Reklama

Munchkin kot – cena, zdrowie, hodowla

Facebook
Twitter
Munchkin – cena, zdrowie, hodowla

Autorstwa Tasy Hong – https://pixabay.com/photo-2227906/ archive copy, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=59163240

Munchkin to kot o bardzo charakterystycznym wyglądzie – kot z krótkimi łapami.

Spis treści - kliknij

Munchkin – historia rasy

Munchkin to kot powstały naturalnie poprzez krzyżówkę z pospolitymi dachowcami, mutacja krótkonożności ujawniła się spontanicznie. Początek rasy munchkina sięga 1983 roku, kiedy bezdomne, ciężarne kotki o krótkich nogach przygarnięte zostały przez mieszkankę Luizjany- Sandrę Hochenedel. Od kotki nazwanej Blueberry i jej syna Toulouse wywodzą się wszystkie koty rasy munchkin. Pierwszy raz zaprezentowano rasę kota z krótkimi łapami w latach 90 XX wieku na wystawie TICA, w Madison Square Garden. TICA uznała rasę munchkina w 1994 roku.

Munchkin w Polsce

W Polsce obecnie nie ma hodowli munchkina. Kot z krótkimi łapami dostępny jest wyłącznie w Stanach Zjednoczonych.

Szukasz karmy dla swojego kota?

Reklama

Munchkin – charakterystyka rasy

Wielkość kota rasy munchkin w kłębie

Kot: ok. 20 cm

Kotka: ok. 20 cm

Munchkin – waga

Kot: 3-4 kg

Kotka: 2-3,5 kg

Szata kota rasy munchkin

Munchkin ma sierść krótką lub półdługą. Kot z krótkimi łapkami i krótką sierścią, w dotyku ma futro pluszowe i sprężyste, z gęstym podszerstkiem. Munchkiny z dłuższym włosem mają futro jedwabiste i gładkie.

Munchkin może występować we wszystkich odmianach barwnych, znaczeniach i wzorach.

Kategoria wielkości: munchkiny to koty średniej wielkości.

Ile żyje munchkin kot?

Munchkin kot żyje od 12 do 15 lat.

Munchkin - charaketr

Munchkiny to energiczne, inteligentne małe kotki, które potrafią zaskoczyć opiekuna swoją szybkością. Uwielbiają zabawy z dziećmi, są towarzyskie i chętnie uczestniczą w życiu człowieka, wykazując wysoką ciekawość świata. Bardzo łatwo nauczyć je chodzenia na smyczy. Spacery dla munchkina są bardzo ciekawym doświadczeniem. Munchkin bez oporu spaceruje po okolicy, zachowując się jak typowy turysta. Munchkin jest też kotem upartym, jeśli czegoś chce to osiągnie cel. Kot z krótkimi łapami działa dość niezdarnie, a jeśli sobie nie radzi, to będzie intensywnie domagać się wsparcia opiekuna, by cel osiągnąć. Intensywna aktywność munchkina nie może trwać wiecznie, dlatego po harcach, ucieczkach i zabawach w chowanego chętnie leżakują u boku człowieka. Munchkin nie żałuje uczuć ludzkiej rodzinie, jest bardzo wylewny emocjonalnie. Munchkin może dzielić domu zarówno z kotami, psami i innymi zwierzętami domowymi.

Munchkin – zdrowie

Munchkiny ze względu na jamnikowatą budowę mogą cierpieć na poważne problemy związane ze stawami i kręgosłupem. Nadwaga u munchkinów jest dość częstym zjawiskiem, gdyż koty te są łasuchami i potrafią się dobrać do jedzenia pozostawionego bez nadzoru. W ramach działań profilaktycznych munchkinom trzeba zapewnić niższy, ale bardziej rozbudowany drapak, który będzie wyposażony w dodatkowe podesty pełniące funkcję schodów. Drapak taki ułatwi muchkinowi wchodzenie i schodzenia, ale co najważniejsze kot dzięki dopasowaniu drapaka zrealizuję naturalną potrzebę obserwacji otoczenia z wysoka. Dopasowana pod munchkina musi być także kocia toaleta. Kot z krótkimi łapkami potrzebuje kuwety o niższym rancie, by munchkin nie miał problemu ze sprawnym załatwianiem podstawowych potrzeb fizjologicznych. Munchkin nie powinien być kotem wychodzącym, gdyż nie jest w stanie samodzielnie poradzić w środowisku naturalnym. Spacery z muchkinem na smyczy są najlepszą alternatywą samodzielnych wojaży. Najczystszymi problemami zdrowotnymi munchkina są dolegliwości reumatyczne, dolegliwości ze strony kręgosłupa i bioder. Jamnikowy wygląd to także często występująca u munchkina lordoza i lejkowata klatka piersiowa.

Munchkin – żywienie

Munchkiny powinny być żywione wysokomięsną karmą pozbawioną cukrów, które dodatkowo mogą utuczyć naszego kota z krótkimi łapami. W domu munchkina absolutnie nie wolno pozostawiać żywności niedojedzonej czy to ludzkiej, czy kociej. Munchkin nie omieszka jej spałaszować, przez co może się narazić na zatrucie lub poważne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, a długofalowo na otyłość, cukrzycę oraz permanentny ból kości i stawów przy nadwadze.

Szukasz karmy dla swojego kota?

Reklama

Munchkin - pielęgnacja

Munchkin kot z krótką sierścią wymaga czesania futra raz w tygodniu. Odmiany munchinów półdługowłosych wymagają codziennego czesania, aby uniknąć kołtunienia i w konsekwencji zaparzania skóry pod splątaną sierścią. Munchkiny wymagają regularnej kontroli długości pazurów, sprawdzania stanu uzębienia, czystości uszu i kąciki oczu.

Przeczytaj również o tej rasie kotów

Zalety i wady kota rasy munchkin

Zalety i wady kota rasy munchkin

Zalety kota munchkin

 • munchkin przywiązuje się do człowieka jak pies
 • kot z krótkimi łapami jest bardzo uczuciowy, uwielbia głaskanie
 • munchkin jest pogodny i energiczny
 • munchkin kot ma nieagresywną naturę
 • munchkin jest łatwy w pielęgnacji

 

Wady kota munchkin

 • munchkin jest mniej skoczny niż inne koty
 • kot z krótkimi łapami jest drogi i trudny do kupienia
 • munchkin kot nie nadaje się na kota wychodzącego
 • munchkin nie powinien być jedynakiem, źle znoszą samotność

Ciekawostki o kotach rasy munchkin

 • Munchin czyli nazwa rasy kota z krótkimi łapkami wywodzi się od nazwy karłowatych stowrków z bajki Czarnoksiężnik z krainy Oz.
 • Koty z genem powodującym krótkonożność zawsze przekazuje ten gen przynajmniej połowie swego miotu. Z miotu kota z krótkimi łapami z takim samym kotem przeżywalność zarodków to zaledwie 25%. Krótkie nóżki to efekt mutacji powodującej hipochondroplazję lub pseudohondrolazję.
 • Munchin jako nowa kocia rasa uznawany jest tylko przez amerykańską TCIA w 1994 roku.
 • Munchkin kot siada w specyficzny sposób, na tylnych łapach unosząc przednie łapki. Niemcy nazywają przez to munchkina kotem-kangurem.
 • Munchkin czyta się jako majczkin.

Munchkin – hodowla

Jedyne legalne hodowle munchkina występują w Stanach Zjednoczonych i są one bardzo rzadkie. Rozmnażanie munchkinów z innymi kotami rasowymi jest bardzo ryzykowne- wysoka śmiertelność zarodków.  Munchkina dopuszczać należy wyłącznie z nierasowymi kotami domowymi. Jedyna polska hodowla munchkinów zakończyła działalność w 2018 roku.

Ile kosztuje kot munchkin?

Munchkin jest kotem dość kosztownym. W USA munchkin kosztuje między 1000 a 2000 $, czyli 4000-8000 zł.

Imiona dla kota rasy munchkin

Najciekawsze imię dla kota rasy munchkin: Aksel, Czips, Moris

Najciekawsze imię dla kotki rasy munchkin: Lili, Reja, Mała

Dla kogo munchkin będzie idealny?

Munchkin kot jest najlepszym wyborem dla każdego, kto musi się często przeprowadzać. Kot o krótkich łapach nie ma problemu z adaptacją w nowym miejscu. Opiekunem munchkina może być rodzina z dziećmi, ale również osoby samotne, które będą miały dla niego czas.

Klasyfikacja FIFe rasy Munchkin

FIFe, CFA, GCCF są organizacjami, które nie uznają munchkina ze względu na dużą szkodliwość mutacji na zdrowie kota.

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy kotów?

Summary
Munchkin kot – cena, zdrowie, hodowla | Zoonews.pl
Article Name
Munchkin kot – cena, zdrowie, hodowla | Zoonews.pl
Description
Munchkin to kot o bardzo charakterystycznym wyglądzie – kot z krótkimi łapami.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 1279

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x