Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

ANGORA TURECKA

Angora turecka – zdrowie, charakter, cena

By Nickolas Titkov from Moscow, Russian Federation – TUA Eur.Ch. Akkedi Yuran, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=45267094

Spis treści

Cześć! Zastanawiasz się nad zakupem angory tureckiej? Doskonale trafiłeś! Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy przewodnik po tej rasie, który pomoże Ci podjąć świadomą decyzję. Kot ten ze swoją puszystą sierścią i pełnym wdzięku charakterem, może stać się wspaniałym kompanem na wiele lat. Warto jednak pamiętać, że rasa posiada swoje specyficzne wymagania, które nie każdemu mogą odpowiadać. Zanim zdecydujesz się na zakup tego białego kota, zapoznaj się z naszym przewodnikiem. Znajdziesz tu ważne informacje o jego usposobieniu, zdrowiu, pielęgnacji i kosztach utrzymania. Owocnej lektury!

Podstawowe informacje o rasie

🌅 Kraj pochodzenia

Turcja

🐱 Kod EMS

TUA

➡ Waga

Kotka: 2-5 kocur: 2-5

❤ Długość życia

15-18 lat

💢 Charakter

Angora turecka to koty niezależne, aktywne a przy tym bardzo czułe tyle, ze na własnych zasadach.

Jak wygląda angora turecka?

Angora turecka to kot o bardzo dobrych proporcjach budowy, pełen gracji i lekkości. Daje wrażenie elegancji i płynności ruchów. Głowa jest mała do średniej wielkości, kształtem przypomina klin, szersza u góry, zwężająca się lekko ku brodzie. Profil składa się z dwóch płaszczyzn spotykających się pod delikatnym kątem nad oczami. Oczy są duże, w kształcie migdałów, lekko skośne, występują we wszystkich kolorach. Uszy także są duże, spiczaste, szerokie u nasady, dobrze owłosione i z piórkami.

Agora to kot o delikatnej, ale muskularnej budowie z lekką klatką piersiową, smukłym i gracji torsem. Tylna część ciała nieco wyższa niż przednia, ramiona tej samej szerokości co biodra. Kończyny są długie, z tyłu dłuższe niż z przodu z małymi, okrągłymi i delikatnymi łapami, ozdobionymi pędzelkami między palcami. Ogon także jest długi, zwężający się, szeroki u nasady, wąski na końcu i dobrze owłosiony.

Charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie

Kot i Kotka: 30-33 cm

Waga

Kot i Kotka: 2-5 kg

Szata

Angora turecka występuje w umaszczeniu czarnym, białym, rudym, kremowym, niebieskim/łupkowym. Szata może być jednolita, pręgowana lub bikolorowa.

Rasa ta ma średniej długości sierść, która jest jedwabista, miękka, delikatna. Delikatne fale pojawiają się tylko na brzuchu. Podszerstek niemal nie występuje.

Jaki charakter mają angory tureckie?

Turecka angora to rasa kota o wyjątkowym charakterze, która łączy w sobie inteligencję, niezależność i głęboką więź z człowiekiem. Są to koty bardzo ciekawskie i aktywne, uwielbiające eksplorować swoje otoczenie. Lubią się wspinać i są chętne do zabawy, dlatego warto zapewnić im różnorodne akcesoria i zabawki, które zaspokoją ich potrzebę ruchu i badania świata.

Kot ten cechuje się silną osobowością i wie, czego chce, potrafiąc wyrazić swoje potrzeby za pomocą kocich odgłosów. Ma zdecydowany charakter, ale jest także bardzo czuły i przywiązuje się do swoich opiekunów, często podążając za nimi krok w krok. Jest w stanie dogadać się z innymi zwierzętami domowymi.

Jest to rasa wymagająca aktywnego opiekuna, który zapewni im stymulujące otoczenie. Ich inteligencja pozwala na naukę różnych sztuczek i aktywności, co może być świetną formą wspólnej zabawy i budowania więzi. Angory tureckie uwielbiają kontakt z ludźmi, w tym z dziećmi i często są w centrum uwagi domowego życia.

Angora turecka to rasa, która zachwyca swoją delikatnością i elegancją. Jej jedwabista, lśniąca sierść i gracja ruchów sprawiają, że jest to jedna z najbardziej wytwornych ras kotów.

Charakter kota rasy angora turecka

https://www.pxfuel.com/en/free-photo-qvuiz

Czy koty angora turecka są zdrowe?

Angora to rasa naturalna i w związku z tym uznawana za zdrową i odporną na niekorzystne warunki pogodowe. Pomimo braku podszerstka angorę chroni obfitsze futro na szyi i brzuchu. Koty tej rasy są podatne na ataksję, chorobę genetyczną ujawniającą się za młodu w postaci problemów z poruszaniem, niestety śmiertelną. Białe angory częściej również dotyka niedosłuch i całkowita głuchota. By turecka angora cieszyła się długim i zdrowym życiem musi mieć zapewniony ruch, który pozwoli utrzymać smukłą i muskularną sylwetkę. Mimo iż rasa cieszy się dobrym zdrowiem nie należy zaniedbywać wizyt kontrolnych u lekarza weterynarii i regularnych szczepień. 

Typowe choroby kotów tej rasy

  • Głuchota
  • Ataksja
  • Kardiomiopatia przerostowa
  • Przepuklina pępkowa

Historia rasy

Angora turecka to stara rasa kotów, wywodząca się z Turcji, a konkretnie dawnej jej stolicy Angory (dziś Ankara). Pierwsze wzmianki o kotach tej rasy pochodzą już z XV wieku. Czasy jej świetności przypadły na rządy Ludwika XIV. Koty te, przez swój szlachetny wygląd, były podarunkami dla koronowanych głów Anglii i Francji. Posiadanie tego kota świadczyło o wysokim statusie społecznym. W okresie II wojny światowej w Turcji obowiązywał zakaz wywozu angory tureckiej poza granice kraju. Liczba kotów w tym okresie drastycznie spadła i by je ratować umieszczono kilka osobników w Zoo. Bazą hodowlaną współczesnych angor stały się właśnie koty z Zoo, sprowadzone w 1954 roku do USA. Rasa ponownie trafiła do Europy w latach 80. XX wieku, jednak nie z Turcji, lecz właśnie z USA.

Angora to bardzo mało popularne koty Polsce. Pierwsza hodowla tej rasy powstała w naszym kraju w 2002 roku. 

Żywienie: jak karmić angorę turecką?

Koty te powinny spożywać dobrej jakości, wysokoenergetyczne pokarmy przez wzgląd na równie wysoką aktywność. Kotów tej rasy nie należy przekarmiać – zresztą, jak i innych. Miski spowalniające jedzenie zredukują nieco szybkie pochłanianie karmy. Karma dla angory tureckiej powinna być bezzbożowa i dostosowana do wieku i poziomu aktywności kota. Profilaktycznie warto podawać kotu pasty odkłaczające.

Jak pielęgnować angory tureckie?

Angora turecka należy do kotów łatwych w pielęgnowaniu. Raz na siedem dni trzeba wyszczotkować kota, co nie powinno sprawiać ani angorze tureckiej, ani opiekunowi trudności. Włos angory przez rzadki podszerstek nie ma tendencji do kołtunienia. W okresie linienia, na wiosnę i jesień, wymagana jest większa systematyczność, gdyż ubytek futra jest dość duży. Samodzielna pielęgnacja jakiej oddaje się kot zwłaszcza w okresie wymiany okrywy włosowej może skutkować pojawieniem się kul włosowych w żołądku. Regularne wyczesywanie wspomoże zwierzę i zminimalizuje ten problem. Podczas pielęgnacji angory tureckiej zawsze kontrolować należy stan oczu, zębów, uszu i pazurów.

Pielęgnacja rasy angora turecka

Photo by Gustavo Fring from Pexels: https://www.pexels.com/photo/a-person-grooming-a-white-cat-6816855/

Zalety i wady rasy angora turecka

Zalety

  • koty tej rasy są wesołe i wszędobylskie
  • to oddany koci towarzysz rodzinny, lubiący zabawy z dziećmi
  • nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji
  • rasa ta jest zdrowa i odporna

Wady

  • kot ten potrzebuje dużej dawki ruchu, kreatywnych zabawek i codziennych wyzwań
  • rasa ta jest gadatliwa
  • koty te źle znoszą samotne przebywanie w domu
  • wymaga sporej dawki uwagi od opiekuna

Ciekawostki o rasie angora turecka

  • Do lat 90. XX wieku rasa ta występowała wyłącznie w białym umaszczeniu i tylko takie były uznawane za zgodne ze wzorcem. FIFe nie uzna żadnej odmiany point u angor, a odmiany czekoladowe, liliowe, cynamonowe, płowe i pointy nie są dozwolone i muszą być zarejestrowane w Polsce jako XLH * <TUA>
  • Angora turecka to jedna z najstarszych ras kotów, to od niej wywodzą się wszystkie koty długowłose.
  • Rasa ta jest zwierzęciem narodowym Turcji.

Hodowla

Wybór właściwej hodowli angory tureckiej powinien być oparty na kilku podstawowych zasadach. Dobra kocia hodowla zajmuje się rozmnażaniem maksymalnie dwóch kocich ras. Kocięta nigdy nie są wydawane przed ukończeniem 3. miesięcy. Hodowca angory tureckiej powinien być zrzeszony w oficjalnym związku hodowców. Badaniami zalecanymi dla rasy są badania grupy krwi i testy serologiczne. Agora może być rozmnażana wyłącznie w obrębie własnej rasy. Jeśli masz być przyszłym opiekunem tego kota powinieneś zwrócić uwagę na warunki, w jakich żyją kocięta, jaki jest stan ich rodziców i czy żywność jaką się podaje kociętom angory tureckiej, jest wartościowa dla młodych organizmów. Pamiętaj też, że zbyt niska cena może świadczyć o kiepskim stanie zdrowia kotów.

Ile kosztuje kot angora turecka?

Cena angory tureckiej oscyluje między 1500 zł a 3000 zł. Ceny za rasowego kota rosną w zależności od przeznaczenia, tego czy rodzice są utytułowani, wieku i płci kota oraz linii hodowlanej, a także renomy, jaką ma hodowla. 

Jakie imię dla angory tureckiej wybrać?

Imię dla kota: Monte, Tymon, Helios

Imię dla kotki: Luna, Ofelia, Maggie

Dla kogo kot angora turecka będzie idealny?

To bardzo delikatny kot, który nada się do domu ze starszymi dziećmi. Jak w przypadku każdej rasy, tak i ona potrzebuje bezpiecznego domu, z zabezpieczonymi oknami i balkonem. 

FAQ na temat kota angora turecka

Ile waży angora turecka?

Kot ten waży od 2 do 5 kg.

Ile żyje angora turecka?

Kot tej rasy żyje średnio 16 lat.

Jakiej wielkości jest angora turecka?

Rasa ta uznawana jest za koty średniej wielkości.

Źródła

http://www1.fifeweb.org/dnld/std/TUA.pdf

https://www.felispolonia.eu/public/Reg_hodowlany_FIFe-2023.pdf

dr Mateusz Karatysz

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Poznaj inne rasy kotów

Summary
ANGORA TURECKA – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
ANGORA TURECKA – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Angora turecka to pełny wdzięku kot, który skradł kiedyś serca artystów i monarchów francuskich. W rodzimym kraju rasa ta traktowana jest jak pospolity dachowiec.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x