Reklama

Psy myśliwskie - poznaj Rasy Psów Na Polowania

Facebook
Twitter
Rasy Psów Na Polowania

pixabay.com/images/id-4432951/

Psy myśliwskie nie tylko spełniają się w pracy podczas polowań. Bardzo często są pierwszym wyborem na psa domowego do towarzystwa. Co warto o nich wiedzieć?

Spis treści - kliknij strzałkę

Psy myśliwskie - definicja

Psy myśliwskie to wszystkie rasy psów, które wykorzystywane są przez myśliwych, podczas polowań. Są to zwierzęta bardzo dobrze ułożone, samodzielne, gotowe do oddania życia, podczas pracy, które mają silny instynkt łowiecki. 

Psy myśliwskie towarzyszą ludziom od czasów udomowienia wilka. Zwierzęta te naganiały w przeszłości zwierzynę. Dzisiaj psy myśliwskie nadal pracują z człowiekiem, jednak coraz częściej są to również psy do domu.

Biorą pod uwagę różne czynniki psy myśliwskie można klasyfikować na różne sposoby.

Psy myśliwskie - podział w oparciu o cechy wrodzone

Rasy psów myśliwskich podzielić można według najbardziej podstawowego przeznaczenia na:

  • psy wystawiające – należą do tej grupy tylko wyżły
  • psy niewystawiające – do tej grupy należy pozostałe rasy psów myśliwskich

Psy myśliwskie do pracy z wiatrem

Kolejny podział został ustanowiony w oparciu o zdolność psów myśliwskich do pracy z wiatrem. Psy łowieckie klasyfikuje się w zależności od sposobu łapania tropu na:

  • psy myśliwskie pracujące z wiatrem górnym – wszystkie rasy psów, które węszą z wysoko podniesioną głową. Przykładowo wyżeł niemiecki krótkowłosy
  • psy myśliwskie pracujące z dolnym wiatrem – zwierzęta, które idą po tropie postrzałka z nosem przy ziemi

Psy myśliwskie rasy według wyglądu

Kolejny podział obejmuje klasyfikację w oparciu o szatę psów. Na tej podstawie wyróżnia się:

  • psy krótkowłose – bardziej delikatne i wrażliwe na niskie temperatury. Psy takie pracują w suchym polu
  • psy szorstkowłose – wytrzymałe, pracują w wodzie, śniegu, gęstej roślinności
  • psy długowłose – zwierzęta równie wytrzymałe, jak psy szorstkowłose

Psy myśliwskie przykładowe gatunki

Według klasyfikacji FCI wyróżnia się 7 grup psów myśliwskich:

Teriery – w przeszłości służyły do tępienia gryzoni, a następnie do polowania. Dzisiaj są to często psy do towarzystwa. Przykładowo angielski pies myśliwski – foksterier szorstkowłosy i foksterier krótkowłosy.

Jamniki – inteligentne i odważne psy, szczekliwe, dzięki czemu mogą pracować jako psy stróżujące. Prawdopodobnie jest to czysto niemiecka rasa psów. Ich nazwa z niemieckiego to pies na borsuki. Istnieją trzy odmiany ze względu na szatę: jamnik krótkowłosy, jamnik szorstkowłosy i jamnik długowłosy. Każda z odmian ma trzy typy wielkości: standard, karłowaty i króliczy.

Szpice – grupa psów o pierwotnej budowie ciała, które pochodzą z północy, wschodu i centrum Europy. Do szpiców FCI zalicza ok. 40 ras psów, w tym: karelski pies na niedźwiedzie czy łajka zachodniosyberyjska.

Wyżły – jedyne psy myśliwskie, które wystawiają zwierzynę, np: wyżeł niemiecki krótkowłosy, wyżeł węgierski krótkowłosy, seter angielski.

Charty – najstarsze psy myśliwskie, które służą do gonienia zwierzyny, np: chart szkocki, chart perski saluki.

Psy gończe – wszystkie, dla których bloodhound jest przodkiem, np. beagle, ogar polski.

Płochacze, aportery, psy dowodne – duża grupa psów myśliwskich o wielu cechach np. labrador retriever, springer spaniel, płochacz niemiecki.

Psy myśliwskie przykładowe gatunki

pixabay.com/images/id-179666/

Psy myśliwskie według zakresu pracy

Najbardziej klasyczny podział na rasy psów myśliwskich obejmuje ich przydatność podczas różnych rodzajów polowań.

Aportery - psy donoszące zwierzynę

Aportery to psy, które wykorzystywane są podczas polowań na ptaki i niewielką zwierzynę, którą mogą pochwycić z wody oraz lądu. Aportery przynoszą zdobycz prosto pod nogi myśliwego.

Te psy myśliwskie potrafią przynieść upolowaną zwierzynę nie uszkadzając jej ciała. To psy wytrwałe, które lubią kontakt z wodą.

Najbardziej znane rasy tych psów do polowania to:

Dzikarze - psy myśliwskie na dziki

Dzikarze, jak sama nazwa wskazuje, to psy myśliwskie na grubego zwierza. To psy nieustraszone, bardzo uparte oraz zwinne i szybkie. Mają silny charakter. Polują w sforach, parach i złajach, osaczając zwierzynę do czasu pojawienia się myśliwego.

Najbardziej znane rasy tych psów to:

Posokowce - psy idące po zapachu krwi

Posokowce tropią zwierzynę, która po postrzale ucieka, zostawiając ślad krwi. Posokowce idą po tropie aż do padłego zwierza. Ich rola jest niezwykle ważna, ponieważ pomagają dotrzeć do zwierząt, które zwykle znajdują się w gęstych zaroślach.

Posokowce zwiększają również efektywność polowania. Bez ich udziału przepada nawet 30% postrzałków.

Najbardziej znane posokowce pracujące węchem to:

Norowce - psy do działań w norach

Norowce wykorzystywane są do wypłoszenia zwierzyny, która ukrywa się w norach – lisy, borsuki. Naturalną cechę tych psów jest umiłowanie to kopania. To zwykle małe psy myśliwskie o krótkich nogach, które potrafią wleźć do nory i stoczyć potyczkę ze zwierzyną. Mały pies myśliwski ma jednak wielkie ego i silny charakter.

Najbardziej znane rasy norowców to:

Psy gończe - w pogodni za zwierzyną

Psy gończe spełniają swoje zadanie poprzez pościg za zwierzyną i głośne wokalizowanie. Myśliwski pies gończy naprowadza w ten sposób myśliwego na zdobycz. Psy te idą po tropie, dlatego węch odgrywa u nich bardzo ważną rolę.

Pies myśliwski o długich uszach to właśnie typowy pies gończy np.

Wyżeł - wszechstronny pies myśliwski

Wyżeł to najbardziej wszechstronna rasa psów myśliwskich. Psy te łączą w sobie cechy pozostałych psów na polowania. Wyżły to doskonałe tropowce. Potrafią zasygnalizować miejsce znalezienia zwierzyny poprzez tzw. stójkę. Psy te wystawiają zwierzynę oraz ją aportują. Są po prostu wszechstronne. Potrafią pracować zarówno w wodzie oraz na lądzie.

Najpopularniejsze rasy wyżłów to:

Szkolenie psów myśliwskich

Młody pies myśliwski uczy się tropienia

pixabay.com/images/id-7182756/

Szkolenie przez myśliwych różni się nieco od szkolenia prowadzonego przez trenera psów do towarzystwa.

Szczeniak psa na polowania przechodzi etap socjalizacji oraz nauki posłuszeństwa. Następnie przyzwyczajany jest do środowiska, w którym będzie pracował. To tak zwany etap habituacji. Pies powinien poznać odgłosy lasu, zwierząt oraz wystrzałów. Młody pies myśliwski uczy się tropienia. Następnie przechodzi szkolenie u boku psa nauczyciela. Finalnie podchodzi do egzaminu w zależności od swojej specjalizacji.

Pies myśliwski - gdzie pracuje

Pies na polowanie może pracować w różnych warunkach i w różnych łowiskach.

Niektóre tropowce pracują w łowiskach leśnych, które wymagają pracy z dolnym wiatrem oraz odporności na trudne warunki. W krzaczastym terenie dobrze radzą sobie psy, których naturalną ochroną jest szorstki włos, albo długa sierść.

Inne psy myśliwskie pracy pracują na łowiskach polnych, gdzie w szczególności liczy się szybkość i zdolność łapania górnego wiatru.

W łowiskach wodnych najlepiej sprawdzają się psy dowodowe, które mają szatę chroniącą przed chłodem i naturalne umiłowanie do pracy w wodzie.

Polski pies myśliwski

W Polsce istnieją obecnie cztery rasy psów myśliwskich, które zostały uznane przez ZKwP:

Imię dla psa myśliwskiego

Zastanawiasz się, jakie imię dla psa myśliwskiego będzie najlepsze?

Ciekawe imię dla samca psa myśliwskiego to np. Jukon, Argo, Zeus, Ortos, Radar.

Ciekawe imię dla suczki psa myśliwskiego to np. Bzura, Tana, Regia, Strzałka, Saba.

Pies myśliwski dla rodziny

Pies myśliwski średniej wielkości, a także małe psy myśliwskie często wybierane są przez rodziny, jako psy do towarzystwa.

Decydują się na zakup psa pracującego należy wziąć pod uwagę jego cechy, charakter i potrzeby. Większość z nich będzie potrzebowała dużej, codziennej dawki ruchu.

Niektóre psy uwielbiają kopać, jak norowce, dlatego należy zapewnić im możliwość realizowania naturalnych potrzeb.

Bez względu na rasę każdy pies powinien przejść proces socjalizacji oraz naukę posłuszeństwa. W przypadku psów myśliwskich konieczne jest nauczenie psa komendy przywoływania. Psy te mają silną skłonność do podążania za tropem.

Myśliwski pies w małym mieszkaniu może się przystosować, jednak należy dbać o jego potrzeby, zarówno ruchowe, jak i psychiczne. Pies do prawidłowego rozwoju potrzebuje również wyzwań rozwijających inteligencję.

Ze względu na dużą liczbę ras myśliwskich psów, ich cech fizycznych, jak i charakteru każdy opiekun, planujący zakup takiego psa znajdzie rasę dla siebie.

 

Redakcja

Poznaj inne ciekawostki o psach

Summary
Psy myśliwskie - poznaj Rasy Psów Na Polowania | Zoonews.pl
Article Name
Psy myśliwskie - poznaj Rasy Psów Na Polowania | Zoonews.pl
Description
Psy myśliwskie nie tylko spełniają się w pracy podczas polowań. Bardzo często są pierwszym wyborem na psa domowego do towarzystwa. Co warto o nich wiedzieć?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1702

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x