Reklama

Posokowiec bawarski – cena, charakter, zdrowie

Facebook
Twitter
Posokowiec bawarski – cena, charakter, zdrowie

Posokowiec bawarski to rasa psa gończego, która w Polsce staje się coraz bardziej popularna. Psy te, ze względu na swoje przeznaczenie potrzebują doświadczonego opiekuna.

Spis treści kliknij

Posokowiec bawarski – historia rasy

Posokowiec bawarski (Bayerischer Gebirgsschweisshund) to młoda rasa psów, która została stworzona w XIX wieku, dzięki skrzyżowaniu posokowca hanowerskiego z gończym tyrolskim, gończym alpejskim oraz jamnikogończym. Tak powstał posokowiec – pies szybszy, lżejszy i o jeszcze lepszym węchu niż rasy, które wykorzystano przy krzyżowaniu. Bawarski pies stał się idealnym pomocnikiem myśliwych tuż po strzale, kiedy doprowadzał do rannej zwierzyny po śladzie krwi. Stąd polska nazwa posokowiec – od posoki, która oznacza krew zwierzęcia.

Rasa posokowiec powstała oficjalnie w 1870 roku, a jej twórcą był Joseph v. Karg-Bebenburg de Reichenhall. Wzorzec posokowca zatwierdzono w 1883 roku, opierając się na posokowcach Hirschmann i Diana. Już w 1912 roku powstał oficjalny Klub Posokowca Bawarskiego w Monachium. Z kolei w 1930 roku założono Międzynarodowy Związek Posokowców.

Warto jednak zdawać sobie sprawę od kogo wywodzi się pies posokowiec. Jak wszystkie rasy psów myśliwskich posokowce bawarskie mają swoje korzenie u psów celtyckich, o których pierwsze wzmianki pochodzą z II w. n.e. Bliższych korzeni posokowca szukać można już w średniowieczu, gdzie na terenach obecnej Francji hodowano psy tropiące. W tamtych czasach wykorzystywano psy do gonienia zwierzyny przy boku konia (leithundy) oraz do tropienia zwierzyny z dolnym wiatrem (spurhund). Wraz z wynalezieniem broni palnej tropowce pracujące na zimnym śladzie straciły na popularności na rzecz psów idących po śladzie krwi, co dało impuls do wyhodowania posokowca bawarskiego.

Posokowiec bawarski w Polsce

Do Polski posokowce bawarskie trafiły w latach 60. XX wieku z Niemiec i Czechosłowacji, a hodowle posokowców na szerszą skalę zaczęły rozwijać się w latach 70. XX wieku.

Jak wygląda posokowiec bawarski

Posokowiec bawarski to pies zbudowany harmonijnie, lekki, ruchliwy i muskularny. Tułów posokowca bawarskiego jest dłuższy względem wysokości. Głowa i ogon noszone poziomo; szyja średnio długa; ogon średniej długości; kończyny przednie i tylne proste.

Posokowiec bawarski – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie psa rasy posokowiec bawarski

Pies: 47-52 cm

Suka: 44-48 cm

Posokowiec bawarski – waga

Pies: 20-30 kg

Suka: 17-25 kg

Szata posokowca bawarskiego:

Sierść: włos posokowca bawarskiego jest krótki, gęsty i przylegający do skóry. Bardziej delikatny na uszach i głowie.

Maść: umaszczenie posokowca bawarskiego może przybierać barwy od brunatnej i soczystej czerwieni, po odcienie czerwono-żółte aż po jasnopłowe, piaskowe i szaropłowe. Na grzbiecie posokowiec ma barwy bardziej intensywne, kufa i uszy są ciemne.

Kategoria wielkości: posokowiec bawarski to pies średniej wielkości

Ile żyje posokowiec bawarski

Posokowiec bawarski żyje 11-13 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Posokowiec bawarski charakter

Posokowiec bawarski to pies myśliwski, którego przeznaczeniem jest udział w polowaniach. Pies posokowiec jest energiczny, ma duży temperament i chętnie się uczy, chociaż potrafi być uparty. Ma jednak bardzo przyjazne usposobienie, dlatego coraz częściej – zwłaszcza w Polsce, posokowiec staje się psem domowym przy rodzinie. Należy jednak pamiętać, że natura posokowca, to bieganie i tropienie. Posokowiec potrzebuje codziennej dawki ruchu, dlatego nie nada się dla domatorów albo osób, których bardzo często nie ma w domu. Posokowiec bawarski źle znosi samotność, dlatego tym bardziej powinien trafić pod opiekę osoby aktywnej, która poświęci bawarskiemu psu odpowiednią ilość czasu. Silny instynkt łowiecki tego psa może spowodować, że spuszczony ze smyczy pójdzie w pogoń za szybko poruszającym się zwierzęciem. Potrzeba gonienia u posokowców jest niepohamowana i trzeba się z tym liczyć. 

Dobrze zsocjalizowany posokowiec dogada się z innymi psami. Ze względu na to, że posokowiec to pies myśliwski nie zaleca się go łączyć pod jednym dachem z kotami, chyba że wychowają się razem od kocięcia i szczenięcia.

Zdrowie psa rasy posokowiec bawarki

Posokowiec bawarski to pies o dobrym zdrowiu. Jest odporny na upały, gotowy do pracy w różnych warunkach atmosferycznych, dobrze znosi zimno mimo krótkiej sierści – słowem idealny pies myśliwski.

Wśród chorób, na które może cierpieć posokowiec bawarski, wskazać należy: zapalenie spojówek, zapalenie trzeciej powieki, choroby wątroby i trzustki, niekiedy dysplazja stawów biodrowych. Posokowiec może również nabawić się mechanicznego uszkodzenia ogona w czasie pracy.

Szczególnie problematyczny jest jednak kamień nazębny, który u posokowców występuje bardzo często. Ten problem dentystyczny może doprowadzić do zapalenia dziąseł, a w konsekwencji do chorób zębów i przyzębia.

Żywienie rasy posokowiec bawarski

Posokowiec bawarski to pies, który nie wymaga specjalnego żywienia. Jeżeli posokowiec pracuje przy myśliwym, to jego dzienna dawka energetyczna w karmie powinna zostać zwiększona – to normalne u psów pracujących. Poza suchą karmą dla posokowca dobrym rozwiązaniem będzie dieta BARF. Karmę należy podawać posokowcowi dwa razy dziennie, pamiętając, by pies nie jadła na dwie godziny przed i po aktywności fizycznej, gdyż może się to zakończyć skrętem żołądka.

Pielęgnacja rasy posokowiec bawarski

Posokowiec bawarski linieje w sposób umiarkowany. W okresie wiosennym i jesiennym linienie będzie się nasilało, dlatego wtedy należy go intensywnie wyczesywać każdego dnia. Poza okresem wzmożonego linienie wyczesuj posokowca raz w tygodniu. Kąpiele stosuj tylko jeśli zajdzie taka potrzeba, np. jeśli pies wróci z polowania. Okresowo należy kontrolować stan zębów, uszy i oczy.

Szkolenie rasy posokowiec bawarski

Ze względu na swój temperament i myśliwską naturę posokowiec to pies dla doświadczonego opiekuna, który będzie go w stanie ułożyć od szczenięcia. Należy pamiętać, że pies ten z natury goni za mały zwierzętami, dlatego nie będzie to najlepszy pies do zabaw z małym dzieckiem. Zaleca się, by nie zostawiać dzieci z posokowcem bez nadzoru osoby dorosłej. Jak w przypadku większości ras psów systematyczne treningi oraz konsekwencja w prowadzeniu psa pozwolą utrzymać zapędy posokowca na wodzy. Szkolenie psa posokowca pod polowania to praca na kilka lat.

Zalety i wady rasy posokowiec bawarski

Zalety posokowca bawarskiego

  • Posokowiec bawarski doskonale nada się dla osób aktywnych
  • Jest to pies bardzo inteligentny, co może być w pewnym sensie wadą
  • Posokowiec bawarski to pies stworzony do pracy i w takich warunkach powinien żyć
  • Dogada się z innymi psami

 

Wady posokowca bawarskiego

  • Posokowiec bawarski to pies szczekliwy
  • Pies tej rasy pozostawiony na dłuższy czas bez opieki może czynić szkody
  • Posokowiec bawarski ma skłonności do ucieczek – jeśli złapie trop
  • Posokowiec nie nadaje się na pierwszego psa w rodzinie

Ciekawostki o rasie posokowiec bawarski

  • W wielu krajach posokowiec bawarski może być psem tylko dla myśliwych – w przeciwieństwie do Polski, gdzie każdy może kupić posokowca z hodowli.
  • Nazwa posokowiec wzięła się w języku polskim od posoki – krwi ranionej / zabitej zwierzyny
Posokowiec hodowla

Posokowiec bawarski hodowla

Kupując posokowca bawarskiego z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Posokowiec bawarski cena

Cena posokowca bawarskiego z hodowli waha się od 1500 do 3000 zł.

Imiona dla posokowca bawarskiego

Ciekawe imiona dla psa posokowca bawarskiego: gryf, cezar, baster, atlas,

Ciekawe imiona dla suki posokowca bawarskiego: dasza, calla, burza, ajra

Dla kogo posokowiec będzie idealny?

Posokowiec bawarski to pies, który powinien żyć z opiekunem, który umożliwi psu wykonywanie pracy myśliwskiej bądź uprawianie psiego sportu.  

Klasyfikacja FCI rasy posokowiec bawarski

Grupa VI: Psy gończe

Sekcja 2: Posokowce

Numer wzorca: 217

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Posokowiec bawarski – cena, charakter, zdrowie | Zoonews.pl
Article Name
Posokowiec bawarski – cena, charakter, zdrowie | Zoonews.pl
Description
Posokowiec bawarski to rasa psa gończego, która w Polsce staje się coraz bardziej popularna. Psy te, ze względu na swoje przeznaczenie potrzebują doświadczonego opiekuna.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 867

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x