Reklama

Kot singapurski – cena, zdrowie, hodowla

Facebook
Twitter
Kot singapurski to rasa kotów wywodząca się z Singapuru, lecz najprężniej rozwijana w USA i Wielkiej Brytanii.
Straits Singapuras, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Kot singapurski to jedna z najmniejszych naturalnych ras kotów na świecie. To czuły i spokojny kot, który potrafi być bardzo kreatywny w zabawie.

Spis treści - kliknij

Kot singapurski – historia rasy

Kot singapurski to rasa kotów wywodząca się z Singapuru, lecz najprężniej rozwijana w USA i Wielkiej Brytanii.  Amerykańskie małżeństwo zajmujące się hodowlą kotów syjamskich i kotów burmskich w 1970 roku przywiozło parę kotów singapurskich, które z powodzeniem zaczęli rozmnażać pięć lat później. FIFe uznało rasę kota singapurskiego w 2014 roku.

Kot singapurski w Polsce

W Polsce istnieją zaledwie dwie hodowle kota singapurskiego.

Jak wygląda kot singapurski

Kot singapurski to mały, ale muskularny futrzak. Tułów prostokątny. Głowa jest mała, zwieńczona dużymi uszami. Oczy także są duże w kolorze zielonym, brązowym, orzechowym lub złotym. Ogon proporcjonalny do ciała, tępo zakończony.

Charakterystyka kota singapurskiego

Wysokość kota singapurskiego w kłębie

Kotka: 33-41 cm

Kot:  33-41 cm

Kot singapurski – waga

Kotka: 2,5 – 3 kg

Kot:  3 – 4 kg

Szata kota singapurskiego

Kot singapurski ma sierść krótką, delikatną, jedwabistą, przylegającą do ciała i błyszczącą. Nasada włosów jest zawsze biała. Podszerstek jest nieznaczny.

Kot singapurski ma sierść kremową, a czubki włosów są czarnobrązowe, co wywołuje efekt srebrzystości. Na grzbiecie widoczna  jest pręga od karku po nasadę ogona.

Kategoria wielkości: Kot singapurski to kot małej wielkości

Ile żyje kot singapurski?

Kot singapurski żyje od 15 do 17 lat.

Przeczytaj również o tej rasie kotów

Kot singapurski - charakter

Kot singapurski to czuły, spokojny, cichy futrzak, który potrafi być bardzo kreatywny w zabawie. Potrafi zadowolić się wszystkim, co nadaje się do zabawy. Sprytem i pomysłowością wykazuje się także, gdy wpadnie w tarapaty. Ze względu na niewielki rozmiar zdarza mu się to dość często, lecz potrafi z nich wyjść obronną ręką.

Kot singapurski jest spokojny, ale nie leniwy. Zasłużonym odpoczynkiem raczy się dopiero po aktywnej zabawie. Obcych taktuje z rezerwą, ale jeśli obdarzą go zainteresowaniem i obchodzą się z nim delikatnie, to kot singapurski nie ma problemu z nawiązywaniem przyjacielskich relacji. Twoje wyjście do pracy nie jest tym, czego by sobie życzył, ale kot singapurki dobrze radzi sobie sam w domu. Zapewnij mu optymalnie stymulujące otoczenie, a kiedy wrócisz, będzie mógł się ponownie cieszyć twoją obecnością.

Maluch nie jest gadułą, odzywa się, wtedy kiedy jest to bezwzględnie konieczne. Jeśli chodzi o towarzystwo innych zwierząt, kot singapurski właściwie zsocjalizowany dogada się z psem i z kotem. Kociak jest dobrym kompanem zabaw dla dzieci, które wiedzą, jak obchodzić się z maluchem i nie wprowadzają w jego życie chaosu.

Kot singapurski – zdrowie

Kot singapurski nie jest odporny na zimno i wilgoć, zdecydowanie źle je znosi. Zabezpieczony balkon czy woliera jest wskazana, lecz tylko w porze letniej. Krótka sierść zupełnie nie chroni kociaka przed rychłym przeziębieniem. Kot singapurski nie ma skłonności do typowych dla rasy chorób. Najczęściej występują u niego choroby jamy ustnej oraz niedobór kinazy pirogronianowej, na które wykonuje się badania przesiewowe. Sporadycznie zdarza się, że kotki mają problem z porodem i muszą mieć wykonane cesarskie cięcie.

Kot singapurski – żywienie

Kot singapurski nie jest łakomczuchem, zadowoli go wartościowa karma mięsna gotowa lub dieta BARF. Dietetyk pomoże ci ją opracować tak, aby kotu nie zabrakło niezbędnych substancji odżywczych, które powinien przyjmować z pokarmem. Jak każdy kot także kot singapurski jest mięsożerny i tylko taka dieta jest dla niego najlepsza. Unikaj karmienia swojego kota karmami zbożowymi, które przyczyniają się do alergii.

Kot singapurski - pielęgnacja

Pielęgnacja małego kota singapurskiego jest bardzo prosta. Kota należy przeczesywać raz na siedem dni i kontrolować stan uszu, oczu, zębów i pazurów. Kot nie linieje zbyt intensywnie, ale wyczesywanie jest dla niego formą budowania więzi z opiekunem i jest bardzo wskazane, by pomóc kotu na bieżąco pozbywać się martwego włosa.

Zalety i wady kota singapurskiego

Zalety kota singapurskiego

  • kot singapurski jest cichym, spokojnym i oddanym przyjacielem zarówno ludzi w różnym wieku jak i innych spokojnych zwierząt domowych
  • kot singapurski jest bardzo mało wymagający przy zabiegach pielęgnacyjnych
  • kot singapurski mało linieje
  • kot singapurski nie wymaga dużej przestrzeni, nadaje się do małych mieszkań

 

Wady kota singapurskiego

  • kot singapurski źle znosi niekorzystne warunki pogodowe
  • kot singapurski unika hałasu i nadmiernego gwaru, nie nadaje się do domu z małymi dziećmi
  • kot singapurski pozbawiony możliwości wybawienia się ma skłonności niszczycielskie

Kot singapurskiego - ciekawostki

  • Nazwa dla rasy kot singapurski odnosi się do miasta Singapur, które w języku malajskim oznacza „miasto lwa”.
  • Kot singapurski jest znany także pod nazwą kucinta, co w języku malajskim oznacza „kota miłości”. Kucing oznacza kota, a cinta znaczy kochać.
  • Kot singapurski to najmniejsza, naturalna rasa kotów na świecie.

Kot singapurski – hodowla

Hodowca kotów singapurskich powinien być zrzeszony w oficjalnym związku hodowców. Przyszły opiekun kota powinien zwrócić uwagę na warunki, w jakich żyją kocięta, jaki jest stan ich rodziców i czy żywność jaką, się im serwuje, jest wartościowa. Odpowiedzialny hodowca kryje kotkę nie częściej niż raz do roku, by zwierzę mogło się zregenerować. Zawsze też powinien pokazać badania zwierząt dopuszczonych do rozrodu, zwłaszcza pod kątem niedoborów kinazy. Kocięta wydawane są nie wcześniej niż po 12 tygodniach, by mogły nauczyć się kocich umiejętności przy matce i być przez nią wykarmione. Kocię kota singapurskiego powinno mieć aktualne szczepienie i być odrobaczone. Rodzicami małego singapurczyka mogą być wyłącznie koty singapurskie.

Kot singapurski cena

Cena kota singapurskiego waha się od 5 do 7 tysięcy złotych. Cena rośnie wraz z renomą hodowli, tytułami zdobytymi przez rodziców kociaka i możliwością dalszego rozrodu

Imiona dla kota singapurskiego

Najciekawsze imię dla kota singapurskiego: Salomon, Luigi, Miki

Najciekawsze imię dla samicy kot singapurskiego: Lili, Sin, Mini

Dla kogo kot singapurski będzie idealny?

Kot singapurski dobrze odnajdzie się w niedużej przestrzeni, ale i spokojnym domu, gdzie zawsze będzie ktoś, kto okaże mu zasłużoną dawkę pieszczot i zabaw. To kot tolerancyjny i przyjazny wobec innych zwierząt domowych, ale nie powinny być one nader hałaśliwe. Wysoki drapak, dostęp do okna czy balkonu z pewnością zostaną przez kota singapurskiego docenione.

Klasyfikacja FIFe kota singapurskiego

Kot singapurski, singapura, kategria III koty krótkowłose i somalijskie

Kod EMS: SIN

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy kotów?

Summary
Kot singapurski – cena, zdrowie, hodowla | Zoonews.pl
Article Name
Kot singapurski – cena, zdrowie, hodowla | Zoonews.pl
Description
Kot singapurski to jedna z najmniejszych naturalnych ras kotów na świecie. To czuły i spokojny kot, który potrafi być bardzo kreatywny w zabawie.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 942

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x