Reklama

Neva masquerade – zdrowie, charakter, cena

Facebook
Twitter
Kot Neva masquerade

Zdjęcie Piotr Musioł on Unsplash

Neva masquerade to siostrzana rasa kota syberyjskiego i kota syjamskiego. Neva masquerade mają wyjątkową umiejętność dostrajania się do potrzeb emocjonalnych rodziny.

Spis treści - kliknij strzałkę

Neva masquerade – pochodzenie i historia rasy

Krajem ojczystym kota neva masquerade jest Rosja, a jej karnawałowa nazwa wywodzi się od balów maskowych organizowanych w Petersburgu nad rzeką Newrą. Uwielbienie Rosjan do kotów syjamskich spowodowało, że w XVII w. było ich tak dużo, że zaczęto je wypuszczać na ulice miasta, gdzie swobodnie zaczęły się rozmnażać z kotami syberyjskimi. Z tej krzyżówki narodziły się koty o nowym umaszczeniu. Kot neva masquerade poza maścią połączył najlepsze cechy kota syberyjskiego kota syjamskiego.

Rasowe uznanie neva masquerade

Neva masquerade do 2010 roku nie były uznawane przez FIFe, co zmieniło się przede wszystkim na wniosek polskich hodowców.

Neva masquerade w Polsce

W Polsce syberyjskie neva masquerade pojawiły się w latach 90. XX wieku.

Jak wygląda neva masquerade?

Neva masquerade ma silne i umięśnione cało. Głowa kota jest okrągła, dość masywna z lekko wypukłym czołem, a na szyi kryza. Na głowie widać trójkątne, duże uszy, zakończone małym pędzelkiem. Oczy nevy są duże, w kolorze wyłącznie niebieskim. Zad navy masquerade wieńczy puszysty ogon, który noszony jest wysoko. Ciało kota dźwigane jest przez średniej długości kończyny, które są dobrze owłosione (portki), także między palcami.

Neva masquerade – charakterystyka rasy

Wysokość kota neva masquerade w kłębie

Kotka/kot:  około 30 cm

Neva masquerade – waga

Kotka: 4-5 kg

Kot: 6-7 kg

Szata neva masquerade 

Neva masquerade ma sierść półdługą, jedwabistą i grubą z wodoodpornym podszerstkiem.

Neva masquerade występuje w maści colorpoint, mitted i bicolor.

Ile żyje kot neva masquerade ?

Neva masquerade żyje od 12 do 15 lat.

Kategoria wielkości kotów neva masquerade

Neva masquerade jest kotem średniej wielkości.

Charakter kota rasy neva masquerade

Zdjęcie Piotr Musioł on Unsplash

Neva masquerade – charakter i usposobienie

Neva masquerade to ciekawskie, lecz nienatarczywe koty, które lubią towarzystwo zarówno ludzi, jak i zwierząt. Wiele osobników syberyjskich neva masquerade zachowuje się, jak pies, witając opiekuna przy drzwiach.

Neva masquerade to koty żywiołowe, lubiące zabawy i wspinaczki. Pod tym względem neva masquerade nadają na tych samych falach, co dzieci. Wiele osobników rasy ujawnia duże pokłady opiekuńczości wobec dzieci. Koty neva masquerade cierpliwie znoszą ich uczuciowość, a gdy czara goryczy się przeleje, nevy zachowują spokój i zwyczajnie się oddalają. Neva masquerade ma też kilka drobnych wad. Jego słabszą stroną jest kiepskie znoszenie samotności – dobrze, gdy w domu zamieszkują inne zwierzęta, by kot nie stał się smutny i apatyczny. Im liczniejsza gromada wielogatunkowa, tym lepsze samopoczucie nevy masquerade. Otwartość w kontaktach ze zwierzętami nie jest adekwatna do obcych ludzi w domu. Pomimo przyjacielskiego usposobienia tego syberyjskiego kota wobec obcych zachowuje dystans.

Nevy masquerade to koty o niskim progu destrukcji, nie mają tendencji do niszczenia mebli ani nie popadają w konflikty domowe, których następstwem mogą być zniszczenia. Do niewątpliwych plusów rasy należy także szybkie przyswajanie zasad panujących w domu.

Neva masquerade – zdrowie

Osobniki neva masquerade należą do grona jednych z najzdrowszych ras kotów, dzięki naturalnie przebiegającej selekcji bez ingerencji człowieka. Dobrą praktyką hodowców jest badanie przyszłych rodziców pod kątem wielotorbielowatości nerek. Systematyczne wizyty weterynaryjne wspomogą wczesne wykrycie u tych kotów kardiomiopatii przerostowej, a szybko podjęte leczenie wydłuży życie nevy masquerade.

Najczęściej występujące choroby u kotów neva masquerade

 • kardiomiopatia przerostowa

Neva masquerade – żywienie

Neva masquerade niestety bywają wybredne. Koty te powinny być żywione właściwie zbilansowaną dietą dostosowaną do poziomu aktywności. Jeśli planujesz karmić neva masquerade dietą BARF lub przygotowywać karmę w domu musisz ją odpowiednio zbilansować. Podstawą zawsze musi być wartościowe białko zwierzęca z niską zawartością węglowodanów. Zaleca się w takim przypadku wizytę u dietetyka lub doświadczonego lekarza weterynarii. Koty neva masquerade będą również szczęśliwsze i zdrowsze, gdy będą miały możliwość podgryzania kocimiętki, a w okresie intensywnej wymiany okrywy podawaj kotu dodatkowo pastę odkłaczającą, zapobiegającą pilobezoarom.

Żywienie rasy neva masquerade

Zdjęcie Piotr Musioł on Unsplash

Kot neva masquerade – pielęgnacja

Niezwykle bujne futro neva masquerade o dziwo nie jest problematyczne w pielęgnacji. Choć wymaga regularnego wyczesywania, by nie dochodziło do pojawienia się spętań czy kołtunów. Jeżeli dbasz o wyczesywanie raz w tygodniu, nie musisz obawiać się ich pojawienia. By ułatwić sobie wyczesywanie kota, warto stosować pudry mineralne, które sprawdzą się, podczas pielęgnacji półdługiego futra. Neva masquerade chętnie oddaje się czułościom na kolanach opiekuna i nie powinieneś mieć z tym większego problemu. Regularnie sprawdzaj stan zębów, oczu, czystość uszu oraz długość pazurów.

Zalety i wady rasy neva masquerade

Zalety neva masquerade

 • neva masquerade cieszą się dobrym zdrowiem
 • rasa neva masquerade to uczuciowe, łagodne, pozbawione agresji koty
 • neva masquerade dogada się z innymi zwierzętami w domu
 • rodzina ze skorymi do zabaw dziećmi, to coś, co neva masquerade pokocha, potrzebuje ruchu, zabawy i uwagi
 • grube futro neva masquerade sprawia, że chętne przebywa na zewnętrznym wybiegu, także w chłodniejsze pory roku

Wady neva masquerade

 • neva masquerade jest gadatliwym kotem, lecz dźwięki przez niego wydawane są przyjemne dla ucha
 • przez grube futro neva masquerade silnie linieją
 • kot syberyjski neva masquerade nie lubi samotności
 • neva masquerade nie jest polecana osobom zapracowanym i starszym

Ciekawostki o rasie neva masquerade

 • Podczas sezonowej zmiany futra kotom neva masquerade nie linieją ogony, zawsze powinny pozostać puszystą kitą.
 • Od kotów syberyjskich neva masquerade różni umaszczenie, kolor oczu (tylko odcienie niebieskiego) i łagodniejszy charakter.
 • Samce neva masquerade mogą włączać się w wychowanie kociąt.
 •  mogą brać udział w wychowaniu kociąt
Cena kota rasy neva masquerade z hodowli

Zdjęcie Piotr Musioł on Unsplash

Neva masquerade hodowla

Hodowca kotów neva masquerade powinien być zrzeszony w oficjalnym związku hodowców. Przyszły opiekun kota powinien zwrócić uwagę na warunki, w jakich żyją kocięta, jaki jest stan ich rodziców i czy żywność jaką, się im serwuje, jest wartościowa. Odpowiedzialny hodowca kryje kotkę nie częściej niż raz do roku, by zwierzę mogło się zregenerować. Zawsze też powinien wykazać się badaniami zwierząt dopuszczonych do rozrodu. Kocięta wydawane są nie wcześniej niż po 3 miesiącach, by mogły nauczyć się kocich umiejętności przy matce i być przez nią wykarmione. Kocięta neva masquerade powinny mieć aktualne szczepienie i być odrobaczone. Przesadnie niska cena za rasową neva masquerade jest sygnałem ostrzegawczym.

Neva masquerade cena

Cena kota neva masquerade nie jest wysoka i mieści się w granicach od 1600 zł do 2500 zł. Cena neva masquerade może sięgnąć 8 tys. Zł. Wysoka cena jest podyktowana renomą hodowli, co ma odzwierciedlenie w wynikach osiąganych na wystawach i dalszym przeznaczeniu hodowlanym.

Imię dla kota neva masquerade

Ciekawe imię dla kotki rasy neva masquerade: Nevi, Kitka, Miętka

Ciekawe imię dla kota rasy neva masquerade: Nevil, Potter, Wesley

Dla kogo kot neva masquerade będzie idealny?

Neva masquerade będzie idealnym kompanem rodzin z dziećmi, czy singli mających liczniejsze grono zwierząt w domu. Nie może to być kot jedynak. Neva masquerade to idealny kot dla osób pracujących z domu, które mają czas na wszelakie aktywności z pupilem. Ideałem dla neva maquarade będzie dom z zabezpieczonym ogrodem, na który kot będzie miał dostęp przez cały rok.

Klasyfikacja FIFe neva masquerade

Grupa I: koty perskie i egzotyczne

kod EMS: NEM

Pytania czytelników

Ile kosztuje neva masquerade?

Neva masquerade kosztuje od 1600 do 2500 złotych.

Czym różni się ragdoll od neva masquerade?

Ragdoll od neva masquerade różni się przede wszystkim usposobieniem. Syberyjska neva charakterem przypomina psa, uwielbia zabawy na wysokości, jest zdrowsza, ma obfitszy poszetek i jest tańsza od ragdolli.

Czy koty neva masquerade uczulają?

Tak. Jak wszystkie koty, także nevy wylizują swoje furo, na którym rozkładają białko ze śliny (fel d 1). Białko to może uczulać ludzi, ale podobno jest ono przez rasę produkowane w niższych stężeniach, przez co koty te mogą być polecane dla alergików. Zaznaczyć należy, że alergeny (fel d 2 do fel d 8) znajdują się także w złuszczonym naskórku, moczu i krwi kota.

Jak długo rośnie neva masquerade?

Neva masquerade dojrzałość osiąga w okolicach 36. miesiąca życia.

Redakacja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy kotów?

Summary
Neva masquerade – zdrowie, charakter, cena | Zoonews.pl
Article Name
Neva masquerade – zdrowie, charakter, cena | Zoonews.pl
Description
Neva masquerade to siostrzana rasa kota syberyjskiego i kota syjamskiego. Neva masquerade mają wy-jątkową umiejętność dostrajania się do potrzeb emocjonalnych rodziny.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1055

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x