Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Springer spaniel angielski – cena, charakter, opis rasy

Facebook
Twitter
Springer spaniel angielski to bardzo stara rasa psów, znana już w XIV wieku i wykorzystywana do wypłaszania i aportowania z wody.

pixabay.com/images/id-2780296/

Springer spaniel angielski to najwyższy przedstawiciel spanieli. To także pies dzierżący miano najstarszego brytyjskiego psa myśliwskiego. Co warto wiedzieć o tej rasie?

Spis treści - kliknij strzałkę

Podstawowe informacje o springer spanielu angielskim

🌅 Kraj pochodzenia

Wielka Brytania

🐶 Numer wzorca FCI

125

➡ Waga

18 – 22 kg

❤ Długość życia

12 – 14 lat

💢 Charakter

Springer spaniel angielski to wesoły pies, który odnajdzie się w towarzystwie dorosłych i dzieci.

Springer spaniel angielski – pochodzenie i historia rasy

Springer spaniel angielski to bardzo stara rasa psów, znana już w XIV wieku i wykorzystywana do wypłaszania i aportowania z wody. Dopiero w XIX wieku dokonano podziału na spaniele cockery i springery według metody polowania, wpisując je jako odrębne rasy.

Najstarszy zachowany opis przodków springer spaniela angielskiego pochodzi z 1570 roku od dra Johna Caiusa, który opisywał te psy jako znakomite do wypłaszania zwierzyny z kryjówek.

Nazwa spaniel pochodzi prawdopodobnie od słowa „espagnol” – hiszpański, gdyż psy te pochodzą właśnie z Półwyspu Iberyjskiego. Początkowo psy te określano jednak mianem norfolk spanieli – od rodziny Norfolk z hrabstwa o tej samej nazwie.

Początek planowej hodowli springer spaniela angielskiego

Za twórcę współczesnej hodowli springer spanieli angielskich uważa się Thomasa Bougheya ze Shropshire, które posiadał psy czystej rasy z historią sięgającą suki, która w 1812 roku wydała na świat szczenięta, wśród których znalazł się pies, który ze swoimi dwoma potomkami dał początek tej rasie.

Księgi rodowodowe dla springer spanieli angielskich założona już w 1813 roku. Klub rasy założony został w 1899 roku, a wzorzec rasy zatwierdzono w 1902 roku. W 1903 roku springer spaniela angielskiego pokazano na wystawie Crufta.

Uznanie rasy sprigner spaniel angielski

Springer spaniel angielski został wpisany na listę ras uznanych przez FCI 29 grudnia 1954 roku.

Springer spaniel angielski w Polsce

Pierwsze springer spaniele angielskie pojawiły się w Polsce przed II wojną światową. Obecnie nie ma problemu z zakupem psa tej rasy z hodowli w naszym kraju.

Jak wygląda springer spaniel angielski?

Springer spaniel angielski to pies silny i symetryczny. Czaszka psa jest średniej długości, kufa proporcjonalnej długości w stosunku do czaszki, nozdrza dobrze rozwinięte. Oczy psa są średniej wielkości, migdałowatego kształtu; uszy w kształcie płata, przylegające blisko głowy. Szyja psa jest mocna i umięśniona; tułów mocny; klatka piersiowa głęboka i dobrze rozwinięta; ogon nisko osadzony, nigdy nie noszony powyżej linii grzbietu.

Springer spaniel angielski – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie springer spaniela

Pies/suka: 49-53 cm

Springer spaniel angielski – waga

Pies/suka: 18-22 kg

Szata springer spaniela angielskiego

Springer spaniel angielski ma sierść wodoodporną, długą, gładką, gęstą i przylegającą. Pióra występują na nogach, uszach, ogonie i tułowiu.

Springer spaniel angielski może występować w odmianie czarno-białej oraz biało-brunatnej, rzadziej trójkolorowej z podpalaniem.

Kategoria wielkości springer spaniela angielskiego

Springer spaniel angielski jest psem średniej wielkości.

Jak długo żyje springer spaniel angielski?

Springer spaniel angielski żyje od 12 do 14 lat.

Springer spaniel angielski – charakter

Springer spaniel angielski to wesoły pies, który odnajdzie się w towarzystwie dorosłych i dzieci. Podobnie jak cocker spaniel angielski jest bardzo ruchliwy i zachowa spokój tylko wtedy, gdy jego potrzeby aktywności będą spełnione. Deszcz czy śnieg nie zmienia entuzjazmu psa do wędrówek i wspólnych harców. Braki w tym zakresie może kompensować sobie samowolnymi wycieczkami po okolicy, nadmierną szczekliwością i niszczeniem przedmiotów silnie pachnących opiekunem.

Springer spaniel angielski nie powinien okazywać strachu ani agresji. Pies jest ceniony za swoje prospołeczne nastawienie. Właściwie przedstawiony obcym okaże im życzliwe nastawienie. Inaczej jest z kotami. Kot nie jest dla niego idealnym towarzyszem, lecz wspólne dorastanie to klucz do harmonijnego współżycia.

Springer spaniele angielskie doskonale sprawdzają się w psich sportach, konkursach sprawności i jako towarzysze joggingu. Niekiedy wykorzystywane są do pracy w służbach mundurowych do poszukiwania ludzi i kontrabandy oraz jako psy do dogoterapii.

Springer spaniel angielski to wesoły pies, który odnajdzie się w towarzystwie dorosłych i dzieci.

Springer spaniel angielski – zdrowie

Springer spaniel angielski to wytrzymały i żywotny pies. Zdecydowanie lepiej znosi chłody niż upały, choć żadne ekstremalne warunki pogodowe nie służą zwierzęciu. Latem opiekun powinien zadbać, by pies miał gdzie się schronić i nie pozwalać mu na intensywny wysiłek w samo południe. Uprawianie psich sportów zdecydowanie przysłuży się do zachowania siły i muskulatury psa. Polecane psie sporty to: frisbee, agility, tropienie użytkowe czy klasyczne aportowanie do wody.

Typowe choroby springer spaniela angielskiego

  • Przetrwały przewód tętniczy
  • Malasezjowe zapalenie skóry
  • Nadwrażliwość pokarmowa
  • Pierwotny łojotok
  • Rybia łuska
  • Zespół Ehlera-Danlosa
  • Idiopatyczne wypadnięcie pazurów
  • Choroba zatok przyodbytowych
  • Guzy skóry
  • Trichoepithelioma
  • Naczyniak skórny
  • Gróczolak zatok przyodbytowych
  • Lizosomalna choroba spichrzeniowa – fukosydoza
  • Entropium i ektropium
  • Zapalenie rogówki i spojówki suche
  • Pierwotna jaskra
  • Zaćma
  • Wieloogniskowa dysplazja siatkówki
  • Uogólniony postępujący zanik siatkówki

Springer spaniel angielski – żywienie

Springer spaniel angielski nie wybrzydza przy posiłkach i nie jest łakomy. Oczywiście jako bardzo aktywny pies wymaga pokarmu wysokiej jakości, by mógł czerpać z niego energie do pracy. Sucha karma w zupełności wystarczy, należy ją dobrać zgodnie z wiekiem i stanem zdrowia psa. Przy serwowaniu springerowi karmy mokrej uważaj, by nie moczył w niej swoich długich uszu. Springer spaniel angielski nie powinien utyć, jeśli ma właściwie zbilansowane posiłki i wystarczającą ilość aktywności.

Springer spaniel angielski – pielęgnacja

Springer spaniel angielski nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Poza sezonem linienia wymaga jedynie cotygodniowego wyczesywania ze szczególnym uwzględnieniem portek. Springer spaniel biorący udział w wystawach psów rasowych wymaga trymowania i strzyżenia. Trymowanie zaleca się też psom niewystawowym. Podczas pielęgnacji zadbaj o przegląd i czyszczenie zębów, uszu, oczu oraz przytnij pazury, jeśli tego wymagają. Z uszu należy usuwać włos, by zapewnić im lepszą wentylację.

Springer spaniel angielski – szkolenie

Springer spaniel angielski jest psem wszechstronnym, inteligentnym i chętnym do współpracy. Jest to idealny płochacz i aporter. Springer spaniel jest bardzo szybki i niezwykle wytrzymały, co doceniają myśliwi pracujący z psem. Wychowanie i szkolenie psa nie powinno być trudne, gdyż springer spaniel jest posłuszny. Może wykazywać się samodzielnością, lecz nie jest zdecydowanie psem samowolnym i niezależnym.

Szczeniak springer spaniela musi być stopniowo przygotowywany do samodzielnego zostawania w domu, by w przyszłości nie wykazywał skłonności do zachowań lękowych. Metody wychowawcze i szkoleniowe muszą być pozytywne, pies ten nie zniesie karcenia. Chęć współpracy springera jest nieocenione, to najposłuszniejszy z psów myśliwskich, zawsze dążący do zadowolenia opiekuna. Opiekun nie może zapominać o konsekwentnym stosowaniu wdrożonych zasad, inaczej springer spaniel stanie się uparty. Socjalizację psa można wesprzeć psim przedszkolem.

Zalety i wady rasy springer spaniel angielski

Zalety springer spaniela

  • springer spaniel angielski ma przyjazne usposobienie do dorosłych i dzieci
  • springer spaniel rzadko szczeka
  • springer spaniel nie jest łakomczuchem
  • pies ten nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji
  • springer spaniel angielski jest opanowany, łagodny, posłuszny, wesoły
  • potencjał tropiciela i posłuch springer spaniela angielskiego wykorzystywany jest w służbach mundurowych

Wady springer spaniel angielski

  • springer spaniel angielski źle znosi samotność i rozłąkę
  • springer spaniel potrzebuje intensywnego ruchu i wyzwań węchowych
  • springer spaniel ma silni instynkt łowiecki

Ciekawostki o rasie springer spaniel angielski

  • Springer spaniele są hodowane w dwóch liniach: pracującej (working) i towarzyszącej (show).
  • Kiedyś ogony springer spanieli angielskich były kopiowane, dziś takie praktyki są zakazane.
Springer spaniel angielski kosztuje od 2,5 tysiąca złotych do 4 tysięcy za najlepsze osobniki. Cena rośnie w zależności od płci i pochodzenia.

pixabay.com/images/id-5958325/

Springer spaniel angielski hodowla

Springer spaniel angielski nie może być wydany do nowego domu przed ukończeniem 7-8 tygodnia życia. Zwróć szczególną uwagę na wszystkie szczenięta i ich rodziców. Szczeniaki springer spaniela angielskiego powinny być radosne i zadbane, a nie brudne i zlęknione. Odmowa pokazania innych zwierząt powinna być sygnałem ostrzegawczym dla kupującego. Hodowca springer spaniel angielskiego musi być zrzeszony w związku kynologicznym, a wraz z psem wydać metrykę szczeniaka, na której podstawie można wystąpić o rodowód dla psa. Dobry hodowca potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące charakteru, opieki, pielęgnacji i żywienia danej rasy, jest źródłem wiedzy o rasie i nie unika odpowiedzi, sam dopytuje o cel zakupu psa i określa warunki, jakie musi spełniać nowy dom, aby springer spaniel mógł rozwijać się prawidłowo. Szczenięta będą droższe dzięki tytułom rodziców, które zdobywają na wystawach czy imprezach kynologicznych, podnosząc tym samym renomę samej hodowli.

Springer spaniel angielski cena

Springer spaniel angielski kosztuje od 2500 do 4000 zł za najlepsze osobniki. Cena rośnie w zależności od płci i pochodzenia.

Imię dla springer spaniel angielski

Ciekawe imię dla psa springer spaniel angielski: Orzech, Wally, Czoko

Ciekawe imię dla suczki springer spaniel angielski: Sawana, Doli, Bardi

Dla kogo springer spaniel angielski będzie idealny?

Springer spaniel angielski będzie idealnym kandydatem do osób i rodzin aktywnych, pracujących z domu i lubiących aktywność na świeżym powietrzu, najlepiej mieszkających w domu z ogrodem. Przestrzeń, ruch i opiekun u boku to wszystko, czego potrzebuje springer spaniel, by czuć się szczęśliwym.

Klasyfikacja FCI rasy springer spaniel angielski

Grupa VIII: Aportery, płochacze i psy dowodne

Sekcja 3: psy wodne

Nr wzorca: 125

Redakcja

Bibliografia:

A. Tomas, Predyspozycje rasowe do chorób u psów i kotów, Warszawa 2006

zkwp.pl/wzorce/125.pdf

fci.be/en/nomenclature/ENGLISH-SPRINGER-SPANIEL-125.html

Poznaj inne rasy psów

Summary
 Springer spaniel angielski – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Springer spaniel angielski – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Springer spaniel angielski to najwyższy przedstawiciel spanieli. To także pies dzierżący miano najstarszego brytyjskiego psa myśliwskiego. Co warto wiedzieć o tej rasie?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x