Reklama

Kot abisyński – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Kot abisyński

Animals photo created by master1305 – www.freepik.com

Koty abisyńskie są bardzo aktywne. Nie wymagają intensywnej pielęgnacji, potrafią się łasić o pieszczoty, jednak wymagają dobrej opieki zdrowotnej.

Spis treści - kliknij strzałkę

Kot abisyński – pochodzenie i historia rasy

Pierwsze koty abisyńskie trafiły do Europy w latach 60. XIX wieku wraz z wojskami brytyjskimi z obszarów dzisiejszej Etiopii, a dawnej Abisynii. Ich nazwa wzięła się właśnie od nazwy kraju, z którego pochodzą. Kot abisyński był pierwszą rasą, która pojawiła się na wystawie w Kryształowym Pałacu (1871 r.), na wystawie kotów rasowych, występował on tam pod nazwą kot zajęczy lub kot hiszpański. Za ocean abisyńczyk trafił na początku XX wieku i w szybkim tempie zyskał wielbicieli. Powzięte wysiłki wszystkich hodowców, zarówno europejskich, jak i amerykańskich opłaciły się i przywróciły kota abisyńskiego do dawnej świetności, przywracając rasie szlachetne cechy.

Odbudowa rasy kota abisyńskiego

W historii kotów abisyńskich były chwile tragiczne, obie wojny światowe spowodowały znaczny spadek populacji. Istotne znaczenie w zdziesiątkowaniu rasy miały nieliczne mioty (rodzi się w nich do 3 kociąt) oraz ich krótka żywotność.

Rasowe uznanie kota abisyńskiego

Oficjalne uznanie nowej rasy kotów abisyńskich nastąpiło w XX wieku.

Kot abisyński w Polsce

Pierwszy kot abisyński trafił do Polski w roku 1994.

Jak wygląda kot abisyński?

Kot abisyński ma sylwetkę umięśnioną, smukłą i proporcjonalną. Głowa kota jest klinowata, a na niej duże migdałowate oczy w kolorze złota, miedzi, zieleni lub orzecha. Uszy szeroko rozstawione, duże z szeroką podstawą i zaokrągloną końcówką. Nos Abisyńczyka jest czerwony z czarną obwódką. Nogi są długie i sprężyste. Zad wieńczy długi, szeroki u nasady i ostro zakończony ogon.

Kot abisyński – charakterystyka rasy

Wysokość kota abisyńskiego w kłębie

Kotka/kot: 30 cm

Kot abisyński – waga

Kotka: 3-4 kg

Kot:  4-5 kg

Szata kota abisyńskiego

Kot abisyński ma sierść krótką, lśniącą, sprężystą, miękką i przylegającą do ciała z niewielką ilością podszerstka.

Podstawowym umaszczeniem kota abisyńskiego jest ticked aguti bez wzoru, sorrel, płowy i niebieski. Wszystkie typy mogą wystąpić w odmianie srebrzystej.

Ile żyje kot abisyński?

Kot abisyński żyje od 13 do 15 lat.

Kategoria wielkości kotów abisyńskich

Kot abisyński jest średniej wielkości.

kokt abisyński charakter

Kot abisyński – charakter i usposobienie

Kot abisyński pomimo swej szczupłej sylwetki jest doskonale umięśniony i wysportowany. Odnosi się wrażenie, że kot ten jest zawsze gotowy do skoku i zapewne tak właśnie jest, o czym świadczy nie tylko gibka sylwetka, ale i ustawione frontem czujne uszy.

Kot abisyński uwielbia zabawy i wszelkie akrobacje na wysokościach. Nazwać go wytrawnym łowcą to za mało. Ruch i aktywność to podstawa jego egzystencji. Kot ten nie stroni jednak od pieszczot, których potrafi się domagać. Potrafi się cieszyć obecnością i bliskością człowieka, ceni ją sobie na równi z zabawą. Abisyńczyk chętnie uczestniczy w życiu domu. Nie jest koniecznością poświęcanie mu uwagi non-stop, gdyż potrafi się sobą zająć i nigdy się nie nudzi.

Czy jest gadułą? Tak, lecz są to subtelne dźwięki przypominające śpiew. Inteligencja i spryt u kota abisyńskiego ujawnia się w zamiłowaniu do jedzenia, a skoro aktywność to podstawa to i posiłek musi być sowity. Uwaga! Podkradanie ze stołu to dla niego nie problem. Kot zajęczy, bo tak inaczej się go nazywa, nie ma skłonności do ucieczek pomimo ciekawskiej natury, lecz uważać nie zaszkodzi. Do innych zwierząt w domu się dostosuje, choć nie powinny nad nim dominować.

Kot abisyński – zdrowie

W dużej mierze zdrowie tego pięknego kota zależy od odpowiedniego żywienia i codziennej dawki ruchu. Jego wyważona sylwetka zawsze ujawni nadprogramowe kilogramy, jednak nie jest to zbyt częstym problemem. Chorobami częściej ujawniającymi się u kota zajęczego są: niedobór enzymu kinazy, postępujący zanik siatkówki, skrobiawica czy choroby zębów i układu moczowego. Koty abisyńskie z reguły cieszą się dobrym zdrowiem.

Najczęściej występujące choroby u kotów abisyńskich

 • niedobór kinazy
 • zanik siatkówki
 • skrobiawica
 • choroby układu moczowego

Kot abisyński – żywienie

Niewyczerpana energia kota abisyńskiego sprawia, że dawka pokarmu musi być dostosowana do jego zwiększonej aktywności. Zalecana jest karma mokra dla kota lub dieta BARF. Wysokiej jakości karma powinna bazować na mięsie bez zbędnych zapychaczy w postaci zbóż. Interaktywna miska zapewni rozrywkę intelektualną, podczas jedzenia oraz będzie stała na straży przejadaniu, a tym samym niewskazanej nadwagi u kota.

Kot abisyński – pielęgnacja

Koty abisyńskie nie są uciążliwe w zabiegach pielęgnacyjnych, bo nie jest ich zbyt wiele. Wyczesywanie raz w tygodniu wystarczy. Okresy zmiany okrywy również nie będą nam doskwierać. Jeśli kot jest regularnie wyczesywany, to nie gubi on dużych ilości włosa. Nie zapominajmy o sprawdzaniu stanu jamy ustnej, pazurów, uszu i oczu.

Cena kota abisyńskiego

Zalety i wady kota abisyńskiego

Zalety kota abisyńskiego

 • kot abisyński jest przyjacielski, dobrze odnajdzie się w domu z dziećmi nauczonymi zasad współżycia
 • abisyńczyk jest kotem bardzo aktywnym
 • kot abisyński z reguły pozostaje łagodny, choć potrafi odpowiedzieć na zaczepki
 • kot abisyński jest łatwy w pielęgnacji

Wady kota abisyńskiego

 • kota abisyńskiego nie poleca się dla osób starszych, spokojnych
 • kot abisyński jest dynamiczny
 • abisyńczyk bywa uparty, wręcz zawzięcie dąży do celu
 • kot abisyński potrzebuje przestrzeni do harców

Ciekawostki o kotach abisyńskich

 • W zależności od maści kota abisyńskiego, jego sierść ma różne stopnie miękkości.
 • Po II wojnie światowej liczba kotów abisyńskich w Wielkiej Brytanii uszczupliła się do zaledwie 12 osobników.
 • Każdy włos kota abisyńskiego ma kilka odcieni ułożonych naprzemiennie (tzw. ticking), ten niezwykły pręgowany deseń sprawia, że jego szata w całości przypomina futro królika. Zawdzięcza to genowi agouti.

Kot abisyński hodowla

Hodowca kotów abisyńskich powinien być zrzeszony w oficjalnym związku hodowców. Przyszły opiekun kota powinien zwrócić uwagę na warunki, w jakich żyją kocięta, jaki jest stan ich rodziców i czy żywność jaką, się im serwuje, jest wartościowa. Odpowiedzialny hodowca kryje kotkę nie częściej niż raz do roku, by zwierzę mogło się zregenerować. Zawsze też powinien wykazać się badaniami zwierząt dopuszczonych do rozrodu. Kocięta wydawane są nie wcześniej niż po 3 miesiącach, by mogły nauczyć się kocich umiejętności przy matce i być przez nią wykarmione. Kocięta kota abisyńskiego powinny mieć aktualne szczepienie i być odrobaczone. Zbyt niska cena za rasowego kota abisyńskiego powinna być sygnałem ostrzegawczym.

Imię dla kota abisyńskiego

Ciekawe imię dla kotki abisyńskiej: Abi, Zula, Kubi

Ciekawe imię dla kota abisyńskiego: Archi, Bunny, Gold

Dla kogo kot abisyński będzie idealny?

Kot abisyński będzie dobrym kompanem aktywnego singla lub rodziny ze starszymi dziećmi. To kot, który potrzebuje stymulującej przestrzeni i człowieka, u którego boku nie będzie się nudził. Z tego powodu kota abisyńskie nie nadaje się dla ludzi zapracowanych.

Klasyfikacja FIFe

Kat. III: koty krótkowłose i somalijskie

kod EMS: ABY

Pytania czytelników

Ile kosztuje kot abisyński?

Kot abisyński kosztuje od 2 do 3 tysięcy złotych.

Jak długo żyją koty abisyńskie?

Kot abisyński w dobrym zdrowiu dożywa średnio 13 lat.

Jak wygląda kot abisyński?

Kot abisyński jest szczupły, wysportowany, o czym świadczy umięśniona sylwetka i silne nogi. To kot lekki i zwinny. Charakterystyczną cechą wyglądu kota abisyńskiego jest dzikie umaszczenie, głowa tworząca z uszami i brodą idealny trójkąt równoboczny oraz znaczenia na tylnej stronie uszu, nazywane „odciskiem kciuka Mahometa”. Niektórzy właściciele porównują kota abisyńskiego do miniaturowej pumy.

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy kotów?

Summary
Kot abisyński – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Kot abisyński – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Koty abisyńskie są bardzo aktywne. Nie wymagają intensywnej pielęgnacji, potrafią się łasić o pieszczoty, jednak wymagają dobrej opieki zdrowotnej.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1339

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x