Reklama
Reklama

Kot egzotyczny - kot garfield - cena, zdrowie, hodowla

Facebook
Twitter
Kot egzotyczny jest wynikiem prac amerykańskich hodowców, mających na celu ulepszenie rasy kotów perskich oraz kota amerykańskiego krótkowłosego.

Czarno-biały Photo by lingda kong on Unsplash

Kot egzotyczny to pers o skróconym futerku, w świecie animowanym znany jako leniwy smakosz lazagni, czyli kocur Garfield.

Spis treści - kliknij

Kota egzotyczny – historia rasy

Kot egzotyczny jest wynikiem prac amerykańskich hodowców, mających na celu ulepszenie rasy kotów perskich oraz kota amerykańskiego krótkowłosego. Kot egzotyczny jest zatem współczesną hybrydą. Prace hodowlane zaczęto w latach 60. XX wieku. Jedni hodowcy chcieli przenieść gen srebrzystej sierści z kota amerykańskiego na persy przy zachowaniu fizycznych pierwotnych cech kota. Ostatecznie w 1967 roku dokonano podziału na dwie samodzielne rasy: kota amerykańskiego krótkowłosego i kota egzotycznego. Do puli genetycznej kota egzotycznego wprowadzono także kota brytyjskiego, by wzmocnić kościec i utrwalić gen krótkiego włosa. Kota egzotycznego FIFe uznało w 1985 roku.

Kot egzotyczny w Polsce

Kot egzotyczny nie jest szczególnie popularną rasą kotów w naszym kraju w przeciwieństwie do kota persa. Pierwsze osobniki trafiły tu w latach 90. XX wieku.

Jak wygląda kot egzotyczny?

Kot egzotyczny ma krągłe, umięśnione, krótkie ciałko. Pupę wieńczy proporcjonalny do ciał puchaty ogon. Nogi kota egzotycznego są krótkie, ale bardzo mocne. Głowa jest okrągła z dużym płaskim nosem i małymi uszami szeroko rozstawionymi na czaszce. Oczy kota są duże i mają kolor niebieski, zielony lub brązowy.

Kot egzotyczny - charakterystyka

Wysokość kota egzotycznego w kłębie

Kot/kotka 30-35 cm

Kot egzotyczny – waga

Kot: 3-6 kg

Kotka: 3-5 kg

Szata kota egzotycznego

Kot egzotyczny ma sierść gęstą, zwartą i krótką. Podszerstek jest obfity. Lekko odstaje od ciała, wywołując wrażenie zaokrąglenia.

Kot egzotyczny może występować w wielu odmianach barwnych typowych dla persa, od jednobarwnego, szylkretowego, pręgowanego, łaciatego po dymnego, szynszylowego, cieniowanego i colorpoint.

Kategoria wielkości: Kot egzotyczny jest pupilem średniej wielkości.

Ile żyje kot egzotyczny?

Kot egzotyczny żyje od 13 do 15 lat.

Przeczytaj również o tej rasie kotów

Kot egzotycznego - charakter

Kot egzotyczny jest zagorzałym fanem wszystkich możliwych czułości. Lubi zabawy, ale nie zbyt szalone, instynkt łowcy nie jest u tego kota bardzo mocno rozwinięty. Podobnie jak pers kot egzotyczny zachowuje się bardzo spokojnie, choć jest nadal bardziej aktywny niż on. Kot ten jest uważnym obserwatorem i potrafi dostosować się do emocji panujących w otoczeniu.

Kot egzotyczny wykazuje się inteligencją społeczną, nie narzuca się, ale jest towarzyski. Lubi kontakt z dziećmi, które nie są zbyt hałaśliwe i potrafią właściwie się z nim obchodzić. To bardzo dobry kompan osób starszych, od których wymaga pieszczot, pełnej miski i zapewnienia mu umiarkowanego ruchu.

Kot egzotyczny potrafi zorganizować sobie czas pod nieobecność opiekuna, jeśli tylko ma czym się bawić, lecz z pewnością ucieszy się, gdy opiekun nie będzie zostawiał go na zbyt długo. Nie jest to kot, który ma donośny głos, a jego miauczenia jest tak ciche, że częściej używa mowy ciała niż głosu, by się  porozumieć.

Kot egzotyczny jest domatorem, nie ma więc tendencji do ucieczek. Kot egzotyczny dogada się z innymi kotami i psami, jeśli tylko właściwie zostaną zsocjalizowane, a każde z nich będzie miało zapewnioną bezpieczną przestrzeń dla siebie.

Kot egzotyczny jest zagorzałym fanem wszystkich możliwych czułości.

Kot egzotyczny – zdrowie

Mimo że kota egzotycznego ma co chronić, to nie jest on wyjątkowo odporny na zmienną temperaturę. Dobrze, by kot egzotyczny żył w domu, w stałej temperaturze. Zabezpieczony dom może uchronić kota przed przeziębieniem, ale już przed szeregiem chorób przynależnych persom nie. Wśród nich znajdują się takie choroby jak: wielotorbielowatość nerek, kardiomiopatia przerostowa, przepuklina przeponowa, zanik siatkówki oka, sekwestracja rogówki, dermafitoza, zapalenie skóry twarzy, łojotok,  polipy nosowo-gardłowe, zespół Chediak-Higashi, problemy z porodem, niezstąpienie jąder i szereg chorób przyzębia oraz problemy z oddychaniem jako przypadłość ras brachycefalicznych.

Kot egzotyczny – żywienie

Kot egzotyczny ma skłonność do objadania się, dlatego pokarm powinien być pełnowartościowy, serwowany o stałych porach. Warto zapewnić kotu interaktywną miskę lub podawać karmę na płaskim spodku.

Kot egzotyczny – pielęgnacja

Jako krótkowłosy kuzyn persa będzie liniał z podobną intensywnością. Pielęgnacja kota egzotycznego nie jest trudna, wystarczy wyczesywać zwierzaka raz w tygodniu, a w okresie linienia codzienne zabiegi są koniecznością. Regularne szczotkowanie poprawia krążenie skóry i co najważniejsze przyspiesza pozbywanie się martwego włosa i zapobiega zakłaczeniu przewodu pokarmowego. Bardzo ważna jest kontrola uzębienia, długości pazurów, czystość uszu i oczu, które mają tendencję do łzawienia. Warto je przemywać solą fizjologiczną raz dziennie, by uchronić kota od infekcji oczu.

Zalety i wady kota egzotycznego

Zalety kota egzotycznego

  • kot egzotyczny jest czułym pieszczochem, zżywa się z opiekunem
  • exotic shorthair jest umiarkowanie ruchliwy
  • kot egzotyczny jest cichy, ma spokojne usposobienie i zrównoważony temperament, nie ma skłonności do ucieczek
  • kot egzotyczny nie wymaga skomplikowanych zabiegów higienicznych

 

Wady kota egzotycznego

  • kot egzotyczny jest łasuchem i trzeba uważać na jego dietę i aktywność
  • kot egzotyczny obficie linieje
  • u exotic shorthair mogą wystąpić wady genetyczne

Ciekawostki o kotach egzotycznych

  • Bajkowym przedstawicielem kota egzotycznego jest kot Garfield, który odziedziczył imię po dziadku autora komiksu, który to dostał je na cześć prezydenta Stanów Zjednoczonych- Jemesa Garfielda.
  • W miocie kota egzotycznego mogą się trafić kocięta o długim włosie. Dzieje się to sporadyczne, ale takie kocięta są wykluczane z dalszej hodowli egzotyka.
Hodowca kotów egzotycznych powinien być zrzeszony w oficjalnym związku hodowców.

Kot egzotyczny hodowla

Wybór właściwej hodowli powinien być oparty na kilku podstawowych zasadach. Dobra kocia hodowla zajmuje się rozmnażaniem maksymalnie dwóch kocich ras. Kocięta nigdy nie są wydawane przed ukończeniem 3 miesiąca życia. Hodowca kotów egzotycznych powinien być zrzeszony w oficjalnym związku hodowców. Przyszły opiekun kota powinien zwrócić uwagę także na warunki, w jakich żyją kocięta, jaki jest stan ich rodziców i czy żywność jaką serwuje się kociętom jest wartościowa dla młodych organizmów. Pamiętaj, że rozmnażać kota egzotycznego można tylko w obrębie rasy lub z persem, dlatego upewnij się, że rodzice danego miotu to jedna z tych ras. Koty dopuszczone do rozrodu powinny być badane pod kątem wystąpienia genu odpowiedzialnego za wieloterbielowatość nerek.

Kot egzotyczny cena

Cena kota egzotycznego waha się od 1500 do 3000 zł.

Imiona dla kota egzotycznego

Najciekawsze imię dla samca kota egzotycznego: Garfield, Bąbel, Lash

Najciekawsze imię dla samicy kota egzotycznego: Lizi, Bunia, Fiona

Dla kogo kot egzotyczny będzie idealny?

Kot egzotyczny będzie idealny dla osób zakochanych w persach, ale wzbraniających się przed ich posiadaniem przez skomplikowaną pielęgnację długiego futra. Nadaje się na kompana osoby starszej, ale i rodziny ze starszymi dziećmi.

Klasyfikacja FIFe kota egzotycznego

kat I: koty egzotyczne i perskie

kod EMS: EXO

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy kotów?

Summary
Kot egzotyczny - kot garfield - cena, zdrowie, hodowla | Zoonews.pl
Article Name
Kot egzotyczny - kot garfield - cena, zdrowie, hodowla | Zoonews.pl
Description
Kot egzotyczny to pers o skróconym futerku, w świecie animowanym znany jako leniwy smakosz lazagni, czyli kocur Garfield.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1295

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x