Reklama
Reklama

Kot orientalny krótkowłosy – cena, zdrowie, hodowla

Facebook
Twitter
Kot orientalny to rasa kotów, która po raz pierwszy pojawiła się w latach 50. XX wieku w Anglii jako potomek kota syjamskiego.

pixabay.com/images/id-408696/

Kot orientalny krótkowłosy to rasa, która powstała z krzyżowania kotów syjamskich z innymi rasami. Jest to kot hiper aktywny, który nie nada się do każdego domu.

Spis treści - kliknij strzałkę

Podstawowe informacje o kotach orientalnych krótkowłosych

🌅 Kraj pochodzenia

Wielka Brytania

 Kod EMS

OSH

➡ Waga

4-6,5 kg

❤ Długość życia

15-20 lat

💢 Charakter

Koty charakteryzują się żywym usposobieniem, są głośne i niemal zawsze chętne do zabawy.

Kot orientalny krótkowłosy – historia rasy

Kot orientalny to rasa kotów, która po raz pierwszy pojawiła się w latach 50. XX wieku w Anglii jako potomek kota syjamskiego. Intensywne prace hodowlane nad krzyżówkami kota syjamskiego z innymi rasami oraz ponowne parowanie miotów z syjamem pozwoliło na wyodrębnienie szerszej gamy umaszczeń nowych pokoleń, które początkowo miały być odrębnymi rasami kotów. Ilość odmian barwnych i wzorów spowodowała, że stało się to niemożliwe i tak wyodrębniono osobniki o długiej i krótkiej sierści jako koty orientalne, różniące się od syjama jedynie ubarwieniem. Od 1970 roku do puli genetycznej syjama dołożono amerykańskie koty krótkowłose, co jeszcze bardziej wzbogaciło wachlarz barw.

Uznanie rasy kotów orientalnych krótkowłosych

Po II wojnie światowej prace hodowlane nad kotami o barwie czekoladowej doprowadziły do tego, że FIFe uznała kota orientalnego krótkowłosego za odrębną rasę w 1959 roku.

Kot orientalny krótkowłosy w Polsce

Kot orientalny krótkowłosy jest rasą mało popularną w Polsce, ale prowadzone są jego hodowle.

Kot orientalny krótkowłosy – wygląd

Kot orientalny krótkowłosy ma średniej wielkości głowę w kształcie klina. Nos kota nie ma załamania, jest prosty i długi. Uszy są szerokie i duże. Oczy średniej wielkości o zielonej barwie. Szyja kota orientalnego jest smukła i długa. Tułów muskularny, elegancki, zgrabny i gibki. Ogon długi i cienki, zwęża się ku końcowi.

Kot orientalny krótkowłosy – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie kota orientalnego krótkowłosego

Kotka/kot: do 30 cm

Kot orientalny krótkowłosy – waga

Kotka: 2 – 5 kg

Kot: 3 – 6,5 kg

Szata kota orientalnego

U kota orientalnego krótkowłosego sierść jest delikatna, gładko przylegająca, lśniąca i sprężysta. Brak podszerstka.

Kot orientalny krótkowłosy występuje w bardzo licznych odmianach kolorystycznych jednolitych lub wielobarwnych. Maść jednobarwna: czarna, czekoladowa, liliowa, cynamonowa, płowa, ruda, kremowa. Szylkret czarny, niebieski, czekoladowy, liliowy, cynamonowy i płowy. Wiele odmian umaszczenia z białym, tabby, tabby z białym, dymnego, dymnego z białym, srebrzystego tabby oraz srebrzystego tabby z białym.

Kategoria wielkości kota orientalnego krótkowłosego

Kot orientalny krótkowłosy jest kotem średniej wielkości.

Ile żyje kot orientalny krótkowłosy?

Kot orientalny krótkowłosy żyje od 15 do 20 lat.

Przeczytaj również o tej rasie kota

Kot orientalny krótkowłosy - charakter

Kot orientalny krótkowłosy jest pieszczochem i potrafi się tego domagać, usadawiając na kolanach opiekuna. To kot bardzo aktywny i wymaga sowitej dawki wysiłku fizycznego, jak i intelektualnego. Można go nauczyć psich sztuczek. Kot orientalny do zabawy zrywa się dość nagle, jakby istniał jakiś niewidoczny guzik aktywacyjny. Jest inteligentny, zaradny i bardzo kreatywny, czasem trudno za nim nadążyć.

Kot orientalny krótkowłosy nie będzie wykazywał strachu czy nieufności wobec obcych, ale wymaga to starannej socjalizacji. Niewybawiony może wykorzystać swoją pomysłowość w mało zadowalający sposób. Kot dobrze dogada się zarówno z kotem (uwaga- dwa niekastrowane kocury się nie dogadają) i psem, zbudowanie relacji przyjacielskich zależy od właściwego przedstawienia.

Kot orientalny krótkowłosy – zdrowie

Kot orientalny krótkowłosy dziedziczy wszystkie choroby po swoim kocim bracie – kocie syjamskim. Wśród nich jest zanik siatkówki (PRA), prowadzący nierzadko do całkowitej ślepoty, zez oraz gangliozydoza, wielotorbielowatość nerek czy śmiertelna amyloidoza. Poza tym kot orientalny, jak większość kotów może mieć problemy z chorobami jamy ustnej i przyzębia. Jako że żadna z odmian nie ma podszerstka trzeba mieć na uwadze stałą temperaturę w środowisku życia tej rasy. Koty orientalne bardzo często się przeziębiają, źle znosząc przeciągi, zimno i wilgoć. Kota warto raz w miesiącu ważyć, by zapobiec nadwadze albo niedowadze.

Kot orientalny krótkowłosy – żywienie

Kot orientalny krótkowłosy jest bardzo aktywny i wymaga właściwie zbilansowanego pokarmu, by zapewnić mu odpowiednią porcję energii. Nie wolno kota przekarmiać, bo zamiast pełnej gracji umięśnionej sylwetki zmieni się w krągłego leniucha. Posiłki i dobór karm warto skonsultować z dietetykiem, aby pożywienie było pełnowartościowe i odpowiednio kaloryczne. Kot orientalny krótkowłosy ma szybką przemianę materii, dlatego musi jeść więcej niż inne koty.

Kot orientalny krótkowłosy - pielęgnacja

Pielęgnacja kota orientalnego krótkowłosego nie jest trudna. Raz na dwa tygodnie należy kota wyszczotkować. Okres linienia kota orientalnego nie jest szczególnie uciążliwy, ale zawsze należy wspomagać zwierzaka częstszym wyczesywaniem, by szybko pozbyć się starej okrywy. Standardem pielęgnacyjnym kota orientalnego krótkowłosego jest przycinanie pazurów, regularne szczepienia i odrobaczanie, sprawdzanie stanu oczu i uszu oraz mycie zębów.

Zalety i wady kota orientalnego krótkowłosego

Zalety kota orientalnego

  • kot orientalny krótkowłosy jest wesołym i towarzyskim pieszczochem
  • to kot inteligentny, pomysłowy, szybko się uczy
  • kot orientalny to idealny towarzysz szalonych zabaw z dziećmi
  • kot orientalny jest łatwy w pielęgnacji

Wady kota orientalnego

  • kot orientalny krótkowłosy jest bardzo gadatliwy, głośny, zawsze oczekuje odpowiedzi
  • kot znudzony i samotny ma skłonności niszczycielskie lub będzie szukał atrakcji poza domem
  • jest to kot hiper aktywny, nie nadaje się dla osób starszych
  • kot orientalny niewłaściwie wychowany może mieć skłonność do dominacji nad domownikami

Kot orientalny krótkowłosy - ciekawostki

  • Rodzice miotu wspólnie opiekują się potomstwem.
Kot orientalny krótkowłosy kosztuje od 2 do 4 tysięcy złotych.

pixabay.com/images/id-2471092/

Kot orientalny krótkowłosy – hodowla

Hodowca kotów orientalnych krótkowłosych powinien być zrzeszony w oficjalnym związku hodowców. Przyszły opiekun kota powinien zwrócić uwagę na warunki, w jakich żyją kocięta, jaki jest stan ich rodziców i czy żywność jaką się im podaje jest wartościowa. Zawsze też powinien wykazać się badaniami zwierząt dopuszczonych do rozrodu. Kocięta wydawane są nie wcześniej niż po ukończeniu 12. tygodni, by mogły nauczyć się kocich umiejętności przy matce, być przez nią wykarmione i socjalizować się przy rodzeństwie. Miot kota orientalnego krótkowłosego powinien mieć aktualne szczepienie (2x) i być odrobaczony (2x). Rodzicami kota orientalnego może być kot syjamski oraz kot balijski.

Ile kosztuje kot orientalny krótkowłosy?

Kot orientalny krótkowłosy kosztuje od 2 do 4 tysięcy złotych.

Imiona dla kota orientalnego krótkowłosego

Ciekawe imię dla samca kota orientalnego krótkowłosego: Romeo, Uszatek, Torro

Ciekawe imię dla samicy kota orientalnego krótkowłosego: Juli, Gracja, Xena

Dla kogo kot orientalny krótkowłosy będzie idealny?

Dom ze starszymi dziećmi będzie dla kota orientalnego krótkowłosego idealnym miejscem do życia, podobnie jak opiekun, który pracuje z domu i może poświęcić kotu swój czas. Aktywność to podstawa zdrowia fizycznego i psychicznego tego kota. Wysoki drapak, przestrzeń do skoków, asortyment zabawek na inteligencję, zabezpieczony balkon i okna to podstawy w domu kota orientalnego. Kot lub pies dla towarzystwa jest bardzo pożądany, zwłaszcza podczas twojej nieobecności.

Klasyfikacja FIFe kota orientalnego krótkowłosego

Kategoria IV: kot balijski, orientalny długowłosy, orientalny krótkowłosy, syjamski

Kod EMS: OSH

 

Redakcja

Bibliografia:

B. Fogle, Koty. Rasy, opieka, zdrowie, zachowanie, zabawa, Wyd. Hachette Livre Polska, Warszawa 2008.

www1.fifeweb.org/dnld/std/BAL-SIA-OLH-OSH.pdf

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy kotów?

Summary
Kot orientalny krótkowłosy – cena, zdrowie, hodowla | Zoonews.pl
Article Name
Kot orientalny krótkowłosy – cena, zdrowie, hodowla | Zoonews.pl
Description
Kot orientalny krótkowłosy to rasa, która powstała z krzyżowania kotów syjamskich z innymi rasami. Jest to kot hiper aktywny, który nie nada się do każdego domu.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 3258

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x