Reklama

Groźne psy – najgroźniejsze rasy psów w Polsce i na świecie

Facebook
Twitter
Najgroźniejsze rasy psów w Polsce

Photo by Yohan Cho on Unsplash

Rasy psów niebezpiecznych określa w Polsce rozporządzenie MSWiA. Jakie obowiązki należy wypełnić, by móc posiadać groźnego psa?

Spis treści - kliknij

Najgroźniejsze rasy psów w Polsce - polskie prawo

W Polsce obowiązuje Ustawa o ochronie zwierząt (z dnia 21.08.1997 r.), na której podstawie wydano rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (z dnia 28.04. 2008 r.) w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne. Groźne psy zostały ujęte na liście, która obejmuje 11 ras. Hodowla lub utrzymanie psów ras niebezpiecznych może być potencjalnym zagrożeniem dla ludzi i zwierząt. Posiadanie w Polsce agresywnego psa w związku z rozporządzeniem wiąże się z kilkoma obwarowaniami, a ich spełnienie jest wymagane, by stać się opiekunem niebezpiecznego zwierzęcia.

Opiekun agresywnego psa musi w ciągu 30 dni zgłosić ten fakt w urzędzie gminy odpowiednim do miejsca swojego zamieszkania. Wniosek jaki składa opiekun musi zawierać informacje nie tylko o tym, że posiada psa z wykazu ras psów uznawanych za agresywne, ale wnosić o zezwolenie na jego utrzymanie. Gotowy formularz powinien być dostępny w każdej gminie w wydziale gospodarki komunalnej lub na stronie internetowej placówki. Poza wnioskiem uiszcza się opłatę w wysokości 82 zł, której kwit dołącza się do formularza. Na zezwolenie posiadania groźnego psa czeka się do 30 dni, a samo zezwolenie wydaje organ odpowiednich władz: wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Od negatywnego rozpatrzenia wniosku można się odwołać w ciągu 14 dni tą samą drogą.

Jakie dokumenty musisz posiadać, by złożyć wniosek o zezwolenie na posiadanie lub hodowle groźnych psów?

 • kopia metryki lub rodowodu każdego psa (oryginał do wglądu)
 • kopia dokumentu szczepienia psa lub psów przeciw wściekliźnie (oryginał do wglądu)
 • dowód uiszczenia opłaty za wydanie zezwolenia

 

W niektórych krajach wymagane są testy dla opiekuna i szkolenie psa. Dodatkowo za posiadanie groźnego psa z listy psów agresywnych trzeba zapłacić wyższy podatek (np. w Niemczech nawet 1500 euro/rok) czy też opłacać ubezpieczenie od szkód wyrządzonych przez psy mierzące od 40 cm w kłębie, a nawet nie wolno nabyć psów ras niebezpiecznych poza terenem kraju. Podatek za groźne psy w Polsce jest obowiązkowy.

We wniosku o zezwolenie na utrzymanie lub hodowlę groźnego psa trzeba podać:

 • rasę psa
 • płeć psa
 • oznakowanie psa (nr tatuażu)
 • numer czipa
 • numer rejestracyjny psa w Związku Kynologicznym (rodowód, metryka)
 • opis w jakich warunkach będzie żył pies

Brak zezwolenia na posiadanie groźnego psa lub prowadzenie hodowli psów wyszczególnionych na liście psów agresywnych w sprzeczności do informacji zadeklarowanych we wniosku może skutkować cofnięciem zezwolenia, karą grzywny lub aresztem i w procesie sądownym sąd może orzec przepadek zwierzęcia.

Lista psów agresywnych

Groźne psy budzą respekt przede wszystkim wyglądem, jednak to od opiekuna zależy to czy silniejsze cechy osobowości w połączeniu z gabarytami psa mogą się ujawnić jako niebezpieczne dla otoczenia. Nawet najmniejsza rasa psów może wykazywać zachowania agresywne i nie jest to nic nadzwyczajnego. Pies to zwierzę, którym kierują instynkty, a ich celem jest dostosowanie się do zmian zachodzących wokół. Każdy pies zarówno rasowy, jak nierasowy niewłaściwie wychowany może stać się agresywny i niebezpieczny.

Polska lista ras psów uznawanych za agresywne obejmuje 11 ras:

 1. Amerykański pitbulterier
 2. pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin)
 3. buldog amerykański
 4. dog argentyński
 5. dog kanaryjski(Perro de Presa Canario)
 6. tosa inu
 7. Rottweiler
 8. akbash dog
 9. anatolian karabash
 10. moskiewski stróżujący
 11. owczarek kaukaski

Najgroźniejsze rasy psów na świecie

Wśród najgroźniejszych ras psów na świecie znajduje się jeszcze wielu innych przedstawicieli poza wyżej wymienioną listą. Charakter tych psów wymaga właściwego kształtowania przez odpowiedzialnych i doświadczonych opiekunów, by zapobiec wzmacnianiu cech niepożądanych. Groźne psy nie powinny być chwilową zachcianką, które przez nieumiejętne prowadzenie z pewnością przerodzą się w poważny problem.

American bandog

American bandog

pixabay.com/images/id-5001703/

American bandog to pies o silnym instynkcie obronnym i wymagającym charakterze. Bandog wymaga nie tylko od siebie, ale i od innych, dlatego zaprzestanie szkolenia to dla niego oznaka braku konsekwencji. Przemocowe wychowanie bandoga sprawi, że wyrośnie na psa groźnego i nieprzewidywalny. To pies nieustępliwy, a w obronie rodziny jest w tanie oddać życie. Rasa nie została uznana przez FiFe.

Cane corso

Cane corso

pixabay.com/images/id-3925859/

Cane corso muskularny pies w typie mastifa. Ciężki i silny pies w rękach niedoświadczonego opiekuna może stać się niebezpieczny. Choć cane corso jest podatny na szkolenie musi ono być konsekwentne i sensowne. Laik sobie z nim nie poradzi, dlatego molos nie powinien być wybierany na pierwszego psa. Nie są to psy agresywne bezpodstawnie, lecz w obronie terytorium oraz swojej ludzkiej rodziny są na to gotowe.

Zabezpiecz swojego psa przed kleszczami i pchłami

Reklama
krople dla psa na kleszcze

Rhodesian ridgeback

Rhodesian ridgeback

pixabay.com/images/id-2061187/

Rhodesian ridgeback to silny, niezależny i uparty pies, który wymaga kompleksowej socjalizacji i szkolenia. Rodezjan jest niesłychanie odważny i pozbawiony lęku, nie bez powodu jego nazwa to pies na lwy i do tego właśnie był niegdyś przeznaczony. Trudny w ułożeniu ze względu na niechęć do wykonywania poleceń. Pozostawiony sam sobie może stać się nerwowy. Choć rodezjan nie ma skłonności do zachowań agresywnych może stać się groźnym psem, samowolnym, skłonnym do ucieczek, jeśli opiekun nie poświęca mu maksymalnej ilości czasu.

Boerboel

Boerboel

pixabay.com/images/id-1068669/

Boerboel to doskonały stróż i obrońca. Silna więź z opiekunem sprawia, że w jego obronie staje na pierwszej linii frontu. Nieprawidłowo zsocjalizowany może być agresywny bez wyraźnego powodu. Pozytywne relacje z opiekunem to podstawa, by boerboel nie zmienił się w dominującego i groźnego psa. Ten duży pies polecany jest wyłącznie dla osób aktywnych i odpowiedzialnych.

Doberman

Doberman

pixabay.com/images/id-1177919/

Doberman zacięty i pewne siebie pies. Psy te mają bardzo dobrą pamięć a krzywda doznana raz zostaje zapamiętana. Nieustępliwy charakter trzeba szlifować pozytywnymi metodami szkoleniowymi, a człowiek powinien być dla psa tym, którego warto słuchać. Agresja słowna i fizyczna, podobnie jak samotność może wywołać u dobermana agresję. Dobermany nie będą tolerować wymuszania posłuszeństwa i tego należy się bezwzględnie wystrzegać, by pies nadal cenił swego opiekuna.

Owczarek środkowoazjatycki

Owczarek środkowoazjatycki

pixabay.com/images/id-2826301/

Owczarek środkowoazjatycki nazywany też dławicielem wilków, co już sprawia, że należy go traktować jako potencjalnie groźnego psa. Owczarek ten ma silny instynkt terytorialny, jest inteligentny, a niewłaściwie traktowany może być bardzo niebezpieczny. Rozmiar wystarczy, by odstraszyć obcych z terenu, którego strzeże, a jeśli gabaryty to za mało – potężny szczek zwieńczy dzieła. W obronie swojej grupy rodzinnej (czy to ludzi czy zwierząt) owczarek nie zawaha się, by pospieszyć im z pomocą.

Owczarek południoworosyjski

jużak

Owczarek południoworosyjski tzw. jużak to pies odważny i cięty. Jużaki są zdecydowane i agresywne, zdolne do samodzielnych decyzji, błyskawicznie reagujące w chwili zagrożenia. Owczarek ten ma silną psychikę, wie czego chce i łatwo się go nie podporządkuje. Wymaga starannej socjalizacji i żelaznej konsekwencja, by nie stać się agresywnym i groźnym psem.

Zabezpiecz swojego psa przed kleszczami i pchłami

Reklama
krople dla psa na kleszcze

Kangal

Kangal

pixabay.com/images/id-3883109/

Kangal to odmiana owczarka anatolijskiego, a więc jednego z psów na polskiej liście psów agresywnych. To psy terytorialne, pewne siebie i niezależne. Kangal nigdy nie atakuje intruza bez wyraźnego powodu. Brak kontaktu z człowiekiem powoduje, że pies dziczeje i staje się niebezpieczny. Drugie oblicze tego psa ujawnia się w stosunku do dzieci, które traktuje wyrozumiale, jak na obrońcę stada przystało. Na posiadanie kangala w Polsce trzeba mieć zezwolenie.

Najgroźniejszy pies na świecie, czyli jaki?

 1. Najgroźniejszy pies na świecie to taki, którego opiekun nie podjął wystarczających środków (czas, konsekwencja, własna motywacja, metody szkoleniowe, nieznajomość rasy) by psa właściwie wychować i socjalizować.
 2. Najgroźniejszy pies na świecie to taki, który jest w rękach opiekuna niedoświadczonego lub nieodpowiedzialnego.
 3. Najgroźniejszy pies na świecie to taki, którego potrzeby fizyczne, emocjonalne i społeczne nie zostały zabezpieczone lub zostały zaniedbane, by w wyniku frustracji, strachu, niepewności i zaniedbań pies stał się agresywny.
 4. Najgroźniejszy pies na świeci to taki, którego masa w połączeniu z silnym instynktem obronnym czy terytorialnym jest niewłaściwie przekierowywana lub celowo podjudzana.
 5. Najgroźniejszy pies na świecie to taki, którego szkolenie i wychowanie prowadzone jest za pomocą siły, agresji, przymusu i kar.
 6. Najgroźniejszy pies na świecie to taki, którego predyspozycje fizyczne i złamana psychika są wykorzystywane do niewłaściwych celów np. zarobkowych, nielegalnych walk psów.
 7. Najgroźniejszy pies na świecie to taki, który staje się dla człowieka przedmiotem, to pies skrzywdzony i zawiedziony przez człowieka.

 

Redakcja

Poznaj inne ciekawostki o rasach psów i kotów

Summary
Groźne psy – najgroźniejsze rasy psów w Polsce i na świecie | Zoonews.pl
Article Name
Groźne psy – najgroźniejsze rasy psów w Polsce i na świecie | Zoonews.pl
Description
Rasy psów niebezpiecznych określa w Polsce rozporządzenie MSWiA. Jakie obowiązki należy wypełnić, by móc posiadać groźnego psa?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 3174

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x