Reklama

Kot egipski mau

Facebook
Twitter
Kot egipski mau

Łatwy w pielęgnacji, rodzinny, lubiący aktywność. Taki właśnie jest kot egipski mau. Wiecie, że rasa kota egipskiego zyskała miano najszybszego kota domowego?

Spis treści

Pochodzenie kota egipskiego mau

Jak sama nazwa wskazuje, koty egipskie pochodzą z Egiptu i są jedną z najstarszych znanych ras domowych. Kotami tymi otaczali się zarówno faraonowie, jaki i arystokraci starożytnych czasów. Wznoszono im posągi, pojawiały się na hieroglifach, czczono kota egipskiego mau jako przynoszącego szczęście. Najcięższy okres w swej historii (obie wojny światowe) mają za sobą, lecz rasa ta stanęła na skraju wyginięcia. W latach 50. XX wieku hodowcy postawili sobie za cel odtworzyć rasę kota egipskiego. Jedną z person, która miała znaczący wpływ na wzrost populacji była księżniczka rosyjska Natalia Trubacka, która spopularyzowała hodowle kotów egipskich w Rzymie i z czasem również w USA. Ten uroczy kot został uznany przez FIFe w 1992 roku i właśnie ten rok to czas, w który pierwsze koty egipskie mau dumnie wkraczają na rynek Europy.

Charakterystyka rasy kota egipskiego mau

Wielkość kota egipskiego mau

Kot: 30-35 cm

Kotka: 30-35 cm

Waga kota egipskiego mau

Kot: 4-7 kg

Kotka: 3-5 kg

Szata:

Sierść krótka, lśniąca, jedwabista, miękka, gęsta, przylegająca do ciała z białym podszerstkiem

Maść: srebrna, dymna (smoke) lub brązowa, zawsze z kontrastowymi cętkami

Jak długo żyje kot egipski?

Długość życia kotów egipskich waha się od 14 do 16 lat.

Opis i charakter kota egipskiego mau

Ten delikatny i smukły egipski kot chętnie podejmuje inicjatywę zabawy w każdym wieku. Uwielbia wspinaczki, skakanie i wszelkie pogonie – jest przy tym bardzo szybki. Jest przyjazny wobec domowników i zżywa się ze swoim opiekunem. Charakter kota egipskiego mau powoduje, że jest kotem lojalnym i wiernym. Wysoce ceni sobie towarzystwo człowieka niż innego kota, choć inne czworonogi z pewnością zaakceptuje w odpowiednim dla siebie czasie. Przedstawiciel tej samej rasy jest pożądany- wspólne zabawy z pewnością zaspokoją potrzebę aktywności. Kot egipski mau jest bardzo łagodny i nie ma żadnych przeciwskazań do domu z dziećmi. Będzie dla nich idealnym kompanem zabaw. Kot egipski lubi wspinaczki, spacery na świeżym powietrzu oraz wodę. Dłuższe podróże go nie stresują. Lubi być w centrum zainteresowania, lecz nie jest w tym zbyt natrętny. Kot egipskie mau są bardzo inteligentne i bardzo szybko uczą się komend i poleceń.

Szukasz hipoalergicznej karmy dla kota?

Reklama

Brit Premium Cat Sensitive Lamb

Zdrowie kota egipskiego mau

Kot egipski mau jest bardzo aktywny, dlatego należy zapewnić mu rozrywki, gdyż z nudów lubi wypuszczać się na przechadzki. Jeśli obawiamy o jego bezpieczeństwo (jako kota wychodzącego), to warto nauczyć go chodzenia na smyczy, czego uczy się bardzo chętnie. Zdrowie kota egipskiego mau jest bardzo dobre, chociaż ich skoczna natura może narażać ich kości na szwank, dlatego aby wspomagać ich zdrowie warto stosować odpowiednią suplementację na stawy. Należą do kotów długo żyjących, rekordziści nawet 18-20 lat. Krótka sierść nie jest dobrym izolatorem w chłodniejsze miesiące, dlatego by uniknąć zachorowania lepiej, by egipski kot w tym czasie korzystał z atrakcji w domu niż na dworze. Jak u większości kotów istnieje u niego zagrożenie wystąpienia kardiomiopatii przerostowej.

Żywienie kota egipskiego mau

Kot egipski mau nie jest wybredny, co do rodzaju podawanego pokarmu. Najlepszy rozwiązaniem są karmy dla kotów bazujące na mięsie bez zbędnych zapychaczy w postaci zbóż. Jeśli podejmiemy decyzję, by karmić swojego kota karmą suchą, to należy pamiętać o kontroli wypijanych przez kota płynów, by nie doprowadzić do jego odwodnienia. Jednak, jeśli twój egipski towarzysz miałby sam dokonać wyboru wybrałby karmę mokrą lub BARF, która jest zdecydowanie bardziej atrakcyjna smakowo niż kama sucha.

Pielęgnacja kota egipskiego mau

Kot ten wymaga standardowych zabiegów, takich jak: kontrola pazurków, małżowin i zębów. By zachować lśniące futro wyczesujmy je miękką szczotką nie częściej niż raz w tygodniu. Zabieg ten nie będzie nastręczał problemów, koty egipskie mau lubią bliskość z człowiekiem, a to jest jedna z tych chwil, kiedy mają go na wyłączność. Odstępstwem są kąpiele, które kot egipski traktuje jak wyborną zabawę.

Zalety i wady kota egipskiego

Zalety kota egipskiego:

 • wesoły, łagodny, o przyjaznym usposobieniu
 • dla aktywnych rodzin
 • oddany i kochający swoich ludzkich domowników
 • łatwy w pielęgnacji, lubiący kąpiele jako formę zabawy
 • pojętny, bystry, inteligentny

 

Wady kota egipskiego:

 • nie nadaje się do małych mieszkań, potrzebuje przestrzeni zarówno pionowej jak i poziomej.
 • nieufny wobec obcych ludzi, jak i zwierząt

Ciekawostki o kotach egipskich mau

 • cętki u kota egipskiego występują nie tylko na sierści, ale również na skórze.
 • „Mau” w nazwie kota egipskiego oznacza…kota. Niektóre źródła wskazują, że można je tłumaczyć także jako „światło”, a więc Światło Egiptu
 • kot egipski mau jest uważany za najszybszego kota domowego (rozpędza się do 22km/h)
 • wyraz ich pyszczków sprawia, że zdają się być wiecznie strapione

Ile kosztuje kot egipski mau

Cena kota egipskiego mau z hodowli waha się od 3000 do 4000 zł.

Klayfikacja FIFe

Kat. III: koty krótkowłose i somalijskie

Kod EMS: MAU

 

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy kotów?

Summary
Kot egipski mau – zdrowie, cena, charakter - Zoonews.pl
Article Name
Kot egipski mau – zdrowie, cena, charakter - Zoonews.pl
Description
Łatwy w pielęgnacji, rodzinny, lubiący aktywność. Taki właśnie jest kot egipski mau. Wiecie, że rasa ta zyskała miano najszybszego kota domowego?
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 1145

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x