Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

BLOODHOUND – cena, charakter, opis rasy

Facebook
Twitter
Bloodhound to rasa psów gończych będąca potomkami w prostej linii psów św. Huberta, które z kolei są potomkami celtyckich psów gończych.

pixabay.com/photos/dog-bloodhound-hunt-scent-hound-1583978/

Bloodhound, a więc pies św. Huberta to myśliwska rasa o doskonałym węchu. To duży i masywny pies o silnym charakterze, który potrafi postawić na swoim.

Spis treści - kliknij

Podstawowe informacje o bloodhoundzie

🌅 Kraj pochodzenia

Belgia

🐶 Numer wzorca FCI

84

➡ Waga

40-54 kg

❤ Długość życia

10 – 12 lat

💢 Charakter

Bloodhound to pies myśliwski o niezrównanym w świecie psów węchu. Jego umiejętności sprawiają, że jest to idealna rasa tropiąca.

Bloodhound – pochodzenie i historia rasy

Bloodhound to rasa psów gończych będąca potomkami w prostej linii psów św. Huberta, które z kolei są potomkami celtyckich psów gończych. Obecnie FCI nie rozróżnia psów św. Huberta i bloodhoundów, które występują jako jedna rasa, pod jednym wzorcem.

Rodowód i spopularyzowanie rasy

Bloodhoundy pochodzą zatem od dużych psów czarnego i czarno podpalanego umaszczenia, które hodowane były przez mnichów z opactwa św. Huberta w Ardenach w Belgii. Psy tej rasy charakteryzowały się wytrwałością i siłą, co czyniło je niezwykle skutecznymi, podczas polowań na dziki.

Rasa tych psów stała się niezwykle popularna w całej Europie, dając początek wielu innym rasom. Mnisi z klasztoru św. Huberta rok rocznie przekazywali szczenięta królowi Francji. W XI wieku Wilhelm Zdobywca sprowadził je do Anglii, gdzie nazwano je „blue blood hounds” – psami o błękitnej krwi. W XVII i XVIII wieku psy te trafiły z Europy do Ameryki Północnej, gdzie wykorzystywane były np. do tropienia zbiegłych niewolników.

Uznanie bloodhounda przez FCI

Bloodhound został oficjalnie uznany przez FCI 12 sierpnia 1960 roku.

Bloodhound w Polsce

Pierwsze bloodhoundy pojawiły się na ziemiach polskich już w XIV wieku, żyjąc na dworze królowej Jadwigi. Do Polski trafiły prawdopodobnie razem z krzyżowcami. Na swoim dworze miała bloodhoundy również Bona Sforza i król Zygmunt August.

W najnowszej historii Polski bloodhound popularnością cieszyły się przede wszystkim w latach 80. XX wieku, z czasem jednak bloodhoundy wyparte zostały przez inne rasy.

Jak wygląda bloodhound?

Bloodhound to masywny i duży pies gończy i tropowiec. Szlachetna głowa psa osadzona jest na długiej i umięśnionej szyi, która pozwala na pracę nosem przy ziemi. Na czole, policzkach i szyi psa skóra jest obfita, tworzy fałdy i podwójne podgardle. Stop u bloodhounda jest słabo zaznaczony w przeciwieństwie do guza potylicznego, który jest wydatny. Szeroki nos psa ma barwę czarną lub brązową z zaznaczeniem, że u psów w umaszczeniu czarnym podpalanym jest wyłącznie czarny. Kufa psa jest głęboka, szeroka i równa na całej długość, może się pojawić garbonos. Wargi u psa wiszą na około 5 cm poniżej żuchwy i pasują kolorem do nosa. Owalne oczy wybarwione są na orzechowo, ciemnobrązowo lub bursztynowo (tylko psy bez czarnego siodła lub czarpaka). Długie uszy psa osadzone są nisko, a wyciągnięte do przodu sięgają poza czubek nosa. Uszy wiszą poskręcane, tworząc korkociągi. Linie tułowia psa są niemal równoległe. Prosty i mocny grzbiet kończy się nieznacznie wysklepionymi i także mocnymi lędźwiami. Zad psa jest prawi poziomy, dobrze umięśniony i wieńczy go wysoko osadzony, długi, gruby i zwężający się ku końcowi ogon. Ogon bloodhound nosi szablasto. Duże ciało pies dźwiga na silnych i dobrze umięśnionych nogach.

Bloodhound – charakterystyka

Wysokość w kłębie bloodhounda

Pies: 68 cm +- 4 cm

Suka: 62 cm +- 4 cm

Bloodhound – waga

Pies: 46-54 kg

Suka: 40-48 kg

Szata bloodhounda

Bloodhound ma sierść krótką i gęstą, twardą i odporną na niepogodę. Na głowie i uszach bardzo krótka, aksamitna, miękka. Na spodzie ogona włos ma około 5 cm, jest sztywny i skraca się wraz ze zwężaniem się grubości ogona.

Bloodhound występuje w trzech rodzajach umaszczenia:

  • Bloodhound red (czerwony)
  • Bloodhound black and tan (czarny podpalany)
  • Bloodhound liver and tan (wątrobiany podpalany)

 

Kategoria wielkości bloodhounda

Bloodhound to pies rasy dużej.

Ile żyje bloodhound?

Długość życia bloodhounda waha się od 10 do 12 lat.

Bloodhound – usposobienie i charakter

Bloodhound to pies myśliwski o niezrównanym w świecie psów węchu. Jego umiejętności sprawiają, że jest to idealna rasa tropiąca. Pies św. Huberta potrafi iść za śladem nawet sprzed kilkunastu dni, nie przeszkadza mu przy tym ani dystans, ani nierówny teren. Pies normalnie porusza się kłusem. Kłusowanie nawet na długiej trasie nie sprawia, że pies jest zmęczony. Bloodhound nie może być psem lękliwym, gdyż zdyskwalifikuje go to z pracy, do której został stworzony.

Bloodhound, mimo że jest psem myśliwskim, to jest pozbawiony agresji. Jest to pies łagodny, silnie przywiązujący się do opiekuna i wykazujący się przyjacielskim usposobieniem wobec innych ludzi. Zwłaszcza szczenięta bloodhounda uwielbiają swobodne zabawy.

Jest to inteligentny pies, wyhodowany do samodzielnej pracy, przez co nauka posłuszeństwa może być utrudniona. Pies bywa uparty i zachowuje się z rezerwą. To, co warto zapamiętać to to, że pies jest wrażliwy zarówno na pochwały, jak i na nagany. Wobec znanych sobie psów i innych zwierząt bloodhound zachowuje się tolerancyjnie. W domu jest to pies bardzo spokojny, który niezbyt dobrze znosi samotność, podczas gdy na spacerach zamienia się w zaangażowanego tropowca. Ze względu na swój silny instynkt tropiący pies może na spacerze pójść za śladem.

Bloodhound nie jest psem do małego mieszkania, potrzebuje przestrzeni, bodźców zapachowych i długich spacerów. Pies nie wokalizuje przesadnie, ale jego głos jest donośny i niski. Niewłaściwie socjalizowany może mieć problem z tolerowanie kotów i psów innych ras. Nie jest to idealny kandydat na pierwszego psa w domu, czy na towarzysza dla osób starszych.

Bloodhound – zdrowie

Pies św. Huberta to rasa, która żyje średnio 11 lat. Jest to pies o dobrym zdrowiu jednak nie jest wolny od pewnych schorzeń. Bloodhound z opadającą powieką może mieć problemy z mnogimi wadami oczu; duże małżowiny uszne ograniczają wentylowanie uszu, co może być powodem infekcji; psy te mają również skłonność dysplazji stawów biodrowych.

Typowe choroby bloodhounda

  • Zwężenie aorty
  • Rozszerzenie lub skręt żołądka
  • Naczyniak skóry
  • Podwinięcie powiek
  • Diamentowe oko
  • Wiśniowe oko

Bloodhound – żywienie

Pies św. Huberta od szczeniaka powinien być żywiony wysokiej jakości pokarmem suplementowanym w celu utrzymania dobrej kondycji stawów. Dobrze sprawdzi się dieta BARF, ułożona przez dietetyka. Ze względu na skłonności psa do skrętu żołądka pokarm powinien być podawany co najmniej na dwie godziny przed i po aktywności. Dobrze podzielić jedzenia na kilka mniejszych porcji w ciągu dnia. Bloodhound może być karmiony komercyjną suchą karmą dla psów, jak i karą mokrą. Najważniejsze jednak, by karma dostosowana była do wieku, aktywności oraz kondycji zdrowotnej konkretnego psa.

Bloodhound – pielęgnacja

Pielęgnacja bloodhounda nie jest trudna ze względu a krótką i twardą sierść psa św. Huberta. Utrzymanie sierści w dobrej kondycji sprowadza się do wyszczotkowania psa raz w tygodniu. Przynajmniej raz w tygodniu należy wykonać przegląd uszu u psa. Jeżeli u psa występują głębokie fałdy w okolicach oczu, to warto przemywać je każdego dnia.

Bloodhound - szkolenie

Naukę posłuszeństwa bloodhounda należy rozpocząć od socjalizacji na etapie szczenięcym. Psy te są bardzo wrażliwe, dlatego opiekun powinien opanować zasady szkolenia oparte na pozytywnych wzmocnieniach. Pomocne może być w tym celu psie przedszkole, do którego można zapisać szczeniaka bloodhounda już po drugiej serii szczepień.

Mimo wszystko bloodhound nigdy w pełni nie podporządkuje się opiekunowi. W szkoleniu suki wykazują większą podatność na ułożenie. Opiekun nie powinien nabierać się na melancholijne spojrzenie psa i zawsze wymagać przestrzegania zasad czy realizacji zadań, nim poczęstuje bloddhound przekąska. Jeśli pies nie pracuje u boku myśliwego, powinien brać udział w konkursach na sfarbowanym tropie lub trenować mantrailnig, gdyż to rasa o wybitych uzdolnieniach łowieckich i węchowych. Wszystkie psy tej rasy podlegają próbom pracy.

Cena bloodhounda z hodowli waha się od 3000 do 6000 zł.

pixabay.com/photos/bloodhound-black-tan-puppy-helmut-1833609/

Zalety i wady psa św. Huberta

Zalety bloodhounda

  • Bloodhound to bardzo łagodny pies
  • Pies św. Huberta to doskonały tropiciel
  • Pies tej rasy jest łatwy w utrzymaniu
  • Nie ma problemów ze zdrowiem

Wady bloodhounda

  • Bloodhound to bardzo niezależny pies
  • Pies św. Huberta wymaga starannej socjalizacji i przemyślanego szkolenia

Ciekawostki o bloodhoundach

  • Krew bloodhounda płynie w rodzimych rasach ogara polskiego i gończego polskiego
  • W USA i Wielkiej Brytanii bloodhoundy wykorzystywane są przez służby śledcze
  • Nick Carter to najsłynniejszy bloodhound z USA, który pomógł ująć ponad 600 przestępców
  • Bloodhound zainspirował Walta Disneya – Pluto i Goofy to bajkowe postacie o cechach rasy bloodhound
  • Nazwa rasy pochodzi od „blooded hound” oznaczającego psa czystej krwi, czystej rasy.

Bloodhound hodowla

Kupując psa św. Huberta z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta bloodhounda oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu psa.

Bloodhound cena

Cena bloodhounda z hodowli waha się od 3000 do 6000 zł.

Imię dla bloodhounda

Ciekawe imię dla psa św. Huberta: Pluto, Guffy, Benio

Ciekawe imię dla suki św. Huberta: Tana, Delta, Fryga

Dla kogo bloodhound będzie idealny?

Bloodhound to pies myśliwski i powinien trafić przede wszystkim do opiekuna, który zapewni mu możliwość realizacji jego naturalnej potrzeby, jaką jest tropienie. To silna rasa psów, która powinna mieć również silnego, jak i opanowanego opiekuna, z doświadczeniem w układaniu psów i mocnym charakterze.

Klasyfikacja FCI rasy bloodhound

Grupa VI: psy gończe, posokowce i rasy pokrewne

Sekcja 1.1: duże psy gończe

Numer wzorca: 84

Redakcja

Bibliografia

A. Gough, A. Thomas, Predyspozycje rasowe do chorób psów i kotów, wyd. SIMA WLW, Warszawa 2006.

fci.be/en/nomenclature/BLOODHOUND-84.html

zkwp.pl/wzorce/84.pdf

Poznaj inne rasy psów

Summary
BLOODHOUND – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
BLOODHOUND – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Bloodhound, a więc pies św. Huberta to myśliwska rasa psów o doskonałym węchu. To pies duży i masywny o silnym charakterze, który potrafi postawić na swoim.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x