Reklama

Kot szkocki zwisłouchy – Scottish Fold – zdrowie, charakter, cena

Facebook
Twitter
Kot szkocki zwisłouchy – Scottish Fold – zdrowie, charakter, cena

pixabay.com/images/id-5922811/

Kot szkocki ze swoim lekko zdziwionym spojrzeniem jest idealnym pieszczochem. Lubi czułość, wręcz się o nią upomina, ale potrafi też być złośliwy, jak to kot.

Spis treści - kliknij strzałkę

Kot szkocki zwisłouchy – pochodzenie i historia rasy

Szkocki kot zwisłouchy pojawił się przypadkowo. Pierwsza kotka, u której wykryto gen fold-Fd, odpowiadający za opadnięte uszy, miała na imię Susie i pochodziła ze szkockiej farmy na wschodzie regionu. Kotka posłużyła hodowcom kotów brytyjskich krótkowłosych (Mery i William Ross) do pozyskania zwierząt wyłącznie zwisłouchych. Rasę przestano uznawać w Wielkiej Brytanii w latach 70. XX wieku, lecz Mary Rose nie zaprzestała prób, wysyłając kolejne mioty do USA. Tam rasę rozwinięto, poszerzając pulę genetyczną tak, by poprawić stan zdrowia szkockich kotów i unikać dodatkowych chorób genetycznych.

Problemy hodowlane kota szkockiego zwisłouchego

Wysiłki genetyków i hodowców oraz dokładna selekcja kotów do rozrodu nie przynosiły zadowalających efektów. Niestety kocięta wykazywały znaczną tendencję do rozwoju wad stawów czy głuchoty.

Rasowe uznanie kota szkockiego zwisłouchego

Przez szereg poważnych dolegliwości zdrowotnych, pojawiających się u kociąt kota szkockiego zwisłouchego, rasa ta pozostaje nieuznana prze FIFe. „FIFe nie uzna żadnej nowej rasy kotów, której standard opiera się na fenotypowych zaburzeniach lub innych wadach rozwojowych, które powodują problemy zdrowotne, lub utrudniają normalne życie kota”. Niestety osteochondroplazja jest u kotów szkockich zwisłouchych genem dominującym i powoduje deformacje stawów i chrząstek. Według regulaminu hodowlanego FIFe kot szkocki zwisłouchy nie może być dopuszczony do rozrodu, uczestniczyć w wystawach FIFe i być jakikolwiek sposób promowany i reklamowany.

Kot szkocki zwisłouchy w Polsce

W Polsce szkocki kot zwisłouchy pojawił się w 1997 roku.

Jak wygląda kot szkocki zwisłouchy?

Kot szkocki zwisłouchy to kot krępy, o grubym kośćcu, ale dobrze umięśniony. Głowa okrągła, mała z dużymi i również okrągłymi oczami. Najbardziej charakterystyczną cechą wyglądu są małe oklapnięte uszy o szerokim rozstawie. Ogon dostosowany długością do wielkości ciała.

Kot szkocki zwisłouchy – charakterystyka rasy

Wysokość kota szkockiego zwisłouchego w kłębie

Kotka/kot: 30-35 cm

Kot szkocki zwisłouchy – waga

Kotka: 3-5 kg

Kot: 4-6 kg

Szata kota szkockiego zwisłouchego

Kot szkocki zwisłouchy ma sierść krótką, nieprzylegającą płasko do ciała, z gęstym podszerstkiem.

Kot szkocki zwisłouchy może występować we wszystkich kolorach poza bursztynowym, czekoladowym, lawendowym oraz w typie syjamskim.

Ile żyje kot szkocki zwisłouchy?

Kot szkocki zwisłouchy żyje od 12 do 16 lat.

Kategoria wielkości kotów szkockich zwisłouchych

Kot szkocki zwisłouchy jest zwierzakiem średniej wielkości.

Charakter kota szkockiego zwisłouchego

pixabay.com/images/id-5932240/

Kot szkocki zwisłouchy – charakter i usposobienie

Wystarczy jedno spojrzenie w te wiecznie lekko zdziwione oczy, by wiedzieć, że to idealny kot do pieszczot. Wygląda jak pluszowy miś, ale pod tą maską kryje się coś znacznie więcej. Lubi czułość i wręcz się o nią upomina, ale potrafi być złośliwy i stanowczo dopominać się o swoje. Kot szkocki zwisłouchy głosu nie używa za często, lecz jeśli czegoś bardzo chce, wtedy będziemy o tym wiedzieć. Po zabawie chętnie zaszyje się w cichym kącie na dłuższą drzemkę. To inteligentne kocisko, ale należy dać mu czas na oswojenie się w nowej sytuacji. Nie narzucaj się swoją osobą, ostatecznie kot sam Cię odwiedzi, by zaznać szczęścia w towarzystwie.  Łatwo się adaptuje i nie cierpi z powodu samotności, ale musi mieć zapewnione atrakcje do zabawy – potrafi bawić się sam. Brak stymulacji psychofizycznej kot zwisłouchy będzie zajadał. Bywa, że natura może go skłonić do poszukiwania atrakcji poza domem, nie zawaha się, gdy będzie miał okazję eksplorować nowe rejony. By zapobiec ucieczkom warto mieć pod dachem inne zwierzęta, które będą radą na nudę i ciekawość. Wyjścia na spacer: tak, ale zawsze kontrolowane na smyczy.

Kot szkocki zwisłouchy – zdrowie

Koty szkockie zwisłouche ze względu na swój niski wzrost mogą cierpieć na osteochondrodysplazję, za którą odpowiada dominujący gen „złamanego ucha”. Jest to choroba zwyrodnieniowa stawów i kości. Defekt i jednocześnie atrybut kota zwisłouchego nie dotyczy wyłącznie uszu i może powodować silne bóle kostno-stawowe. Wszystkie szkockie koty zwisłouche są na nie narażone, a kontrola lekarska i obserwacja zwierzaka uchroni go przed przykrymi dolegliwościami tej choroby. Do chorób dziedzicznych, na które może zapadać nasz zwisłouchy przyjaciel, należy również kardiomiopatia przerostowa i wielotorbielowatość nerek. Podwójne futro świetnie chroni kota szkockiego zwisłouchego przed zimnem, lecz nie sprawuje się dobrze latem. Nie narażaj kota na przegrzanie w bardzo gorące dni. Ten zaokrąglony i grubokościsty kot łatwo ukryje nadwagę, dlatego nie przekarmiaj go i dbaj o codzienną dawkę ruchu. Pamiętaj: puchaty kot to nie to samo, co otyły kot.

Najczęściej występujące choroby u kotów szkockich zwisłouchych

 • osteochondrodysplazja
 • kardiomiopatia przerostowa
 • wielotorbielowatość nerek

Kot szkocki zwisłouchy – żywienie

Kot szkocki zwisłouchy, jak każdy inny drapieżnik powinien żywić się mięsem, a więc zbilansowanym białkiem zwierzęcym, które zapewni mu karma mokra lub dieta BARF. Porcja dzienna powinna być dostosowana do wieku, wagi i kondycji zdrowotnej. Dietę warto suplementować produktami wspomagających stawy tzw. chondroprotektorami, które hamują destrukcje stawów.

Żywienie kota szkockiego zwisłouchego

pixabay.com/images/id-4135062/

Kot szkocki zwisłouchy – pielęgnacja

Gruby podszerstek, to „gruby” problem w okresie linienia. Niestety zmiana sezonowa futra jest uciążliwa i aby ułatwić sobie i pupilowi ten trudny czas naucz kota od małego kontaktu ze szczotką. Wyczesywanie kota zwisłouchego będzie przyjemnym czasem spędzonym z opiekunem, a ilość wypadającego włosa ograniczy się do względnego minimum. Szczególnie należy zadbać o regularną kontrolę uszu. Opadnięte małżowiny mogą skrywać problemy, które u kotów ze sterczącymi uszami z pewnością dostrzeżesz od razu.

Zalety i wady kota szkockiego zwisłouchego

Zalety kota szkockiego zwisłouchego

 • kot szkocki zwisłouchy nadaje się na towarzysza dzieci, osób starszych i innych zwierząt
 • rasa ta lubi bliskość z opiekunem, to pieszczoch, ale na własnych zasadach
 • kot szkocki zwisłouchy jest spokojny, umiarkowanie aktywny
 • kot szkocki zwisłouchy jest niezwykle cierpliwym zwierzakiem

Wady kota szkockiego zwisłouchego

 • kot szkocki zwisłouchy linieje intensywnie
 • kot szkocki zwisłouchy bywa nieśmiały, potrzebuje czasu na aklimatyzację
 • rasa ta jest skłonna do ucieczek poszerzających jego rejon, może być wynikiem nudy
 • odporność na choroby kota szkockiego zwisłouchego określa się jako średnią
 • Kot szkocki zwisłouchy jest łakomczuchem

Ciekawostki o rasie kota szkockiego zwisłouchego

 • Niedopuszczalne i zabronione jest parowanie dwóch kotów szkockich zwisłouchych. Natomiast dopuszcza się do rozrodu kota szkockiego z prostymi uszami (Scottish Straight), brytyjczyka krótkowłosego (British Shorthair) i amerykańskiego kota krótkowłosego (American Shorthair). Do dziś stanowią one podstawę hodowli tej rasy.
 • Kocięta kota szkockiego zwisłouchego rodzą się z prostymi uszami, uszy zaczynają opadać w trzecim tygodniu życia. Nie wszystkie osobniki z danego miotu mają oklapnięte uszy.
Kot szkocki zwisłouchy cena

pixabay.com/images/id-4728352/

Kot szkocki zwisłouchy hodowla

Przyszły opiekun kota powinien zwrócić uwagę na warunki, w jakich żyją kocięta, jaki jest stan ich rodziców i czy żywność jaką, się im serwuje, jest wartościowa. Bardzo ważne (!) jest to, że rodzicami kociąt szkockich zwisłouchych nie mogą być dwa koty szkockie zwisłouche. Odpowiedzialny hodowca kryje kotkę nie częściej niż raz do roku, by zwierzę mogło się zregenerować. Zawsze też powinien wykazać się badaniami zwierząt dopuszczonych do rozrodu. Kocięta wydawane są nie wcześniej niż po 3 miesiącach, by mogły nauczyć się kocich umiejętności przy matce i być przez nią wykarmione. Kocięta kota szkockiego zwisłouchego powinny mieć aktualne szczepienie i być odrobaczone. Zbyt niska cena za kota szkockiego zwisłouchego jest sygnałem ostrzegawczym i może sugerować zatajenie kondycji zdrowotnej kotów.

Kot szkocki zwisłouchy cena

Cena kota szkockiego zwisłouchego z hodowli waha się od 2000 do 3500 zł.

Imię dla kota szkockiego zwisłouchego

Ciekawe imię dla kotki rasy szkocki zwisłouchy: Susie, Rose, Sia

Ciekawe imię dla kota rasy szkocki zwisłouchy: Bieniu, Kłapouchy, Lucjusz

Dla kogo kot szkocki zwisłouchy będzie idealny?

Kot szkocki zwisłouchy będzie idealnym towarzyszem każdego, kto uszanuje nieco dłuższy czas potrzebny kotu, by zaufać opiekunowi. Rasa ta chętnie zamieszka z innym czworonogiem, dzięki któremu nie będzie go tak kusiło, aby udać się na niekontrolowane wędrówki poza domem i oczywiście wpłynie na bardzo potrzebną aktywizację w ciągu nieobecności opiekuna.

Klasyfikacja FIFe kota szkockiego zwisłouchego

Kot szkocki zwisłouchy nie jest rasą uznaną przez FIFe.

Pytania czytelników

Co to za rasa kota z oklapniętymi uszami?

To właśnie kot szkocki zwisłouchy. Pamiętać należy, że w miocie kotów dopuszczonych do rozrodu z kotem szkockim zwisłouchym mogą pojawić się także kocięta bez oklapniętych uszek.

Ile kosztuje kot szkocki?

Kot szkocki zwisłouchy kosztuje od 2 do 3,5 tysiąca złotych.

Ile żyje kot szkocki zwisłouchy?

Kot szkocki zwisłouchy żyje średnio 14 lat.

Co je kot szkocki?

Kot szkocki zwisłouchy uwielbia jeść, ale pokarm dla niego powinien być dostosowany do poziomu aktywność, kondycji zdrowotnej i wieku zwierzaka. Kot szkocki zwisłouchy chętnie je soczystą karmę mokrą lub suplementowane świeże mięso.

Redakcja

Bibliografia

Regulamin Hodowli i Rejestracji Kotów FIFe: http://www.felispolonia.eu/public/reg_hodowlany_FIFe-2017.pdf

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy kotów?

Summary
Kot szkocki zwisłouchy – Scottish Fold – zdrowie, charakter, cena | Zoonews.pl
Article Name
Kot szkocki zwisłouchy – Scottish Fold – zdrowie, charakter, cena | Zoonews.pl
Description
Kot szkocki ze swoim lekko zdziwionym spojrzeniem jest idealnym pieszczochem. Lubi czułość, wręcz się o nią upomina, ale potrafi też być złośliwy, jak to kot.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1416

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x