Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

KOT SYBERYJSKI

Facebook
Twitter
Kot syberyjski leśny

pixy.org/4669497/

Spis treści

Cześć! Jeśli interesuje Cię rasa kotów syberyjskich, czy to z myślą o zakupie, czy po prostu z ciekawości, to dobrze trafiłeś. Przygotowaliśmy dla Ciebie kompendium wiedzy na temat tych niezwykłych kotów, abyś mógł podjąć świadomą decyzję. Koty te są znane ze swojej siły i zwinności, a także z tego, że prawie nie uczulają. Są idealne dla średnio aktywnych opiekunów i rodzin z dziećmi, zwłaszcza jeśli mają dostęp do zabezpieczonego ogrodu. W naszym poradniku znajdziesz wszystkie ważne informacje — od pochodzenia i charakterystyki rasy, przez zdrowie i żywienie, aż po pielęgnację i ceny. Zapraszamy do lektury, abyś mógł dokładnie poznać te wspaniałe zwierzęta

Podstawowe informacje o rasie

🌅 Kraj pochodzenia

Rosja

🐱 Kod EMS

SIB

➡ Waga

Kotka: 4-6; kocur: 7-12

❤ Długość życia

15-20 lat

💢 Charakter

Syberyjski kot to rasa bardzo oddanych kotów, która jest serdeczna i nienatarczywa.

Jak wygląda kot syberyjski?

Duży, masywny i mocny, to cechy, które doskonale opisują kota z Syberii. Sylwetka syberyjczyka jest zaokrąglona, bez kantów. Głowa kota jest trójkątna z lekko wypukłym czołem, krągłym podbródkiem i wyraźnie zarysowanymi kośćmi policzkowymi. Głowa osadzona jest na mocnej szyi i szerokim karku. Na szyi znajduje się średniej długości kryza. Oczy kota są duże o barwie zielonej lub bursztynowej. Uszy kota syberyjskiego są dość spore, skierowane lekko frontalnie, szerokie u podstawy i zaokrąglone na końcach. Umięśnione ciało kota dźwigają średniej długości kończyny z dużymi stopami. Na nogach kota widoczne są portki. Zad wieńczy długi i obfity ogon z piórem, który nie linieje.

Charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie

Kot: 30-35 cm

Kotka: 30 cm

Waga

Kot: 7-10 kg, a nawet 12 kg

Kotka: 4-6 kg

Szata

Sierść kota syberyjskiego jest półdługa, gęsta, lekko przylegająca do ciała. Podszerstek kota jest miękki, gęsty i zwarty.

Koty syberyjskie występują w umaszczeniu klasycznym, czyli w każdej odmianie kolorystycznej – również z domieszką bieli, poza czekoladowym, cynamonowym i liliowym i wyraźnymi znaczeniami oraz w typie neva masquarade ze znaczeniami typu point.

Jaki charakter mają koty syberyjskie?

Kot syberyjski to rasa, która łączy w sobie wielkość i grację, będąc jednym z największych udomowionych kotów rasowych. Charakteryzuje się silną potrzebą kontaktu z ludźmi, ale zawsze na własnych zasadach. Choć lubi towarzystwo ludzi, zachowuje odrobinę dzikości i niezależności. Jego ciekawość skłania go do eksplorowania, a inteligencja pozwala na efektywne uczenie się i adaptację.

Odpowiednio zmotywowany kotek syberyjski zrobi naprawdę wiele, by spełnić oczekiwania swojego opiekuna. Jest inteligentny i potrafi to wykorzystać, zwłaszcza gdy ma ochotę na ulubione przysmaki. Po „wysiłku” związanym ze wspinaczką lubi odpoczywać w zaciszu domowym z dala od zgiełku.

Kot syberyjski niekoniecznie lubi towarzystwo obcych, ale nie znaczy to też, że nie będzie chciał sprawdzić, kim ten obcy jest. Nieufność czasem wygrywa z ciekawością. Jeśli chodzi o czteronożnych mieszkańców, to sytuacja ma się zgoła odwrotnie. Warunkiem dobrych relacji z kotami i psami jest prawidłowa socjalizacja oraz zapewnienie przestrzeni każdemu zwierzęciu. Każda zmiana w codziennym życiu dla kota syberyjskiego jest próbą, na którą wystawia się jego poczucie stabilizacji.

Czy koty syberyjskie są gadatliwe?

Syberyjczyk jest również wyjątkowy ze względu na swoje zdolności wokalne, często „rozmawiając” z ludźmi różnorodnymi dźwiękami, od wysokich tonów do głębokiego mruczenia. Jego upodobanie do wspinaczki sprawia, że słupek do drapania to idealne akcesorium dla niego, a jego tolerancja dla wody to kolejny ciekawy aspekt jego charakteru.

Kot syberyjski a inne koty

pixy.org/4680910/

Czy koty syberyjskie są zdrowe?

Kot syberyjski, wychowany w trudnych, dzikich warunkach Syberii, mimo udomowienia nadal jest krzepki, odporny i cieszy się dobrym zdrowiem. Poważniejsze choroby doskwierające kotu syberyjskiemu to: zgrubienie mięśnia sercowego (kardiomiopatia przerostowa), które może prowadzić do arytmii oraz niedobór enzymu kinazy pirogronianowej, prowadzący do niedokrwistości. Poza chorobami dziedzicznymi pojawiają się problemy z zapaleniem pęcherza i dolnych dróg moczowych. Zaleca się profilaktycznie podawanie kotu past odkłaczających przewód pokarmowym, zapobiegających zatorom kul włosowych w przełyku. 

Typowe choroby kotów tej rasy

  • Zgrubienie mięśnia sercowego
  • Arytmia
  • Niedokrwistość
  • Nadczynność tarczycy
  • Zapaleni pęcherza i dróg moczowych
  • Niedobór kinazy pirogronianowej

Historia rasy

Koty syberyjskie to naturalna rasa kotów, która pochodzi z Rosji, a dokładniej z lasów z południa Syberii. Rasa tych kotów jest najprawdopodobniej krzyżówką dzikiego kota z kotem domowym. Do 1991 roku rasa ta nazywana była kotami syberyjskimi leśnymi. Koty syberyjskie są uznawane przez mieszkańców Syberii za zwykłe dachowce, cenione za zwinność i spryt łowiecki oraz umiejętności stróżujące.

Pierwsze hodowle kotów syberyjskich

Hodowlę kotów syberyjskich rozpoczęto w Europie w 1985 roku w NRD, kiedy to sprowadzano pierwsze osobniki z Sankt Petersburga. W 1990 roku koty syberyjskie trafiły na rynek amerykański. Hodowla kotów syberyjskich do Wielkiej Brytanii zawitała dopiero w 2002 roku.

Międzynarodowa Federacja Felinologiczna (FIF-e) uznała rasę kota syberyjskiego w 1998 roku.

Pierwszy kot syberyjski w Polsce pojawił się w 1989 roku.

Żywienie: czym karmić koty syberyjskie?

Koty syberyjskie są wybredne w kwestii jedzenia i wymagają zbilansowanej diety, która pomoże im utrzymać muskularną sylwetkę. Kluczowe jest unikanie węglowodanów, które mogą przyczynić się do nadwagi. Zaleca się dietę BARF (Biologically Appropriate Raw Food), ale powinna być ona skonsultowana i zaplanowana przez specjalistę ds. żywienia. Jest to dieta oparta na surowym mięsie, odpowiednio zbilansowana pod względem potrzeb żywieniowych kotów. Ponadto ważne jest regularne podawanie kotu past odkłaczających, które zapobiegają powstawaniu zatorów kul włosowych w przewodzie pokarmowym

Jak pielęgnować kota syberyjskiego?

Pielęgnacja kota syberyjskiego z pozoru nie jest trudna. Jego piękne futro nadto się nie kołtuni, potrzebuje wyczesywania dwa razy w tygodniu, a jedynie w okresie linienia jest wymagane codziennie. Zimowa okrywa włosowa nie będzie już potrzebna w lecie, dlatego poprzez częste wyczesywanie pomożesz kotu się jej pozbyć.

Koty syberyjskie nie przepadają za czesaniem, dlatego warto je do tej czynności przyzwyczajać za młodu. Zęby należy kontrolować i czyścić usuwając osad nazębny. Oczy i uszy przecieraj nawilżonym wacikiem (usuwanie grudek z doliny łez czy kurzu nagromadzonego w uszach w kępkach włosów rosnących wewnątrz). Kota kąp w zależności od stopnia zabrudzenia, ale jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne lepiej często tego nie robić. Co warto dodać, kot syberyjski lubi wodę, a jego futro jest nieprzemakalne.

Zalety i wady kota syberyjskiego

Zalety

  • nadaje się do domu z dziećmi i osobami starszymi. Pamiętaj jednak, że dzieci zawsze trzeba edukować, co im wolno, a czego nie w relacjach z kotem
  • jest to kot, który prawie nie uczula (poziom alergenu, czyli białka Fel dla kotów syberyjskich, to nawet 0,2 mikrograma na 1 ml śliny, czyli bardzo mało)
  • nie stroni od wody i zabaw w niej

Wady

  • jest łakomczuchem, bez odpowiedniej dawki aktywności ma tendencję do tycia
  • ma skłonności do ucieczek, jego grube futro jest w tym przypadku jego sprzymierzeńcem, zwłaszcza w chłodniejszym okresie. Całoroczna woliera w ogrodzie będzie najlepszym rozwiązaniem.
  • włos kota syberyjskiego linieje i w okresie wiosny wymaga codziennego wyczesywania.
  • ciężko znosi wysokie temperatury, pomimo sezonowej zmiany futra

Ciekawostki o rasie

  • Koty syberyjskie pierwszy raz zostały opisane 18 lat po wystawie w Krystal Palaz przez miłośnika kotów Harrisona Weira w książce Nasze koty i wszystko na ich temat. Wzmianki o kocie syberyjskim sięgają jeszcze wcześniej, bo roku 1864.
  • Pierwszym kotem syberyjskim w Polsce była kotka o imieniu Bajra Rolas, a jej właścicielką Jolanta Sztykiel.
  • Neva Masquarde to rasa siostrzana do kota syberyjskiego. Koty neva mają zawsze niebieskie oczy i umaszczenie znakowane typu point.
  • Kocięta kotów syberyjskich mają niebieskie oczy, które z czasem zmieniają barwę na wszystkie odcienie żółci i zieleni.
  • Następujące odmiany kotów syberyjskich: czekoladowe, liliowe, cynamonowe i płowe, z lub bez oznaczeń point nie są dozwolone i muszą być rejestrowane jako XLH*. Koty syberyjskie w innych kolorach z oznaczeniami point muszą być zarejestrowane jako NEM*.

Hodowla

Hodowca kotów syberyjskich powinien być zrzeszony w oficjalnym związku. Przyszły opiekun kota tej rasy powinien zwrócić uwagę na warunki, w jakich żyją kocięta, jaki jest stan ich rodziców i czy żywność, jaką się im podaje jest wartościowa. Odpowiedzialny hodowca kryje kotkę nie częściej niż raz do roku, by zwierzę mogło się zregenerować. Zawsze też powinien wykazać się badaniami zwierząt dopuszczonych do rozrodu. Kocięta wydawane są nie wcześniej niż po 3. miesiącach, by mogły nauczyć się kocich umiejętności przy matce i być przez nią wykarmione. Kocięta syberyjskie powinny mieć aktualne szczepienie i być odrobaczone. Nie wolno krzyżować kota syberyjskiego z innymi rasami. Wyjątkiem jest rasa siostrzana neva masquerade, dlatego warto się dokładnie przyjrzeć rodzicom kocięcia, które chcesz zakupić. Zbyt niska cena za rasowego kota syberyjskiego powinna być sygnałem ostrzegawczym dla kupującego.

Ile kosztuje kot syberyjski?

Cena kotów syberyjskich z hodowli waha się od 2000 do 4000 zł. Pamiętaj, by kupować koty tylko i wyłącznie z hodowli zarejestrowanych w związku, by nie finansować tzw. pseudohodowców.

Jakie imię dla kota syberyjskiego wybrać?

Ciekawe imię dla kotki: Neli, Snow, Bajra

Ciekawe imię dla kota: Sybir, Mars, Draco

Dla kogo kot syberyjski będzie idealny?

Kot syberyjski będzie idealny dla średnio aktywnego opiekuna, rodzin z dziećmi oraz osób lubiących wspólną aktywność z kotem poza domem (szczególnie zimą). Bardzo pożądanym domem jest dom z zabezpieczonym ogrodem, gdzie kot syberyjski będzie mógł oddawać się wspinaczkom, zabawom w wodzie czy harcom po śniegu.

FAQ na temat kotów syberyjskich

Ile żyje kot syberyjski?

Kot syberyjski żyje średnio od 15 do 20 lat.

Czy koty syberyjskie są agresywne?

Są to koty mające dzikie geny, gdyż są rasą naturalną, powstałą bez ingerencji człowieka, lecz nie można o nich powiedzieć, że są agresywne.

Czy kot syberyjski jest duży?

Tak, kot tej rasy ma pokaźny rozmiar i wagę. Samce kotów syberyjskich mogą być nawet dwukrotnie większe od samic. Ich waga dochodzi nawet do 10 kg.

Ile śpią koty syberyjskie?

Kot syberyjski jak większość kotów domowych przesypia połowę doby.  

Czy można mieć alergię na kota syberyjskiego?

Kot syberyjski często jest polecany alergikom, choć nie daje 100%  gwarancji braku reakcji alergicznej w przypadku osób bardzo wrażliwych.

Redakcja

Źródła

fifeweb.org/dnld/std/SIB-NEM.pdf

M. Pollard, Koty kompendium, wyd. Parragon, Ostrów Mazowiecki 2008.

Poznaj inne rasy kotów

Summary
KOT SYBERYJSKI – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
KOT SYBERYJSKI – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Kot syberyjski to naturalna rosyjska rasa dużych kotów, które potrzebują aktywności. Wejdź i przeczytaj wartościowe informacje na temat tej rasy.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x