Kot orientalny krótkowłosy – cena, zdrowie, hodowla

pixabay.com/images/id-408696/
Kot orientalny krótkowłosy to rasa, która powstała z krzyżowania kotów syjamskich z innymi rasami. Jest to kot hiper aktywny, który nie nada się do każdego domu.
Spis treści - kliknij strzałkę
Podstawowe informacje o kotach orientalnych krótkowłosych
🌅 Kraj pochodzenia | Wielka Brytania |
Kod EMS | OSH |
➡ Waga | 4-6,5 kg |
❤ Długość życia | 15-20 lat |
💢 Charakter | Koty charakteryzują się żywym usposobieniem, są głośne i niemal zawsze chętne do zabawy. |
Kot orientalny krótkowłosy – historia rasy
Kot orientalny to rasa kotów, która po raz pierwszy pojawiła się w latach 50. XX wieku w Anglii jako potomek kota syjamskiego. Intensywne prace hodowlane nad krzyżówkami kota syjamskiego z innymi rasami oraz ponowne parowanie miotów z syjamem pozwoliło na wyodrębnienie szerszej gamy umaszczeń nowych pokoleń, które początkowo miały być odrębnymi rasami kotów. Ilość odmian barwnych i wzorów spowodowała, że stało się to niemożliwe i tak wyodrębniono osobniki o długiej i krótkiej sierści jako koty orientalne, różniące się od syjama jedynie ubarwieniem. Od 1970 roku do puli genetycznej syjama dołożono amerykańskie koty krótkowłose, co jeszcze bardziej wzbogaciło wachlarz barw.
Uznanie rasy kotów orientalnych krótkowłosych
Po II wojnie światowej prace hodowlane nad kotami o barwie czekoladowej doprowadziły do tego, że FIFe uznała kota orientalnego krótkowłosego za odrębną rasę w 1959 roku.
Kot orientalny krótkowłosy w Polsce
Kot orientalny krótkowłosy jest rasą mało popularną w Polsce, ale prowadzone są jego hodowle.
Kot orientalny krótkowłosy – wygląd
Kot orientalny krótkowłosy ma średniej wielkości głowę w kształcie klina. Nos kota nie ma załamania, jest prosty i długi. Uszy są szerokie i duże. Oczy średniej wielkości o zielonej barwie. Szyja kota orientalnego jest smukła i długa. Tułów muskularny, elegancki, zgrabny i gibki. Ogon długi i cienki, zwęża się ku końcowi.
Kot orientalny krótkowłosy – charakterystyka rasy
Wysokość w kłębie kota orientalnego krótkowłosego
Kotka/kot: do 30 cm
Kot orientalny krótkowłosy – waga
Kotka: 2 – 5 kg
Kot: 3 – 6,5 kg
Szata kota orientalnego
U kota orientalnego krótkowłosego sierść jest delikatna, gładko przylegająca, lśniąca i sprężysta. Brak podszerstka.
Kot orientalny krótkowłosy występuje w bardzo licznych odmianach kolorystycznych jednolitych lub wielobarwnych. Maść jednobarwna: czarna, czekoladowa, liliowa, cynamonowa, płowa, ruda, kremowa. Szylkret czarny, niebieski, czekoladowy, liliowy, cynamonowy i płowy. Wiele odmian umaszczenia z białym, tabby, tabby z białym, dymnego, dymnego z białym, srebrzystego tabby oraz srebrzystego tabby z białym.
Kategoria wielkości kota orientalnego krótkowłosego
Kot orientalny krótkowłosy jest kotem średniej wielkości.
Ile żyje kot orientalny krótkowłosy?
Kot orientalny krótkowłosy żyje od 15 do 20 lat.
Przeczytaj również o tej rasie kota
Kot orientalny krótkowłosy - charakter
Kot orientalny krótkowłosy jest pieszczochem i potrafi się tego domagać, usadawiając na kolanach opiekuna. To kot bardzo aktywny i wymaga sowitej dawki wysiłku fizycznego, jak i intelektualnego. Można go nauczyć psich sztuczek. Kot orientalny do zabawy zrywa się dość nagle, jakby istniał jakiś niewidoczny guzik aktywacyjny. Jest inteligentny, zaradny i bardzo kreatywny, czasem trudno za nim nadążyć.
Kot orientalny krótkowłosy nie będzie wykazywał strachu czy nieufności wobec obcych, ale wymaga to starannej socjalizacji. Niewybawiony może wykorzystać swoją pomysłowość w mało zadowalający sposób. Kot dobrze dogada się zarówno z kotem (uwaga- dwa niekastrowane kocury się nie dogadają) i psem, zbudowanie relacji przyjacielskich zależy od właściwego przedstawienia.
Kot orientalny krótkowłosy – zdrowie
Kot orientalny krótkowłosy dziedziczy wszystkie choroby po swoim kocim bracie – kocie syjamskim. Wśród nich jest zanik siatkówki (PRA), prowadzący nierzadko do całkowitej ślepoty, zez oraz gangliozydoza, wielotorbielowatość nerek czy śmiertelna amyloidoza. Poza tym kot orientalny, jak większość kotów może mieć problemy z chorobami jamy ustnej i przyzębia. Jako że żadna z odmian nie ma podszerstka trzeba mieć na uwadze stałą temperaturę w środowisku życia tej rasy. Koty orientalne bardzo często się przeziębiają, źle znosząc przeciągi, zimno i wilgoć. Kota warto raz w miesiącu ważyć, by zapobiec nadwadze albo niedowadze.
Kot orientalny krótkowłosy – żywienie
Kot orientalny krótkowłosy jest bardzo aktywny i wymaga właściwie zbilansowanego pokarmu, by zapewnić mu odpowiednią porcję energii. Nie wolno kota przekarmiać, bo zamiast pełnej gracji umięśnionej sylwetki zmieni się w krągłego leniucha. Posiłki i dobór karm warto skonsultować z dietetykiem, aby pożywienie było pełnowartościowe i odpowiednio kaloryczne. Kot orientalny krótkowłosy ma szybką przemianę materii, dlatego musi jeść więcej niż inne koty.
Kot orientalny krótkowłosy - pielęgnacja
Pielęgnacja kota orientalnego krótkowłosego nie jest trudna. Raz na dwa tygodnie należy kota wyszczotkować. Okres linienia kota orientalnego nie jest szczególnie uciążliwy, ale zawsze należy wspomagać zwierzaka częstszym wyczesywaniem, by szybko pozbyć się starej okrywy. Standardem pielęgnacyjnym kota orientalnego krótkowłosego jest przycinanie pazurów, regularne szczepienia i odrobaczanie, sprawdzanie stanu oczu i uszu oraz mycie zębów.
Zalety i wady kota orientalnego krótkowłosego
Zalety kota orientalnego
- kot orientalny krótkowłosy jest wesołym i towarzyskim pieszczochem
- to kot inteligentny, pomysłowy, szybko się uczy
- kot orientalny to idealny towarzysz szalonych zabaw z dziećmi
- kot orientalny jest łatwy w pielęgnacji
Wady kota orientalnego
- kot orientalny krótkowłosy jest bardzo gadatliwy, głośny, zawsze oczekuje odpowiedzi
- kot znudzony i samotny ma skłonności niszczycielskie lub będzie szukał atrakcji poza domem
- jest to kot hiper aktywny, nie nadaje się dla osób starszych
- kot orientalny niewłaściwie wychowany może mieć skłonność do dominacji nad domownikami
Kot orientalny krótkowłosy - ciekawostki
- Rodzice miotu wspólnie opiekują się potomstwem.

pixabay.com/images/id-2471092/
Kot orientalny krótkowłosy – hodowla
Hodowca kotów orientalnych krótkowłosych powinien być zrzeszony w oficjalnym związku hodowców. Przyszły opiekun kota powinien zwrócić uwagę na warunki, w jakich żyją kocięta, jaki jest stan ich rodziców i czy żywność jaką się im podaje jest wartościowa. Zawsze też powinien wykazać się badaniami zwierząt dopuszczonych do rozrodu. Kocięta wydawane są nie wcześniej niż po ukończeniu 12. tygodni, by mogły nauczyć się kocich umiejętności przy matce, być przez nią wykarmione i socjalizować się przy rodzeństwie. Miot kota orientalnego krótkowłosego powinien mieć aktualne szczepienie (2x) i być odrobaczony (2x). Rodzicami kota orientalnego może być kot syjamski oraz kot balijski.
Ile kosztuje kot orientalny krótkowłosy?
Kot orientalny krótkowłosy kosztuje od 2 do 4 tysięcy złotych.
Imiona dla kota orientalnego krótkowłosego
Ciekawe imię dla samca kota orientalnego krótkowłosego: Romeo, Uszatek, Torro
Ciekawe imię dla samicy kota orientalnego krótkowłosego: Juli, Gracja, Xena
Dla kogo kot orientalny krótkowłosy będzie idealny?
Dom ze starszymi dziećmi będzie dla kota orientalnego krótkowłosego idealnym miejscem do życia, podobnie jak opiekun, który pracuje z domu i może poświęcić kotu swój czas. Aktywność to podstawa zdrowia fizycznego i psychicznego tego kota. Wysoki drapak, przestrzeń do skoków, asortyment zabawek na inteligencję, zabezpieczony balkon i okna to podstawy w domu kota orientalnego. Kot lub pies dla towarzystwa jest bardzo pożądany, zwłaszcza podczas twojej nieobecności.
Klasyfikacja FIFe kota orientalnego krótkowłosego
Kategoria IV: kot balijski, orientalny długowłosy, orientalny krótkowłosy, syjamski
Kod EMS: OSH
Redakcja
Bibliografia:
B. Fogle, Koty. Rasy, opieka, zdrowie, zachowanie, zabawa, Wyd. Hachette Livre Polska, Warszawa 2008.
www1.fifeweb.org/dnld/std/BAL-SIA-OLH-OSH.pdf
Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy kotów?

