Reklama
Reklama

Kot perski – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Rasa kota perskiego znana była wiele stuleci temu

pixabay.com/images/id-2182624/

Okrągła głowa i duże oczy kota perskiego powodują, że potrafi rozczulić. Za tym wyglądem kryją się jednak problemy zdrowotne, wynikające z założeń hodowlanych.

Spis treści - kliknij strzałkę

Kot perski – pochodzenie i historia rasy

Koty perskie to rasa znana od wielu stuleci, jednak wygląd dawnych persów był więcej niż odmienny od tego, jaki znany jest dziś. Dawne persy z XVII wieku zamieszkiwały tereny Turcji (dawna Persja) i Iranu. Kot perski uległ ścisłej selekcji hodowlanej, która miała wydobyć z rasy to, czego oczekiwali hodowcy: bardzo długi włos okrywowy, jedwabistą sierść oraz krągłą sylwetkę.

Kot pers – wytwór hodowców

Współczesny kot perski jest rasą całkowicie stworzoną przez człowieka. Zafiksowanie na punkcie wyglądu persa doprowadziło z biegiem lat do uwydatnienia do granic możliwości (i niestety rozsądku) cech charakterystycznych: okrągła głowa, duże oczy, małe uszy, wypłaszczony nos. Amerykańscy hodowcy w 1930 roku doprowadzili nawet do powstania persa o pyszczku pekińczyka. Ekstremalnie płaska kufa tzw. „pake-face” jest jedynie fanaberią, która stawiana jest ponad zdrowie zwierzęcia.

Kot perski w Polsce

Persy są w Polsce bardzo popularną rasą. Pierwsze programy hodowlane w naszym kraju powstały w okresie międzywojennym.

Jak wygląda kot perski?

Kot perski to kot masywny, krępy, ale dobrze umięśniony. Okrągła głowa także jest masywna, szeroka z wypukłym czołem. Głowę wieńczą małe, nisko osadzone uszy. Oczy persa są duże, okrągłe, szeroko rozstawione w kolorze niebieskim, pomarańczowym lub dwubarwnym (jedno niebieskie, drugie pomarańczowe). Stop nosa jest wyraźnie zaznaczony. Krępe ciało kota dźwigają mocne nogi z małymi stopami. Kościec jest gruby. Ogon persa jest średniej długości, obficie owłosiony z okrągłą końcówką. Na udach wyraźne portki a na szyi kryza.

Kot perski – charakterystyka rasy

Wielkość kota perskiego w kłębie

Kotka/kot: 30 – 35 cm

Kot perski – waga

Kotka: 3-4 kg

Kot: 3-5 kg

Szata persa

Pers ma sierść długą, włos okrywowy jest cienki i jedwabisty, z obfity podszerstkiem.

Kot perski występuje we wszystkich odmianach barwnych.

Ile żyje kot pers?

Kot perski żyje od 12 do 15 lat.

Kategoria wielkości kotów perskich

Kot pers jest kotem średnich rozmiarów.

Kot pers – charakter i usposobienie

Kota perskiego charakteryzuje nie tylko arystokratyczny wygląd, ale również charakter. Jest kotem spokojnym i czułym, który z chęcią wyleguje się na kolanach swojego opiekuna. To domator uwielbiający pieszczoty i przytulanie. Nie oznacza to jednak, że jest kotem nieaktywnym. Krępa budowa, krótkie łapki i szyja to dość duże ograniczenia, jak na zaprawionego łowcę. Nie ma się jednak o co martwić, gdyż w zabawie radzi sobie świetnie, a mocno zbudowany kościec i muskulatura dodają uroku figlom persa. Ruch to zdrowie, dla każdego zwierzaka i koty perskie także go potrzebują. Fanem wspinaczek, gonitw czy skakania nie jest, lecz i on powinien mieć do tego możliwości. Kot ten nie przepada za rozstaniami z opiekunem, jego natura jest raczej towarzyska. Obcy nie zawsze będą mu jednak odpowiadać. Nie warto go zmuszać do kontaktu, to inteligentny kot, który przeanalizuje sytuację i jeśli uzna ją za niewartą poznania, oddali się lub zachowa dystans.

Koty perskie nie są hałaśliwe, zamiast głosu do komunikowania wystarczają im porozumiewawcze spojrzenia. Jako zrównoważone i dystyngowane raczej nie dogadają się z żywiołowymi kompanami, zarówno kocimi, jak i psimi. Jeśli pers ma żyć w towarzystwie innych zwierząt, warto je za sobą zapoznać, zwracając uwagę na komfort obu stron.

Zdrowie kotów perskich

pixabay.com/images/id-1077516/

Kot pers – zdrowie

Zdrowie kotów perskich i tym samym długość ich życia zależy od stałych, kontrolowanych warunków. Niestety ze względu na obfitą okrywę włosową szybko się przegrzewają, źle znoszą mrozy i wilgoć. Ich małe pyszczki nie są w stanie szybko schłodzić ciała w upały i źle radzą sobie z filtracją powietrza. Ich piękne, lecz szeroko rozstawne i duże oczy są wrażliwe na rotacje powietrza, ulegając wysuszaniu i podrażnieniom. Koty perskie bezwzględnie powinny mieszkać wyłącznie w domu ze stałą temperaturą. Persy to rasa narażona na występowanie wielu chorób dziedzicznych, a ze względu na anatomię dolegliwości pojawiają się u nich częściej niż u innych ras. Problemów zdrowotnych u persa jest bardzo dużo, dlatego decydując się na kota perskiego, należy liczyć się z możliwością wystąpienia powyższych problemów zdrowotnych.

Najczęściej występujące choroby u kotów perskich

 • Wielotorbielowatość nerek i wątroby
 • Kardiomiopatia przerostowa
 • Przepuklina przeponowa
 • Zanik siatkówki i sekwencja rogówki
 • Podwinięcie powiek
 • Nadmierne łzawienie
 • Zapalenie pęcherza i kamica
 • Choroby skóry: łojotok, grzybica, idiopatyczne zapalenie skóry pyska
 • Wnętrostwo
 • Choroby przyzębia
 • Problemy z oddychaniem i termoregulacją, polipy nosowo-gardłowe
 • Choroba Chediak-Higashi

Pers – żywienie

Kot perski powinien być karmiony tylko najwyższej jakości karmą z dużą zawartością mięsa. Węglowodany w diecie kota nie powinny się pojawiać. Kota możesz karmić dietą BARF, samodzielnie gotowanymi karmami – jednak po konsultacji z dietetykiem. Jeżeli nie masz na to czasu kup mokrą bądź sucha karmę komercyjną.

Bezzbożowa karma sucha świetnie sprawdzi się jako nagroda za wysiłek podczas zabaw, a interaktywna miska uatrakcyjni jedzenie (wyzwania intelektualne są pożądane) i powściągnie łakomstwo persa.

Gotowa karma mokra dla kota bądź też sucha powinny być dostosowane do wieku, aktywności i ewentualnych chorób kota.

Kot pers – pielęgnacja

Niestety posiadanie tego puchatego kota niesie za sobą obowiązki pielęgnacyjne. Długa szata kota perskiego wymaga codziennego wyczesywania. Jest to czynność obowiązkowa, gdyż zaniedbania w pielęgnacji futra mogą nieść przykre konsekwencje w postaci splątań, kołtunów i filcowania włosa. By zachować miękkość i objętość włosa warto sporadycznie kąpać kota perskiego z wykorzystaniem specjalnych szamponów i odżywek wspomagających wyczesywanie. Zawsze po kąpieli należy kota dokładnie, lecz delikatnie wysuszyć. Regularne wyczesywanie sprawi, że w okresie linienia gubienie włosa będzie mniej obfite i uciążliwe.

Ze względu na krótką kufę koty perskie mają tendencje do szybszego przyrostu kamienia nazębnego i zapaleń dziąseł, dlatego należy kontrolować stan uzębienia i zaleca się podawanie wody filtrowanej lub płynów (do wody) ograniczających przyrost kamienia nazębnego.

O wypukłe oczy persa należy dbać codziennie, przede wszystkim monitorując wysuszenie oczu, nadmierne łzawienie i pojawianie się zacieków w ich okolicy. Wszelkie niepokojące objawy należy konsultować z lekarzem weterynarii, który zaleci stosowną pielęgnację.

Zalety i wady kota perskiego

Zalety persa

 • kot pers nada się dla osób spokojnych, mniej aktywnych
 • pers zaakceptuje dom z łagodnymi zwierzętami, ale może też być jedynakiem
 • kot perski jest łagodny, cichy, czuły pieszczoch
 • kot perski to zdecydowany domator

Wady persa

 • kot pers jest narażony na wiele dolegliwości zdrowotnych
 • persy wymaga codziennej pielęgnacji
 • kot pers to łakomczuch
 • koty perskie nie nadają się do domu z hałaśliwymi dziećmi

Ciekawostki o kotach perskich

 • Najcenniejszą i rzadko spotykaną odmiana kota perskiego jest kot perski dymny. Niektóre umaszczenia kotów perskich są wynoszone do rangi odrębnej rasy, np. w USA kot perski kameo o umaszczeniu typu cieniowanego lub muszlowego.
 • Pierwsze persy były całkowicie białe z niebieskimi oczami, innych odmian hodowcy nie akceptowali. Były one symbolem statusu społecznego i często gościły w domach arystokracji.
 • Porody persów obarczone są możliwością wystąpienia dystocji (główki kociąt są duże i mogą powodować zatrzymanie akcji porodowej i utknąć w drogach rodnych, a w konsekwencji spowodować śmierć młodych), dlatego spora liczba kociąt u persów rodzi się poprzez cesarskie cięcie.
 • Koty perskie mają najdłuższy włos okrywowy spośród kotów długowłosych, dochodzi on do 20 cm.
 • Rasą siostrzaną persów są koty egzotyczne i z nimi mogą być krzyżowane.
 • Kot Hermiony Granger z cyklu powieści o Harrym Potterze jest kotem perskim rudym. Pers Hermiony miał na imię Krzywołap (Crookshanks). Jego magiczną mocą było odczytywanie fałszywych intencji i kłamstw.
Jaki charakter ma kot perski

Zdjęcie: Reba Spike on Unsplash

Kot pers hodowla

Hodowca kotów perskich powinien być zrzeszony w oficjalnym związku hodowców. Przyszły opiekun kota powinien zwrócić uwagę na warunki, w jakich żyją kocięta, jaki jest stan ich rodziców i czy żywność jaką, się im serwuje, jest wartościowa. Odpowiedzialny hodowca kryje kotkę nie częściej niż raz do roku, by zwierzę mogło się zregenerować. Zawsze też powinien wykazać się badaniami zwierząt dopuszczonych do rozrodu. Kocięta wydawane są nie wcześniej niż po 3 miesiącach, by mogły nauczyć się kocich umiejętności przy matce i być przez nią wykarmione. Kocięta persa powinny mieć aktualne szczepienie i być odrobaczone. Ekstremalnie niska cena za rasowego persa jest sygnałem ostrzegawczym i najprawdopodobniej jest wynikiem ujawnienia się w miocie problemów zdrowotnych.

Kot pers cena

Cena kotów perskich w hodowli waha się od 1500 do 3000 zł.

Imię dla persa

Ciekawe imię dla kotki rasy pers: Trudi, Pinki, Śnieżka

Ciekawe imię dla kota rasy pers: Smoky, Prince, Krzywołap

Dla kogo kot pers będzie idealny?

Kot perski będzie idealnym przyjacielem dla osób starszych, które większość swojego czasu spędzają w domu. To koty spokojne i takiego opiekuna im trzeba. Kot pers nadaje się także dla rodzin ze starszymi dziećmi, gdzie hałasy nie są już tak częste, jak w domach z maluchami. Persy chętnie zamieszkają z innymi spokojnymi zwierzętami domowymi, z którymi bardzo łatwo nawiązują dobre relacje.

Klasyfikacja FIFe

Kat. I: koty egzotyczne i perskie

kod EMS: PER

Pytania czytelników

Ile kosztują koty perskie?

Kot pers kosztuje średnio około 2 tysięcy złotych.

Jakie są koty perskie?

Persy to koty ceniące sobie spokój, zrównoważone, nieagresywne, nienarzucające się i mające przyjacielskie usposobienie wobec ludzi i zwierząt.

Czy kot perski ma włosy?

Tak, kot perski ma włos. Jego włos okrywowy może dorastać do 20 cm.

Czy kot perski lubi dzieci?

Wobec dzieci kot perski jest delikatny i czuły, ale nie lubi hałasu, przez co może się czuć zagubiony w domu z malutkimi dziećmi. W sytuacji mogącej go stresować woli zachować dystans, niż użyć pazurów czy zębów.

Co lubi kot perski?

Kot perski lubi pieszczoty, lubi mieć spokój i oczywiście lubi jeść.

Czy koty perskie mogą wychodzić na dwór?

Mogą, ale nie jest to wskazane ze względu na problemy z oddychaniem w gorące dni, które utrudnioną szybką termoregulację. Persy nie lubią zimna i wilgoci, przez to często doskwiera im przeziębienie pęcherza i nerek.

Jak często kąpać persa?

Persa należy kąpać maksymalnie raz w miesiącu, z użyciem środków wspomagających rozczesywanie włosa. Po kąpieli należy dokładnie, ale delikatnie wysuszyć całe futro, by pers się nie przeziębił.

Czy kot perski uczula?

Tak, kot perski może uczulać. Rasa kota nie ma wpływu na ilość uczulających białek. Jak wszystkie koty, także persy wylizują swoje furo, na którym rozkładają białko ze śliny (fel d 1). Zaznaczyć należy, że alergeny (fel d 2 do fel d 8) znajdują się także w złuszczonym naskórku, moczu i krwi kota. Dbając o codzienne wyczesywanie persa i stan jego skóry możesz ograniczyć ilość roznoszonych po domu włosów i naskórka.

Czym najlepiej czesać persa?

Najpierw włos okrywowy persa należy wyczesać grzebieniem, aby rozplątać włosy i pozbyć się kołtunów. Następnym krokiem jest szczotkowanie persa za pomocą szczotki z miękkim naturalnym lub nylonowym włosiem. Kota perskiego czesz wraz z kierunkiem wzrostu włosa, nigdy pod włos. Na koniec można użyć rękawicy gumowej, która zbierze martwy włos po właściwym czesaniu.

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy kotów?

Summary
Kot perski - cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Kot perski - cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Okrągła głowa i duże oczy kota perskiego powodują, że potrafi rozczulić. Za tym wyglądem kryją się jednak problemy zdrowotne, wynikające z założeń hodowlanych.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1453

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x