Reklama

Kot balijski – zdrowie, cena, charakter

Facebook
Twitter
Charakterystyka kota balijskiego

Zdjęcie: Monika Stawowy on Unsplash

Co wspólnego ma kot balijski z kotem syjamskim? Czy kot balijski to zdrowa rasa? Jaka jest jego cena i czy wymaga intensywnej pielęgnacji? Sprawdźmy.

Spis treści - kliknij strzałkę

Kot balijski – pochodzenie i historia rasy

Kot balijski, to długowłosa odmiana kota syjamskiego, która przez długi czas była uważana za niepełnowartościową w miotach syjamów i tym samym odsuwana poza program hodowlany. Lata 40. XX wieku odmieniły ten trend, a hodowcy ze Stanów Zjednoczonych rozpoczęli starania w celu uznania długowłosego syjama za odrębną rasę. Nowa rasa, będąca naturalną mutacją genetyczną, spotykała się zarówno z uznaniem, jak i niechęcią. Spór o nazwę doprowadził do określenia ich jako koty balijskie, a nie długowłose syjamskie. Nazwa balijczyk odnosi się do sposobu poruszania się kota (a nie pochodzenia zwierzęcia), który gracją nie ustępuje tancerkom z wyspy Bali.

Spór o nazwę kota balijskiego

Logiczne byłoby, aby kot syjamski z długim włosem nosił właśnie taką nazwę. Niestety hodowcy klasycznych kotów syjamskich nie zgodzili się na to, twierdząc, że nowa odmiana jest zwykłym błędem natury. Koty syjamskie z długim włosem pojawiały się w miotach kotów syjamskich od samego początku, ale jako niewartościowe usuwano je z hodowli. Ostatecznie kot syjamski długowłosy otrzymał nazwę kot balijski.

Rasowe uznanie kota balijskiego

Uznanie kota balijskiego przez FIFe nastąpiło w latach 70. XX wieku, lecz dopiero dekadę później zostały one wpisane do jej rejestru ras.

Kot balijski w Polsce

Kota balijskiego da się kupić w Polsce, lecz nie jest to rasa zbyt popularna.

Jak wygląda kot balijski?

Kot balijki to zwierzę pełne gracji ma smukłą i elegancką sylwetkę. Średniej wielkości głowa, bardziej okrągła, niż u kotów syjamskich. Nos kota jest długi i prosty. Uszy duże i szerokie, owłosione wewnątrz małżowiny. Oczy kota balijskiego są skośne, migdałowate i wyłącznie w kolorze niebieskim. Kończyny kota są długie, ładnie umięśnione z małymi, owalnymi stopami. Ogon kota jest długi i cienki z długim włosem.

Kot balijski – charakterystyka rasy

Wielkość kota balijskiego w kłębie

Kotka/kot:  30 cm

Kot balijski – waga

Kotka/kot: 2,5-4,5  kg

Szata kota balijskiego

Kot balijski ma sierść półdługą, gładko okalająca ciało, brak podszerstka.

Kot balijski występuje wyłącznie w maści colorprint. Znaczenia powinny być jednolite i kontrastowe do barwy tułowia.

Ile żyje kot balijski?

Kot balijski żyje od 15 do 20 lat.

Kategoria wielkości kotów balijskich

Kot balijski jest kotem średniej wielkości.

Kot balijski – charakter i usposobienie

Kot balijski, to przyjacielski, wesoły i przede wszystkim zabawowy zwierzak. Nie przepada za zostawaniem samemu w domu i dobrze, gdy będzie miał kociego lub psiego towarzysza. Poza towarzystwem potrzebuje przestrzeni do aktywności. Nuda to pierwszy krok do podejmowania przez kota balijskiego zabaw niekoniecznie pożądanych przez opiekuna. Kot ten lubi być w centrum zainteresowania i z pewnością będzie ten fakt komunikował.

To kot wesoły, eksplorujący z ciekawością wszelkie zakamarki domu. Oddany domownikom, choć najważniejsze miejsce w sercu może zajmować tylko jeden opiekun. Nie należy do kotów o zaborczym charakterze, pomimo iż potrafi domagać się należytej dla niego uwagi.

Kot balijski jest bardzo inteligentny i jeśli tylko poświęci się mu czas na naukę, to będzie to wyjątkowo pojętny uczeń. Wykazuje spory potencjał do chodzenia na smyczy, a będzie to robił z elegancją, gracją i dumą, jeśli tylko będzie to sprawiać mu radość.

• koty balijskie mają wyłącznie niebieskie oczy

Zdjęcie Alexas_Fotos on Unsplash

Kot balijski – zdrowie

Jako kot należący do ras orientalnych może wykazywać tendencję genetyczną do wad siatkówki – postępujące zwyrodnienie PRA, które może doprowadzić do ślepoty. Koty obarczone tą wadą powinny być odsuwane od dalszego rozmnażania w celu eliminacji choroby w dalszych pokoleniach. Te wszędobylskie koty, by zaspokoić potrzebę ruchu i ciekawości, mogą wypuszczać się na zwiady po okolicy, dlatego mogą być narażone na wypadki. Jeśli wolisz, by kot balijski był bezpieczny, zadbajmy o odpowiednie zabezpieczenia okien i drzwi.  Brak podszerstka sprawia, że koty balijskie nie lubią dużych zmian temperatury. Poza zwyrodnieniem siatkówki mogą być narażone na chorobę zgrubienia mięśnia sercowego oraz nieuleczalną amyloidozę nerek.

Najczęściej występujące choroby u kotów balijskich

 • postępujące zwyrodnienie siatkówki
 • kardiomiopatia przerostowa
 • amyloidoza nerek

Kot balijski – żywienie

Ze względu na dużą potrzebę ruchu koty balijskie potrzebują energii z pożywienia. A skoro dużo się ruszają to i apetyt dopisuje im podwójnie. Bardzo ważne jest dopilnowanie, by kot się nie przejadał i mógł zachować smukłą, sportową sylwetkę. Przesadzając z kaloriami odbierasz kotu balijskiemu grację i przede wszystkim zdrowie. Najlepszym wyborem dla kotów balijskich są karmy bezzbożowe. By uniknąć zalegania kul włosowych, warto wspomóc ich wydalanie poprzez podawanie past słodowych.

Kot balijski – pielęgnacja

Ta informacja dotycząca balijczyka z pewnością ucieszy każdego zwierzoluba – koty balijskie pomimo długiej szaty nie mają skłonności do kołtunienia. Brak podszerstka u kota balijskiego ogranicza pielęgnację do regularnego wyczesywania martwego włosa raz w tygodniu. W okresie linienia gubią nieznaczne ilości włosa.

Zalety i wady kota balijskiego

Zalety kota balijskiego

 • kot balijski jest niezwykle oddany opiekunowi
 • kot balijski jest łatwy w pielęgnacji, mało linieje
 • koty balijskie są wesołe i towarzyskie
 • kot balijski to zdecydowany amator zabaw
 • kot balijski dogada się z dziećmi i innymi zwierzętami

Wady kota balijskiego

 • brak należytej aktywności sprawia, że kot balijski pozostawiony sam z zamiłowaniem oddaje się psotom
 • u kotów balijskich może wystąpić wada siatkówki i zez
 • ciekawość u balijczyków przeradza się w bycie wścibskimi
 • kot balijski nie jest polecany dla osób starszych ze względu na „niespokojną naturę”

Kot balijski hodowla

Hodowca kotów balijskich powinien być zrzeszony w oficjalnym związku hodowców. Przyszły opiekun kota powinien zwrócić uwagę na warunki, w jakich żyją kocięta, jaki jest stan ich rodziców i czy żywność jaką, się im serwuje, jest wartościowa. Odpowiedzialny hodowca kryje kotkę nie częściej niż raz do roku, by zwierzę mogło się zregenerować. Zawsze też powinien wykazać się badaniami zwierząt dopuszczonych do rozrodu. Kocięta wydawane są nie wcześniej niż po 3 miesiącach, by mogły nauczyć się kocich umiejętności przy matce i być przez nią wykarmione. Kocięta kota balijskiego powinny mieć aktualne szczepienie i być odrobaczone. Kota balijskiego można krzyżować z rasami siostrzanymi tj.: kot orientalny długowłosy i krótkowłosy oraz z kotem syjamskim.  Zbyt niska cena za rasowego balijczyka jest sygnałem ostrzegawczym. FIFe zabrania krzyżowania wszystkich odmian kotów balijskich (i kotów syjamskich) z kotami srebrnymi jakiejkolwiek odmiany.

Kot balijski cena

Cena kota balijskiego z hodowli waha się od 2000 do 3000 zł.

Imię dla kota balijskiego

Ciekawe imię dla kotki balijskiej: Gracja, Lila, Elza

Ciekawe imię dla kota rasy balijskiej: Wayan, Patu, Bruce-Lee

Dla kogo kot balijski będzie idealny?

Kot balijski polecany jest dla rodzin z dziećmi i zwierzętami. Kot balijski lubi aktywność i nie będzie się dobrze czuł z małym mieszkaniu, którego nie będzie mógł codziennie odkrywać na nowo. Nie poleca się kota balijskiego osobą zapracowanym. Kot balijski z taką osobą nie nawiąże głębszej relacji i będzie się czuł samotnie.

Klasyfikacja FIFe

Kat. IV: koty syjamskie i orientalne

kod EMS: BAL

Pytania czytelników

Ile kosztuje kot balijski?

Kot balijski kosztuje maksymalnie 3,5 tysiąca złotych.

Czy kot balijski uczula?

Tak, kot balijski może uczulać. Jak wszystkie koty, także balijczyki wylizują swoje furo, na którym rozkładają białko ze śliny (fel d 1). Białko to może uczulać ludzi. Zaznaczyć należy, że alergeny (fel d 2 do fel d 8) znajdują się także w złuszczonym naskórku, moczu i krwi kota.

 

Redakcja

Bibliografia:

Regulamin Hodowli i Rejestracji Kotów FIFe: www.felispolonia.eu/public/reg_hodowlany_FIFe-2017.pdf

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy kotów?

Summary
Kot balijski – zdrowie, cena, charakter - Zoonews.pl
Article Name
Kot balijski – zdrowie, cena, charakter - Zoonews.pl
Description
Co wspólnego ma kot balijski z kotem syjamskim? Czy kot balijski to zdrowa rasa? Jaka jest jego cena i czy wymaga intensywnej pielęgnacji? Sprawdźmy.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1072

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x