Reklama

Akbash dog – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Akbash to rasa psów górskich, która pochodzi od molosów, wyhodowana i wykorzystywana do pracy w zachodniej Turcji jako chroniący stad.

By Jerry Kirkhart from Los Osos, Calif. – Akbash Dog, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9716937

Spis treści - kliknij

Akbash dog – historia rasy

Akbash to rasa psów górskich, która pochodzi od molosów, wyhodowana i wykorzystywana do pracy w zachodniej Turcji jako chroniący stad. Nazwa akbash pochodzi od słów ak – biały oraz bas – głowa. Abkash to anatolian w białym umaszczeniu. Między innymi z tego względu rasa akbash nie została uznana przez FCI. Akbash traktowany jest po prostu jako odmiana kolorystyczna anatoliana. Mimo to w Wielkiej Brytanii w 1998 roku United Kennel Club uznał akbasha za odrębną rasę z grupy Guardian Dog. Jeszcze wcześniej, w latach 70. XX wieku, psy te sprowadzono do USA, gdzie rasa stała się bardzo popularna z uwagi na jej skuteczność w obronie stad owiec i bydła przed kojotami.

Akbash, kangal czy anatolian to psy w typie molosa, które do Turcji dotarły wraz z ludnością migrującą z Azji Środkowej między 6000 a 3000 lat temu. Rasa ta jest spokrewniona z innymi białymi psami pasterskimi, znany w Europie: owczarek podhalański, pirenejski pies górski, komondor, kuvasz, czuwacz, aidi.

Akbash w Polsce

W Polsce rasa akbash nie jest popularna, chociaż występują nieliczne jej hodowle. Pies tej rasy zostały w naszym kraju wpisany do wykazu ras psów agresywnych

Jak wygląda akbash dog?

Akbash dog to rasa o mocnej budowie ciała z cechami molosa i charta. Jest to pies wysoki, ma długie i mocne nogi. Jest nieznacznie dłuższy w stosunku do wysokości w kłębie. Akbash ma szeroką głowę; kufę krótszą niż czaszkę i czarny nos. Oczy migdałowatego kształtu; uszy średniej długości, trójkątne, oklapnięte. Ogon akbasha jest gruby u nasady i wywinięty na końcu.

Akbash dog – charakterystyka rasy

Wysokość akbasha w kłębie

Pies: 74-81 cm

Suka: 70-79 cm

Anatolian – waga

Pies: 55 – 65 kg

Suka: 45 – 55 kg

Szata akbasha

Sierść akbasha jest dwuwarstwowa, składa się ze średniej długości włosa i gęstego podszerstka.

Umaszczenie akbasha jest zawsze białe.

Kategoria wielkości akbash doga

Akbash dog to pies rasy olbrzymiej.

Ile żyje akbash dog?

Akbash żyje średni od 10 do 12 lat.

Przeczytaj również o tej rasie

Akbash dog – charakter

Akbash dog to niezależny i samodzielny pies, który w pracy opiera się na własnym doświadczeniu. Akbash to pies spokojny i zrównoważony, nie ma skłonności do ucieczek czy niszczenia. To pies, który bardzo mocno przywiązuje się do rodziny, którą traktuje, jak własne stado. Nieprawidłowo wychowany akbash może zdominować rodzinę.

Akbash tylko z pozoru jest ociężałym i powolnym psem. W przypadku zagrożenia psy te wykazują się szybkością, siłą i zwinnością, lecz kiedy nie ma takiej potrzeby spędzają długie godziny na leżeniu i obserwacji.

Akbash dog będzie doskonałym psem stróżującym.

Akbash – zdrowie

Akbash to zdrowa i wytrzymała rasa psów, odporna na trudne warunki pogodowe. Psy te rzadko chorują, co nie znaczy, że nie grożą im żadne choroby. Zagrożeniem dla rasy może być skręt żołądka. Szybko rosnące szczenięta akbasha mogą zacząć cierpień na problemy ze stawami.

Akbash – żywienie

Akbash to pies rasy olbrzymiej. Ma duże potrzeby jeżeli chodzi o ilość jedzenia, dlatego korzystnie będzie karmić psa dietą BARF z odpowiednią suplementacją. Pies może oczywiście jeść gotową suchą karmę dla psów. Warto dopasować karmę do wieku psa, by od szczeniaka nie karmić akbasha wysokoenergetyczną karmą, która może doprowadzić do zbyt szybkiego wzrostu psa i problemów ze stawami.

Akbash – pielęgnacja

Akbash to pies, który cały rok może mieszkać na terenie przynależnym do posiadłości. Nie jest to rasa, która wymaga specjalnej pielęgnacji szaty. Mimo wszystko warto wykonywać u psa regularne przeglądu uszu, oczu i zębów. Psu warto podarować naturalny gryzak, który zmniejszy ryzyko odkładania się kamienia nazębnego.

Akbash – szkolenie

Akbash będzie niechętnie uczestniczył w szkoleniach. To rasa, której przeznaczeniem jest praca i podejmowanie samodzielnych decyzji w oparciu o własne doświadczenie. Jeżeli planujesz zatrudnić akbasha, jako stróża swojej posiadłości, to koniecznie socjalizuj szczeniaka i zapisz psa na psie przedszkole. Szkolenei akbasha trwa przez całego jego życie. Pies ten potrzebuje doświadczonego opiekuna, które uzna za przewodnika, co nie jest łatwe w przypadku tej rasy.

Zalety i wady akbasha

Zalety rasy akbash

  • Akbash to bardzo zdrowa rasa psów
  • Psy tej rasy nie wymagają pielęgnacji
  • Akbash doskonale sprawdzi się jako pies stróżujący

 

Wady rasy akbash

  • Akbash to pies, który ciężko podporządkowuje się poleceniom opiekuna

Ciekawostki o akbashu

  • Akbash, kangal czy anatolian to psy tej samej rasy, różniące się umaszczeniem, dlatego FCI uznała tylko anatoliana.
  • Akbash trafił na polską listę psów uznanych za agresywne.
Akbash hodowla

By Jerry Kirkhart from Los Osos, Calif. – Akbash dogs Blend in, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9716939

Akbash hodowla

Kupując akbasha z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta akbasha oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę. Psy tej rasy nie zostały uznane przez FCI, dlatego nie wyrobisz dla nich rodowodu.

Akbash cena

Cena akbasha z hodowli waha się od 2000 do nawet 8000 zł.

Imię dla akbasha

Ciekawe imię dla psa akbasha: Atlas, Basza, Max

Ciekawe imię dla suczki akbasha: Maxi, Luna, Merida

Dla kogo akbash dog będzie idealny?

Akbash to rasa psów stróżujących i tylko w takiej pracy pies będzie czuł się spełniony. Akbash potrzebuje dużych przestrzeni, nie jest to pies do małego domu, a tym bardziej do mieszkania. Najlepiej sprawdzi się na górskich pastwiskach, pilnując stad owiec.

Klasyfikacja FCI rasy akbash

Akbash nie został uznany przez FCI jako odrębna rasa psów.

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Akbash dog – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Akbash dog – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Akbash dog to rasa psów stróżujących, która, jak anatolian i kangal pochodzi z Trucji. Za FCI można uznać, że Akbash to anatolian w białym umaszczeniu.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1261

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x