Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

KOT LYKOI

kot wilkołak

foto: Brittney Gobble

Spis treści

Cześć! Myślisz o przyjęciu do swojego domu lykoia? Świetnie trafiłeś! Specjalnie dla Ciebie stworzyliśmy mini przewodnik po tej rasie, który pomoże Ci podjąć przemyślaną decyzję. Kot lykoi, znany również jako kot wilkołak, swoim niepowtarzalnym wyglądem i wyjątkowym charakterem, może stać się cudownym towarzyszem na długie lata. Warto jednak mieć na uwadze, że ta rasa ma swoje unikalne potrzeby, które mogą nie pasować każdemu. Zanim zdecydujesz się na jego adopcję, zapoznaj się z naszym przewodnikiem. Znajdziesz tu istotne informacje o ich zachowaniu, zdrowiu, pielęgnacji oraz kosztach utrzymania. Mamy nadzieję, że nasz przewodnik okaże się dla Ciebie zarówno przyjemny, jak i pouczający!

Podstawowe informacje o rasie

🌅 Kraj pochodzenia

Stany Zjednoczone

🐱 Kod EMS

LYO, wstępnie uznany w kategorii 4

➡ Waga

Kotka: 3-3,5; kocur: 4-4,5

❤ Długość życia

12-15 lat

💢 Charakter

Lykoi to otwarty na wszystkie interakcje i przyjaźnie kot, jest ciekawski i wesoły.

Jak wygląda lykoi?

Koty te mają charakterystyczną, klinowatą głowę z zaokrąglonymi konturami, która jest trochę dłuższa niż szersza. Ich twarz przypomina maskę, z powodu bardzo rzadkiego lub prawie brakującego futra na pyszczku, brodzie, nosie, uszach i oczach. Uszy są duże, otwarte u nasady i lekko spiczaste. Oczy są duże i mogą mieć różne kolory. Ciało jest średniej do dużej wielkości, smukłe, ale muskularne i eleganckie. Łapy są owalne, średniej wielkości, a palce wydają się długie. Ogon jest krótszy niż ciało, zaostrzony na końcu, a włos na nim może być przerzedzony lub w pełni obecny.

Charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie

Kot: 25-30 cm

Kotka: 25-30 cm

Waga

Kot: 4- 4,5 kg

Kotka: 3-3,5 kg

Szata

Sierść lykoia jest naturalnie przerzedzona lub nie ma jej wcale (łysina występuje wokół oczu, polikach, brzuchu i łapach). Kot nie ma podszerstka, sierść jego jest rzadka, miękka, krótka lub półdługa.

Kot występuje w unikalnym kolorze, gdzie kolor podstawowy wymieszany jest z bielą w proporcji 30% do 70%. Idealną mieszanka powinna nadawać futru wygląd dereszowaty (roan), będący wynikiem występowania w okrywie włosów o zredukowanej pigmentacji. Wszystkie odmiany barwne i wzory są uznane.

Jaki charakter mają koty lykoie?

To kot, który łączy w sobie inteligencję, ciekawość i niezależność, a przy tym jest niesamowicie towarzyski i przyjazny. Po pierwsze, lykoi to koty, które uwielbiają zabawę i naukę. Są sprytne, szybko uczą się nowych sztuczek i mają zdolność do rozwiązywania łamigłówek. Co ciekawe, potrafią też działać w grupie, niczym psy myśliwskie, co jest dość niezwykłe dla kotów.

Mimo swojego badawczego i aktywnego charakteru, nie są narzucające. Jeśli zauważą, że nie mają uwagi ze strony człowieka, potrafią zająć się własnymi sprawami. To świetna cecha dla osób, które cenią sobie niezależność, ale też chcą mieć bliskiego, czułego towarzysza.

Lykoie są też bardzo ciekawe świata. Jeśli nie mogą wychodzić na zewnątrz, warto zabezpieczyć okna i balkon, a nawet nauczyć je chodzić na smyczy, by mogły bezpiecznie eksplorować otoczenie. To koty, które uwielbiają przygody i nowe doświadczenia. Co ważne, koty te są bardzo towarzyskie i dobrze czują się w obecności innych zwierząt, czy to kotów, czy psów. Są też świetnym wyborem dla rodzin ze starszymi dziećmi. Ich lojalność i przywiązanie do domowników sprawiają, że są wspaniałymi kompanami.

Lykoi - charakter

foto: Brittney Gobble

Czy lykoi to zdrowa rasa?

Koty lykoi są rasą dość zdrową. Problematyczna jest niestety odsłonięta skóra, która częściej narażona jest na mechaniczne urazy oraz infekcje grzybicze i bakteryjne. Kot wilkołak ma skórę podatną na pękanie i dość często jest ona zgrubiona, co prowadzi do infekcji m.in. kanału słuchowego. Koty te przez to, że posiadają przerzedzoną sierść trzeba zaopatrzyć w kubraczki w chłodniejsze porty roku i jeśli to możliwe unikać wystawiania na przeciągi i intensywne słońce- kot może się poparzyć. Rasa ma tendencję do tycia, dlatego niezbędna jest właściwie prowadzona dieta.

Typowe choroby rasy

  • Przeziębienia
  • Przegrzanie, poparzenie słoneczne
  • Infekcje skórne

Historia rasy

Rasa ta jest bardzo młoda, została wyhodowana w 2010 roku w Stanach Zjednoczonych przez hodowcę kotów Patii Thomas, która zainteresowała się wyliniałymi kotami. Badania nad znalezionymi kotami przyniosły niespodziewany wynik – kot nie jest alergikiem, nie cierpi na żadną chorobę skóry, a ich rodzicami były, nie sfinksy jak podejrzewano, lecz zwykłe krótkowłose koty domowe. Dalsze badania nad nową rasą kontynuował lekarz weterynarii Johnny Goble. Lekarz odkrył, że za nietypowy wilkołaczy wygląd odpowiada gen, który z jednej strony upośledza działanie skóry, która nie wytwarza włosów lub sprawia, że kot gubi włos całkowicie w okresie linienia. Pierwsze kocięta lykoi narodzone z celowego połączenia kotów z genem Lykoi narodziły się w 2011.  Dziko żyjące koty tej rasy bytują w Teksasie czy Karolinie Południowej. Kot wilkołak został uznany w USA w 2017 roku, a FIFe wstępnie uznało rasę na okres 4 lat począwszy od 01.01.2023 roku.

W Polsce istnieje nieliczna liczba hodowla kotów wilkołaków. Ta stosunkowo młoda rasa i związku z tym jej popularność w Polsce jest niewielka.

Żywienie: jak karmić kota lykoi?

Wszystkie koty, w tym także wilkołaki są zadeklarowanymi mięsożercami, dlatego karma dla kotów powinna być wysokomięsna, pozbawiona zbóż i zbędnych cukrów. Lykoi jako koci łakomczuch może bardzo szybko przytyć, jeśli przeceniamy naszą kalkulację kaloryczną jego posiłków. Dieta kota powinna bazować na karmie mokrej lub właściwie suplementowanej diecie BARF. Dietę naturalną warto skonsultować z dietetykiem lub lekarzem weterynarii, gdyż niewłaściwie zbilansowana może przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia zwierzaka. Kot wilkołak jest bardzo aktywny i potrzebuje wysokokalorycznej karmy, by dzięki aktywności ogrzać nagie ciałko. Zaniedbanie ruchu to kolejna przyczyna otyłości u te rasy.

Jak pielęgnować koty lykoi?

Rasa pozbywa się całkowicie okrywy włosowej w okresie linienia – na wiosnę i jesienią. Właśnie wtedy kot wilkołak przeradza się w pierzącego się ptaka i nie jest to przeobrażenie pod wpływem pełni księżyca… Koniecznym zabiegiem pielęgnacyjnym jest kontrola stanu ich skóry, wczesne jej leczenie, by potencjalna infekcja nie objęła większych partii ciała. Sierści tego kota powinno się przecierać raz na siedem dni irchową szmatką. Pielęgnacja to także dbanie o czystość uszu, oczu i zębów. Pazury wilkołakowi przycinamy, jeśli ma on problem z samodzielnym ich ścieraniem. Jak zrobić to bezpiecznie i jak często to robić? Zachęcamy do przeczytania materiału Jak obcinać kotu pazury? 

Zalety i wady kota rasy lykoi

Zalety

  • Kot ten nie jest rasą hałaśliwą, rzadko miauczy
  • Rasa ma zrównoważony charakter
  • Zwierzak chętnie się uczy, jest bardzo aktywny i lubi współprace z człowiekiem
  • kot wilkołak jest lojalny i oddany opiekunowi
  • rasa nie cierpi na żadną chorobę genetyczną wynikającą z obecności genu Lykoi

Wady

  • cena zakupu tego kota jest wysoka
  • kot tej rasy dość często marznie
  • ten kot to łakomczuch, ma tendencje do tycia

Ciekawostki o kotach rasy lykoi

  • Nazwa rasy z języka starogreckiego lykos oznacza wilka.
  • Rasa może linieć całkowicie. Gen odpowiedzialny za całkowite wyłysienie kotów także nazywa się Lykoi. Powoduje on niemożność utrzymania włosa przez torebki włosowe, co skutkuje ich wypadnięciem.
  • Skóra tych kotów jest naturalnie różowa, gdy kot się opala, skóra ciemnieje do czarnej. Zmniejszenie kąpieli słonecznych kota wilkołaka powoduje powrót koloru skóry do wyjściowego- różowego.
  • Kocięta lykoi rodzą się w całkowicie owłosione, dopiero z czasem włos się przerzedza- do 2 tygodni po narodzinach.

Hodowla

Wybór właściwej hodowli powinien być oparty na kilku podstawowych zasadach. Dobra kocia hodowla zajmuje się rozmnażaniem maksymalnie dwóch kocich ras. Kocięta nigdy nie są wydawane przed ukończeniem 3 miesięcy. Hodowca kotów lykoi powinien być zrzeszony w oficjalnym związku hodowców. Jeśli masz być przyszłym opiekunem tego kota powinieneś zwrócić uwagę na warunki, w jakich żyją kocięta, jaki jest stan ich rodziców i czy żywność jaką, podaje się kociętom lykoi, jest dla nich wartościowa. Rasę można krzyżować w obrębie rasy oraz z kotem domowym krótkowłosym.

Ile kosztuje kot lykoi?

Kot rasy lykoi kosztuje 8000 zł. Cena podyktowana jest rzadkością hodowli obecnych w Europie. Kot wilkołak z rodowodem TICA kosztuje nawet 2500 $.

Jakie imię dla kota rasy lykoi wybrać?

Imię dla kota: Joda, Wilk, Lykos

Imię dla kotki: Mysza, Szara, Rysia

Dla kogo lykoi będzie idealny?

Kot wilkołak dobrze odnajdzie się w domu wielorodzinnym, gdzie zawsze ma możliwość wspólnej aktywności czy to ze zwierzętami, czy ludźmi. Rasa ta lubi być w centrum zainteresowania i nie ma problemu z domem otwartym na gości, choć potrzebuje chwili by oswoić się z nowym towarzystwem.

FAQ na temat lykoia

Ile lat żyje lykoi?

Rasa ta żyje średnio 14 lat.

Źródła

http://www1.fifeweb.org/dnld/std/LYO.pdf

https://www.felispolonia.eu/public/Reg_hodowlany_FIFe-2023.pdf

dr Mateusz Karatysz

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Poznaj inne rasy kotów

Summary
KOT LYKOI (kot wilkołak) - cena, charakter, opis rasy
Article Name
KOT LYKOI (kot wilkołak) - cena, charakter, opis rasy
Description
Planujesz zakup kota lykoia? Zanim podejmiesz decyzję koniecznie przeczytaj ten artykuł. Sprawdź skąd wziął się kot wilkołak, jaki ma charakter i czy jest zdrowy.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x