Reklama

Toyger – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Toyger kot

Toyger to bardzo młoda rasa kotów. Szacuje się, że na świecie jest obecnie nie więcej niż 40 hodowli tych kotów. Co wiemy o zdrowiu toygera? Ile kosztuje ten kot?

Spis treści - kliknij strzałkę

Toyger – pochodzenie i historia rasy

Historia powstania rasy kotów toyger jest bardzo ciekawa, a za ich twórczynię uznaje się hodowczynię z USA Judy Sudgen (córka Jean Mill, twórczyni rasy kota bengalskiego), która skrzyżowała pręgowane koty domowe z kotami bengalskimi. Skomplikowany, ale przemyślany dobór osobników do rozrodu umożliwił uzyskanie określonych cech toygera: pręgi okalające głowę i oczy, układające się równomiernie; pręgowanie na całym ciele grube, ciemne i nierównomierne (włącznie z brzuchem i wewnętrzną stroną łap) oraz łagodne usposobienie i zrównoważony charakter.

Cel hodowli nowej rasy kotów

Rasa toygerów zaczęła się rozwijać w latach 80., kiedy to pomysłodawczyni chciała tą nową rasą, zwrócić oczy całego świata na los zagrożonych tygrysów, żyjących w naturalnym środowisku.

Rasowe uznanie toygera

Rasa została uznana w 2007 roku przez TICA (The International Cat Association). FIFe (Federation Internationale Féline) toygera nie uznaje.

Toyger w Polsce

Pierwsze toygery trafiły do naszego kraju w 2014 roku z Niemiec.

Jak wygląda toyger?

Toyger ma głowę średni wielkości, a na niej małe, okrągłe i krótkie uszy. Nie pożądane są pędzle na ich końcach, przypominające uszy rysia. Oczy także średniej wielkości z czarną oprawą, szeroko rozstawione. Kolor oczu intensywny, im bardziej wybarwione, tym lepiej. Nos kota jest szeroki i długi. Ciało długie i muskularne, szczególnie u samców. Toyger powinien być silny, ale nie może wyglądać ciężko. Zaokrąglony zad wieńczy bardzo długi i gruby ogon. Poduszki łap i końcówka ogona powinny być czarne. Tygrysie pręgi u toygera muszą znajdować się także na brzuchu.

Toyger – charakterystyka rasy

Wysokość toygera w kłębie

Kotka/kot:  30-35 cm

Kot toyger – waga

Kotka: 3-5 kg

Kot: 4-7 kg

Szata toygera

Toyger ma sierść krótką, gęstą, miękką i lśniącą.

Toyger ma brązowe do czarnego pręgi na całym ciele. Preferowane grube, nierównomierne pręgi odznaczające się na dyniowym tle grzbietu. Na szyi, brodzie i brzuchu tło jest jasne zbliżone do białego.

Ile żyje kot toyger?

Długość życia toygerów waha się między 12 a 15 lat.

Kategoria wielkości kotów toyger

Toyger to kot średniej wielkości.

Toyger – charakter i usposobienie

Kot toyger mimo swojego tygrysiego wyglądu jest kotem niezwykle czułym i łasym na pieszczoty. Lubi się bawić i przez swój towarzyski charakter zawsze znajdzie do niej kompana. Toyger jest inteligentny, więc jeśli opiekun chce nauczyć go sztuczek, z pewnością tego dokona. Nie ma też problemu z nauką chodzenia na smyczy, która daje kotu możliwość rozładowania zasobów energetycznych na łonie natury. „Tygreysek” bardzo dobrze dogaduje się z kotami i psami, które dzielą z nim dom. Ciekawość toygerów zawsze prowadzi je do miejsc, gdzie się coś dzieje, dlatego wspólne igraszki z dziećmi są jak najbardziej pożądane. Właściwie przeprowadzona socjalizacja korzystnie wpłynie na nawiązanie relacji zarówno ze zwierzętami, jak i dziećmi.

Toyger – zdrowie

„Mini tygrysy” to dość młoda i wciąż rozwijana rasa kotów, która uchodzi za zdrową. Dzięki grubemu futerku toyger jest odporny na zmieniające się warunki atmosferyczne i dobrze się do nich dostosowuje. Jedyną obecnie rozpoznaną genetyczną chorobą występującą wśród toygerów jest niedobór kinazy pirogronianowej. Jest to choroba powodująca rozpad czerwonych krwinek, który z kolei prowadzi do niedokrwistości (anemia). U niektórych osobników pojawiły się pierwsze sygnały dotyczące wystąpienia kardiomiopati przerostowej.

Najczęściej występujące choroby u kotów toyger

 • niedobór kinazy pirogronianowej

Toyger – żywienie

Toyger to kot średniej wielkości, o mocnej i umięśnionej sylwetce, któremu potrzebne jest właściwie zbilansowane pożywienie. Koty to zdeklarowani mięsożercy, dlatego dobrej jakości karma mokra jest dla nich najlepszym rozwiązaniem. Unikaj podawania toygerowi karm zbożowych. Z wiekiem dietę toygera należy weryfikować pod kątem poziomu aktywność zwierzęcia i stanu jego zdrowia.

Cena toygerów
Heikki Siltala, CC BY 3.0 , via Wikimedia Commons

Pielęgnacja rasy toyger

Toyger ma sierść krótką, która nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Przeczesywanie raz na 7 dni w zupełności wystarczy. Samo wyczesywanie sprawi kotu dużą przyjemność, gdyż toyger uwielbia takie czułości. Zaletą posiadania w domu toygera jest znikome linienie, mimo grubego futerka. Pielęgnacja nie może odbyć się bez kontroli stanu pazurów, uszu, zębów i oczu.

Zalety i wady rasy toyger

Zalety toygera

 • toyger jest rasą zdrową
 • toyger jest łatwy w pielęgnacji
 • mini tygrys jest pieszczochem
 • toyger lubi zabawy
 • toyger uwielbia mieć towarzystwo
 • rasa ta polecana jest zarówno do domu z dziećmi i dla starszych osób
 • toyger dobrze dogaduje się z kotami i psami

Wady toygera

 • cena za toygera jest wysoka
 • toyger źle znosi długie godziny w samotności
 • toyger potrzebuje odpowiedniej dawki aktywności
 • ten mały tygrys nie nadaje się dla osób zapracowanych
 • z zakupem toygera jest problem, ze względu na małą liczbę hodowli

Ciekawostki o rasie toyger

 • Koty rasy toyger są bardzo rzadkie. W Polsce jest tylko jedna hodowla toygerów. Należy do Państwa Kozieł, którzy sprowadzili pierwsze toygery z Niemiec i mieści się w Szczecinie. Polskie pokolenie toygeryów w mieście Gryfa przyszło na świat w 2016 roku – Mieszko i Dobrawa. Szacuje się, że na świecie hodowli toygerów jest około 30-40. Najwięcej w USA.
 • Istnieją białe toygery z czarnymi pręgami. Są jeszcze rzadziej spotykane niż toygery o bazie dyniowej umaszczenia. Występują w Finlandii.
 • Toyger porusza się chwiejnym, choć pełnym gracji, kołyszącym krokiem, w czym bardzo przypomina duże dzikie koty

Toyger hodowla

Przyszły opiekun toygera powinien zwrócić uwagę na warunki, w jakich żyją kocięta, jaki jest stan ich rodziców i czy żywność jaką, się im serwuje, jest wartościowa. Odpowiedzialny hodowca kryje kotkę nie częściej niż raz do roku, by zwierzę mogło się zregenerować. Zawsze też powinien wykazać się badaniami zwierząt dopuszczonych do rozrodu. Kocięta wydawane są nie wcześniej niż po 3 miesiącach, by mogły nauczyć się kocich umiejętności przy matce i być przez nią wykarmione. Kocięta toygera powinny mieć aktualne szczepienie i być odrobaczone.

Toyger cena

Cena toygerów z przeznaczenie na kota domowego waha się od 4000 zł do 8000 zł. Za toygera do hodowli trzeba zapłacić kwoty powyżej 16 tys. złotych.

Imię dla kota toyger

Ciekawe imię dla kotki rasy toyger: Naja, Sia, Toffi

Ciekawe imię dla kota rasy toyger: Tiger, Star, Karmel

Dla kogo kot toyger będzie idealny?

Toyger będzie wspaniałym towarzyszem zarówno rodzin z dziećmi, jak i rodzin wielopokoleniowych, gdzie zawsze jest ktoś w domu. Dom z innymi zwierzętami jest jak najbardziej pożądany dla toygerów. Kot tej rasy będzie chętnie towarzyszył swojemu opiekunowi podczas aktywności na świeżym powietrzu.

Klasyfikacja FIFe

Rasa ta nie jest jeszcze uznana przez FiFe.

Pytania czytelników

Ile kosztuje kot rasy toyger?

Toyger kosztuje od 4 do 8 tysięcy złotych. Koty przeznaczone do dalszego rozrodu kosztują co najmniej 16 tysięcy złotych. Cena za kota jest wysoka ze względu na bardzo nieliczne hodowle tej rasy na całym świecie. W Polsce jest tylko jedna hodowla toygerów, znajduje się ona w Szczecinie.

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy kotów?

Summary
 https://zoonews.pl/toyger/ Toyger – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
https://zoonews.pl/toyger/ Toyger – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Toyger to bardzo młoda rasa kotów. Szacuje się, że na świecie jest obecnie nie więcej niż 40 hodowli tych kotów. Co wiemy o zdrowiu toygera? Ile kosztuje ten kot?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1122

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x