Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

KOT KORAT

KOT KORAT

pixabay.com/photos/cat-pet-animal-korat-black-cat-7450813/

Spis treści

Cześć! Zastanawiasz się nad zakupem kota korata? Dobrze trafiłeś! Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy przewodnik, który pomoże Ci zdecydować, czy rasa ta to idealny wybór dla Ciebie. Korat ma swoje specyficzne potrzeby dotyczące rytuałów w ciągu dnia, które mogą być wyzwaniem dla niektórych właścicieli. Zanim podejmiesz decyzję o kupnie tego upartego kota, zapoznaj się z naszym przewodnikiem. Dowiesz się z niego więcej o usposobieniu, stanie zdrowia, pielęgnacji kota i innych ważnych aspektach jego posiadania. Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże Ci dokonać dobrego wyboru!

Podstawowe informacje o rasie

🌅 Kraj pochodzenia

Tajlandia

🐱 Kod EMS

KOR

➡ Waga

Kotka: 2-4 kocur: 3-5

❤ Długość życia

15 -20 lat

💢 Charakter

To koty inteligentne, lojalne i wrażliwe na hałas.

Jak wygląda korat?

Korat to średniej wielkości, emanujący elegancją kot.

Jego głowa ma kształt serca z dobrą szerokością między i wokół oczu. Brwi tworzą górne krzywe serca, a boki twarzy delikatnie opadają do brody, dopełniając kształt serca. Nos jest proporcjonalnej długości do twarzy, z lekkim wgłębieniem w profilu i lekkim zakrzywieniem na końcu, przypominającym lwa. Policzkowe kości i broda są mocne i dobrze rozwinięte, tworząc równowagę dla profilu i dopełniając kształt serca. Pysk jest ani zbyt spiczasty, ani kwadratowy. Uszy są duże, szerokie u nasady i lekko zaokrąglone na końcach. Wewnętrzna strona uszu jest lekko owłosiona, zewnętrzna dobrze pokryta bardzo krótkimi włosami. Oczy są duże, okrągłe i dobrze otwarte, nieco za duże, jak na rozmiar twarzy. Kolor oczu jest jasny i wyrazisty, preferowany jest jaskrawozielony, ale u kociąt i młodych dorosłych do 2 lat dopuszczalny jest bursztynowy.

Ciało pół-cobby, ale nadal eleganckie, muskularne i giętkie, mocne, ale nie ciężkie. Cięższe niż sugeruje wygląd z zakrzywionym grzbietem. Kończyny są proporcjonalne do ciała z owalnymi łapami. Tylne nogi nieco dłuższe niż przednie. Ogon jest średniej długości, grubszy u nasady, zwężający się do zaokrąglonego końca.

Charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie

Kotka/kot:  25 – 30 cm

Waga

Kotka: 2-4 kg

Kot:  3-5 kg

Szata

Kot ma sierść krótką do średniej długości, przylegającą do ciała, bez podszerstka. Jest ona błyszcząca i delikatna, z tendencją do rozchodzenia się wzdłuż kręgosłupa, gdy kot się porusza.

Rasa występuje wyłącznie w odmianie srebrzystej niebieskiej, bez cieniowania lub znakowania tabby. Każdy włos jest jaśniejszy u nasady, następnie przechodzi w ciemniejszy niebieski i kończy się srebrzystym końcem.

Kot korat – cena, zdrowie, hodowla

Photo by Marko Ganzaro on Unsplash

Jaki charakter mają koraty?

Korat to kot, który łączy w sobie czułość i aktywność. Uwielbia być w centrum uwagi i potrzebuje codziennych pieszczot i zabaw. Ten futrzak uwielbia być blisko swojego opiekuna, ale nie jest natarczywy. Jest inteligentny i ciekawy świata, co sprawia, że potrzebuje sporo stymulacji. Lubi eksplorować i jest ciekawski więc uważaj, bo może wyjść na własne przygody, otwierając okno. Warto zapewnić mu bezpieczne miejsca do eksploracji. W domu potrzebuje spokoju i uporządkowanego otoczenia, bo nadmierny hałas i gwar mogą go stresować.

Kot ten jest lojalny i bardzo przywiązany do rodziny. Rozłąka z ludźmi może go przygnębiać, ale mimo to dobrze radzi sobie w samotności. Ważne, by na czas przedłużającej się nieobecności miał obok kociego towarzysza. Lubi współpracować z opiekunem, więc nauka sztuczek czy spacer na smyczy to dla niego świetna zabawa.

Jest to kot komunikatywny, ale może być nieco strachliwy. Nie lubi długotrwałego hałasu i natrętnych zaczepek. Nie jest fanem psów, szczególnie tych głośnych. W stosunku do obcych bywa nieśmiały, potrzebuje czasu na zapoznanie.

Korat to rasa, która zachwyca swoim niepowtarzalnym wyglądem i srebrzystym blaskiem. Jest to kot o wyrafinowanej urodzie, łączący w sobie siłę i delikatność.

Czy koraty są zdrowe?

Koraty to zdecydowanie koty długowieczne i nie jest rzadkością, aby kot tej rasy osiągnął piękny wiek 25 lat. Jednak, by mógł cieszyć się dobrym zdrowiem przez długie lata, trzeba uważać, by się nie przeziębiał. Kot nie ma dwuwarstwowej okrywy, przez co źle znosi przeciągi, niskie temperatury i wilgoć. Zaleca się, aby kota zaszczepić na potencjalne infekcje dróg oddechowych. Najczęściej występującą chorobą genetyczną u tych kotów jest gangliozydoza typu GM1 lub GM2. Chorobę można wykluczyć przesiewowymi badaniami genowymi.

Typowe choroby kotów tej rasy

  • gangliozydoza typu GM1 lub GM2, która powoduje zmiany chorobowe w oczach

Historia rasy

Korat to rasa kotów, która pochodzi z Tajlandii, a dokładniej z północno-wschodniej część kraju, rozciągając się do płaskowyżu prowincji Khorat, od której pochodzi nazwy tej rasy kotów.

O kotach korat pierwszy raz wspomniano już w XIV wieku, a więc jest to bardzo stara rasa, której wygląd pozostał niezmieniony do dziś. Dopiero w 1959 roku kot został spopularyzowany w USA przez Jean Johnson, która cierpliwie czekała na wymarzoną parę koratów Nara i Dara.

Koty tej rasy są dostępne w Polsce, lecz nadal należą do grona mało popularnych ras.

Żywienie: jak karmić kota z Tajlandii?

Kot tej rasy zadowoli się dobrej jakości karmą mokrą, suchą lub suplementowaną dietą BARF. Niestety niektóre osobniki są smakoszami, przez co bardzo trudno jest trafić w ich kubki smakowe. Wielkość i kaloryczność posiłków należy dostosować do poziomu aktywności kota, jego wieku i szybkości przemiany materii. Brak lub niedostatek stymulacji fizycznej może odbić się na sylwetce korata, dlatego nie wolno przesadzać z ilością podawanych porcji. Poskromić łapczywość tego kota można zapewniając mu interaktywną miskę, która dodatkowo pobudza intelektualnie.

Jak pielęgnować koty koraty?

Zabiegi pielęgnacyjne u rasy są bardzo proste. Raz w tygodniu zaleca się przeczesywanie sierści rękawicą, która dodatkowo nadaje futerku połysku oraz zadbać o standardowe przeglądy czystości oczu, uszu, zębów i skontrolować ścieralność pazurów. Linienie tego kota jest mało uciążliwe, gdyż kot nie ma podwójnej okrywy.

Zalety i wady korata

Zalety

  • Kot jest łatwy w pielęgnacji i mało linieje
  • Rasa nie jest hałaśliwa
  • Si-sawat jest długowieczny
  • Zwierzak jest łagodny, radosny, czuły i zrównoważony

 

Wady

  • Kot ten jest raczej domatorem, lecz ciekawska natura może go poprowadzić na samodzielne wojaże, które mogą źle się skończyć
  • Brak ruchu może odbić się na jego wadze
  • Si-sawat ma bardzo wrażliwy słuch
  • Zwierzak jest uparty i potrafi bezwzględnie dążyć do celu

Ciekawostki o rasie

  • W Tajlandii ten kot nazywa się si-sawat, co oznacza kolor pomyślności lub szczęśliwego kota. Tajlandczycy nazywają go także bardziej poetycko jako „kota o kolorze chmur przed burzą”.
  • To jedna z najstarszych, naturalnych ras kotów. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z XIV wieku.
  • Żółty, bursztynowy kolor oczu kota wybarwia się z wiekiem, by ostatecznie przyjąć barwę zieloną.
  • Głowa kota jest wpisana w kształt serca, symbol ten znajdziesz też na jego piersi, gdzie włos skręca się w charakterystyczny układ.
  • Do klasy nowicjatu (koty w nowicjacie to koty, które mają nieznanych rodziców lub koty bez rodowodu) w celu rejestracji wprowadzone mogą być jedynie koraty sprowadzone z Tajlandii. Ich pochodzenie musi być potwierdzone odpowiednią dokumentacją.

Hodowla

Hodowca koratów powinien być zrzeszony w oficjalnym związku hodowców. Jeśli masz być przyszłym opiekun kota powinieneś zwrócić uwagę na warunki, w jakich żyją kocięta, jaki jest stan ich rodziców i czy żywność jaką otrzymują kocięta jest wartościowa. Kocięta wydawane są nie wcześniej niż po 3 miesiącach, by mogły nauczyć się kocich umiejętności przy matce i być przez nią wykarmione. Kocięta powinny mieć wykonane badanie, poświadczające brak lub istnienie nosicielstwa gangliozydozy (GM1/GLB2 i GM2/HEXB). Badanie jest obowiązkowe, chyba że obydwoje rodzice danego kota poddani już byli takiemu testowi i dał on wynik negatywny. Hodowca ma obowiązek poinformować nabywców kotów o chorobach GM i o zasadach rejestracji takich kotów. Koty tej rasy mogą być krzyżowane tylko w obrębie rasy, gdyż nie mają rasy siostrzanej.

Hodowca kotów korat powinien być zrzeszony w oficjalnym związku hodowców.

pixabay.com/photos/cat-korat-nature-feline-2669735/

Ile kosztuje kot korat?

Cena kota korata waha się między 3000 a 4000 złotych. Cena rośnie wraz z renomą hodowli, tytułami zdobytymi przez rodziców kociaka na wystawach i możliwością dalszego rozrodu.

Jakie imię dla kota korata wybrać?

Imię dla kota: Jaśmin, Solo, Kai

Imię dla kotki: Lulu, B-Bi, Mali

Dla kogo kot korat będzie idealny?

Korat będzie dobrym wyborem do domu bez malutkich, hałaśliwych dzieci. Rasa ta ma bardzo wrażliwy słuch, więc nie poleca się jej osobom lubiącym gwar i tłumy w domu czy mieszkającym blisko ruchliwej drogi. Kot jest przewidywalny i uporządkowany, dlatego wymaga takiego samego otoczenia, by cieszyć się życiem u boku ukochanego opiekuna.

FAQ na temat kotów korat

Czy kot korat linieje?

Każdy kot z włosami linieje. Korat linieje jednak mniej, ponieważ nie ma podszerstka.

Czy korat uczula?

Alergeny znajdują się m.in. w ślinie kotów, dlatego korat, podobnie jak inne koty, także uczula.

Źródła

A. Gough, A. Thomas, Predyspozycje rasowe do chorób psów i kotów, wyd. SIM WLW, Warszawa 2006.

www1.fifeweb.org/dnld/std/KOR.pdf

www.felispolonia.eu/public/Reg_hodowlany_FIFe-2024.pdf

dr Mateusz Karatysz

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Poznaj inne rasy kotów

Summary
KOT KORAT – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
KOT KORAT – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Korat to zielonooki kot, który według Tajlandczyków niesie szczęście. To jedna z najstarszych, naturalnych ras kotów. Planujesz jej zakup? Przeczytaj artykuł.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x