Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

KOT SYJAMSKI

Facebook
Twitter
Kot syjamski na spacerze

pixabay.com/images/id-1288972/

Spis treści

Cześć, jeżeli szukasz informacji o syjamach, bo być może planujesz zakup kota tej rasy z hodowli, to świetnie trafiłeś. Przygotowaliśmy dla ciebie prawdziwe kompendium wiedzy o kotach syjamskich, by Twoja decyzja o zakupie mogła być dobrze przemyślana. Tym bardziej że te bardzo aktywne i mocno wokalizujące koty nie nadają się do każdego domu – zwłaszcza dla ospałych domatorów. Zatem zanim podejmiesz decyzję o zakupie, przeczytaj nasz szybki poradnik, w którym od A do Z opisaliśmy wszystkie najważniejsze fakty o syjamach. Pod koniec artykuły znajdziesz informacje o wadach i zaletach oraz cenie tych czworonożnych pieszczochów. Przyjemnego czytania!

Podstawowe informacje o rasie

🌅 Kraj pochodzenia

Syjam (obecnie Tajlandia)

🐱 Kod EMS

SIA

➡ Waga

Kotka: 2,5-3,5; kocur: 3,5-4,5

❤ Długość życia

15-20 lat

💢 Charakter

Syjam jest zwierzęciem przyjaznym, choć dominującym nad innymi domowymi czworonogami.

Jak wygląda kot syjamski?

Zarówno sędziowie brytyjscy, jak i amerykańscy oceniają budowę syjamów podobnie. Kot powinien być nieduży, filigranowy, długi i smukły, silny i umięśniony, a jednocześnie kruchy.

Głowa syjama powinna być trójkątna – klinowata, osadzona na smukłej i długiej szyi. Głowę kota zdobią duże, spiczaste, nisko osadzone i szerokie u podstawy uszy. Oczy kota są skośne, migdałowate, zawsze niebieskiej barwy. Linia ramion i ud powinna przypominać rurkę. Eleganckie ciało dźwigają długie nogi, tylne minimalnie dłuższe od przednich. Muskularny zad wieńczy długi i cienki ogon.

Koty te należą do grupy orientalnych, w której znajdują się również rasy pokrewne, takie jak orientalny krótkowłosy, orientalny długowłosy i balijski. Mają one zgrabną i proporcjonalną budowę ciała, średniej wielkości głowy umieszczone na smukłych szyjach, a także mocne szczęki i podbródek. Ich sierść, pozbawiona podszerstka, jest łatwa w pielęgnacji. Wśród syjamów znajdziemy zarówno koty krótkowłose, jak i długowłose, te ostatnie wyhodowano w USA przez mutację genetyczną.

Charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie

Koty, jak i kotki ok. 30 cm.

Waga

Kot: 3,5-4,5 kg

Kotka: 2,5-3,5 kg

Szata

Syjam ma delikatną, lśniącą, sprężystą, gładko przylegającą do ciała sierść.

Odmiany kolorystyczne nazywa się według kolorów na pointach – występują wyłącznie w maści typu point z kontrastowym, jaśniejszym tłem. Klasyczny syjam ma umaszczenie sealpoint, czyli brązowe. Chociaż istnieje wiele odmian barwnych, tj.:

  • Kot syjamski foczy
  • Point czekoladowy
  • Point niebieski
  • Point liliowy
  • Point rudy
  • Point kremowy
  • Point niebiesko-kremowy
  • Pointy pręgowane etc.

Jaki charakter mają koty syjamskie?

kot syjamski z psem

pixabay.com/images/id-833957/

Jeżeli nie może poświęcić kotu syjamskiemu dużo czasu i uwagi, to stanowczo odradzamy zakup tej rasy. Jest to kot niesforny i inteligentny, bardzo energiczny i żeby go zmęczyć potrzeba sporo czasu. Dobrze, gdy w domu są dzieci, które zajmą kota zabawą. Syjamy lubią ich obecność, ale należy pamiętać, by poinstruować dzieci, jak bezpiecznie bawić się z kotem.

Syjam jest zwierzęciem przyjaznym, choć dominującym nad innymi domowymi czworonogami. Jest zaborczy i często z zazdrości o względy opiekuna użyje swego ciała, by zająć należne mu miejsce na kolanach. Podobnie, jak koty bengalskie lubi intensywnie wokalizować – niezwracanie na niego uwagi tylko wzmocni jego miauczenie.

Ekstrawertyczne syjamy wykazują sporą potrzebę bycia w centrum zainteresowania i z tej przyczyny potrafią być wyjątkowo natarczywe (i oczywiście głośne!), zwłaszcza jeśli domagają się czułości. Koty te nie szczędzą uczuć i kochają na 100%. Ich ognisty temperament po odpowiedniej dawce aktywności poskromić może jedynie drzemka na ciepłych kolanach ukochanego opiekuna.

Czy syjamy są rzeczywiście takie głośne?

Koty syjamskie są znane z tego, że są bardzo rozmowne i komunikatywne. Często wyrażają swoje niezadowolenie, robiąc to dość głośno. Ale oprócz gadania, te urocze i inteligentne zwierzęta potrafią również być wspaniałymi słuchaczami, dzięki czemu z nimi nigdy nie jest nudno.

Czy koty syjamskie są zdrowe?

Syjamskie koty nie posiadają podszerstka, przez co mogą być wrażliwsze na zimno, dlatego w chłodniejsze dni na spacery warto zaopatrzyć je w ubranka. U kotów tych mogą się pojawić problemy ze stawami, kośćcem (mukopolisacharydoza typu IV) oraz podniebieniem (rozszczep). Występują także problemy pokarmowe, których przyczyn należy upatrywać w konsumpcji sierści. Warto zadbać także o kondycję psychiczną kota. Ignorowany i pozbawiony aktywnych wyzwań jest nieszczęśliwy. Wysoka aktywność pozwala kotu na zachowanie idealnej sylwetki. Kot syjamski nie ma problemu z jej utrzymaniem przy odpowiednim żywieniu i pokaźnej dawce ruchu.

Typowe choroby kotów tej rasy

  • postępujące zwyrodnienie siatkówki (PRA)
  • kardiomiopatia przerostowa
  • wielotorbielowatość nerek
  • gangliozydoza GM1 (uszkadzająca centralny układ nerwowy)
Kot syjamski z zezem rozbieżnym

Zdjęcie autorstwa Sami  Aksu z Pexels: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/zwierze-domowe-oczy-twarz-kot-9916903/

Historia rasy

Kot syjamski pochodzi z południowo-wschodniej Azji, z państwa Syjam, od którego wywodzi się nazwa rasy. Koty te trafiły na rynek brytyjski dopiero w 1884 roku. Pierwsze koty syjamskie zostały podarowane przez władcę Syjamu w prezencie brytyjskiemu konsulowi. Rok później koty syjamskie trafiły na wystawę kotów rasowych w Londynie, gdzie wywołały mieszane uczucia zarówno uznania, jak i dezaprobaty. W 1879 roku pierwsze koty syjamskie trafiły na rynek amerykański, gdzie zyskały laury, na jakie zasługiwały.

Wygląd kota syjamskiego wczoraj i dziś

Pierwszy wzorzec kotów syjamskich opracowany w 1892 roku różni się znacząco od obecnego. Niegdyś były to koty masywne i bardziej pulchne (syjam tradycyjny), dziś wzorzec rasy preferuje hodowlę kotów smukłych o długich łapach i sprężystej posturze (syjam nowoczesny). W żadnym z typów nie zmienił się jedynie pyszczek o charakterystycznym kształcie głowy kuny. Obecnie hodowcy podejmują starania, aby typ oldstyle został uznany za odrębną rasę.

Pierwsze koty syjamskie pojawiły się w Polsce w latach 40. XX wieku.

Żywienie: jak karmić kota z Syjamu?

Sposób żywienia kotów syjamskich jest bardzo podobny do żywienia innych kocich czworonogów. Wysokiej jakości karma pozbawiona zbóż i cukrów będzie dla syjamów odpowiednia, podobnie jak naturalna dieta BARF. Koty po zabiegu kastracji i sterylizacji powinny spożywać przeznaczoną dla nich specjalną karmę. Zawsze przy żywieniu należy pamiętać o odpowiedniej wielkości porcji, by koty syjamskie mogły się cieszyć dobrym zdrowiem bez nadwagi.

Jak pielęgnować koty syjamskie?

Większość miłośników kotów syjamskich ucieszy się z faktu, że te koty nie wymagają zbyt skomplikowanej pielęgnacji. Ich krótka sierść powinna być wyczesywana miękką szczotką dwa razy w tygodniu. Na koniec pielęgnacji syjamów warto zaopatrzyć się w produkty nadające połysk ich sierści, by zawsze mogły lśnić własnym blaskiem. Koty te nie powinny być kąpane, chyba że jest to bezwzględnie konieczne. Standardem kociej pielęgnacji jest kontrola oczu (pod kątem PRA i katarakty), zębów (nadżerki, zapalenia) i długości pazurów. Dodatkowo należy dbać o czystość uszu kotów syjamskich, najlepiej używając specjalnych środków polecanych przez weterynarza. Regularne wizyty u weterynarza, przynajmniej 3-4 razy w roku, są wskazane, szczególnie jeśli pojawi się jakiekolwiek pogorszenie stanu zdrowia zwierzęcia.

Zalety i wady kota syjamskiego

Zalety

  • nie przejawia zbytniej skłonności do aktywności nocą
  • Jest bardzo czuły i oddany
  • rasa ta jest towarzyska i ma wesołe usposobienie

Wady

  • nie znosi samotność i nudy
  • rasa ta jest bardzo żywiołowa, nie nadaje się dla osoby nieaktywnej
  • wydaje głośnie i przenikliwe dźwięki o szerokim spektrum intonacji
  • niewykastrowany kocur będzie znaczył teren moczem

Ciekawostki o rasie

  • Koty syjamskie nie mają błony odblaskowej w oku, co sprawia, że gorzej widzą w słabszych warunkach oświetlenia.
  • Niektóre syjamy mają oczopląs lub zeza, który zmienia się z wiekiem (z położenia rozbieżnego na zbieżne). Zarówno zez, jak i oczopląs nie powodują dolegliwości zdrowotnych, choć oczopląs może/nie musi być objawem dziedzicznej gangliozydozy GM1. Chcąc ustabilizować gałki oczne kota i pozbyć się oczopląsu można np. ćwiczyć z syjamem skupienie uwagi na konkretnym przedmiocie.
  • Kocięta tej rasy rodzą się całkowicie białe, a już po kilku dniach ciemnieją im łapki i ogonek. Intensywność procesu ciemnienia postępuje z wiekiem.
Kot syjamski cena

Zdjęcie autorstwa Honye Sanges z Pexels: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/kotek-kot-niebieskie-oczy-fotografia-zwierzecia-4383733/

Hodowla

Hodowca kotów syjamskich powinien być zrzeszony w oficjalnym związku. Przyszły opiekun kota powinien zwrócić uwagę na warunki, w jakich żyją kocięta, jaki jest stan ich rodziców i czy żywność, jaką były karmione, jest wartościowa. Odpowiedzialny hodowca kryje kotkę nie częściej niż raz do roku, by zwierzę mogło się zregenerować. Zawsze też powinien wykazać się badaniami zwierząt dopuszczonych do rozrodu. Kocięta syjamów wydawane są nie wcześniej niż po 3. miesiącach życia, by mogły nauczyć się kocich umiejętności przy matce i być przez nią wykarmione. Kocięta syjamskie powinny mieć aktualne szczepienie, być odrobaczone oraz przebadane pod kątem występowania wad okulistycznych. Syjam może być krzyżowany wyłącznie z kotem balijskim, kotem orientalnym długowłosym lub krótkowłosym, dlatego warto zwrócić uwagę na rasę rodziców miotu. Zakazane jest krzyżowanie go z kotami srebrnymi jakiejkolwiek odmiany.  Zbyt niska cena za rasowego kota syjamskiego powinna być dla kupującego sygnałem ostrzegawczym.

Ile kosztuje kot syjamski?

Cena syjamskiego kota, w zależności od renomy hodowli, wynosi od 1500 do 3000 zł. Pamiętaj, by kupować koty tylko i wyłącznie z hodowli zarejestrowanych w związku, by nie finansować tzw. pseudohodowców.

Jakie Imię dla kota syjamskiego wybrać?

Ciekawe imię dla kota: Eliot, Gustaw, Hips

Ciekawe imię dla kotki: Arvena, Hestia, Kira

Dla kogo rasa kot syjamski będzie idealna?

Kot syjamski będzie idealnym kompanem dla rodziny z dziećmi. Kot ten uwielbia zabawy i atencje otoczenia, dlatego nie przepada za pozostawianiem samemu w domu na długie godziny. Opiekunami kota syjamskiego powinny być osoby aktywne, które lubią spędzać czas na zabawach i pieszczotach z kotem, bo tego nie może zabraknąć w domy syjama.

FAQ na temat syjamów

Ile żyje kot syjamski?

Długość życia tych kotów wynosi między 15 a 20 lat.

Czy koty syjamskie są leniwe?

Absolutnie nie. Te koty to wulkan energii, który nie gaśnie wraz z wiekiem.

Jak rozpoznać kota syjamskiego?

Kota syjamskiego można rozpoznać po umaszczeniu. Łapki, pyszczek, uszy, gonady samców i ogon wybarwione są na ciemny brąz (klasyczny syjam), oczy kota są zawsze niebieskie, a sierść jest krótka i bez podszerstka.

Czy koty syjamskie są agresywne?

Kot syjam jest kotem łagodnym w obyciu, nie wykazuje agresji.

Redakcja

Źródła

fifeweb.org/dnld/std/BAL-SIA-OLH-OSH.pdf

M. Pollard, Koty kompendium, wyd. Parragon, Ostrów Mazowiecki 2008.

Poznaj inne rasy kotów

Summary
KOT SYJAMSKI – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
KOT SYJAMSKI – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Kot syjamski to rasa naturalna, która cieszy się bardzo dużą popularnością wśród miłośników kotów. Wejdź i przeczytaj wartościowe informacje na temat tej rasy.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x