Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Pies przewodnik – szkolenie, uprawnienia, cena

Pies przewodnik

Image by prostooleh on Freepik

Spis treści

Nie każdy pies może zostać asystentem. Nie każdy pies asystent jest jednocześnie psem przewodnikiem. Proces szkolenia psa przewodnika jest długi i kosztowny, dlatego jeżeli potrzebujesz takiego psa bądź ktoś z Twoich bliskich może go potrzebować, to koniecznie przeczytaj ten artykuł w całości. Na końcu umieściliśmy źródła do PFRON i PZN, które również są bardzo pomocne.

Jakie rasy psów mogą być przewodnikiem?

Zgodnie z artykułem 2 pkt. 11 Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu pies asystujący to odpowiednio wyszkolony i specjalnie oznaczony pies, w szczególności pies przewodnik osoby niewidomej lub niedowidzącej oraz pies asystent osoby niepełnosprawnej ruchowo, który ułatwia osobie niepełnosprawnej aktywne uczestnictwo w życiu społecznym.

Ustawa nie określa konkretnych ras psów, jednak z uwagi na konkretne cechy oraz umiejętności, a także funkcje, jakie będzie miał pełnić pies asystent, najczęściej wybieranymi rasami są labradory i golden retrievery, niekiedy owczarki niemieckie czy border collie. 

Co ważne, status psa asystującego potwierdza certyfikat wydany przez ośrodek szkoleniowy, który jest wpisany do rejestru podmiotów uprawnionych do wydawania takich certyfikatów.

Kto może mieć psa przewodnika?

Psy asystujące szkolone są w celu wykonywania konkretnych zadań, w celu pomocy ludziom z pewnymi rodzajami niepełnosprawności, tj.: 

  • Pies przewodnik osoby niewidomej lub niedowidzącej daje osobie niewidomej lub niedowidzącej możliwość samodzielnego i bezpiecznego poruszania się bez obawy natrafienia na przeszkodę.
  • Pies asystent osoby niepełnosprawnej ruchowo asystuje osobie niepełnosprawnej ruchowo poruszającej się na wózku. Pies asystent specjalizuje się w podnoszeniu, podawaniu, otwieraniu i naciskaniu.
  • Pies sygnalizujący osoby głuchej i niedosłyszącej asystuje osobie głuchej lub niedosłyszącej przez zwracanie jej uwagi na określone dźwięki, a następnie doprowadzenie jej do źródła hałasu.
  • Pies sygnalizujący atak choroby (np. epilepsji) wyczuwa nadchodzący atak choroby i ostrzega o tym właściciela lub osoby z jego otoczenia lub reaguje na atak choroby.

Co robi pies przewodnik?

Jak już wiemy pies przewodnik to zwierzę, które przeszło specjalistyczny trening w celu umożliwienia osobie niewidomej lub niedowidzącej możliwość samodzielnego i bezpiecznego poruszania się bez obawy natrafienia na przeszkodę.

Pies przewodnik potrafi np. odnaleźć wolne miejsce w autobusie, podprowadzić do ławki, przejścia dla pieszych bądź po prostu pomóc w ominięciu przeszkody.

Jakie cechy musi mieć pies przewodnik?

Jak podano na stronie Polskiego Związku Niewidomych, psy przewodnicy są starannie dobierane pod względem budowy fizycznej, muszą być odpowiednio duże oraz cech psychicznych, muszą być spokojne, opanowane, o małej pobudliwości płciowej, przyjazne dla ludzi ale jednocześnie nieufne wobec obcych, chętnie uczące się.

Co musi umieć pies przewodnik?

W trakcie szkolenia psy uczone są reagowania na takie komendy, jak: „naprzód”, „prowadź prosto”, „w lewo”, „w prawo”, „prowadź sam”, „szukaj przejścia”, „szukaj drzwi” etc. Jak podaje PZN psy „przygotowywane są do bezpiecznego prowadzenia osoby niewidomej na chodniku lub jezdni, w ruchu ulicznym, zatrzymywania się przed krawężnikami, prowadzania przez przejścia na ulicy, zatrzymywania się przed przeszkodami i ich omijania, lokalizowania drzwi, wsiadania, wysiadania i odpowiedniego zachowywania się w środkach lokomocji, prowadzenia po schodach”.

Ile kosztuje pies przewodnik?

Cena wyszkolenia psa przewodnika to ok. 20-30 tys. zł. Nie oznacza to, że osoba z niepełnosprawnością musi ponieść taki koszt. Zwykle można ubiegać się o pokrycie całości lub części kosztów w PFRONie. Należy jednak wiedzieć, że czas szkolenia psów przewodników i psów asystentów to nawet 2 lata, zatem liczba psów z certyfikatem jest bardzo ograniczona, względem liczby osób, które ich potrzebują.

Zgodnie ze Standardem Szkolenia Psów Przewodników czas trwania szkolenia psa przewodnika w światowych szkołach to zwykle 6-12 miesięcy.

Różnice w czasie trwania szkolenia psów wynikają głównie z indywidualnych zdolności każdego psa oraz z preferencji przyjmowanych przez szkoły szkoleniowe. Niektóre z nich, w trakcie specjalistycznego treningu, koncentrują się wyłącznie na utrwaleniu podstawowych umiejętności pracy psa przewodnika, skupiając uwagę na doskonaleniu tych zdolności podczas noszenia przez psa uprzęży.

Inne szkoły natomiast pozostawiają więcej czasu na szkolenie, biorąc pod uwagę możliwość różnic w tempie uczenia się psów, potencjalne przerwy spowodowane chorobami czy inne nieprzewidziane sytuacje. W takim podejściu powtarzane są wszystkie umiejętności zdobyte u wolontariuszy. Różnica polega na tym, że szkolenie odbywa się już z psami w uprzęży i pod nadzorem specjalisty, który uczy je odpowiednich zachowań w różnorodnych środowiskach, wykorzystując przy tym specjalistyczny sprzęt tak jak uprząże, białe laski czy w późniejszym etapie gogle.

Czy pies przewodnik może wejść do restauracji?

Zgodnie z zapisami Art. 20a. pkt. 1 osoba niepełnosprawna wraz z psem asystującym ma prawo wstępu do obiektów użyteczności publicznej, w szczególności:

  • budynków i ich otoczenia przeznaczonych na potrzeby administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, opieki zdrowotnej, opieki społecznej i socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym, świadczenia usług pocztowych lub telekomunikacyjnych oraz innych ogólnodostępnych budynków przeznaczonych do wykonywania podobnych funkcji, w tym także budynków biurowych i socjalnych;
  • do parków narodowych i rezerwatów przyrody;
  • na plaże i kąpieliska.

 

Biorąc pod uwagę powyższe osobie z psem asystującym nie można odmówić wejścia do restauracji.

Warunkiem skorzystania z uprawnienia, o którym mowa w art. 20a. pkt. 1, jest wyposażenie psa asystującego w uprząż oraz posiadanie przez osobę niepełnosprawną certyfikatu potwierdzającego status psa asystującego i zaświadczenia o wykonaniu wymaganych szczepień weterynaryjnych.

Należy jeszcze nadmienić, że uprawnienia, o których napisano wyżej nie zwalniają osoby niepełnosprawnej z odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez psa asystującego.

FAQ na temat psa przewodnika 

Ile jest psów przewodników w Polsce?

Według PZN w Polsce może pracować około 150 psów przewodników.

Jak uzyskać psa przewodnika?

Osoby zainteresowane otrzymaniem psa przewodnika powinny zgłosić się do koła lub okręgu PZN właściwego dla miejsca zamieszkania w celu szczegółowego zapoznania się z regulaminem przyznawania psów przewodników oraz pobrania formularza „Wniosku o przyznanie psa przewodnika”.

Przeczytaj inne ciekawostki o kotach i psach

Summary
Pies przewodnik – szkolenie, uprawnienia, cena
Article Name
Pies przewodnik – szkolenie, uprawnienia, cena
Description
Pies przewodnik to w istocie pies asystujący, który został wyszkolony do pomocy osobie niewidomej lub niedowidzącej. Jak pozyskać takiego psa? Przeczytaj artykuł.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x