Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

KOT BALIJSKI

Charakterystyka kota balijskiego

Zdjęcie: Monika Stawowy on Unsplash

Spis treści

Cześć! Jeśli interesujesz się kotami balijskimi i rozważasz zakup takiego futrzaka z hodowli, to dobrze trafiłeś. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy kompleksowy przewodnik po tej wyjątkowej rasie, abyś mógł podjąć świadomą i przemyślaną decyzję. Koty balijskie, ze swoją gracją, sylwetką i towarzyskim charakterem, nie są idealnym wyborem dla każdego – zwłaszcza jeśli wolisz spokojniejsze zwierzęta. Dlatego zanim zdecydujesz się na przygarnięcie balijczyka, zapoznaj się z naszym przewodnikiem, który od A do Z przybliża wszystkie kluczowe informacje o tej rasie. Miłej lektury!

Podstawowe informacje o rasie

🌅 Kraj pochodzenia

 

🐱 Kod EMS

BAL

➡ Waga

Kotka: 2,5-4,5; kocur: 2,5-4,5

❤ Długość życia

15-20 lat

💢 Charakter

Kot balijski, to przyjacielski, wesoły i przede wszystkim zabawowy zwierzak.

Jak wygląda kot balijski?

Kot balijski to zwierzę o smukłej, eleganckiej budowie, z długimi, zwężającymi się liniami. Ciało jest giętkie i dobrze umięśnione, ale nadal delikatne i eleganckie. Jest to kot średniej wielkości. Głowa jest proporcjonalna do ciała, ma kształt klina z prostymi liniami, zaczynającym się od nosa i stopniowo rozszerzającym się w stronę uszu. Czaszka, widziana z profilu, jest lekko wypukła. Nos jest długi i prosty. Koci pyszczek jest wąski, a broda i szczęki średniej wielkości, z końcówką brody tworzącą pionową linię z końcówką nosa.

Uszy są duże i spiczaste, szerokie u nasady, kontynuujące linie klina. Oczy są średniej wielkości, ani wystające, ani zapadnięte, w kształcie migdałów, lekko skośne w kierunku nosa, aby harmonizować z liniami klina. Kolor oczu jest intensywnie głęboko niebieski.

Szyja jest długa i smukła tak jak ciało. Ramiona nie są szersze niż biodra. Nogi są długie i smukłe, proporcjonalne do ciała. Łapy są małe i owalne. Ogon jest bardzo długi, cienki, również u nasady, zwężający się do cienkiego końca.

Charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie

Kotka/kot:  30 cm

Waga

Kotka/kot: 2,5-4,5  kg

Szata

Kot ten ma sierść półdługą, gładko okalająca ciało, brak podszerstka.

Ta odmiana kota występuje wyłącznie w maści colorprint. Znaczenia powinny być jednolite i kontrastowe do barwy tułowia.

Jaki charakter mają koty balijskie?

Kot balijski, to przyjacielski, wesoły i przede wszystkim zabawowy zwierzak. Nie przepada za zostawaniem samemu w domu i dobrze, gdy będzie miał kociego lub psiego towarzysza. Poza towarzystwem potrzebuje przestrzeni do aktywności. Nuda to pierwszy krok do podejmowania przez kota balijskiego zabaw niekoniecznie pożądanych przez opiekuna. Kot ten lubi być w centrum zainteresowania i z pewnością będzie ten fakt komunikował.

To kot wesoły, eksplorujący z ciekawością wszelkie zakamarki domu. Oddany domownikom, choć najważniejsze miejsce w sercu może zajmować tylko jeden opiekun. Nie należy do kotów o zaborczym charakterze, pomimo iż potrafi domagać się należytej dla niego uwagi.

Kot balijski jest bardzo inteligentny i jeśli tylko poświęci się mu czas na naukę, to będzie to wyjątkowo pojętny uczeń. Wykazuje spory potencjał do chodzenia na smyczy, a będzie to robił z elegancją, gracją i dumą, jeśli tylko będzie to sprawiać mu radość.

• koty balijskie mają wyłącznie niebieskie oczy

Zdjęcie Alexas_Fotos on Unsplash

Czy koty balijskie są zdrowe?

Jako kot należący do ras orientalnych może wykazywać tendencję genetyczną do wad siatkówki – postępujące zwyrodnienie PRA, które może doprowadzić do ślepoty. Koty obarczone tą wadą powinny być odsuwane od dalszego rozmnażania w celu eliminacji choroby w dalszych pokoleniach. Te wszędobylskie koty, by zaspokoić potrzebę ruchu i ciekawości, mogą wypuszczać się na zwiady po okolicy, dlatego mogą być narażone na wypadki. Jeśli wolisz, by twój kot był bezpieczny, zadbaj o odpowiednie zabezpieczenia okien i drzwi.  Brak podszerstka sprawia, że koty balijskie nie lubią dużych zmian temperatury. Poza zwyrodnieniem siatkówki mogą być narażone na chorobę zgrubienia mięśnia sercowego oraz nieuleczalną amyloidozę nerek.

Typowe choroby tej rasy

  • Akromelanizm kotów
  • Postępujące zwyrodnienie siatkówki
  • Kardiomiopatia przerostowa
  • Amyloidoza nerek

Historia rasy

Kot balijski, to długowłosa odmiana kota syjamskiego, która przez długi czas była uważana za niepełnowartościową w miotach syjamów i tym samym odsuwana poza program hodowlany. Lata 40. XX wieku odmieniły ten trend, a hodowcy ze Stanów Zjednoczonych rozpoczęli starania w celu uznania długowłosego syjama za odrębną rasę. Nowa rasa, będąca naturalną mutacją genetyczną, spotykała się zarówno z uznaniem, jak i niechęcią. Spór o nazwę doprowadził do określenia ich jako koty balijskie, a nie długowłose syjamskie. Nazwa balijczyk odnosi się do sposobu poruszania się kota (a nie pochodzenia zwierzęcia), który gracją nie ustępuje tancerkom z wyspy Bali.

Spór o nazwę kota balijskiego

Logiczne byłoby, aby kot syjamski z długim włosem nosił właśnie taką nazwę. Niestety hodowcy klasycznych kotów syjamskich nie zgodzili się na to, twierdząc, że nowa odmiana jest zwykłym błędem natury. Koty syjamskie z długim włosem pojawiały się w miotach kotów syjamskich od samego początku, ale jako niewartościowe usuwano je z hodowli. Ostatecznie kot syjamski długowłosy otrzymał nazwę kot balijski.

Rasowe uznanie kota balijskiego

Uznanie kota balijskiego przez FIFe nastąpiło w latach 70. XX wieku, lecz dopiero dekadę później zostały one wpisane do jej rejestru ras.

Kota tej rasy da się kupić w Polsce, lecz nie jest on zbyt popularny.

Żywienie: jak karmić kota balijskiego

Ze względu na dużą potrzebę ruchu koty ten potrzebują energii z pożywienia. A skoro dużo się ruszają to i apetyt dopisuje im podwójnie. Bardzo ważne jest dopilnowanie, by zwierzak się nie przejadał i dzięki temu zachował smukłą, sportową sylwetkę. Przesadzając z kaloriami odbierasz kotu nie tylko grację, ale przede wszystkim zdrowie. Najlepszym wyborem dla tej rasy są karmy bezzbożowe. By uniknąć zalegania kul włosowych, warto wspomóc ich wydalanie poprzez podawanie past słodowych.

Jak pielęgnować koty balijskie?

Ta informacja dotycząca rasy z pewnością cię ucieszy – koty balijskie pomimo długiej szaty nie mają skłonności do kołtunienia. Brak podszerstka ogranicza u niego pielęgnację do regularnego wyczesywania martwego włosa raz w tygodniu. W okresie linienia gubią nieznaczne ilości włosa.

Zalety i wady kota balijskiego

Zalety

  • jest to zwierzę niezwykle oddany opiekunowi
  • kot ten jest łatwy w pielęgnacji, mało linieje
  • to wesołe i towarzyskie koty
  • rasa ta jest zdecydowanym amatorem zabaw
  • zwierzak ten dogada się z dziećmi i innymi zwierzętami

Wady

  • brak należytej aktywności sprawia, że kot ten pozostawiony sam z zamiłowaniem oddaje się psotom
  • u kotów tych może wystąpić wada siatkówki i zez
  • ciekawość u rasy przeradza się w bycie wścibskimi
  • kot tej rasy nie jest polecany dla osób starszych ze względu na „niespokojną naturę”

Hodowla

Hodowca kotów balijskich powinien być zrzeszony w oficjalnym związku hodowców. Jeśli masz być przyszłym opiekunem kota powinieneś zwrócić uwagę na warunki, w jakich żyją kocięta, jaki jest stan ich rodziców i czy żywność jaką, się im serwuje, jest wartościowa. Odpowiedzialny hodowca kryje kotkę nie częściej niż raz do roku, by zwierzę mogło się zregenerować. Koty balijskie przed pierwszym kryciem muszą być genetycznie przetestowane w kierunku CEP20 (PRA-rdAC), chyba że rodzicie danego kota mają badania potwierdzając, że nie są nosicielami PRA(N/N). Kocięta wydawane są nie wcześniej niż po 3 miesiącach, by mogły nauczyć się kocich umiejętności przy matce i być przez nią wykarmione. Kocięta kota balijskiego powinny mieć aktualne szczepienie i być odrobaczone. Kota tego można krzyżować z rasami siostrzanymi tj.: kot orientalnym długowłosym i krótkowłosym oraz z kotem syjamskim.  Zbyt niska cena za rasowego balijczyka jest sygnałem ostrzegawczym. FIFe zabrania krzyżowania wszystkich odmian kotów balijskich (i kotów syjamskich) z kotami srebrnymi jakiejkolwiek odmiany.

Ile kosztuje kot balijski?

Cena kota balijskiego z hodowli waha się od 2000 do 3000 zł. Pamiętaj, by kupować koty tylko i wyłącznie z hodowli zarejestrowanych w związku, by nie finansować tzw. pseudohodowców.

Jakie imię dla kota balijskiego?

Imię dla kota: Wayan, Patu, Bruce-Lee

Imię dla kotki: Gracja, Lila, Elza

Dla kogo kot balijski będzie idealny?

Kot tej rasy polecany jest dla rodzin z dziećmi i zwierzętami. Kot balijski lubi aktywność i nie będzie się dobrze czuł z małym mieszkaniu, którego nie będzie mógł codziennie odkrywać na nowo. Nie poleca rasy osobą zapracowanym, gdyż z taką osobą kot nie nawiąże głębszej relacji i będzie się czuł samotnie.

FAQ na temat kota baliskiego

Czy kot balijski uczula?

Tak, kot ten może uczulać. Jak wszystkie koty, także balijczyki wylizują swoje furo, na którym rozkładają białko ze śliny (fel d 1). Białko to może uczulać ludzi. Zaznaczyć należy, że alergeny (fel d 2 do fel d 8) znajdują się także w złuszczonym naskórku, moczu i krwi kota.

Źródła

A. Thomas, A. Gough, Predyspozycje rasowe do chorób psów i kotów, wyd. SIM WLW, Warszawa 2006.

http://www1.fifeweb.org/dnld/std/BAL-SIA-OLH-OSH.pdf

https://www.felispolonia.eu/public/Reg_hodowlany_FIFe-2023.pdf

Facebook
Twitter

Poznaj inne rasy kotów

Summary
KOT BALIJSKI – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
KOT BALIJSKI – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Kot balijski to długowłosa odmiana kota syjamskiego, kiedyś uważana za błąd wynikający z mutacji genu, dziś pozostaje pełnowartościową rasą.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x