Reklama

Cornish rex – kot kornwalijski

Facebook
Twitter
Kot cornish rex

pixabay.com/images/id-3770034/

Cornish rex nie lubią zimna, a ich temperatura ciała jest zawsze podwyższona. Są to koty, które swoją nazwę – cornish rex zawdzięczają królewskiej pasji do królików.

Spis treści - kliknij strzałkę

Cornish rex – pochodzenie i historia rasy

Kot cornish rex pojawił się po raz pierwszy w 1950 roku w hrabstwie Kornwalii (Wielka Brytania) jako potomek szylkretowego kota domowego. Niezwykły wygląd zachęcił opiekunkę do wyodrębnienia nowej rasy kotów z karbowanym futrem, dlatego też kolejne mioty były wynikiem parowania z Kotami syjamskimi. Po kocie syjamskim cornish rex zyskał smukłą sylwetkę, pokaźne uszy na klinowatej głowie i długi szpiczasty ogon, co nadało cornish rexowi jeszcze bardziej eleganckiego sznytu. Przydomek „rex”(król) koty te zyskały dzięki królikom, które również cechowały się kędzierzawym futerkiem.

Rasowe uznanie kota cornish rex

Rasa cornish rex w Wielkiej Brytanii uznana został 1967 roku.

Cornish rex w Polsce

Pierwszy cornish rex pojawił się w Polsce w 1992 roku.

Jak wygląda cornish rex?

Cornish rex to kot o lekkiej i smukłej, ale umięśnionej sylwetce. Elegancki w ruchu. Głowa kota jest klinowata, średniej wielkości. Na głowie widać wysoko osadzone duże uszy. Oczy cornish rexa są szeroko rozstawione, średniej wielkości, owalne. Kolor oczu zawsze współgra z umaszczeniem. Linia nosa jest prosta, a sam nos dość długi. Kończyny długie i szczupłe zakończone małymi owalnymi łapami. Zad cornis rexa wieńczy długi, cienki i ostro zakończony ogon.

Cornish rex – charakterystyka rasy

Wielkość kota cornish rex w kłębie

Kotka: 28-30 cm

Kot: 30 cm

Cornish rex – waga

Kotka: 3 – 4 kg

Kot: 4 – 5 kg

Szata cornish rexa

Cornish rex ma sierść krótką, delikatną, miękką, falującą i rzadką. Całe futro kota to podszerstek.

Cornish rex może występować we wszystkich typach umaszczeń.

Ile żyje kot cornish rex?

Kot cornish rex żyje od 14 do 17 lat.

Kategoria wielkości kotów cornish rex

Cornish rex jest kotem małym do średniego.

Cornish rex – charakter i usposobienie

Kot kornwalijski jest bardzo czuły i jeśli tylko nadarzy się okazja chętnie ugrzeje się u boku opiekuna. Poza tym stanie się nieodzownym nadzorcom wszelkich czynności domowych, które chętnie komentuje miauczeniem. Wato wykorzystać uwielbienie tego kota do skoków i biegów, a poprzez wspólną zabawę budować więź emocjonalną z kotem. Cornish rex jest ciekawski i wszędobylski, przez ten fakt nie może przejść obojętnie wobec gości w domu, ale to on powinien decydować o przełamywaniu pierwszych lodów. Kot kornwalijski nie ma problemu ze współżyciem z innymi zwierzętami, jeśli tylko będzie mógł złożyć swe długonogie ciałko we wspólnym legowisku. Cornish rex pozbawiony jest agresji i praktycznie nie używa pazurów. Bardzo dobrze odnajduje się w towarzystwie dzieci o równie wesołym usposobieniu co on sam. Koty tej rasy szybko się uczą, a zabawki edukacyjne są dla nich świetną rozrywką.

Cornish rex – zdrowie

Rex kornwalijski przez swoje krótkie i rzadkie futerko jest narażony na przeziębienia. Dużą wrażliwość na przeciągi i wilgoć wykazują w tym względzie kocięta rexa. Ostrożność należy zachować także przy lubianym przez koty zbyt długim wygrzewaniu się kota na słońcu – możliwość wystąpienia poparzeń, szczególnie u kotów o jasnym umaszczeniu. Poza wrażliwością na zimno cornish rex może chorować na kardiomiopatię przerostową, zanik siatkówki i dermatozę. Pomimo tendencji genetycznych cornish rex uchodzi za rasę zdrową.

Najczęściej występujące choroby u kotów cornish rex

 • przeziębienia
 • kardiomiopatia przerostowa

Cornish rex – żywienie

Choć cornish rex przez swoje długie charcie nogi wygląda dość niepozornie, to jego sylwetka choć szczupła jest bardzo dobrze umięśniona i wymaga dostarczania wartościowego pokarmu. Wysokiej jakości pokarm mokry, sucha czy skomplementowana dieta BARF powinna zapewnić mu wszystko czego potrzebuje do prawidłowego rozwoju. Żywiołowość powoduje, że kot kornwalijski nie ma problemów z nadwagą, lecz nie zwalnia to opiekuna od odpowiedniego porcjowania karmy.

Cena cornish rexa

Background photo created by freepik – www.freepik.com

Pielęgnacja rasy cornish rex

Zabiegi pielęgnacyjne cornish rex ograniczają się do przecierania irchową szmatką raz w tygodniu. Jego delikatnej skórze zawsze powinieneś przyglądać się z uwagą pod kątem występowania podrażnień i wyprysków. Poza stanem skóry monitoruj czystość nietoperzowych uszów, które łapią swą powierzchnią spore ilości brudu. Pazury rexa kornwalijskiego przycinaj, jeśli ich długość tego wymaga. Linienie jest nieznaczne, dlatego ilość włosów w domu jest praktycznie niezauważalna.

Zalety i wady rasy cornish rex

Zalety cornish rexa

 • cornish rex to pieszczoch, lubi bliskość fizyczną z człowiekiem
 • cornish rex to zdecydowanie kot rodzinny, nie wyróżnia żadnego z domowników
 • kot kornwalijski nie ma tendencji do ucieczek (nie powinien być kotem wychodzącym, ponieważ nie lubi zimna)
 • rasa ta nie jest łakomczuchem
 • cornish rex polecany jest dla osób starszych
 • cornish rex praktycznie nie linieje
 • kot kornwalijski jest ciekawski i lubi mieć towarzystwo

Wady cornish rexa

 • cornish rex źle z nosi samotność, nie jest zbyt samodzielny
 • cornish rex często marznie
 • kot kornwalijski jest gadatliwy
 • rasa ta wymaga dużo uwagi i aktywności

Ciekawostki o rasie cornish rex

 • Kot kornwalijski o umaszczeniu kolorpoint nosi nazwę si-rex
 • Faliste futerko cornish rexa ujawnia się finalnie po piątym miesiącu życia. Wąsy i brwi tych kotów także są falowane. Futro kota kornwalijskiego stanowi wyłącznie podszerstek.
 • Temperatura ciał kotów rasy cornish rex jest stale podwyższona i wynosi 39 st. C.

Cornish rex hodowla

Hodowca kotów cornish rex powinien być zrzeszony w oficjalnym związku hodowców. Przyszły opiekun kota powinien zwrócić uwagę na warunki, w jakich żyją kocięta, jaki jest stan ich rodziców i czy żywność jaką, się im serwuje, jest wartościowa. Odpowiedzialny hodowca kryje kotkę nie częściej niż raz do roku, by zwierzę mogło się zregenerować. Zawsze też powinien wykazać się badaniami zwierząt dopuszczonych do rozrodu. Kocięta wydawane są nie wcześniej niż po 3 miesiącach, by mogły nauczyć się kocich umiejętności przy matce i być przez nią wykarmione. Kupują kociak nabywca musi mieć świadomość, że 3 miesięczny kot nie ma jeszcze kręconej sierści. Kocięta cornish rexa powinny mieć aktualne szczepienie i być odrobaczone. Zbyt niska cena za rasowego cornish rexa jest sygnałem ostrzegawczym.

Cornish rex cena

Cena cornish rexa z hodowli waha się od 2000 zł do 3000 zł.

Imię dla kota cornish rex

Ciekawe imię dla kotki rasy cornish rex: Jelly, Popi, Barbi

Ciekawe imię dla kota rasy cornish rex: Rex, Don Vito, Kędzior

Dla kogo kot cornish rex będzie idealny?

Kot kornwalijski jest dobrym wyborem dla osób, które marzą o kocim przyjacielu, ale nie chcą się zmagać z intensywnym sezonowym linieniem. To świetny towarzysz rodzin z dziećmi, z którymi cornish rex może oddawać się zabawie. Nadaje się również dla osób starszych, które będą potrafiły go zaktywizować. Dobrze gdyby cornish rex miał psiego lub kociego towarzysza.

Klasyfikacja FIFe

Grupa IV: koty syjamskie i orientalne

Kod EMS: CRX

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy kotów?

Summary
Cornish rex – kot kornwalijski | Zoonews.pl
Article Name
Cornish rex – kot kornwalijski | Zoonews.pl
Description
Cornish rex nie lubią zimna, a ich temperatura ciała jest zawsze podwyższona. Są to koty, które swoją na-zwę – cornish rex zawdzięczają królewskiej pasji do królików.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1021

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x