Reklama

Ragamuffin – cena, zdrowie, hodowla

Facebook
Twitter
Ragamuffin jest związany bezpośrednio z ragdollem, który podlegał ścisłej kontroli pod kątem hodowlanym.

Flower photo created by timolina – www.freepik.com

Ragamuffin to kot pochodzący od rasy ragdoll. Nazwa ragamuffin to żart z twórczyni ragdolla i oznacza tyle, co „obdartus”.

Spis treści - kliknij

Ragamuffin – historia rasy

Ragamuffin jest związany bezpośrednio z ragdollem, który podlegał ścisłej kontroli pod kątem hodowlanym. Żadne odstępstwa od wzoru nie były możliwe, dlatego hodowcy postanowili odejść od restrykcji, jakimi obwarowała rasę kotów ragdoll jej twórczyni – Ann Baker. Dążyli oni do stworzenia kotów o równie łagodnym charakterze, nie skupiając się wyłącznie na wyglądzie kota. Prace rozpoczęto w 1994 roku, krzyżując ragdolla z agorą, persem, domowymi kotami długowłosymi czy kotami himalajskimi. Mimo problemów z doprecyzowaniem pochodzenia nowej rasy został on zarejestrowany w 2003 roku w CFA (fenologiczne Stowarzyszenie Miłośników Kotów z USA).

Ragamuffin w Polsce

Ragamuffin to rasa, które nie jest dostępna w polskich hodowlach.

Ragamuffin – wygląd

Ragamuffin ma ciało zwarte, o silnych barkach i  dobrze umięśnionej szyi. Głowa jest duża, okrągła z pełnymi polikami. Uszy ragamuffina ozdobione są kępkami futra. Oczy są duże w każdym możliwym kolorze. Ogon jest długi i tak jak ciało pokrywa go gęste futro w dotyku przypominające futro królika.

Charakterystyka kota rasy ragamuffin

Wysokość kota ragamuffin w kłębie

Kotka/kot: 22-30 cm

Ragamuffin – waga

Kot: 5-9 kg

Kotka: 4-7 kg

Szata ragamuffina

Ragamuffin ma sierść długą, jedwabista, bardzo gęsta, ale krótszą niż u ragdolla.

Ragamuffin może być dowolnej maści. Dozwolony jest każdy kolor i wzór.

Kategoria wielkości: Kot rasy ragamuffin jest dostojnym, dużym kotem.

Ile żyje kot ragamuffin?

Kot ragamuffin żyje od 12 do 17 lat.

Przeczytaj również o tej rasie kotów

Ragamuffin - charakter

Ragamuffin to uroczy futrzak, który po ragdollu odziedziczył czułą i łagodną osobowość. Kot jest bardzo towarzyski, lubi się bawić, ale trzeba go aktywizować, by mógł się nieco rozgrzać w zabawie. Szybko się adaptuje do otoczenia i jest przy tym pełnoprawnym uczestnikiem życia rodziny. Ciekawskiego ragamuffina nic nie może ominąć, żaden gość nie przemknie bez jego wiedzy. Cechą charakterystyczną jest stoicki spokój tego kota, niewiele sytuacji może go wyprowadzić z równowagi. Ragamuffin dobrze radzi sobie z samotnym przebywaniem w domu, lecz powinien mieć zaspokojone wszystkie potrzeby w tym towarzystwa innych zwierząt. Kot dogada się zarówno z psami, jak i kotami, lecz pamiętaj o właściwej socjalizacji i przestrzeni osobistej dla każdego zwierzęcia.

Ragamuffin – zdrowie

Grube futro dobrze izoluje ragamuffina przed zimnem i wilgocią, lecz nie chroni przed otyłością, która jest znacznie częstsza niż przeziębienia. Rasa ta jest duża, a futro lepiej ukrywa dodatkowe kilogramy, które są największym ryzykiem zdrowotnym dla stawów i kręgosłupa. Raz na dwanaście miesięcy zaleca się wizytę na bilans weterynaryjny, aby w porę wychwycić problemy zdrowotne. Do klasycznych kocich problemów zalicza się choroby przyzębia.

Ragamuffin – żywienie

Ragamuffin powinien mieć dietę dostosowaną do gabarytów, niskiej aktywności oraz stanu zdrowia. Dobranie wartościowej karmy nie powinno być problemem. Ragamuffin może jeść karmę mokrą, suchą, jak i BARF.

BARF dla kota wymaga konsultacji weterynaryjnej, aby uzupełnić surowy pokarm o witaminy i minerały niezbędne do prawidłowego rozwoju. Przy dużym ragamuffinie trzeba być ostrożnym w szacowaniu kaloryczności, kot ma skłonność do tycia, zwłaszcza jeśli jest mniej aktywny, a przede wszystkim niestymulowany do aktywności. Warto kupić kotu miskę interaktywną, która nie tylko racjonuje porcje jedzenia, ale i zmusza do wysiłku intelektualnego. Suplementy na stawy są wskazane.

Ragamuffin - pielęgnacja

Ragamuffin nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Wielu może to dziwić, bo przecież kot ma obfitą szatę. Jest jednak inaczej, ragamuffin linieje jedynie w sezonie wiosennym i na jesień. W pozostałe miesiące wymaga cotygodniowego szczotkowania i co ważne – długi włos się nie plącze, więc nie ma problemu z kołtunami. Koniecznie podczas zabiegów higienicznych sprawdź stan oczu, uszu, zębów i pazurów.

Zalety i wady kota rasy ragamuffin

Zalety kota ragamuffin

 • ragamuffin jest łagodny, czuły , spokojny i towarzyski
 • ragamuffin nie jest gadułą
 • obdartus jest pieszczochem, lubi noszenie na rękach, branie na kolana
 • ragamuffin nie ma tendencji do ucieczek
 • rasa ragamuffin polecana jest zarówno do domu z dziećmi, jak i dla osób starszych
 • kot ragamuffin jest inteligentny, można go nauczyć psich komend, chętnie też chodzi na smyczy
 • obdartus nie jest agresywny

 

Wady kota ragamuffin

 • ragamuffin jest leniuchem, dlatego trzeba aktywizować kota do codziennej aktywności
 • ragamuffin jest łakomczuchem
 • obdartus linieje intensywnie, ale tylko dwa razy do roku
 • ragamuffin jest bardzo ufny, co naraża go na wypadki i kradzież, wyjścia na spacer tylko w puszorku i na smyczy

Ragamuffin - ciekawostki

 • Rasa ragamuffin zyskała taką, a nie inną nazwę, po to, by zażartować z twórczyni rasy ragdoll. Tłumacząc nazwę oznacza ona tyle, co „obdartus”.
 • Najbardziej pożądany jest całkowicie biały ragamuffin. Białe są zawsze kocięta, a ich kolor wybarwia się z wiekiem.
 • Ragamuffin zarejestrowany jest w ICE, CFA, ACFA i UFO. FIFe go nie uznaje.
Kociak ragamuffina kosztuje od 3 do 4,5 tysiąca złotych.
Togle1, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Ragamuffin – hodowla

Hodowca ragamuffina powinien być zrzeszony w oficjalnym związku hodowców. Zawsze też powinien okazać badania zwierząt dopuszczonych do rozrodu. Przyszły opiekun kota powinien zwrócić uwagę na warunki, w jakich żyją kocięta, jaki jest stan ich rodziców i czy żywność jaką otrzymują jest wartościowa. Kocięta wydawane są nie wcześniej niż po 3 miesiącach, by mogły nauczyć się kocich umiejętności przy matce i być przez nią wykarmione. Rodzice małych ragamuffinów powinni być przebadani pod kątem kardiomiopatii i wielotorbielowatości nerek.

Ile kosztuje ragamuffin?

Kociak ragamuffina kosztuje od 3 do 4,5 tysiąca złotych. Rasa ragamuffin dostępna jest tylko w Stanach Zjednoczonych. Różnica w cenie zależy od umaszczenia, wieku, renomy hodowli oraz wieku kota.

Imiona dla kota rasy ragamuffin

Najciekawsze imię dla kota ragamuffin: Rasti, Leniuch, Fox

Najciekawsze imię dla kotki ragamuffin: Margo, Lala, Kitka

Dla kogo kot ragamuffin będzie idealny?

Każdy, kto pragnie przygarnąć kota powinien zastanowić się właśnie nad rasą ragamuffin. To wspaniały społeczny kot, który będzie łagodny dla dzieci i czuły dla osób starszych. Dzieci powinny być nauczone kociego języka, wtedy z chęcią zaangażuje się w zabawę z nimi. Dom z innymi zwierzakami również jest pożądany dla ragamuffina, bo nic tak bardzo nie łagodzi rozłąki z opiekunem, jak koci, psi, gadzi czy ptasi towarzysz. Szkoda tylko, że rasa ta nie jest jeszcze dostępna w Polsce, choć może się to niebawem zmieni.

Klasyfikacja FIFe kota rasy ragamuffin

Ragamuffin nie jest uznawany przez FIFe, jest klasyfikowany jako odmiana ragdolla.

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy kotów?

Summary
Ragamuffin – cena, zdrowie, hodowla | Zoonews.pl
Article Name
Ragamuffin – cena, zdrowie, hodowla | Zoonews.pl
Description
Ragamuffin to kot pochodzący od rasy ragdoll. Nazwa ragamuffin to żart z twórczyni ragdolla i oznacza tyle, co „obdartus”.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1633

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x