Reklama

Burmilla – kot azjatycki cieniowany – opis rasy

Facebook
Twitter
Burmilla – kot azjatycki cieniowany

źródło: geomedia.top/burmilla-korotkosherstnaya/

Burmilla to wieczne kocie dziecko. Koty burmilla uwielbiają otaczać się towarzystwem ludzi i zwierząt, by uwaga wszystkich skupiała się właśnie na burmilli.

Spis treści - kliknij strzałkę

Burmila – pochodzenie i historia rasy

Rasa kotów burmilla pojawiła się po raz pierwszy przypadkiem, kiedy to kot perski szynszylowy pokrył liliową kotkę burmską. Oba koty należały do angielskiej hodowczyni kotów burmskich: baronowej Krichberg, a miało to miejsce w 1981 roku. Po dziewięciu tygodniach na świat przyszły cztery wyjątkowe kocięta burmilla, nazwane na cześć swoich rodziców (połączenie nazw ras burm/illa). Kocięta tego miotu urodziły się z cieniowanym srebrzystym futrem. Chinchillowy kot perski stał się ojcem i protoplastą kolejnych linii rasy burmilla.

Rasowe uznanie kota burmilla

FiFe oficjalnie uznało rasę burmilla w 1990 roku.

Burmila w Polsce

Burmilla nie jest szczególnie popularną rasą kotów w Polsce, lecz nie jest niemożliwa do kupienia.

Jak wygląda burmilla?

Burmilla jest kotem proporcjonalnym i dobrze umięśnionym. Głowa kota jest lekko spłaszczona, ale zachowuje klasyczny owal. Na głowie burmilla ma uszy średniej wielkości o zaokrąglonych końcówkach. Migałowate, zielone oczy są duże i szeroko rozstawione. Kontur oka jest czarny lub brązowy. Koty burmilla umaszczone mogą być na rudo, kremowo lub szylkretowe, mogą mieć oczy bursztynowe. Nos ubarwiony od różu po brąz. Nogi kota smukłe. Futro na kręgosłupie i końcówce ogona ma intensywniejszą barwę.

Charakterystyka kota rasy burmilla

Wysokość kota burmilla w kłębie

Kotka: 20-30 cm

Kot: 23-35 cm

Kot burmilla – waga

Kotka: 4-5 kg

Kot: 4-6 kg

Szata burmilli

Burmilla ma sierść krótką, przylegającą do ciała, miękką i jedwabistą.

Burmilla występuje we wszystkich umaszczeniach poza białym, znaczenia tipped (srebrny podszerstek, a włos okrywy z ciemnymi końcówkami).

Ile żyje kot burmilla?

Kot burmilla żyje od 14 do 17 lat.

Kategoria wielkości kotów burmilla

Burmilla to kot średniej wielkości.

Charakter kota rasy burmilla

Burmilla – charakter i usposobienie

Koty rasy burmilla to dociekliwi obserwatorzy, lubiący towarzystwo, w którym brylują. Koty te potrzebują ruchu i z tego powodu świetnie dogadują się z dziećmi. Skoki, biegi i wspinaczka to to, czego burmilla potrzebuje do szczęścia. Na przygody chętnie wybierze się do zabezpieczonego przydomowego ogrodu. Gdy przychodzi czas na odpoczynek równie chętnie, co zabawie oddaje się błogim pieszczotom przy boku opiekuna. Burmilla nie ma problemu z okazywaniem uczuć zarówno obcym, jak i rodzinie, z którą mieszka na stałe. Relacje kot nawiązuje łatwo i mocno się przywiązuje. Rasa kotów burmilla jest żywiołowa, lecz zrównoważona, przez co koty te potrafią dogadać się ze wszystkimi domowymi zwierzakami poza… własną rasą. Choć burmille niekoniecznie za sobą przepadają, są w stanie się dogadać, jeśli dorastają razem. Koty te szybko się uczą i potrafią same otwierać sobie drzwi czy z łatwością przyswajają chodzenie na smyczy.

Burmilla – zdrowie

Burmilla jest kotem cieszącym się dobrym zdrowiem, ale zdarzają się u nich typowe kocie choroby. Najczęściej burmille zmagają się z chorobami przyzębia. Opieka stomatologiczna jest bardzo często koniecznością. Chorobą uwarunkowaną genetyczna jest u burmilli wielotorbielowatość nerek – niestety nieuleczalną. Aby zapobiec przekazywaniu choroby, należy wykonać testy kotom, które mają być dopuszczone do rozmnażania. Choroba może doprowadzić do niewydolności nerek i śmierci zwierzęcia.

Najczęściej występujące choroby u kotów burmilla

 • Choroby przyzębia
 • Wielotorbielowatość nerek

Burmilla – żywienie

Jedną z nielicznych wad tego kota jest łakomstwo i związane z nią problemy zdrowotne. Koniecznością jest stawianie burmilli wyzwań ruchowych dla zachowania zgrabnej i muskularnej sylwetki. Niezbędne jest, by żywić burmillę wysokiej jakości pokarmem pozbawionym dodatków zbożowych. By możliwie ograniczyć kamień nazębny warto stosować krople, które dodawane do wody, ograniczają gromadzenie płytki nazębnej lub podawać wodę filtrowaną.

Kot burmilla – pielęgnacja

Burmilla jest mało wymagająca, jeśli chodzi o pielęgnację futra. Futerko jest krótkie i nie trzeba go wyczesywać często. Raz na 7 dni w zupełności wystarczy, by kot zachował miękką, błyszcząca sierść. Poza sezonem linienia burmilla nie gubi sierści, co z pewnością ucieszy wielu zainteresowanych posiadaniem kociego towarzysza. Pielęgnacje burmilli ogranicza się do regularnego przeglądu stanu uszu, oczu i zębów (tendencja do zapalenia dziąseł i kamienia) oraz ich czyszczenia i przemywania, jeśli tego wymagają. Nie zapomnij skontrolować długość pazurów i gdyby kot nie ścierał ich w sposób naturalny, wykonaj ich korektę.

Zalety i wady rasy burmilla

Zalety burmilli

 • burmilla to pieszczoch
 • rasa burmilla jest bardzo empatycznym zwierzęciem
 • burmilla lubi zabawy z dziećmi
 • kot burmilla nie ma tendencji do ucieczek
 • burmilla jest kotem żywiołowym
 • burmilla jest bardzo łatwa w pielęgnacji

Wady burmilli

 • burmilla jest łakomczuchem
 • rasa burmilla nie jest polecana osobom starszym
 • burmilla jest gadułą
 • burmilla nie lubi zostawać na długo sama
 • kot burmilla do późnego wieku zachowuje żywiołowość młodego kociaka

Ciekawostki o rasie burmilla

 • Istnieje odmiana kota rasy burmilla o sierści półdługiej. Koty te zarejestrowane są w USA pod nazwą Burmilla Longhair, a w krajach europejskich nazywa się ją Tiffany Tipped.
 • Hodując koty rasy burmilla można je krzyżować z kotem burmskim, perskim, azjatyckim i angielskim.
 • Kolor końcówek włosa okrywowego zmienia się z wiekiem. U kociąt jest on jasny i definiuje się całkowicie dopiero u kotów dorosłych stając się czekoladowy. Wokół kota tworzy się swego rodzaju ciemniejsza aureola.
Pielęgnacja rasy burmilla

pixabay.com/images/id-4330303/

Burmilla hodowla

Hodowca kotów burmilla powinien być zrzeszony w oficjalnym związku hodowców. Przyszły opiekun kota powinien zwrócić uwagę na warunki, w jakich żyją kocięta, jaki jest stan ich rodziców i czy żywność jaką się im serwuje jest wartościowa. Odpowiedzialny hodowca kryje kotkę nie częściej niż raz do roku, by zwierzę mogło się zregenerować. Zawsze też powinien wykazać się badaniami zwierząt dopuszczonych do rozrodu. Kocięta wydawane są nie wcześniej niż po 3. miesiącach, by mogły nauczyć się kocich umiejętności przy matce i być przez nią wykarmione. Kocięta burmilli powinny mieć aktualne szczepienie i być odrobaczone. Zbyt niska cena za rasową burmillę jest sygnałem ostrzegawczym.

Burmilla cena

Koszt zakupy burmilli waha się od 2. do 3. tys. zł. Cena burmilli zależy od zgodności ze wzorcem rasy, płci i rodowodu rodziców.

Imię dla kota burmilla

Najciekawsze imię dla kotki rasy burmilla: Bambi, Lili, Ginny

Najciekawsze imię dla kota rasy burmilla: Albus, Severus, Fred

Dla kogo kot burmilla będzie idealny?

Burmilla będzie idealnym towarzyszem rodzin z dziećmi, ale i singla pracującego zdalnie. To kot dla ludzi, którzy lubią spędzać czas wolny na zabawach ze zwierzęciem w domu lub w zabezpieczonym ogrodzie. Burmilla uwielbia towarzystwo, z którym może sobie ucinać liczne pogawędki, dlatego osoby samotne z pewnością zyskają wiernego powiernika i przyjaciela na długie lata. Ze względu na swój żywiołowy temperament nie nadaje się dla nieaktywnych osób starszych.

Klasyfikacja FIFe kota burmilla

Kategoria III: koty krótkowłose i somalijskie

kod EMS: BML

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy kotów?

Summary
Burmilla – kot azjatycki cieniowany – opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Burmilla – kot azjatycki cieniowany – opis rasy | Zoonews.pl
Description
Burmilla to wieczne kocie dziecko. Koty burmilla uwielbiają otaczać się towarzystwem ludzi i zwierząt, by uwaga wszystkich skupiała się właśnie na burmilli.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 966

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x