Reklama
Reklama

Kot manx – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Kot manx – cena, hodowla, opis rasy

By Michelle Weigold – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=55459524

Kot manx to kot bez ogona o krótszych przednich łapach. Niestety u kotów tej rasy dochodzi często do problemów neurologicznych, o czym warto wiedzieć.

Spis treści - kliknij strzałkę

Kot manx – pochodzenie i historia rasy

Kot manx to rasa powstała przypadkowo na wyspie leżącej między Irlandią a Anglią – wyspie Man. Kot ten nie posiada ogona, co jest wynikiem mutacji genetycznej.

Legendy związane z powstaniem rasy kotów manx

Jedna z legend głosi opowieść o zapominalskim kocie, który w pośpiechu gnał na arkę przymierza. Noe zaprosił kota, lecz ten przez roztargnienie zjawił się jako ostatni w wielkim pośpiechu. Zamykając arkę ogon kota został przycięty i tak przodkowie kota manx rodzili się już bez ogona. Druga legenda mówi o bezogoniastych kotach pływających na XVI wiecznych hiszpańskich statkach handlowych, z których część zatonęła w okolicach Wielkiej Brytanii. Koty uratowały się, płynąc do wybrzeży wyspy Man. Według tej legendy kot manx zyskał nie tylko nazwę rasy, ale do dziś nie boi się wody.

Rasowe uznanie kota manx

Kot manx został uznany przez FIFe w 1949 roku.

Manx w Polsce

Kot manx praktycznie nie występuje w naszym kraju. Nie ma możliwości zakupu kota manx w Polsce.

Jak wygląda manx?

Kot manx to krępej budowy zwierzę o mocnym szkielecie. Koty te mają przednie kończyny krótsze niż tylnie. Tylne nogi ze względu na „przykurcz” są silne i muskularne. Cechą charakterystyczną kota manx jest brak ogona, ogon będący wypukłością kości krzyżowej lub krótki ogon. Kot manx porusza się chodem kicającym jak królik. Natomiast gdy siedzi na grzbiecie tworzy się garb – wynik krótkich przednich łap. Głowa kota jest okrągła i pucołowata, a na niej średniej wielkości uszy oraz duże okrągłe oczy.

Kot manx – charakterystyka rasy

Wysokość kota manx w kłębie

Kot: do 38 cm

Kotka: do 33 cm

Kot manx – waga

Kot: 4,5 – 5,5 kg

Kotka: 3,5 – 4,5 kg

Szata kota manx

Kot manx ma sierść krótką lub długą.

Kot manx występuje we wszystkich odmianach kolorystycznych.

Ile żyje kot manx?

Kot manx żyje od 8 do 14 lat. Kot chorujący neurologicznie będzie żył maksymalnie 3-4 lata.

Kategoria wielkości kotów rasy manx

Kot manx to zwierzę średniej wielkości.

Jak wygląda manx?

Michelle Weigold, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Kot manx – charakter i usposobienie

Kot manx to zwierzę spokojne o przyjaznym usposobieniu. Do swojego opiekuna przywiązuje się bardzo mocno i jest niezwykle wierny. Kot manx to futrzak zrównoważony, łagodny i towarzyski. Nie ma problemu z odwiedzinami gości, gdyż jest to okazja do odkrywania nowych zapachów i zjednywania sobie nowych przyjaciół.

Kot rasy manx chętnie obdarza swoją rodzinę uczuciami, jest wylewny i potrafi subtelnie domagać się zainteresowania swoimi potrzebami emocjonalnymi. Kot manx lubi się bawić, wspinać i z wysoka nadzorować życie rodzinne. Opiekun może nauczyć manxa sztuczek, kot ten jest chętny do nauki. Jako kot o wysokim ilorazie inteligencji i ciekawskiej naturze z pewnością pootwiera szafki i drzwi. Uwaga! Deszcz czy kałuże to dla tego kota żaden problem, manx nie boi się wody i z chęcią pozna nowe tereny na spacerze na smyczy. Kot manx dobrze dogaduje się z innymi czworonogami w domu.

Kot manx – zdrowie

Niestety kot manx przez zmutowany gen „krótkiego ogona” może mieć wiele problemów z układem nerwowym. Manx cierpiący z tego powodu żyje też znacznie krócej niż „zdrowy” manx. Długość życia chorego kota skraca się nawet o 70%. Poza genetycznymi dolegliwościami kot manx nie różni się od innych kotów, jest rasą zdrową i dość odporną na choroby.

Najczęściej występujące choroby u kotów manx

 • Zniekształcenia kręgosłupa (w tym rozszczep, uszkodzenie rdzenia)
 • Częściowy paraliż
 • Wypadanie odbytu
 • Wady jelit i okrężnicy

Kot manx – żywienie

Kot manx musi być żywiony zbilansowaną dietą odpowiednią do wieku, kondycji i stanu zdrowia. Rasa ta nie jest wybredna, zadowoli się każdym rodzajem karmy (sucha, mokra, domowa czy BARF). Dietę domową i BARF bezwzględnie należy stosować po konsultacji z dietetykiem lub lekarzem weterynarii, który uzupełni pokarm o niezbędne makro- i mikroelementy. Dla odmiany długowłosej kotów manx warto podawać preparaty odmładzające.

Kot manx – pielęgnacja

Pielęgnacja kotów manx nie jest czasochłonna ani skomplikowana. Kot manx wymaga regularnego wyczesywania raz w tygodniu. W przypadku odmiany długowłosej kota manxa trzeba robić to częściej. Standardem pielęgnacyjnym wszystkich kocich podopiecznych jest czyszczenie zębów, uszu oraz kontrola stanu oczu i przyrostu pazurów.

Zalety i wady kota manx

Zalety kota manx

 • Kot manx lubi kontakt z człowiekiem
 • Kot manx jest spokojny, łagodny i nienachalny
 • Kota manx nie wymaga ogromnej przestrzeni życiowej
 • To rasa łatwa w pielęgnacji

Wady kota manx

 • Rasa tych kotów jest trudno dostępna w Polsce
 • Zmutowany gen odpowiedzialny za niewykształcenie ogona u manxa może być przyczyną problemów neurologicznych

Ciekawostki o rasie manx

 • Polski zespół muzyki pop zainspirował się nazwą od kota manx. Tym zespołem był Varius Manx. Aby podkreślić tę zależność, powstał utwór o tytule: „Kot bez ogona”.
 • Ogon kota manx ma maksymalnie 3 cm i nie może być ani złamany, ani wygięty.
 • Kot manx jest bardzo popularny w Wielkiej Brytanii, ale także w USA, Japonii, Francji, Danii, Norwegii i Szwecji.
Kot manx cena

pixabay.com/images/id-367222/

Kot manx hodowla

Hodowca kotów manx powinien być zrzeszony w oficjalnym związku hodowców. Przyszły opiekun kota powinien zwrócić uwagę na warunki, w jakich żyją kocięta, jaki jest stan ich rodziców i czy żywność jaką się im serwuje jest wartościowa.

Odpowiedzialny hodowca kryje kotkę nie częściej niż raz do roku, by zwierzę mogło się zregenerować. Zawsze też powinien wykazać się badaniami zwierząt dopuszczonych do rozrodu.

Kocięta wydawane są nie wcześniej niż po 4. miesiącach, gdyż objawy neurologiczne związane z brakiem ogona, ujawniają się właśnie przed 4. miesiącem życia. Poza tym do 3. miesiąca życia kocięta uczą się kocich umiejętności przy matce i są do tego okresu karmione mlekiem.

Kocięta manxa powinny mieć aktualne szczepienie i być odrobaczone. Kot manx może być krzyżowany wyłącznie z rasą cymric. Kot rasy cymric to bezogoniasta, długowłosa odmiana kota manxa krzyżowanego m.in. z persem czy maine coon`em. Zbyt niska cena za rasowego manxa jest sygnałem ostrzegawczym i najpewniej wiąże się ze złym stanem zdrowia kota.

Kot manx cena

Kot manx kosztuje od 2 do 4,5 tysiąca złotych.

Imię dla kota manx

Ciekawe imię dla kotki rasy manx: Maxi, Kiki, Sajlor

Ciekawe imię dla kota rasy manx: Max, Varius, Hops

Dla kogo kot manx będzie idealny?

Kot manx to dobry kandydat dla rodzin ze starszymi dziećmi. Nie powinna być to jednak rodzina przesadnie hałaśliwa. Rasa ta ceni sobie spokój. Kot manx z chęcią zamieszka także z osobą starszą czy samotną. Nie ma żadnych przeciwwskazać do współdzielenia domu z innym kotem czy psem.

Klasyfikacja FIFe kot manx

Kategoria III: Koty krótkowłose i somalijskie

Kod EMS: MAN

Pytania czytelników

Ile kosztuje kot manx?

Cena za kota rasy manx waha się od 2 do 4,5 tysiąca złotych. Kot manx nie jest hodowany w Polsce.

Czego nie ma kot manx?

Kot manx nie ma w pełni wykształconego ogona. Odmiana manxa ze szczątkowym ogonem nazywana jest stumpy. Odmiana rumpy to kot manx z płytkim wgłębieniem w miejscu, gdzie powinien zaczynać się ogon (czyli ogon nie występuje). Rumy rister to odmiana kota manx z wypukłością kości krzyżowej.

Jak się nazywa rasa kota bez ogona?

Rasa kota bez ogona to właśnie kot manx.

Jak wygląda kot rasy manx?

Kot manx to średniej wielkości kot. Manx ma masywną budowę i mocny szkielet. Koty te mają przednie kończyny krótsze niż tylnie. Tylne nogi ze względu na „przykurcz” są silne i muskularne. Cechą charakterystyczną wyglądu kota manx jest brak ogona, ogon będący wypukłością kości krzyżowej lub ogon krótki. Głowa manxa jest okrągła i pucołowata, a na niej usytuowane są średniej wielkości uszy oraz duże okrągłe oczy. Oczy kota manx zazwyczaj są dopasowane barwą do koloru futra.

Redakcja

Poznaj inne rasy kotów

Summary
Kot manx – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Kot manx – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Kot manx to kot bez ogona o krótszych przednich łapach. Niestety u kotów tej rasy dochodzi często do problemów neurologicznych, o czym warto wiedzieć.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 567

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x