Reklama
Reklama

Maine Coon – majkun - cena, opis rasy

Facebook
Twitter
Maine coony to koty półdługowłose

pixabay.com/images/id-4379230/

Maine coon to pies w ciele kota. To bardzo inteligentna rasa kotów. Majkun chętnie wyjdzie na spacer, zaaportuje, a w domu nie będzie zbyt głośny, ani skory do skakania po dużych wysokościach.

Spis treści - kliknij strzałkę

Maine coon - pochodzenie rasy

Maine coony to rasa narodowa Kanady. Brak jest jednoznacznych dowodów na jej pochodzenie, ale istnieje na ten temat wiele legend. Jedna z nich zakłada, że koty rasy maine coon pochodzą od kotów norweskich leśnych i faktycznie swoim wyglądem są zbliżone do tej rasy. Inna legenda głosi iż kot maine coon powstał w wyniku skrzyżowania z szopem praczem, co jednak nie jest możliwe z biologicznego punktu widzenia, chociaż nazwa „Coon” pochodzi od słowa „raccoon”, oznaczającego właśnie szopa pracza. Ten drugi człon nazwy kociej rasy ma swoje źródła w podobieństwie ich umaszczenia do szopów. „Maine”, to z kolei nawiązanie do amerykańskiego stanu, w którym rozpoczęto po raz pierwszy hodowlę tej rasy kotów. Prawdopodobne pochodzenie ma jednak związek ze skrzyżowaniem kotów europejskich, które przybyły na statkach do brzegów Ameryki Północnej, z rodzimymi gatunkami kotów zamieszkujących te obszary Ameryki. Doprowadziło to do powstania nowej rasy – kota maine coon, dostosowanej do warunków klimatycznych panujących w tej części świata.  

Majkuny zaczęły pojawiać się w dokumentach stanu Maine już w latach 50. XIX wieku, a rasa ta zaczęła odnosić sukcesy na pierwszy pokazach kotów w latach 1860-61. W tym okresie powstała też pierwsza publikacja specjalistyczna, w której uwzględnioną rasę maine coon.

Maine coon w Polsce

Majkuny zostały sprowadzone do Polski w 1994 roku. Obecnie maine coony to jedna z najpopularniejszych ras kotów w naszym kraju.

Jak wygląda maine coon?

Majkun to duży kot o podłużnej budowie ciała. Głowa majkuna jest średniej wielkości w kształcie klina; uszy duże i trójkątne; oczy lekko owalne i duże. Ogon maine coona jest długi i bardzo puszysty, z charakterystycznym „piórem”.

Maine coon - charakterystyka rasy

Maine coon wielkość

Kot: 25-40 cm

Kotka: 20-36 cm

Maine coon – waga

Kot: 5-8 kg

Kotka: 4-6 kg

Szata maine coona

Sierść majkuna jest półdługa, gęsta i jedwabista.

Majkun może występować w wielu odmianach umaszczenia:

 • maine coon czarny
 • maine coon biały
 • maine coon rudy
 • majkun niebieski
 • majkun szylkretowy
 • majkun kremowy

Ile żyje maine coon?

Długość życia maine coona wynosi średnio od 12 do 18 lat.

Szukasz karmy dla sterylizowanego kota?

Reklama

Maine coon - charakter

Maine coony wymagają atencji, przywiązują się do opiekuna, są przyjazne i towarzyskie. Mimo, że maine coon to kot o bardzo dużych rozmiarach cechuje go bardzo łagodny charakter. Maine coony dobrze dogadują się z innymi psami oraz kotami, jednak, jeśli w domu nie ma innych zwierząt właściciel musi być gotowy na zapewnienie swojemu kotu towarzystwa. Maine coony to prawdziwe przylepy, które podążają krok w krok za swoim opiekunem, nawet jeśli ten przejdzie z pokoju do pokoju. Majkuny to koty kanapowe, dlatego dobrze nadadzą się do towarzystwa dla ludzi starszych. Majkuny są bardzo inteligentne – podatne na naukę sztuczek. Za ich wrodzoną inteligencją idzie również dążenie do podporządkowywania sobie wszystkich w swoim otoczeniu, dlatego należy wychowywać majkuna konsekwentnie od kocięcych miesięcy.

Koty tej rasy nie są ani bardzo skoczne, ani wysokolubne, dlatego przedmioty postawione na dużej wysokości nie powinny stanąć na ich drodze, ponieważ maine coony zwykle nie goszczą na takich wysokościach. W domu nie powinno oczywiście zabraknąć drapaka dla maine coona.

O maine coonach zwykło się mówić, że to psy w kociej skórze. Spacery w szelkach i aportowanie to jedna z ich ulubionych form zabawy z opiekunem. Co ciekawe koty tej rasy tolerują kąpiele. Nie są zbyt gadatliwe, chociaż mają szeroki repertuar dźwięków, z których część przypomina świergolenie.

Maine coon - kot długowłosy

pixabay.com/images/id-4458402/

Maine coon - zdrowie

Maine coon to dosyć zdrowa rasa, która ma jednak predyspozycje genetyczne do pewnych chorób. U kotów tej rasy pojawić się może dziedziczna choroba serca (kardiomiopatia przerostowa) czy policystowatość nerek. Ze względu na duże gabaryty majkuny narażone są na problemy ze stawami biodrowymi czy zwichnięcia rzepek. Maine coony mają również tendencję do zapadania na młodzieńcze zapalenie dziąseł.

Maine coon - żywienie

Majkuny, jak przystało na mięsożerców powinny otrzymywać pokarm o dużej zawartości mięsa, najlepiej bez dodatków zbóż. Ze względu na większe rozmiary maine coonów koty tej rasy będą jadły więcej. Warto zadbać też o ty, by w karmie znalazły się składniki wspierające utrzymanie dobrej kondycji stawów. Najlepszym rozwiązaniem byłaby karma mokra bądź dieta BARF.

Ile powinien jeść maine coon?

W przypadku diety BARF 25g mięsa / kg masy ciała majkuna.

W przypadku gotowej mokrej karmy dla kotów dzienne porcje będą się różniły i są określane na opakowaniu.

Maine coony to koty z charakterem
Photo by Pixabay from Pexels

Maine coon - pielęgnacja

Maine coony nie wymagają czasochłonnej pielęgnacji. Ze względu na niewielką ilość podszerstka sierść nie kołtuni się tak bardzo, dlatego kota wystarczy wyczesywać raz na kilka dni. W zakresie pielęgnacji nie można zapominać o przycinaniu pazurów i pielęgnacji uszu.

Zalety i wady rasy maine coone

Zalety majkuna

 • maine coon to bardzo inteligentny kot
 • koty maine coone są bardzo towarzyskie i rodzinne
 • maine coone dogaduje się z innymi zwierzętami
 • majkun spędza czas na niższych wysokościach

 

Wady majkuna

 • majkun jest podatny na występowanie chorób dziedzicznych
 • maine coon wymaga dużej atencji

Ciekawostki o kotach maine coon

 • Kot maine coone jest największym z kotów domowych. Przykładem takiego kota jest rosyjska gwiazda Internetu majkun o imieniu „Kefir”.
 • Majkun jest narodową rasa Kanady.
 • Długi i puszysty ogon majkuna chroni kota przed utratą ciepła, podczas snu.
 • Maine coon, w przeciwieństwie do innych ras kotów nie boi się wody.

Szukasz karmy dla sterylizowanego kota?

Reklama

Maine coon hodowla

Hodowca majkuna powinien być zrzeszony w oficjalnym związku hodowców. Zawsze też powinien okazać badania zwierząt dopuszczonych do rozrodu. Przyszły opiekun maine coona powinien zwrócić uwagę na warunki, w jakich żyją kocięta, jaki jest stan ich rodziców i czy żywność jaką otrzymują jest wartościowa. Kocięta majkuna wydawane są nie wcześniej niż po 3 miesiącach, by mogły nauczyć się kocich umiejętności przy matce i być przez nią wykarmione. Rodzice małych majkunów powinni być przebadani pod kątem kardiomiopatii i wielotorbielowatości nerek.

Maine coon cena

Zastanawiasz się ile kosztuje maine coon?

Cena majkuna z hodowli waha się od 1500 do 3000 zł za kota kastrowanego, aż do 3500-6500 zł za majkuna do dalszego rozrodu.

Imię dla maine coona

Ciekawe imię dla kota majkuna: Kefir, Puder, Pieszczoch

Ciekawe imię dla kotki majkuna: Bella, Kanada, Dama

Dla kogo majkun będzie idealny?

Majkuny to koty kanapowe, które dobrze nadadzą się do towarzystwa dla osób starszych. Majkuny są bardzo inteligentne – podatne na naukę sztuczek. Za ich wrodzoną inteligencją idzie również dążenie do podporządkowywania sobie wszystkich w swoim otoczeniu, dlatego należy wychowywać majkuna konsekwentnie od kocięcia.

Klasyfikacja FIFe

Kategoria II: koty półdługowłose

kod EMS: MCO

Redakcja

Poznaj inne najpopularniejsze rasy kotów

Summary
Maine Coon – majkun, cena, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Maine Coon – majkun, cena, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Pies w ciele kota? Tak opisać można maine coona. To bardzo inteligentna rasa, która lubi atencję i towarzystwo opiekuna. Co warto wiedzieć jeszcze?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 2478

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x