Reklama
Reklama

Amerykański curl – cena, zdrowie, hodowla

Facebook
Twitter
Amerykański curl to bardzo młoda rasa kotów, której historia rozpoczęła się w 1981 roku w USA w Kalifornii.

pixabay.com/images/id-4888703/

Amerykański curl to koci labrador – bardzo radosna, przyjacielska i potrzebują bliskości człowieka rasa kotów. Curl doskonale odnajdzie się w domu z dziećmi.

Spis treści - kliknij strzałkę

Amerykański curl – historia rasy

Amerykański curl to bardzo młoda rasa kotów, której historia rozpoczęła się w 1981 roku w USA w Kalifornii. Początek rasie dała kotka o imieniu Shulamith, którą przygarnęli Joe i Grace Ruga.  Kocia przybłęda miała w sobie coś niezwykłego – wygięte uszy w kształcie półksiężyca, które odziedziczyło po niej jej potomstwo. Małżeństwo Ruga rozpoczęło regularną hodowlę kotów american curl już w 1983 roku, by w 1985 roku pokazać je na wystawie w Palm Springs.

Amerykański curl zainteresował kocich genetyków Roy Robinsona i Solveig Pflueger, którzy po przebadaniu prawie 400 kotów doszli do wniosku, że nietypowy kształt uszu jest wynikiem mutacji, przenoszonej jako gen dominujący.

Amerykański curl został uznany w USA za kota rasowej w 1995 roku, z kolei FIFe uznało rasę w 2002 roku.

Amerykański curl w Polsce

Amerykański curl to rasa, która w Polsce nie jest jeszcze zbyt popularna. Pierwsza dedykowana hodowla american curl powstała w Polsce w 2008 roku.

Jak wygląda Amerykański curl?

Amerykański curl to kot średniej wielkości o proporcjonalnej i dobrze umięśnionej sylwetce. Głowa kota ma kształt zmodyfikowanego klina bez płaskiego szczytu czaszki; kufa zaokrąglona; nos średniej wielkości i prosty; oczu w kształcie orzecha włoskiego; ogon o długości równej ciału kota. Najbardziej pożądane są uszy wygięte od 90 do 180 stopni względem pionu.

Amerykański curl – charakterystyka rasy

Wysokość american curl w kłębie

Kot: 30-40 cm

Kotka: 30-35 cm

Amerykański curl – waga

Kot: 3-5 kg

Kotka: 2-3 kg

Szata amerykańskiego curla

Sierść american curl może być krótka lub półdługa, delikatna z minimalną ilością podszerstka. Z tego względu występuje amerykański curl krótkowłosy i amerykański curl długowłosy.

Amerykański curl może występować w dowolnym umaszczeniu.

Kategoria wielkości amerykańskiego curla

Amerykański curl to kot średniej wielkości.

Ile żyje amerykański curl?

Długość życia american curl wynosi średnio 12-16 lat.

Przeczytaj również o tej rasie kotów

Amerykański curl – charakter

Amerykański curl to koci labrador – bardzo radosna, przyjacielska i potrzebują bliskości człowieka rasa kotów. Te towarzyskie koty chętnie uczestniczą w domowych aktywnościach u boku swojego człowieka.

American curl jest bardzo łagodnym kotem, dlatego nadaje się do domu z dziećmi. Koty te wymagają jednak codziennej dawki ruchu, najlepiej poprzez zabawy – również na inteligencję. Te mądre koty szybko się uczą i nie stanowi dla nich problemu, by nauczyć się np. aportować.

Nie są to koty bojaźliwe wobec obcych, nie są również zbyt gadatliwe, mogą mieć jednak skłonność do niekontrolowanych eksploracji poza domem.

Amerykański curl – zdrowie

Amerykański curl wywodzi się od nierasowych kotów domowych. Dzięki bogatemu dziedzictwu genetycznemu u american curl nie stwierdzono żadnych typowych dla kotów rasowych chorób genetycznych. Mutacja, wpływająca na kształt uszu nie ma żadnego szkodliwego wpływu na zdrowie kotów tej rasy.

Amerykański curl – żywienie

Amerykański curl powinien być karmiony gotowymi zbilansowanymi karmami mokrymi dla kotów. Jeżeli potrafisz warto podawać kotu dietę BARF z odpowiednią suplementacją. American curl ma dobry apetyty i z całą pewnością nie będzie trzeba namawiać go do jedzenia.

Amerykański curl – pielęgnacja

Amerykański curl ma bardzo niewiele podszerstka przez co nie gubi zbyt wiele sierści. Kota krótkowłosego wystarczy wyczesywać raz w tygodniu. Długowłosego curla warto czesać częściej.

Standardem w pielęgnacji amerykańskiego curla powinno być  przycinanie pazurów, regularne szczepienia i odrobaczanie, sprawdzanie stanu oczu i uszu oraz mycie zębów.

Zalety i wady amerykańskiego curla

Zalety amerykańskiego curla

  • Curl to bardzo łagodny kot, który nada się do domu z dziećmi
  • Koty tej rasy są niezwykle towarzyskie, mocno związują się z opiekunem
  • Amerykański curl to bardzo inteligentna rasa kotów – można go nauczyć wielu sztuczek

 

Wady amerykańskiego curla

  • Jedyna wadą, jaką można wskazać jest zaborczość tych kotów

Amerykański curl – ciekawostki

  • Uszy american curl nabierają swoje kształtu do 4 miesiąca życia. Kot po urodzeniu mają proste uszy.
  • Na wystawach tych kotów w ogólnej punktacji do 100 uszy mogą być ocenione aż na 30 punktów.
Amerykański curl z hodowli kosztuje od 2000 do 3000 zł

pixabay.com/images/id-4888710/

Amerykański curl hodowla

Hodowca kotów american curl powinien być zrzeszony w oficjalnym związku hodowców. Zawsze też powinien wykazać się badaniami zwierząt dopuszczonych do rozrodu. Przyszły opiekun kota powinien zwrócić uwagę na warunki, w jakich żyją kocięta, jaki jest stan ich rodziców i czy żywność jaką się im podaje jest wartościowa. Kocięta wydawane są nie wcześniej niż po ukończeniu 12. tygodni, by mogły nauczyć się kocich umiejętności przy matce, być przez nią wykarmione i socjalizować się przy rodzeństwie. Miot amerykańskiego curla powinien mieć aktualne szczepienie (2x) i być odrobaczony (2x).

Amerykański curl cena

Amerykański curl z hodowli kosztuje od 2000 do 3000 zł.

Imię dla amerykańskiego curla

Imię dla kota curla: Moon, Elmo, Gary

Imię dla kotki curl: Goya, Kyra, Lilly

Dla kogo amerykański curl będzie idealny?

Amerykański curl będzie czuł się dobrze zarówno w rodzinie z dziećmi, jak i u singli, którzy pracują zdalnie i będą mogli poświęcać kotu sporo czasu. To również kot, który będzie doskonałym towarzyszem starszej osoby, pod warunkiem, że będzie miał zapewnione codzienne zabawy.

Klasyfikacja FIFe rasy amerykański curl

Kategoria II: koty półdługowłose

Kod EMS: ACL, ACS

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy kotów?

Summary
Amerykański curl – cena, zdrowie, hodowla | Zoonews.pl
Article Name
Amerykański curl – cena, zdrowie, hodowla | Zoonews.pl
Description
Amerykański curl to koci labrador – bardzo radosna, przyjacielska i potrzebują bliskości człowieka rasa kotów. Curl doskonale odnajdzie się w domu z dziećmi.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1815

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
tdyjd
tdyjd
1 miesiąc temu

dzięki

1
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x