Reklama

Kot korat – cena, zdrowie, hodowla

Facebook
Twitter
Kot korat – cena, zdrowie, hodowla

Photo by Marko Ganzaro on Unsplash

Korat to zielonooki kot, który według Tajlandczyków niesie szczęście i bogactwo. Rasa korat to jedna z najstarszych, naturalnych ras kotów.

Spis treści - kliknij

Korat – historia rasy

Korat to rasa kotów, która pochodzi z Tajlandii, a dokładniej zamieszkiwał północno-wschodnią część kraju, rozciągającą się do płaskowyżu prowincji Khorat, od której pochodzi nazwy tej rasy kotów.

O kotach korat pierwszy raz wspomniano już w XIV wieku, a więc jest to bardzo stara rasa, której wygląd pozostał niezmieniony do dziś. Dopiero w 1959 roku korat został spopularyzowany w USA przez Jean Johnson, która cierpliwie czekała na wymarzoną parę koratów Nara i Dara.

Korat w Polsce

Koty korat są dostępne w Polsce, lecz nadal należą do grona mało popularnych ras.

Jak wygląda korat?

Korat jest smukłym, umięśnionym kotem o proporcjonalnych kończynach i szerokiej klatce piersiowej. Głowa kota ma kształt serca, a na niej olbrzymie zielone oczy, które są szeroko rozstawione. Uszy zaokrąglone, duże i szerokie. Ogon korata jest średniej długości, zwęża się ku końcowi.

Korat- charakterystyka rasy

Wysokość korata w kłębie

Kotka/kot:  25 – 30 cm

Kot korat – waga

Kotka: 2-4 kg

Kot:  3-5 kg

Szata korata

Korat ma sierść krótką, jedwabistą, delikatną, przylegającą i bez podszerstka.

Korat występuje wyłącznie w odmianie niebieskiej ze srebrzystymi końcówkami włosa.

Kategoria wielkości: korat jest kotem małej oraz średniej wielkości

Ile żyje kot korat?

Kot korat żyje od 15 do 20 lat.

Przeczytaj również o tej rasie kotów

Kot korat - charakter

Korat to czuły kot, lecz nigdy nie natarczywy. Lubi towarzystwo i zabawy  z opiekunem. Żywiołowość i ciekawość świata sprawia, że jest aktywny i potrzebuje stymulacji. Uwaga, bo może też wybrać się na przygody poza domem. Korat z łatwością otworzy sobie okno i zwyczajnie wyjdzie. Dla dobrego samopoczucia potrzebuje spokojnego domu, bez nadmiernego gwaru, który zaburza jego wewnętrzną równowagę. Kot z chęcią poobserwuje otoczenie w zewnętrznej wolierze czy na zabezpieczonym balkonie. Korat jest inteligentnym futrzakiem, który uczy się skutecznie, lecz musi mieć na to chęci. Kot jest zdystansowany wobec obcych w domu, raczej nie biegnie im na przywitanie i potrzebuje czasu, by ich zaakceptować. Korat bez problemu zostaje sam w domu, potrafi się sobą zająć. Ta tymczasowa samotność zupełnie mu nie przeszkadza, jeśli ma kociego towarzysza, a twoja nieobecność nie trwa zbyt długo. Kot ten głosu nie nadwyręża, jeśli czegoś się domaga, robi to w sposób subtelny i melodyjny. Korat może dzielić dom z innym kotem lub spokojnym, mało szczekliwym psem, pod warunkiem, że był z nim wychowywany.

Kot korat – zdrowie

Koraty to zdecydowanie koty długowieczne i nie jest rzadkością, aby kot tej rasy osiągnął piękny wiek 25 lat. Jednak by mógł cieszyć się dobrym zdrowiem przez długie lata, trzeba uważać, by się nie przeziębiał. Korat nie ma dwuwarstwowej okrywy, przez co źle znosi przeciągi, niskie temperatury i wilgoć. Zaleca się, aby kota zaszczepić na potencjalne infekcje dróg oddechowych. Najczęściej występującą chorobą genetyczną koratów jest gangliosydoza typu GM1 lub GM2. Chorobę można wykluczyć przesiewowymi badaniami genowymi.

Kot korat – żywienie

Korat zadowoli się dobrej jakości karmą mokrą, suchą lub suplementowaną dietą BARF. Niestety niektóre osobniki tej rasy są smakoszami, przez co bardzo trudno jest trafić w ich kubki smakowe. Wielkość i kaloryczność posiłków należy dostosować do poziomu aktywności kota, jego wieku i szybkości przemiany materii. Brak lub niedostatek stymulacji fizycznej może odbić się na sylwetce korata, dlatego nie wolno przesadzać z ilością podawanych porcji. Poskromić łapczywość korata można zapewniając mu interaktywną miskę, która dodatkowo pobudza kota intelektualnie.

Korat - pielęgnacja

Zabiegi pielęgnacyjne korata są bardzo proste. Raz w tygodniu zaleca się przeczesywanie sierści rękawicą, która dodatkowo nadaje futerku połysku oraz zadbać o standardowe przeglądy czystości oczu, uszu, zębów i skontrolować ścieralność pazurów. Linienie korata jest mało uciążliwe, gdyż kot nie ma podszerstka.

Zalety i wady korata

Zalety korata

 • Korat jest łatwy w pielęgnacji i mało linieje
 • korat nie jest kotem hałaśliwym
 • si-sawat jest długowieczny
 • korat jest łagodny, radosny, czuły i zrównoważony

 

Wady korata

 • korat jest raczej domatorem, lecz ciekawska natura może go poprowadzić na samodzielne wojaże, które mogą źle się skończyć
 • brak ruchu może odbić się na wadze korata
 • si-sawat ma bardzo wrażliwy słuch
 • korat jest uparty i potrafi bezwzględnie dążyć do celu
 • korat nie nadaje się dla osób starszych, kot jest zbyt energiczny

Kot korat- ciekawostki

 • Korata w Tajlandii nazywa się si-sawat, co oznacza kolor pomyślności lub szczęśliwego kota. Tajlandczycy nazywają go także bardziej poetycko jako „kota o kolorze chmur przed burzą”.
 • Rasa korat to jedna z najstarszych, naturalnych ras kotów. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z XIV wieku.
 • Żółty, burszytnowy kolor oczu korata wybarwia się z wiekiem, by ostatecznie przyjąć barwę zieloną.
 • Głowa korata jest wpisana w kształt serca, symbol ten znajdziesz też na jego piersi, gdzie włos skręca się w charakterystyczny układ.
Hodowca kotów korat powinien być zrzeszony w oficjalnym związku hodowców.

Korat – hodowla

Hodowca kotów korat powinien być zrzeszony w oficjalnym związku hodowców. Przyszły opiekun kota powinien zwrócić uwagę na warunki, w jakich żyją kocięta, jaki jest stan ich rodziców i czy żywność jaką otrzymują kocięta jest wartościowa. Kocięta wydawane są nie wcześniej niż po 3 miesiącach, by mogły nauczyć się kocich umiejętności przy matce i być przez nią wykarmione. Kocię korata powinno mieć wykonane badanie, poświadczające brak lub istnienie nosicielstwa gangliozydozy (GM). Koty korat mogą być krzyżowane tylko w obrębie rasy.

Kot korat cena

Cena kota korat waha się między 3 a 4 tysiące złotych.

Imiona dla korata

Najciekawsze imię dla kota korat: Jaśmin, Solo, Kai

Najciekawsze imię dla kotki korata: Lulu, BBi, Mali

Dla kogo kot korat będzie idealny?

Korat będzie dobrym wyborem do domu bez malutkich, hałaśliwych dzieci. Rasa ta ma bardzo wrażliwy słuch, więc nie poleca się jej osobom lubiącym gwar i tłumy w domu czy mieszkającym blisko ruchliwej drogi. Kot korat jest przewidywalny i uporządkowany i takiego samego otoczenia wymaga, by cieszyć się życiem u boku ukochanego opiekuna.

Klasyfikacja FIFe rasy korat

Korat, koty krótkowłose i somalijskie, kat. III

Kod EMS: KOR

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy kotów?

Summary
Kot korat – cena, zdrowie, hodowla | Zoonews.pl
Article Name
Kot korat – cena, zdrowie, hodowla | Zoonews.pl
Description
Korat to zielonooki kot, który według Tajlandczyków niesie szczęście i bogactwo. Rasa korat to jedna z najstarszych, naturalnych ras kotów.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 800

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x