Reklama

Angora turecka – zdrowie, charakter, cena

Facebook
Twitter
Pochodzenie rasy angora turecka

Angora turecka to pełny wdzięku kot, który swego czasu skradł serca artystów i monarchów francuskich. W rodzimym kraju angora turecka traktowana jest, jak pospolity dachowiec.

Spis treści - kliknij

Angora turecka - historia rasy

Angora turecka to prastara rasa kotów, wywodząca się z Turcji, a konkretnie dawnej jej stolicy Angory (dziś Ankara). Pierwsze wzmianki o angorze tureckiej pochodzą już z XV wieku. Czasy świetności dla angory tureckiej przypadły na rządy Ludwika XIV. Koty te przez swój szlachecki wygląd zostały ofiarowana jako prezent dla koronowanych głów Anglii i Francji. Posiadanie angory świadczyło o wysokim statusie społecznym. W okresie II wojny światowej w Turcji obowiązywał zakaz wywozu angory tureckiej poza granice kraju. Ilość kotów w tym okresie drastycznie spadła i by je ratować umieszczono kilka osobników w Zoo. Bazą hodowlaną współczesnych angor stały się właśnie koty z Zoo, sprowadzone w 1954 roku do USA. Turecka angora ponownie trafiła do Europy w latach 80. XX wieku, jednak nie z Turcji, lecz właśnie z USA.

Angora turecka w Polsce

Angora turecka to bardzo mało popularna rasa kotów w Polsce. Pierwsza hodowla tej rasy powstała w 2002 roku. 

Angora turecka - charakterystyka rasy

Wielkość w kłębie kota rasy angora turecka

Kot i Kotka: 30-33 cm

Angora turecka – waga

Kot i Kotka: 2-5 kg

Szata angory tureckiej

Angora turecka występuje w umaszczeniu czarnym, białym, rudym, kremowym, niebieskim/łupkowym. Szata może być jednolita, pręgowana lub bikolorowa

Angora turecka ma średniej długości sierść, które jest jedwabista, miękka, delikatna z niewielką ilością podszerstka.

Kategoria wielkości: angora turecka to kot średniej wielkości.

Ile żyje angora turecka?

Angora turecka żyje od 15 do 18 lat. 

Angora turecka - charakter

Turecka angora to bardzo czuły kot, lecz to on decyduje na jak długo odda się pieszczotom. Angora uwielbia zabawy wszystkim, co tylko wpadnie w jej ciekawskie łapki. Kot angora turecka z zamiłowaniem wspina się na wszystko i na wszystkich… Nie jest to kot spokojny, lecz żywiołowy i eksplorujący. Inteligencję oraz ciekawski charakter angory tureckiej można wykorzystać, by nauczyć kota wielu sztuczek, które zresztą szybko przyswaja. Angora turecka ma silną osobowość, wie czego chce i zapewne da o swych potrzebach znać szerokim spektrum kocich odgłosów. Opiekunem angory tureckiej powinien być ktoś kto jest równie aktywny co kot, im bardziej stymulujące otoczenie, tym lepsze samopoczucie angory. Kot angora turecka to bardzo zaradny i niezależny zwierzak, ale jednocześnie ceniący sobie obecność i bliskość człowieka. Koty te mogą dzielić dom z psem lub kotem, ale muszą być właściwie ze sobą zsocjalizowane.

Charakter kota rasy angora turecka

Angora turecka - zdrowie

Angora turecka to rasa naturalna i w związku z tym uznawana za zdrową i odporną na zmiany klimatyczne. Pomimo niewielkiej ilości podszerstka angorę chroni obfitsze futro na szyi i brzuchu. Koty tej rasy są podatne na ataksję, chorobę genetyczną ujawniającą się za młodu w postaci problemów z poruszaniem, niestety śmiertelną. Białe angory częściej również dotyka niedosłuch i całkowita głuchota. By turecka angora cieszyła się długim i zdrowym życiem musi mieć zapewniony ruch, który pozwoli utrzymać smukłą i muskularną sylwetkę gotową na psoty. Mimo iż angora turecka cieszy się dobrym zdrowiem nie należy zaniedbywać wizyt kontrolnych i regularnych szczepień. 

Angora turecka - żywienie

Angora turecka powinna spożywać dobrej jakości, wysokoenergetyczne pokarmy przez wzgląd na równie wysoką aktywność. Nie należy jej przekarmiać, gdyż jest dość łakomym kotem. Miski spowalniające jedzenie zredukują nieco szybkie pochłanianie karmy. Karma dla angory tureckiej powinna być bezzbożowa i dostosowana do wieku i poziomu aktywności kota. Profilaktycznie warto podawać kotu pasy odkłaczające.

Pielęgnacja rasy angora turecka

Angora turecka - pielęgnacja

Angora turecka należy do kotów łatwych w pielęgnowaniu. Raz na siedem dni trzeba wyszczotkować kota, co nie powinno sprawiać ani angorze tureckiej ani opiekunowi trudności. Włos angory przez rzadki podszerstek nie ma tendencji do kołtunienia. Okres linienia na wiosnę i jesień wymaga większej systematyczności, gdyż ubytek futra jest dość duży. Samodzielna pielęgnacja angory tureckiej zwłaszcza w okresie wymiany okrywy włosowej może skutkować pojawieniem się kul włosowych w żołądku. Regularne wyczesywanie wspomoże kota i zminimalizuje problem. Podczas pielęgnacji angory tureckiej zawsze kontrolować należy stan oczu, zębów, uszu i pazurów.

Zalety i wady rasy angora turecka

Zalety rasy angora turecka

 • koty tej rasy są wesołe i wszędobylskie
 • to oddany koci towarzysz rodzinny, lubiąc zabawy z dziećmi
 • angora turecka nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji
 • rasa ta jest zdrowa i odporna

 

Wady rasy angora turecka

 • kot ten potrzebuje dużej dawki ruchu, kreatywnych zabawek i codziennych wyzwań
 • angora turecka jest gadatliwa
 • koty te źle znoszą samotne przebywanie w domu
 • angora turecka wymaga sporej dawki uwagi od opiekuna

Ciekawostki o rasie angora turecka

 • Do lat 90. XX wieku angory tureckie wyłącznie o białym umaszczeniu były uznawane za zgodne ze wzorcem.
 • Angora turecka to jedna z najstarszych ras kotów, to od niej wywodzą się wszystkie koty długowłose.
 • Angora turecka to narodowe zwierzę Turcji.

Angora turecka cena

Cena angory tureckiej oscyluje między 1500 zł a 2500 zł. Ceny za angorę turecką rosną w zależności od przeznaczenia kota, czy rodzice są utytułowani, wieku i płci kota oraz linii hodowlanej i renomy, jaką ma hodowla. 

Angora turecka - hodowla

Wybór właściwej hodowli angory tureckiej powinien być oparty na kilku podstawowych zasadach. Dobra kocia hodowla zajmuje się rozmnażaniem maksymalnie dwóch kocich ras. Kocięta nigdy nie są wydawane przed ukończeniem 3 miesięcy.  Hodowca angory tureckiej powinien być zrzeszony w oficjalnym związku hodowców. Przyszły opiekun kota powinien zwrócić uwagę także na warunki, w jakich żyją kocięta, jaki jest stan ich rodziców i czy żywność jaką, serwuje się kociętom angory tureckiej, jest wartościowa dla młodych organizmów.

Imię dla angory tureckiej

Ciekawe imię dla kota angory: Monte, Tymon, Helios

Ciekawe imię dla kotki angory: Luna, Ofelia, Maggie

Dla kogo angora turecka będzie idealna?

Angora turecka to bardzo delikatny kot, który nada się do domu ze starszymi dziećmi. Jak w przypadku każdej rasy kota, tak i angora turecka potrzebuje bezpiecznego domu, z zabezpieczonymi oknami i balkonem. 

Klasyfikacja FIFe angory tureckiej

Kategoria II: koty półdługowłose

Kod EMS: TUA

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy kotów?

Summary
Angora turecka – zdrowie, charakter, cena | Zoonews.pl
Article Name
Angora turecka – zdrowie, charakter, cena | Zoonews.pl
Description
Angora turecka to pełny wdzięku kot, który swego czasu skradł serca artystów i monarchów francuskich. W rodzimym kraju angora turecka traktowana jest, jak pospolity dachowiec.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 1068

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x