Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

CZY MOŻNA ZARAZIĆ SIĘ ROBAKAMI OD PSA?

CZY MOŻNA ZARAZIĆ SIĘ ROBAKAMI OD PSA?

pixabay.com/photos/yorkshire-terrier-dog-pet-yorkie-7858320/

Spis treści

Miłość do psów nie zwalnia nas z troski o siebie samych i nasze rodziny. Niestety, ale wielu opiekunów przytula swoje psy, całuje je, bawi się z nimi na trawie i nie dba przy tym o to, by po takich czynnościach umyć ręce. A to właśnie na rękach wprowadzić możemy do własnego organizmu poważne zagrożenie – robaki, wywołujące zoonozy. W tym artykule przedstawiamy 5 potencjalnych chorób, którymi możesz zarazić się od psów.

Bąblowica

Bąblowce to larwalne postacie tasiemca Echinococcus granulosus (bąblowica jednokomorowa) – człowiek zaraża się jajami tego tasiemca, które znajdują się na skórze psa lub zanieczyszczonej żywności. Pasożyt umiejscawia się w wątrobie, płucach, rzadziej w innych narządach, np. w mózgu. Choroba ta jest śmiertelna! Leczenie polega na chirurgicznym usunięciu bąblowców, po uprzedniej chemioterapii.

Giardioza

Giardioza to choroba zakaźna wywoływana przez jednokomórkowe pasożyty giardia intestinalis lub giardia lamblia. Jest to choroba brudnych rąk, którą można zarazić się poprzez zjedzenie zanieczyszczonej żywności lub wypicie zanieczyszczonej wody. Szczególnie zagrożone są dzieci, u których pasożyt blokuje wchłanianie składników odżywczych z pożywienia i doprowadza do zaburzeń rozwoju psychofizycznego. Z tego powodu dzieci po każdym kontakcie z psem powinny dokładnie umyć ręce.

Dipylidoza

Dipylidoza to choroba odzwierzęca, wywoływana przez tasiemca psiego (Dipylidium caninum). Choroba ta występuje u ludzi rzadko i przebiega najczęściej bezobjawowo. Do zarażenia tasiemcem u ludzi dochodzi drogą pokarmową np. przez brudne ręce. W przypadku tej choroby do zakażenia dochodzi zwykle u dzieci, które po zabawie z psem wkładają ręce do buzi. U człowieka z prawidłowo rozwiniętym układem odpornościowym dipylidoza może nie dawać żadnych objawów, choć pasożyt będzie w nas żył przez lata.

Toksokaroza

Toksokaroza to choroba wywoływana przez Toxocara canis – nicienie jelitowe, które występują u psów w każdym wieku, lecz najczęściej u szczeniąt i młodych psów. Do zarażenia człowieka glistą psią dochodzi drogą pokarmową poprzez wprowadzenie do organizmu inwazyjnych jaj glisty psiej. 

Glista ludzka żyje w organizmie człowieka na poziomie larwalnym. Jeżeli larwy glisty psiej trafią do wątroby, to u zarażonego występuje toksokaroza trzewna. Jeżeli larwy dotrą do oka, co zdarza się rzadziej, to u zarażonego występuje toksokaroza oczna. Niestety larwy mogą również dotrzeć do mózgu, wywołując neurotoksokarozę.

Celem wędrówki larwy glisty psiej w ciele człowieka są takie narządy, jak: płuca, serce, wątroba, gałki oczne, mózg – larwy mogą dotrzeć do każdego narządu.

Nieleczona choroba w skrajnych przypadkach może doprowadzić do zgonu człowieka.

Leptospiroza

Leptospiroza, zwana inaczej krętkowicą, to choroba bakteryjna powodowana przez krętka z rodzaju Leptospira, występująca na całym świecie, szczególnie w ciepłych i wilgotnych warunkach klimatycznych, zatem jej nasilenie w klimacie umiarkowanym występuje w letniej porze roku, w podmokłym środowisku. Leptospiroza u psów, ale także u innych zwierząt, wywoływana jest przez patogeny, które dostają się do organizmu poprzez błony śluzowe oraz uszkodzoną powierzchnię skóry. 

Do zarażenia u ludzi dochodzi najczęściej po kontakcie z moczem, mięsem i krwią zarażonych zwierząt, a także poprzez przeniesienie krętek do organizmu po kontakcie ze skażoną wodą i glebą (brudnymi rękoma do ust bądź poprzez ranę na skórze).  

Leptospiroza u ludzi może przebiegać bezobjawowo bądź z objawami, prowadzącymi nawet do śmierci. 

W drugiej fazie leptospirozy dochodzi do zmian w nerkach, płucach, sercu, rzadziej w mózgu. Rozwijająca się choroba prowadzi do żółtaczki, bólu brzucha, kaszlu z krwią, powiększenia węzłów chłonnych, wątroby i śledziony, a także niedowładu połowicznego.

Jak uniknąć zarażenia się robakami od psa?

Podstawowa zasada to mycie rąk po każdym kontakcie z psem. Równie ważne jest mycie warzyw i owoców, które kupujemy, ponieważ na nich również mogą znajdować się larwalne postaci robaków.

Podstawą jest również regularne badanie kału psa na obecność robaków bądź systematyczne odrobaczanie zwierzęcia 4 razy do roku.

Źródła

Z. Gliński, K. Kostro, Leptospiroza – groźna choroba zwierząt i zoonoza, „Życie weterynaryjne” 2013, numer 88, s. 835-841.

Toksokaroza, niebezpieczna choroba odzwierzęca, http://www.ipar.pan.pl/files/ulotka%20Toksokaroza.pdf, (dostęp: 13.02.2024).

W. Zygner, Problematyczna diagnostyka i zwalczanie inwazji Dipylidium caninumu psów i kotów, magwet.pl/25365,problematyczna-diagnostyka-i-zwalczanie-inwazji-dipylidium-caninum-u-psow-i-kotow, (dostęp: 13.02.2024).

Picture of dr Mateusz Karatysz

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Przeczytaj inne artykuły o zdrowiu psów

Summary
CZY MOŻNA ZARAZIĆ SIĘ ROBAKAMI OD PSA? | Zoonews.pl
Article Name
CZY MOŻNA ZARAZIĆ SIĘ ROBAKAMI OD PSA? | Zoonews.pl
Description
Istnieje kilka chorób, które mogą przejść z psa na człowieka. Jeżeli chcesz sprawdzić co to za choroby, to koniecznie przeczytaj ten artykuł.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x