Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

KOT BENGALSKI - kompendium wiedzy

Facebook
Twitter
kot bengalski na legowisku

https://www.pikist.com/free-photo-ipvcl

Kot bengalski to rasa o dzikim wyglądzie, powstała z krzyżówki między kotem domowym a kotem leśnym bengalskim. Mają muskularne ciała, krótką sierść z wyraźnymi plamami lub pręgami. Charakteryzują się energicznym, towarzyskim charakterem i są inteligentne. Ich umaszczenie to zazwyczaj złote lub cynamonowe plamy na tle ciała. Bengal to koty wymagające uwagi, aktywności i interakcji, idealne dla aktywnych rodzin.

Spis treści

Podstawowe informacje o kocie bengalskim

Charakter

Koty bengalskie są czułe, nie wykazują agresji, są wesołe, żywiołowe, przyjaźnie nastawione i lubiąc „rozmowy” ze swoimi opiekunami.

Długość życia

Średnio 12-16 lat.

Klasyfikacja FIFe

Kategoria III: koty krótkowłose i somalijskie

Pochodzenie

Ameryka, krzyżówka między kotem domowym a kotem leśnym bengalskim (Prionailurus bengalensis).

Wygląd

Muskularne ciało, krótka sierść z wyraźnymi plamami lub pręgami, wygląd przypominający dzikiego kota.

Umaszczenie

Najbardziej znane umaszczenie to sierść o złotych lub cynamonowych plamach na tle ciała, ale występują także inne kolory, takie jak srebrny lub melanistyczny.

Opieka i pielęgnacja

Wymaga regularnego szczotkowania ze względu na krótką sierść oraz zapewnienia odpowiedniego poziomu aktywności i zabaw.

Zachowanie w rodzinie

Przywiązany do swojej rodziny, lubi aktywność i interakcje, jest dobrym towarzyszem zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Może być wymagający pod względem uwagi.

Pochodzenie i historia

Pierwsze próby uzyskania nowej rasy kotów przeprowadziła w 1961 roku Jean Mill. Zafascynowana dzikimi kotami bengalskimi biolog skrzyżowała je z czarnym krótkowłosym kotem domowym. Mimo, że udało się jej uzyskać potomstwo, które spełniało jej oczekiwania Mill zdecydowała się przerwać prace hodowlane z uwagi na śmierć męża.

Koty bengalskie w służbie zdrowia

Przypadkowym kontynuatorem dzieła Mill stał się doktor Willard Centerwall, który prowadził w latach 70. badania nad białaczką typu C. Gdyby okazało się, że dzikie koty bengalskie nie posiadają genu, który wpływa na rozwój białaczki, postanowił skrzyżować je z kotami domowymi. Motywacja do prowadzeni badań doprowadziła do pojawienia się kolejnych miotów domowych kotów bengalskich

Dalsze prace Mill nad kotami bengalskimi

Całe potomstwo, które urodziło się w następstwie badań prowadzonych przez Centerwalla zostało przekazane do Jean Mill, która w latach 80. Rozpoczęła krzyżowania z amerykańskimi kotam domowymi, kotami egipskimi mau oraz kotami abisyńskimi. Podjęte próby doprowadziły do wyhodowania kotów o lamparcim futrze.

Koty bengalskie pochodzą ze Stanów Zjednoczonych i są krzyżówką kota domowego z dzikim bengalskim kotem lamparcim. Nowa rasa powstała z fascynacji, dzikim lampartem, jaguarem czy gepardem, które urzekają ludzkość niezwykła urodą. To zamiłowanie doprowadziło Jean Mill, hodowczynię i działaczkę na rzecz ochrony dzikich kotów, do skrzyżowania zupełnie odmiennych ras. Włączenie (w 1982 r.) do puli genetycznej kota egipskiego mau pozwoliło wyhodować doskonałego w swej naturze kota bengalskiego.

Rasowe uznanie kotów bengalskich

Kot bengalski został uznany za odrębną rasę przez TICA już w 1986 roku. Rasa ta została uznana przez FIFe w 1999 r.

Jak wygląda kot bengalski?

Kot bengalski to średniej wielkości zwierzę o szerokiej i trójkątnej głowie. Uszy kota są średniej wielkości, zaokrąglone, położone wysoko na głowie; oczy kota bengalskiego są duże i owalne, lekko skośne; nos jest długi i szeroki; ogon średniej długości, zaokrąglony na końcu i gruby u nasady. Kończy kota są średniej długości i dobrze umięśnione.

Charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie kota bengalskiego

Zarówno kocur, jak i kotka kota bengalskiego mierzą 35 cm.

Kot bengalski – waga

Kot: 5-7 kg

Kotka: 4-6 kg

Szata kota bengalskiego

Kot bengalski ma włos krótki do średniego, miękki, gruby i delikatny, lśniący w słońcu na złoto lub srebro. Kot ten ma mało podszerstka.

Maść kota begalskiego wystepuje w dwóch odmianach: cętkowanej i marmurkowej. Każda z odmian może występować w jednym z sześciu kolorów: brązowym, śnieżnym i srebrnym (uznane przez FIFe) oraz dymnym, czarnym i niebieskim.

Kot bengalski odmiany

pixabay.com/images/id-2546758/

Charakter i usposobienie

Koty bengalskie posiadają bardzo szeroki wachlarz cech, którymi zaskarbiły sobie serca wielu właścicieli. Są czułe, nie wykazują agresji, są wesołe, żywiołowe, przyjaźnie nastawione i lubiąc „rozmowy” ze swoimi opiekunami.

Temperamentny i inteligentny kot bengalski potrzebuje wyzwań, dlatego jest bardzo podatny na naukę. Istnieją spore szanse, że nauczony wołania po imieniu przybiegnie i z chęcią odpowie. Gadatliwość kota bengalskiego ma kilka poziomów, zaczynając od klasycznego miauczenia aż po warczenie zbliżone do psiego. Warczenie jest oczywiście sygnałem alarmującym, tu także ujawnia się jego nieufność do sytuacji i ludzi. Jako jedynak nawiązuje bardzo silną więź emocjonalną z właścicielem, a jego strata sprawia, że bengal bardzo cierpi.

Zdrowie

Koty bengalskie dzięki swoim dzikim przodkom cieszą się bardzo dobrym zdrowiem. Koty bengalskie ze względu na swój ciekawski charakter mogą ulegać domowym wypadkom: gorące palniki czy gotująca się woda nie jest dla tego kota żadnym wyzwaniem, dlatego bardzo ważne jest pilnowanie, gdzie wkłada łapki i swój wszędobylski pyszczek.

Najczęściej występujące choroby u kotów bengalskich

  • Jednym z defektów genetycznych, który może się ujawnić u tych kotów jest postępująca wada siatkówki, prowadząca do całkowitej utraty wzroku.
  • Kolejną dziedziczną dolegliwością (występuje niezmiernie rzadko) są niedobory enzymu kinazy pirogronianowej, która prowadzić do anemii.

Czym karmić kota bengalskiego?

Koty bengalskie, aby zachować sportową sylwetkę i dobrą kondycję powinny być karmione wysokobiałkowym (min 40% białka) pokarmem mokrym z niską zawartością zbóż i cukrów. Naturalna dieta BARF będzie dla nich najbardziej odpowiednia, lecz warto ją skonsultować ze specjalistą. Ze względu na bardzo aktywny tryb życia kot bengalski zjada więcej niż przeciętny koci towarzysz, lecz nie należy go przekarmiać. Wszystkie koty kastrowane i sterylizowane powinny otrzymywać specjalny pokarm dla kastratów.

Pielęgnacja kota bengalskiego

Rasa kotów bengalskich ma piękną sierść, której kondycja zależy jedynie od urozmaiconej i bogatej w składniki odżywcze diety. Częste wyczesywanie jest nienajlepszym rozwiązaniem, jeden raz w tygodniu w zupełności wystarczy i zapewni zawsze elegancki wygląd. Koty bengalskie mogą być narażone na choroby dziąseł oraz próchnicę zębów, dlatego jednym z ważniejszych punktów kociego spa powinna zajmować pielęgnacja zębów. Poza dbaniem o stan kociego uzębienia, standardem jest kontrola długości pazurów i czystości uszu.

Ciekawostki o kotach bengalskich

  • Długowłosa odmiana kota bengalskiego nazywana jest Cashmere
  • Kot bengalski uwielbia pluskać się w wodzie! Może się do niej załatwiać – jest to dziedzictwo po dzikich przodkach.
  • Kot bengalski nie przepada za noszeniem na rękach i wspólnym spaniem.
  • Kot bengalski lubi błyskotki, które może podkradać opiekunowi.
Kot bengalski cętkowany

pixabay.com/images/id-2934716/

Kot bengalski hodowla

Hodowca kotów bengalskich powinien być zrzeszony w oficjalnym związku hodowców. Zawsze też powinien wykazać się badaniami zwierząt dopuszczonych do rozrodu. Przyszły opiekun kota powinien zwrócić uwagę na warunki, w jakich żyją kocięta, jaki jest stan ich rodziców i czy żywność jaką się im podaje jest wartościowa. Kocięta wydawane są nie wcześniej niż po ukończeniu 12. tygodni, by mogły nauczyć się kocich umiejętności przy matce, być przez nią wykarmione i socjalizować się przy rodzeństwie.

Kot bengalski cena

Cena kota bengalskiego z hodowli waha się od 2000 do 11000 zł.

Imię dla kota bengalskiego

Ciekawe imię dla kota bengalskiego: Tygrys, Bengi, Elmo

Ciekawe imię dla kotki bengalskiej: Astra, Frytka, Goya

Dla kogo kot bengalski będzie idealny?

Koty bengalskie polecane są raczej dla bardziej doświadczonych opiekunów. Są to koty, które przejawiają dominujący charakter, potrzebują dużo aktywności i umiejętnego wychowania.

Klasyfikacja FIFe kotów bengalskich

Kategoria III: koty krótkowłose i somalijskie

kod EMS: BEN

FAQ

Ile kosztuje kot bengalski?

Koty bengalskie kosztuje nawet do 11000 zł. Cena taka może dotyczyć osobników przeznaczonych do dalszej hodowli, po rodzicach czempionach.

Czy kot bengalski gubi sierść?

Koty bengalskie gubią niewielką ilość sierści. Między innymi z uwagi na niewielką ilość podszerstka.

Redakcja

Źródło

www1.fifeweb.org/dnld/std/BEN.pdf

Poznaj inne rasy kotów

Summary
KOT BENGALSKI - kompendium wiedzy | Zoonews.pl
Article Name
KOT BENGALSKI - kompendium wiedzy | Zoonews.pl
Description
Kot bengalski to lampart w kociej skórze. Ze względu na dominujący charakter, inteligencję i terytorialność koty bengalskie wymagają doświadczonych opiekunów.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x