Reklama

Psy z włosami – Jakie rasy psów z włosami nie mają podszerstka?

Facebook
Twitter
Jakie rasy psów z włosami nie mają podszerstka?

pixabay.com/images/id-1541800/

Rasy psów z włosami wcale nie muszą być bezpieczna dla alergików. Psy z włosami i bez podszerstka linieją zwykle w sposób delikatny, co może być pomocne, kiedy zależy nam na psie w domu.

Spis treści - kliknij

Pies z włosami czy z sierścią – jaka jest różnica?

Jedną z częstych informacji powielanych w Internecie jest ta, że psy posiadają włosy albo sierść. Z czego można wnioskować, że pies z włosami nie ma sierści. Warto zatem przyjrzeć się psom z włosami od samej skóry.

Skóra u psów składa się z trzech warstw

 • Naskórka – epidermy
 • Skóry właściwej – dermy
 • Tkanki podskórnej – hipodermy

 

Naskórek zbudowany jest z keratynocytów – komórek nabłonkowych, które odnawiają się co ok. 20 dni. Zadaniem naskórka jest ochrona skóry właściwej przed promieniami UV oraz uszkodzeniem mechanicznym. Naskórek bierze również udział w utrzymaniu wilgotności skóry właściwej. Skóra właściwa psa to tkanka wypełniona naczyniami krwionośnymi, nerwami, mieszkami włosowymi oraz gruczołami. To właśnie w skórze właściwej znajdują się gruczoły potowe, które u psów zlokalizowane są na opuszkach łap. Tkanka podskórna to głównie tłuszcz, a w jej strukturze znajdują się jeszcze włókna nerwowe i naczynia krwionośne.

Struktura sierści psa

Z czego składa się sierść psa i kota

Sierść psów modelowo zbudowana jest z:

 • Mieszka włosowego z jednym włosem pierwotnym
 • Do 5 włosów pierwotnych dodatkowych, znajdujących się w tym samym mieszku włosowym co włos pierwotny
 • Do 20 włosów wtórnych, które tworzą tzw. podszerstek

 

Włos pierwotny z dodatkowymi włosami pierwotnymi stanowi wierzchnią warstwę sierści zwaną włosem okrywowym.

Włosy wtórne to druga warstwa sierści zwana podszerstkiem.

 

Czy zatem stwierdzenie, że psy z włosami nie mają sierści jest prawdziwe? Zdecydowanie nie, ponieważ włos okrywowy jest zewnętrzną warstwą sierści.

Oprócz ras psów, które genetycznie pozbawione są sierści możemy wyróżnić

 1. Psy, których sierść składa się tylko wierzchniej warstwy – włosa okrywowego
 2. Psy, których sierść składa się z dwóch warstw: włosa okrywowego oraz podszerstka

 

Precyzyjnie rzecz ujmując mamy zatem do czynienia z grupą psów, które mogą mieć sam włos okrywowy. Pojęcie „pies z włosami” nie jest zatem poprawne. Powszechnie przyjęło się jednak, by mówić „psy z włosami”, a nie „psy z włosem”. Warto jednak znać te niuanse, zwłaszcza kiedy nasz pies miałby być w przyszłości psem wystawowym.

Zabezpiecz swojego psa przed kleszczami i pchłami

Reklama

krople-na-pchly-kleszcze-frontline-tri-act-dla-psa

Psy, które nie gubią sierści – czy takie istnieją?

Każdy pies, który nie jest genetycznie pozbawiony sierści, posiada włos okrywowy. Zarówno psy z podwójną warstwą sierści, jak i „psy z włosami” gubią włos. Dlaczego psy gubią włosy?

Po pierwsze, włos okrywowy u psa nie rośnie bez końca. Po drugie, włos okrywowy w pewnym momencie również wypada.

Włosy u psa – fazy rozwoju

 1. Anagen – to pierwsza faza wzrostu włosów u psa, która trwa najdłużej, a w mieszku włosowym tworzy się nowy włos.
 2. Katagen – jest to faza przejściowa rozwoju włosa, podczas której włos wypychany jest na powierzchnię skóry.
 3. Telogen – To ostatnia faza rozwoju włosa, w której włos powoli obumiera i wypada, by zrobić miejsce dla nowego, tworzącego się włosa.

 

Ostatnia faza to po prostu linienie, które u ras z dwiema warstwami sierści występuje najczęściej wiosną i jesienią. W przypadku ras, u których występuje tylko włos okrywowy, linienie występuje zazwyczaj przez cały rok i jest po prostu mniej zauważalne. 

Rodzaje sierści u psa

Wiele psów, również psy z włosami mogą mieć różne rodzaje sierści, a każda ma swoje cechy charakterystyczne.

Klasyfikując sierść psa w oparciu o kategorię długości możemy wskazać:

 • Psy krótkowłose – których sierść przylega do ciała i jest nie dłuższa niż 5 cm. Psy krótkowłose mogą mieć zarówno sam włos np. buldog francuski, jak i włos z podszerstkiem np. mops;
 • Psy z sierścią mieszanej długości – sierść ma różną długość w różnych częściach ciała np. spaniele
 • Psy z sierścią o średniej długości – długość między 5 a 7 cm, np. border collie
 • Psy długowłose – sierść psów ma długość od 7 do 20 cm. Psy długowłose z podszerstkiem to np. terrier tybetański, z kolei psy długowłose bez podszerstka to np. yorkshire terrier
 • Psy bezwłose – nie mają sierści bądź jest ona bardzo rzadka

Klasyfikując sierść w oparciu o jej strukturę możemy wskazać:

 • Psy z sierścią gładką – jest krótka i przylega do ciała np. jack Russell terrier
 • Psy z sierścią jedwabistą – jest długa, miękka i z popłyskiem np. maltańczyk
 • Psy z sierścią szorstką – jest średniej długości, sztywna i szorstka w dotyku np. sznaucery
 • Psy z sierścią kręconą – przypomina loki, np. pudel
 • Psy z sierścią skręconą w sznury – sierść sfilcowana, z której formuje się sznury np. puli

Czy wszystkie psy linieją?

U psów z włosem krótkim i bez podszerstka linienie jest mniej obfite, jednak ostra sierść wbija się wszędzie i jest trudna do usunięcia.

Psom z szorstkim włosem trzeba pomóc w usuwaniu martwych włosów, ponieważ mają one problem z samodzielnym linieniem.

Psy z podszerstkiem i włosem okrywowym linieją samoistnie, wiosną i jesienią trzeba je jednak intensywniej wyczesywać.

Psy z długimi włosami trzeba czesać przez cały rok, ich linienie jest niezauważalne, jednak martwy włos również wypada.

Psy z włosami – jakie to rasy?

Jeżeli zastanawiasz się, jakie psy mają włosy, to przygotowaliśmy ich zestawienie, dla ułatwienia przygotowaliśmy je z podziałem na małe psy z włosami oraz duże psy z włosami.

Małe psy z włosami

Yorkshire terrier

yorkshire terrier w domu
Photo by Iresha Ratnayake from Pexels

Żadna klasyfikacja psów z włosami nie byłaby pełna, gdyby nie pojawił się w niej yorkshire terrier. Te małe pieski o wadze do 3 kg i wysokości do 25 cm w kłębie mają średniej długości włosy na tułowie, długie włos na głowie, a ich sierść jest prosta, lśniąca i delikatna w dotyku.

Shih tzu

Wśród psów z włosami nie można zapomnieć i shih tzu. Pieski te ważą do 8 kg, a ich wielkość w kłębie sięga 27 cm. Ich włosy układają się na głowie na kształt chryzantemy, a sierść je jedwabista w dotyku i długa.

Zabezpiecz swojego psa przed kleszczami i pchłami

Reklama

krople-na-pchly-kleszcze-frontline-tri-act-dla-psa

Maltańczyk

maltańczyk

pixabay.com/images/id-4820566/

Maltańczyk to kolejna rasa psa z włosami. Te małe pieski, ważące do 4 kg i mierzące do 25 cm wysokości w kłębie mają gęste, lśniące i błyszczące włosy. Włos okrywowy maltańczyka jest prosty i długi na całym ciele.

Bolończyk

bolończyk pies

Photo by Matt Briney on Unsplash

Bolończyk to rasa psa z włosami z wyglądu przypominająca maltańczyka. Niewielki piesek o białym umaszczeniu waży do 4 kg i mierzący do 30 cm w kłębie ma długo włos na całym ciele, od głowy, aż po ogon. Włosy bolończyka są puszyste, nie leżą płasko, a układają się w kosmyki.

Bichon frisé

Bichon to kolejna rasa psa z włosami podobna do maltańczyka i bolończyka. Wysokość w kłębie bichona nie przekracza 30 cm, a waga 5 kg. Bichon to pies długowłosy, długość od 7 do 10 cm. Sierść psa jest delikatna i jedwabista, tworzy luźne loki.

Duże psy z włosami

Pudel

Pudel brązowy

Photo by Skyler Ewing from Pexels

Pudel to rasa psa z włosami, która pojawia się w zestawieniu zarówno małych psów z włosami, jak i dużych psów z włosami przez fakt, że pudle występują w czterech wielkościach. Największy pudel ważyć może prawie 30 kg, a wielkość w kłębie pudla może wynosić do 60 cm. Pudle to psy, które mogą mieć lokowate włosy o delikatnej, wełnistej strukturze, kędzierzawe, elastyczne i odporne na ucisk dłoni. Włos pudla powinien być gęsty, gruby, równej długości i tworzyć regularne loki. Pudle z włosem sznurowym powinny mieć go o delikatnej, wełnistej strukturze, która będzie tworzyć charakterystyczne sznury o długości minimum 20 cm.

Zabezpiecz swojego psa przed kleszczami i pchłami

Charakterystyka rasy samojed

pixabay.com/images/id-5449489/

Samojed to przedstawiciel dużych ras psów z włosami o wysokości do 57 cm w kłębie i wadze do 30 kg. Włos samojeda jest obfity, gruby i gęsty. Samoyed ma jednak gęsty podszerstek.

Bokser

Bokser

Bokser to kolejna rasa psa z włosami, jednak pozbawiona podszertka. Włosy bokresa są krótkie, twarde i przylegające do ciała.

Amstaff

American staffordshire terrier

Dog photo created by jcomp – www.freepik.com

Amstaff to pies z włosami, ale bez podszerstka. Mimo że psy te mają konkretną posturę, to zimą amstaffy powinny być wyprowadzane w ubranku dla psa.

Jak często kąpać psa z włosem

Pielęgnacja psa z włosami polega nie tylko na codziennym czesaniu, ale również na kąpielach. Częstotliwość kąpieli to kwestia indywidualna. Jeżeli pies brudzi się, podczas spacerów, to kąpiele mogą być konieczne nawet co miesiąc. Przyjmujemy, że kąpiel psa powinna odbywać się w razie potrzeby. Średnio co 3-6 miesięcy można wykąpać psa. Lecz, pamiętajmy, że zbyt częste kąpiele psa mogą spowodować usuwanie bariery ochronnej skóry. W wyniku czego występuje większa skłonność do podrażnień i chorób. Oczywiście są od tego wyjątki. W przypadku ras psów z włosami najważniejsze jest jednak, by czesać je każdego dnia, najlepiej po ostatnim spacerze. Na rynku dostępne są również specjalne mgiełki pielęgnacyjne, którymi możemy skraplać psa, jeśli nie chcemy kąpać go zbyt często. 

Czy psy z włosami są idealne dla alergików?

Niestety stwierdzenie, że psy z włosami nie uczulają to mit. Nawet psy z włosami mogą stanowić źródło alergenów, które będą problematyczne dla alergika. Dlaczego psy z włosami uczulają? Ponieważ to nie włosy psów są główną przyczyną alergii. Włosy psa tą tylko i wyłącznie nośnikiem, na którym znajdują się alergeny.

Powodem, dla którego rasy psów z włosami i/lub z podszerstkiem uczulają są alergizujące białka, które znajdują się w ślinie psów, naskórku, surowicy, moczu oraz w sierści.

Nie ma zatem ras psów, które nie uczulają. Wszystko zależy od reakcji systemu odpornościowego człowieka na białka psa. W badaniach prowadzonych przez ECAP na polskiej populacji zaobserwowano, że uczulenie na alergeny psa wynosi 9,7% w badanej populacji. W przypadku osób reagujących alergicznie na białko psa najczęściej występują objawy astmy, nieżytu nosa i spojówek bądź atopowego zapalenia skóry.

Jak rasa psa będzie idealna dla alergika?

Fakt, że rasy psów z włosami gubią mniej sierści może przyczynić się do tego, że w domu będzie mniej czynników alergizujących. Z całą pewnością pies, który linieje, a więc gubi włosy i podszerstek będzie roznosił ich po domu zdecydowanie więcej. Trudno jednak rozpatrywać kwestię alergii tylko i wyłącznie przez pryzmat psów z włosami albo psów z włosami i podszerstkiem. Nośnikiem alergii jest białko obecne w organizmie psa, zatem każda forma kontaktu ze zwierzęciem może zakończyć się objawami alergicznymi u osób, u których wspomniane białka wywołują reakcję systemu odpornościowego.

Dlatego decyzję o wyborze psa dla alergika należy zawsze podejmować po konsultacji z lekarzem alergologiem.

Bibliografia:

Sybilski AJ., Raciborski F., Lipiec A. i wsp. Uczulenie na aeroalergeny u pacjentów z atopowym zapaleniem skóry. Badanie ECAP. Alergia Astma Immunologia 2013;18(3):182-7.

Mateusz i Daisy

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Poznaj inne ciekawostki o rasach psów i kotów

Summary
Psy z włosami – Jakie rasy psów z włosami nie mają podszerstka? | Zoonews.pl
Article Name
Psy z włosami – Jakie rasy psów z włosami nie mają podszerstka? | Zoonews.pl
Description
Rasy psów z włosami wcale nie muszą być bezpieczna dla alergików. Psy z włosami i bez podszerstka linieją zwykle w sposób delikatny, co może być pomocne.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 3702

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Matylda
Matylda
9 miesięcy temu

Jeszcze Pomeranian (szpic miniaturkowy)

1
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x