinno mieć aktualne szczepienie i być odrobaczone. Kot powinien być rozmnażany wyłącznie w obrębie rasy, dlatego warto się dokładnie przyjrzeć rodzicom kocięcia, które chcesz zakupić.

Ile kosztuje turecki van?

Cena tureckiego vana może wynosić między 3000 a 4000 zł. Cena rośnie wraz z renomą hodowli, tytułami zdobytymi przez rodziców kociaka na wystawach i możliwością dalszego rozrodu.

Jakie imię dla tureckiego vana wybrać?

Imię dla kota: Vans, Finger, Ali

Imię dla kotki: Vi, Snow, Aqua

Dla kogo turecki van będzie idealny?

Turecki van to idealny towarzysz wielopokoleniowych rodzin z dziećmi. Van może mieszkać zarówno w domu z ogrodem, jak i w mniejszym mieszkaniu z balkonem.

FAQ na temat vanów

Co potrafią koty van?

Koty tureckie van potrafią pływać i bardzo to lubią w przeciwieństwie do innych ras.

Ile żyje turecki van?

Kot ten w zdrowiu dożywa nawet 20 lat.

Źródła

https://www.felispolonia.eu/public/Reg_hodowlany_FIFe-2024.pdf

http://www1.fifeweb.org/dnld/std/TUV.pdf

dr Mateusz Karatysz

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Poznaj inne rasy kotów

Summary
TURECKI VAN – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
TURECKI VAN – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Turecki van to tzw. swimming cat. Ciekawe dlaczego? Przyrostek „van” pochodzi od nazwy tureckiego jeziora, z którym pierwotnie rasa była związana.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x