Reklama

Lykoi – kot wilkołak - cena, zdrowie, hodowla

Facebook
Twitter
kot wilkołak

foto: Brittney Gobble

Lykoi to kot wilkołak. Czy koty lykoi zmieniają się w wilkołaki podczas pełni księżyca? Sprawdźmy to!

Spis treści - kliknij

Lykoi – historia rasy

Koty lykoi to młoda rasa kotów, odkryta w 2010 roku w Stanach Zjednoczonych przez hodowcę kotów Patii Thomas, która zainteresowała się wyliniałymi kotami. Badania nad znalezionymi kotami przyniosły niespodziewany wynik- kot nie jest alergikiem, nie cierpi na żadną chorobę skóry, a ich rodzicami były, nie sfinksy jak podejrzewano, lecz zwykłe krótkowłose koty domowe. Dalsze badania nad nową rasą przejmuje lekarz weterynarii-Johnny Goble. Lekarz odkrył, że za nietypowy wilkołaczy wygląd odpowiada gen, który z jednej strony upośledza działanie skóry, która nie wytwarza włosów lub sprawia, że kot gubi włos całkowicie w okresie linienia. Pierwsze kocięta lykoi narodzone z celowego połączenia kotów z genem Lykoi narodziły się w 2011.  Dziko żyjące koty lykoi bytują w Teksasie czy Karolinie Południowej. Kot wilkołak został uznany oficjalnie w 2017 roku.

Lykoi w Polsce

W Polsce istnieje nieliczna liczba hodowla kotów wilkołaków. Lykoi to stosunkowo młoda rasa i w związku z tym jej popularność w Polsce jest niewielka.

Lykoi – charakterystyka rasy

Wielkość kota rasy lykoi w kłębie

Kot: 25-30 cm

Kotka: 25-30 cm

Lykoi – waga

Kot: 4- 4,5 kg

Kotka: 3-3,5 kg

Szata kota rasy lykoi

Sierść lykoia jest naturalnie przerzedzona lub nie ma jej wcale (łysina występuje wokół oczu, polikach, brzuchu i łapach). Lykoi nie ma podszerstka, sierść jego jest rzadka, krótka lub średniej długości.

Lykoi występuje w barwie szarej (ideałem jest 50% włosów czarnych i białych tworzących szarą maść- kot dereszcowaty). Lykoi występuje w innych odmianach barwnych, ale wystawowa odmiana jest tylko szara.

Kategoria wielkości: lykoi to kot średniej wielkości

Ile żyje kot lykoi?

Koty rasy lykoi dożywają 12-15 lat.

Przeczytaj również o tej rasie kotów

Lykoi - charakter

Lykoi to kot inteligentny, chętnie podejmujący inicjatywę zabawy czy nauki nowych sztuczek. Nie jest przy tym narzucający, jeśli nie dostrzega atencji ze strony człowieka, potrafi oddać się własnym zajęciom. Lykoi uwielbia rozwiązywać łamigłówki i sprawnie działają w grupie, zachowując się niczym psy myśliwskie. Kot wilkołak jak większość kotów jest ciekawy świata, dlatego jeśli ma pozostać kotem niewychodzącym, trzeba zabezpieczyć okna i balkon. Kompromisem, jaki można zaproponować kotu i opiekunowi to nauka chodzenia na smyczy i zwiedzanie okolicy pod nadzorem. Lykoi samodzielnie eksplorujący otoczenie zewnętrzne może narazić się na zadrapania i uszkodzenia skóry, której nie chroni gęsta, dwuwarstwowa okrywa, lecz licha szczecina. Złowrogi wygląd i badawcze, przenikające spojrzenie kota wilkołaka zupełnie odbiega od jego prawdziwej natury. Lykoi to życzliwy, pogodny, towarzyski kompan zarówno rodzin ze starszymi dziećmi, jaki i osób samotnych. Dobrze, gdy w domu lykoia mieszka drugi kot lub pies.

Lykoi - charakter

foto: Brittney Gobble

Lykoi – zdrowie

Koty lykoi są rasą dość zdrową. Problematyczna jest niestety odsłonięta skóra, która częściej narażona jest na mechaniczne urazy oraz infekcje grzybicze i bakteryjne. Kot wilkołak ma skórę podatną na pękanie i dość często jest ona zgrubiona, co często prowadzi do infekcji m.in. kanału słuchowego. Koty te przez to, że posiadają przerzedzoną sierść warto zatem zaopatrzyć je w kubraczki w chłodniejsze porty roku i jeśli to możliwe unikać wystawiania kotów lykoi na przeciągi i intensywne słońce- kot może się poparzyć. Lykoi ma tendencję do tycia, dlatego niezbędna jest właściwie prowadzona dieta.

Lykoi – żywienie

Wszystkie koty, w tym także lykoi są zadeklarowanymi mięsożercami, dlatego karma dla kotów powinna być wysokomięsna, pozbawiona zbóż i zbędnych cukrów. Lykoi jako koci łakomczuch może bardzo szybko przytyć, jeśli przeceniamy naszą kalkulację kaloryczną jego posiłków. Dieta kota lykoi powinna bazować na karmie mokrej lub właściwie suplementowanej diecie BARF. Dietę naturalną warto skonsultować z dietetykiem lub lekarzem weterynarii, gdyż niewłaściwie zbilansowana może przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia kota wilkołaka. Kot wilkołak jest kotem bardzo aktywnym i potrzebuje wysokokalorycznej karmy, by dzięki aktywności ogrzać nagie ciałko. Zaniedbanie ruchu to kolejna przyczyna otyłości u kota.

Lykoi - pielęgnacja

Koty lykoi pozbywa się całkowicie okrywy włosowej w okresie linienia – na wiosnę i jesienią. Właśnie wtedy kot wilkołak przeradza się w pierzącego się ptaka i nie jest to przeobrażenie pod wpływem pełni księżyca… Koniecznym zabiegiem pielęgnacyjnym przy kotach rasy lykoi jest kontrola stanu ich skóry, wczesne jej leczenie, by potencjalna infekcja nie objęła większych partii ciał. Pielęgnacja lykoi to także dbanie o czystość uszu, oczu i zębów. Pazury wilkołakowi przycinamy, jeśli ma on problem z samodzielnym ich ścieraniem. Jak zrobić to bezpiecznie i jak często to robić? Zachęcamy do przeczytania materiału Jak obcinać kotu pazury? Sierści lykoia powinno się przecierać raz na siedem dni irchową szmatką.

Zalety i wady kota rasy lykoi

Zalety kota lykoi

 • lykoi nie jest rasą hałaśliwą, rzadko miauczy
 • kot wilkołak ma zrównoważony charakter
 • lykoi chętnie się uczy, jest bardzo aktywny i lubi współprace z człowiekiem
 • kot wilkołak jest lojalny i oddany opiekunowi
 • lykoi nie cierpi na żadną chorobę genetyczną wynikającą z obecności genu Lykoi

 

Wady kota lykoi

 • cena zakupy kota lykoi jest wysoka
 • kot wilkołak dość często marznie
 • lykoi to łakomczuch, ma tendencje do tycia

Ciekawostki o kotach rasy lykoi

 • Lykoy (lykos) z języka starogreckiego oznacza wilka.
 • Koty lykoi mogą linieć całkowicie. Gen odpowiedzialny za całkowite wyłysienie kotów lykoi także nazywa się Lykoi. Powoduje on niemożność utrzymania włosa przez torebki włosowe, co skutkuje ich wypadnięciem.
 • Skóra lykoi jest naturalnie różowa, gdy kot się opala, skóra ciemnieje do czarnej. Zmniejszenie kąpieli słonecznych kota wilkołaka powoduje powrót koloru skóry do wyjściowego- różowego.
 • Kocięta lykoi rodzą się w całkowicie owłosione, dopiero z czasem włos się przerzedza- do 2 tygodni po narodzinach.

Lykoi – hodowla

Wybór właściwej hodowli powinien być oparty na kilku podstawowych zasadach. Dobra kocia hodowla zajmuje się rozmnażaniem maksymalnie dwóch kocich ras. Kocięta nigdy nie są wydawane przed ukończeniem 3 miesięcy, nigdy mniej niż 12 tygodni. Hodowca kotów lykoi powinien być zrzeszony w oficjalnym związku hodowców. Przyszły opiekun kota lykoi powinien zwrócić uwagę także na warunki, w jakich żyją kocięta, jaki jest stan ich rodziców i czy żywność jaką, serwuje się kociętom lykoi, jest wartościowa dla młodych organizmów.

Ile kosztuje kot lykoi?

Kot rasy lykoi kosztuje 8 tys. zł. Cena podyktowana jest rzadkością hodowli obecnych w Europie. Kot wilkołak z rodowodem TICA osiąga cenie 2,5 tys dolarów.

Imiona dla kota rasy Lykoi

Najciekawsze imię dla kota rasy lykoi: Joda, Wilku, Kitek

Najciekawsze imię dla kotki rasy lykoi: Mysza, Szara, Rysia

Dla kogo lykoi będzie idealny?

Kot wilkołak dobrze odnajdzie się w domu wielorodzinnym, gdzie zawsze ma możliwość wspólnej aktywności czy to ze zwierzętami, czy ludźmi. Lykoi lubi być w centrum zainteresowania i nie ma problemu z domem otwartym na gości, choć potrzebuje chwili by oswoić się z nowym towarzystwem.

Klasyfikacja FIFe rasy lykoi

Kot Lykoi – kot wilkołaczy – rasa nieuznana przez FIFe

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy kotów?

Summary
Lykoi – kot wilkołak - cena, zdrowie, hodowla | Zoonews.pl
Article Name
Lykoi – kot wilkołak - cena, zdrowie, hodowla | Zoonews.pl
Description
Lykoi to kot wilkołak. Czy koty lykoi zmieniają się w wilkołaki podczas pełni księżyca? Sprawdźmy to!
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 895

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x