Reklama

Flat coated retriever – cena, opis rasy

Facebook
Twitter
Flat coated retriever – cena, opis rasy

Flat coated retriever to rasa psa myśliwskiego, jednak ze względu na bardzo czułe usposobienie flaty doskonale nadają się do życia u rodziny z dziećmi.

Spis treści - kliknij

Flat coated retreiver – historia rasy

Flat coated retriever to rasa psów – jedna z sześciu ras retreiverów, która została wyhodowana w latach 40. XIX wieku w Wielkiej Brytanii. Flat coated retrievery to aportery, pracujące podczas polowań, w celu łapania upolowanej zwierzyny, zarówno na lądzie, jak i w wodzie.

Flat coated retriever to skrzyżowanie retrievera nowofundlandzkiego i seterów. Psy tej rasy wywodzą się wprost od retrieverów o gładkiej oraz falistej sierści. Już pod koniec XIX wieku Flat retriever był najpopularniejszą odmianą retrieverów na wyspach. W 1915 roku flat coated retriever został sprowadzony do USA. W 1923 roku opracowano pierwszy wzorzec rasy fla retreiver.

Flat coated retriever w Polsce

Flat coated retreivery zaczęły pojawiać się w polskich hodowlach na początku lat 90. XX wieku. Obecnie bardziej popularne są labrador retreviery oraz golden retrievery.

Jak wygląda flat coated retriever?

Flat coated retriver to pies o średniej wielkości o inteligentnym wyrazie. Głowa flat retrievera jest długa i dobrze rzeźbiona. Nos dobrej wielkości; oczy średniej wielkości; uszy małe, przylegające do głowy. Flat retriever ma głęboką i szeroką klatkę piersiową; krótki i prosty ogon oraz proste kończyny.

Flat coated retreiver – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie flat coated retreviera

Pies: 59-61 cm

Suka: 56-59 cm

Flat coated retriever – waga

Pies: 27-36 kg

Suka: 25-32 kg

Szata flat retrievera

Włos flat retrievera jest gęsty, przylegający na płasko.

Umaszczenie coated retrievera powinno być czarne lub wątrobiane.

Kategoria wielkości: flat coated retriever to rasa średniej wielkości.

Jak długo żyje flat coated retriever?

Długość życia flat retrieverów waha się od 8 do 10 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Flat coated retriever – charakter

Flat retrievery to bardzo inteligentne psy, który wykorzystywane były w przeszłości przede wszystkim, podczas polowań. Rasa tych psów jest bardzo emocjonalnie związana z opiekunem. Szczenięta flatów uwielbiają zabawy i dużo ruchowej aktywności. Flat to urodzony łowca – nic dziwnego, skoro to pies myśliwski. Nie jest to jednak rasa niezależna, z tego też powodu słabo znoszą rozłąkę z opiekunem, jednak instynkt pozostał w tych psach, przez co mogą mieć skłonność do ucieczek.

Dlat coated retriever to dobry kandydat na pierwszego psa w rodzinie. Doskonale akceptuje inne psy oraz koty. Sprawdzi się w domu z dziećmi, jednak nie jest to rasa polecana dla osób starszych, ponieważ wymaga bardzo dużo aktywności biegowej.

Flat retriever – zdrowie

Flaty nie są psami długowiecznymi. Żyją zazwyczaj około 9 lat. Mają skłonność do tycia, często chorują na dysplazje stawów biodrowych i łokciowych, zwichnięcia rzepek oraz choroby oczu i dość często nowotwory.

Flat coated retriever – żywienie

Fla retrievery ze względu na aktywny tryb życia powinny być karmione wysokiej jakości karmą o odpowiedniej dla danego psa ilości energii. Jednak w przypadku psów, które nie wykazują chęci do większej aktywności taka karma może doprowadzić do nadwagi. Ze względu na obniżoną odporność flat coated retrieverów byłoby dobrze karmić psy dietą BARF z dodatkową suplementacją.

Dorosłego flata warto karmić dwa, trzy razy dziennie, z dwugodzinnymi odstępami przed i po spacerze.

Flat coated retriever – pielęgnacja

Flaty nie są skomplikowane w pielęgnacji. Linieją dwa razy do roku i wtedy trzeba je wyczesywać każdego dnia. Poza tymi okresami wystarczy szczotkowanie raz w tygodniu.

Obowiązkowo należy wykonywać przegląd oczu, uszu i zębów raz w tygodniu. Zwłaszcza te ostatnie, ponieważ flaty miewają skłonność do odkładania się kamienia nazębnego.

Flat retriever – szkolenie

Flaty to bardzo inteligentne psy, posłuszne, które chętnie się uczą, dlatego nie powinny przysporzyć opiekunowi problemów wychowawczych. Flat retrievera warto zapisać do psiego przedszkola, dalsze szkolenie można prowadzić samodzielnie. Socjalizacja jest jednak obowiązkowa.

Zalety i wady flat coated retrieverów

Zalety flat retrievera

  • Flat reterievery to bardzo rodzinne psy, które mocno się przywiązują
  • Rasa tych psów jest bardzo inteligenta i podatna na szkolenie psa
  • Flat coated retriever nadaje się do uprawiania psich sportów

 

Wady flat retrievera

  • Flaty to niestety żyją bardzo krótko
  • To rasa psów podatna na nowotwory

Flat coated retriever – ciekawostki

  • Przed I wojną światową flat coated retriver był najpopularniejszą odmianą retrievera na Wyspach
  • Flat retrievery mają sierść, która jest wodoodporna
Flat coated retriever cena

Flat coated retriever cena

Cena flat coated retrievera z hodowli waha wynosi ok. 4500 zł.

Flat coated retriever hodowla

Decydując się na zakup flat retrievera z hodowli, warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Imię dla flat retrievera

Ciekawe imię dla psa flat retrievera: Blacki, Water, Alex

Ciekawe imię dla suczki flat retrievera: Bonnie, Swimi, Fela

Dla kogo flat coated retriever będzie idealny?

Flat retriever to pies dla ludzi aktywnych, którzy nie będą pozostawiać psa na długie godziny w samotności. Flat doskonale nada się dla rodzin z dziećmi, jednak nie jest polecany dla osób starszych.

Klasyfikacja FCI flat coated retrieverów

Grupa VIII: aportery, płochacze i psy dowodne

Sekcja 1: aportery

Numer wzorca: 121

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Flat coated retriever – cena, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Flat coated retriever – cena, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Flat coated retriever to rasa psa myśliwskiego, jednak ze względu na bardzo czułe usposobienie flaty doskonale nadają się do życia u rodziny z dziećmi.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 921

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x