Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

DOGO ARGENTINO – czy można go legalnie kupić w Polsce?

DOGO ARGENTINO

pixabay.com/photos/dogo-argentino-dog-pet-animal-7863976/

Spis treści

Dogo argentino, czyli dog argentyński, to rasa psów pochodząca z Argentyny, wyhodowana pierwotnie do polowań na dzikie zwierzęta. Charakteryzuje się dużą siłą, odwagą i lojalnością wobec swoich właścicieli. Dzięki swojemu imponującemu wyglądowi i silnemu instynktowi psy tej rasy wykorzystywane są także do stróżowania.

Podstawowe informacje

Kraj pochodzenia

Argentyna

Numer wzorca FCI

292

Waga

40 – 45 kg

Długość życia

10 – 12 lat

Charakter

Dogo argentino to molos o dobrym sercu, opiekuna darzy bezwarunkową i nieograniczoną miłością.

Czy dog argentyński jest legalny w Polsce?

Psy uznawane za groźne często wzbudzają szacunek swoim wyglądem, ale to właściciel decyduje o tym, czy ich dominujące cechy charakteru i imponująca postura mogą stać się zagrożeniem dla otoczenia. Warto pamiętać, że agresja nie jest zarezerwowana tylko dla dużych ras – małe psy również mogą wykazywać agresywne zachowania, co jest całkiem normalne. Pies, niezależnie od tego, czy jest rasowy, czy nie, kieruje się instynktami i dąży do dostosowania się do zmieniającego się środowiska. Nieodpowiednie wychowanie może przyczynić się do rozwoju agresji w każdym psie.

Polska lista ras psów uznawanych za agresywne obejmuje 11 ras:

  1. Amerykański pitbulterier
  2. pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin)
  3. buldog amerykański
  4. dog argentyński
  5. dog kanaryjski(Perro de Presa Canario)
  6. tosa inu
  7. Rottweiler
  8. akbash dog
  9. anatolian karabash
  10. moskiewski stróżujący
  11. owczarek kaukaski

Co zrobić po zakupie dogo argentino?

W Polsce obowiązuje Ustawa o ochronie zwierząt (z dnia 21.08.1997 r.), na której podstawie wydano rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (z dnia 28.04. 2008 r.) w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne. 

Opiekun agresywnego psa musi w ciągu 30 dni zgłosić ten fakt w urzędzie gminy odpowiednim do miejsca swojego zamieszkania. Wniosek jaki składa opiekun musi zawierać informacje nie tylko o tym, że posiada psa z wykazu ras psów uznawanych za agresywne, ale wnosić o zezwolenie na jego utrzymanie. Gotowy formularz powinien być dostępny w każdej gminie w wydziale gospodarki komunalnej lub na stronie internetowej placówki. Poza wnioskiem uiszcza się opłatę w wysokości 82 zł, której kwit dołącza się do formularza. Na zezwolenie posiadania groźnego psa czeka się do 30 dni, a samo zezwolenie wydaje organ odpowiednich władz: wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Od negatywnego rozpatrzenia wniosku można się odwołać w ciągu 14 dni tą samą drogą.

Jakie dokumenty musisz posiadać, by złożyć wniosek o zezwolenie na posiadanie lub hodowle groźnych psów?

  • kopia metryki lub rodowodu każdego psa (oryginał do wglądu)
  • kopia dokumentu szczepienia psa lub psów przeciw wściekliźnie (oryginał do wglądu)
  • dowód uiszczenia opłaty za wydanie zezwolenia

W niektórych krajach wymagane są testy dla opiekuna i szkolenie psa. Dodatkowo za posiadanie groźnego psa z listy psów agresywnych trzeba zapłacić wyższy podatek (np. w Niemczech nawet 1500 euro/rok) czy też opłacać ubezpieczenie od szkód wyrządzonych przez psy mierzące od 40 cm w kłębie, a nawet nie wolno nabyć psów ras niebezpiecznych poza terenem kraju. Podatek za groźne psy w Polsce jest obowiązkowy.

We wniosku o zezwolenie na utrzymanie lub hodowlę groźnego psa trzeba podać:

  • rasę psa
  • płeć psa
  • oznakowanie psa (nr tatuażu)
  • numer czipa
  • numer rejestracyjny psa w Związku Kynologicznym (rodowód, metryka)
  • opis w jakich warunkach będzie żył pies

 

Brak zezwolenia na posiadanie groźnego psa lub prowadzenie hodowli psów wyszczególnionych na liście psów agresywnych w sprzeczności do informacji zadeklarowanych we wniosku może skutkować cofnięciem zezwolenia, karą grzywny lub aresztem i w procesie sądownym sąd może orzec przepadek zwierzęcia.

Jaki charakter ma dogo argentino?

Dogo argentino jako rasa stróżująca posiada wyjątkowo rozwinięty instynkt ochrony terytorium. Wobec nieznajomych ludzi i innych zwierząt może zachowywać się z rezerwą, lecz w stosunku do swojej rodziny jest lojalny i pełen szacunku. Zazwyczaj przywiązuje się do jednej osoby, z którą tworzy głęboką więź.

Charakterystyczną cechą tej rasy jest inteligencja, pewność siebie, a czasem nawet tendencja do dominowania. Argentyński dog może wykazywać upór i potrzebę autonomii, co sprawia, że nie zawsze bezwarunkowo poddaje się poleceniom swojego właściciela.

Mimo że agresywność i nadmierna strachliwość są uznawane za niepożądane cechy według oficjalnych standardów rasy, mogą one występować u niektórych przedstawicieli. Jest to spowodowane przede wszystkim mieszanką różnorodnych ras, które weszły w skład doga argentyńskiego, co utrudnia jednoznaczne określenie i przewidywanie ich charakteru.

Argentyński dog nie jest rasą preferującą spokojne życie domowe. Jego żywiołowa i aktywna natura wymaga dużej ilości ruchu na świeżym powietrzu. Brak aktywności i monotonność mogą prowadzić do destrukcyjnego zachowania.

Jak wygląda dogo argentino?

Dogo argentino prezentuje się jako pies o silnej, zrównoważonej i atletycznej sylwetce. Jego głowa, osadzona na solidnej, masywnej szyi bez luźnej skóry, wykazuje się mocną konstrukcją. Stop tego psa jest zaznaczony, lecz nie wyraża się w przesadnych głębokościach czy ostrych kątach. Nos tych psów jest zawsze czarny, podobnie jak ich powieki i wargi. Długość pyska psa jest równa długości jego czaszki. Pies ten ma duże policzki pokryte grubą skórą, bez widocznych fałd. Oczy doga argentyńskiego są średniej wielkości i migdałowatego kształtu, osadzone są szeroko i frontalnie, mają ciemny lub orzechowy kolor. Jego uszy, umieszczone wysoko i oddzielone od siebie, są średniej długości, płaskie, grube i zwisają w spoczynku na tylnych częściach policzków.

Szyja tego psa jest gruba, mocna i elegancko wygięta. Klatka piersiowa ma kształt prostokąta. Grzbiet psa delikatnie opada ku tyłowi, lecz nie jest wklęsły. Szeroki, mocny grzbiet prowadzi do krótkiego, szerokiego zadek i lędźwi. Delikatnie opadający zadek kończy się długim, swobodnie zwisającym ogonem. Jego atletyczne ciało jest podtrzymywane przez mocne, umięśnione nogi z krótkimi, zwartymi łapami.

W ruchu argentyński dog jest energiczny, dynamiczny i wyraźnie ożywiony, zwłaszcza gdy coś przyciąga jego uwagę. Jego bieg może być wyjątkowo dynamiczny.

Dogo argentino na trawie

pixabay.com/photos/dogo-argentino-animal-pet-cute-1438200/

Charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie

Pies: 60-68 cm, idealnie 64-65 cm

Suka: 60-65 cm, idealnie 62-63 cm

Waga

Pies: 40-45 kg

Suka: 40-43 kg

Szata

Sierść jest jednolita, gładka i ma średnią długość (1,5-2 cm). Jej gęstość i grubość może się różnić w zależności od warunków klimatycznych.

Umaszczenie

U doga argentyńskiego jest jednolicie białe. Akceptowalna jest jedna mała czarna plama na głowie, wokół oka lub ucha, lecz nie może ona zajmować więcej niż 10% powierzchni głowy. Preferowane są jednak psy całkowicie białe.

Ile kosztuje dogo argentino?

Cena za szczeniaka rasy dogo argentino może być różna, w zależności od hodowli, linii genetycznej oraz standardów rasowych. Ogólnie, jest to stosunkowo droga rasa, ze względu na jej unikalność i specyficzne wymagania hodowlane. Cena za doga argentyńskiego z hodowli w FCI waha się od 5000 do 6000 zł. 

Źródła

zkwp.pl/wzorce/292.pdf

fci.be/en/nomenclature/DOGO-ARGENTINO-292.html

Picture of dr Mateusz Karatysz

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Poznaj inne rasy psów

Summary
DOGO ARGENTINO – czy można go legalnie kupić w Polsce?
Article Name
DOGO ARGENTINO – czy można go legalnie kupić w Polsce?
Description
Dogo argentino to rasa wpisana na listę psów, które w Polsce uznawane są za agresywne i wymagają pozwolenia. Przeczytaj, jakie wymogi trzeba spełnić.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x