Reklama

Najmądrzejsze psy – 10 top ras w rankingu inteligencji psów

Facebook
Twitter
10 top ras w rankingu inteligencji psów

https://pixabay.com/images/id-2286773/

Najinteligentniejsze psy zawdzięczają swoją mądrość genetyce i przeznaczeniu, dla jakiego zostały wyhodowane. Sprawdź, czy znasz te najmądrzejsze rasy psów.

Spis treści - kliknij

Najmądrzejsze psy – od czego zależy ich inteligencja

Według badaczy zajmujących się zgłębianiem tematu inteligencji psów różnych ras posłuszeństwo oraz tempo nauki ma znaczący wpływ na określenie poziomu inteligencji psa. Jak dokonano obliczeń? Uznano, że mądry pies to taki, który ma jak najszybciej się uczyć, a więc wykazywać się chęcią współpracy z człowiekiem oraz błyskawicznie pojmować polecenia, by opanować je po minimalnej liczbie powtórzeń. Najinteligentniejsze psy wykonywały komendy i sztuczki opiekunów rekordowo szybko, bo po zaledwie czterech powtórkach. Najmądrzejsze psy wykazały się przy tym bardzo wysokim poziomem zdyscyplinowania. Stopień posłuszeństwa oceniono na niemal maksymalny, aż 95-procentowy. Nie byłoby to zapewne możliwe, gdyby nie silna więź emocjonalna łącząca zwierzę z człowiekiem i praca treningowa, rozwijająca naturalne umiejętności psa. Przeprowadzone badania pozwoliły opracować naukowcom ranking inteligencji psów. Lista objęła dziesiątkę ras uznawanych za najmądrzejsze psy na świecie. Przy okazji powstała także lista ras psów, które uczą się najwolniej i które wykazywały najniższy stopień pokory.

Inteligencja psa – jakie są jej rodzaje?

Człowiek może wykazać się predyspozycjami do konkretnych umiejętności, które określane są jako typy inteligencji, ale czy inteligentny pies również może się wykazać ich rodzajami? Tak, może! Rodzaje psiej inteligencji nie są tożsame z ludzkimi, ale istnieją i są one powiązane m.in. z przynależnością psa do grupy rasowej, wyróżniając się określonymi umiejętnościami, świadomością ciała czy bystrością danego osobnika.

Klasyfikacja inteligencji psów nie oznacza, że psy nie wykazujące się chęcią do pracy lub bezbłędnością w wykonywaniu zadań nie mogą być sklasyfikowane jako mądre rasy psów. Absolutnie nie, być może są bardziej charakterne niż inne, co wcale nie skreśla ich z aspiracji o szarfę z napisem „najmądrzejszy pies” czy bardziej ogólnej kategorii „najmądrzejsza rasa psa”. Właściwe dopasowanie metod pracy do charakteru psa będą tu kluczowe. Często zapominamy, że najmądrzejsze psy także potrzebują treningu, by móc rozwijać swój potencjał.

Rodzaje psiej inteligencji:

  • inteligencja kreatywna
  • inteligencja pracy
  • inteligencja ruchowa
  • inteligencja przestrzenna
  • inteligencja instynktowna
  • inteligencja interpersonalna (wewnątrzgatunkowa i międzygatunkowa)

Kopsnij przekąskę swojemu mądrali

Reklama

ICEPAW mit Lachs- przysmaki z białych ryb i łososia

Najmądrzejsze psy

Najmądrzejsze zwierzęta powinny wyróżniać się na każdym polu, ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystywania wrodzonych umiejętności, rozumieniem słów i wykonywaniem zleconych zadań oraz kreatywnością w rozwiązywaniu problemów. Najbardziej inteligentne psy mają to wszystko i znacznie więcej.

Najmądrzejsze rasy psów - Border collie

border collie
Photo by Alotrobo from Pexels

Border collie to najmądrzejsza rasa psa. Psy te z jednej strony są wspaniałymi psami, które odnajdą się w wielu dziedzinach: praca przy stadzie zwierząt gospodarskich, uprawianie sportu, dogoterapia, ratownictwo, ale wymagają od opiekuna znacznie więcej niż inne rasy. Inteligencja psów przekłada się także na ich spryt. Błędy wychowawcze border collie wykorzystuje w mgnieniu oka i przekuwa je na własną korzyść. Opiekun powinien być konsekwentny, łagodny, mieć dużo czasu dla psa i najlepiej mieszkać na wsi, gdzie border collie czuje się jak u siebie. W zamian pies odwdzięczy się lojalnością, oddaniem i miłością bez granic.

Najmądrzejsze rasy psów – Pudel

Pudel miniaturowy a inne psy

https://unsplash.com/photos/IwIipGx3sl0

Pudel to pies o figlarnym usposobieniu, który uwielbia towarzystwo człowieka w każdym wieku. Pudle są pracowite, z łatwością się uczą i odnajdą się w każdej możliwej sytuacji. Pies może zamieszkać wszędzie byle tylko blisko ukochanego człowieka i jeśli to tylko możliwe z grupą zwierząt towarzyszących. Rasa ta wykazuje się bardzo dobrą pamięcią, dzięki czemu trening posłuszeństwa jest przyjemnością dla każdego, nawet dla początkującego opiekuna. Do ruchu nie trzeba pudla zachęcać, wszelkie możliwe zabawy przyjmuje entuzjastycznie. Potrzeba aktywności musi być zaspakajana, by pies zachował radość życia i życzliwość względem otoczenia.

Najmądrzejsze rasy psów - Golden retriever

Golden retriever w mieszkaniu

https://unsplash.com/photos/QCS2-ttPxH0

Golden retriever to rodzinny pies, którego szczególną cechą, docenianą przez opiekunów i szkoleniowców jest inteligencja psa i wyjątkowo łagodnego usposobienia. Zrównoważony charakter i radość wypisana na pysku sprawia, że tego psa nie da się nie kochać bezgranicznie. Oczywiście golden retriever odwzajemnia się dwukrotnie. Opiekunowie goldena wiedzą, że jest to oddany przyjaciel do końca życia. Lubi dzieci i jest wobec nich bardzo opiekuńczy, są one bardzo pożądane w rodzinnym stadzie retrievera, do którego przygarną także kota czy innego psa. Psy te chętnie spędzają czas na dworze, biegając i aportując, ale i taplając się w kałużach… Podobnie jak border collie wybierane są na psy asystujące dla niepełnosprawnych oraz psy tropiące i ratownicze. Trzecie miejsce w rankingu inteligentnych psów jest jak najbardziej zasłużone.

Najmądrzejsze rasy psów - Owczarek niemiecki

charakter owczarka niemieckiego

https://www.maxpixel.net/photo-4357790

Owczarek niemiecki to typowy służbista. Inteligentny, bardzo szybko pojmuje, czego oczekuje od niego opiekun, nie bez przyczyny są jednymi z najczęściej wybieranych psów policyjnych i wojskowych. Dryl wojskowy połączony z pozytywną motywacją sprawią, że owczarek niemiecki wyrośnie na wspaniałego psa rodzinnego, dbającego o bezpieczeństwo wszystkich jego członków. Nie wolno jednak zaniedbywać jego potrzeb ruchowych i społecznych, które trzeba szlifować już przed czwartym miesiącem życia. One również doskonale sprawdzą się jako psy tropiące, ratownicze i asystujące niepełnosprawnym.

Najmądrzejsze rasy psów – Doberman

Doberman

https://pixabay.com/images/id-1177919/

Doberman to uosobienie szlachetności i mimo mitów o jego charakterze to bardzo czuły i rodzinny pies. Sylwetka sportowca wymaga odpowiedniej dawki ruchu. W zabawie są niestrudzone, potrafią się bawić do upadłego i tu rola opiekuna, by im na to nie pozwolić. Tytaniczna praca nad ich nieustępliwym charakterem ukaże psa oddanego, spokojnego i czułego towarzysza. Świetnie sprawdzą się do stróżowania, bo to jest ich pierwotna misja. Opiekun musi być stanowczy w egzekwowaniu zasad i mieć równie silny charakter co doberman. Pamiętliwy doberman z pewnością zapamięta doznaną urazę, a bazując na przymusie, nie stworzy się z nim zgranego duetu. Rasa ta jest bystra, uczy się szybko, ale nie bez oporu.

Najmądrzejsze rasy psów – Sheltie

Owczarek szetlandzki – sheltie – opis rasy

image via Peakpx

Owczarek szetlandzki to pies oddany pracy, jaką się mu powierzy. Łagodny i oddany rodzinie, jednak potrzebujący się wykazać, jak na psa pracującego przystało. Sheltie szybko się uczy, zwłaszcza podczas swobodnej zabawy, która sprawia mu wiele radości. Dobrze ułożony pies jest tolerancyjny i przyjaźnie nastawiony do psów i kotów. Chętnie poddaje się zabawie proponowanej przez starsze dzieci. Jako pies pasterski oraz zaganiający musi się wybiegać, a psie sporty, które to oferują, są wymarzonym sposobem spędzania czasu na świeżym powietrzu. Sheltie jest czujny i ciekawski, będzie sprawdzał się jako stróż, mając rodzinę i otoczenie na oku. Właściwie wyszkolone osobniki pracują jako dogoterapeuci.

Najmądrzejsze rasy psów – Labrador retriever

Cena labradora
Photo by Kyle Stehling from Pexels

Labrador retriever to serdeczny przyjaciel wszystkich, tak w skrócie można opisać tę rasę. Łagodny, chętny do pracy i zabawy, ufny, oddany i kochający człowieka. Rasa ta potrafi czytać emocje człowieka jak z otwartej księgi, a przy tym dostosować się do nich. Sama jego obecność działa kojąco i trudno się temu dziwić, gdy spogląda się w jego mądre oczy. Wytrwały i pojętny uczeń, który zrobi naprawdę wiele, by odczuć dumę i zadowolenie swojego opiekuna z własnego wysiłku. Zabawa i praca sprawia mu olbrzymią przyjemność. Jest zaangażowany na 100% i z zamiłowaniem oddaje się wodnym sportom. Labrador retriever to idealny kandydat na pierwszego psa w rodzinie. Jego umiejętności wykorzystywane są w pracy tropiciela, asystenta niepełnosprawnych, ratownika wodnego oraz terapeutę.

Najmądrzejsze rasy psów – Papillon

Papillon – spaniel kontynentalny – charakterystyka rasy

https://pixabay.com/images/id-4641046/

Papillon to wesoły i przyjazny pies do towarzystwa. Uwielbia spędzać czas z opiekunem, krocząc za nim niemal jak cień. Rozłąka jest dla niego trudna do zniesienia. Ma bardzo konformistyczne usposobienie. Odnajdzie się zarówno u boku aktywnego opiekuna w dużym domu, jak i domatora w małym mieszkanku. Inteligencji mu oczywiście nie brak, wykazuje się nią podczas nauki oraz uprawiając psie sporty. Uczy się chętnie, musi być traktowany stanowczo, ale łagodnie. Charakterek wrażliwca widoczny jest w przywiązaniu do opiekuna, o którego może być bardzo zazdrosny, dlatego socjalizacja z innymi zwierzętami to sprawa priorytetowa. Tylko wtedy papillon dogada się ze wszystkimi. Zadbany „motylek” zachowuje swoją żywotność nawet w sędziwym wieku.

Najmądrzejsze rasy psów – rottweiler

rottweiler sposobienie

https://pixabay.com/images/id-3478953/

Rottweiler to doskonały pies stróżujący. Wykazuje się silnym instynktem terytorialnym i obronnym. To pies odważny, pewny siebie, bywa nadopiekuńczy wobec dzieci. Mimo krzywdzącej opinii o agresji tych psów są to zwierzęta spokojne, ale wymagające poskromienia silnej potrzeby dominacji. Rottweiler nie znosi bezczynności, a do zachowania równowagi potrzebuje różnorodnych wyzwań umysłowych i fizycznych. Opiekun powinien być osobą spokojną, asertywną i posiadającą doświadczenie w konsekwentnym wychowaniu psów, w innym wypadku pies stanie się niebezpieczny. Wczesna socjalizacja z ludźmi w różnym wieku, zwierzętami, sytuacjami i miejscami pozwoli psu wyrosnąć na zwierzę przewidywalne, opiekuńcze i zrównoważone. Umiejętności rottweilera wykorzystuje się do pracy w służbach mundurowych, rzadziej w ratowniczych, a w USA wyjątkowe osobniki do dogoterapii.

Najmądrzejsze rasy psów - Australian cattle dog

Australian cattle dog

https://pixabay.com/images/id-3398452/

Australian cattle dog to kolejny pies pracujący. Oddany zadaniu w każdym calu, praca to jego żywioł. Ten pies po prostu musi czuć się potrzebny. Doskonale radzi sobie nie tylko przy pracy w gospodarstwie, ale uprawiając szereg psich sportów w tym posłuszeństwo sportowe. To czujny stróż i lojalny obrońca. Silnie związuje się z opiekunem i tylko wtedy chętnie podejmuje z nim interakcje. Jest psem bystrym, uczy się szybko, ale jest przy tym dość niezależny. Australian cattle dog jest bardzo ruchliwy, a przy tym zdrowy i odporny zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Ten inteligentny pies wykazuje się silnym instynktem stróżującym i obronnym. Miejscem życia tego pracusia muszą być tereny wiejskie, gdzie pies najlepiej odnajdzie się dzięki przestrzeni, jaką gwarantuje mu ona do swobodnej aktywności.

Ranking inteligencji psów

Ranking inteligencji psów został podzielony na kilka kategorii. Klasyfikacja to kilka list, które nie tylko wskazywały najinteligentniejsze psy, ale i różnicują je na kilka grup w zależności od poziomu inteligencji. Pierwsza lista to psy uczące się najszybciej przy najwyższym stopniu posłuszeństwa – poniżej pięciu prób ćwiczeniowych i 95% posłuszeństwa. Kolejna lista to psy, które uczyły się nieco wolniej, potrzebujące od 5 do 15 prób do opanowania komendy przy maksymalnie 85% dyscyplinie. Wśród nich znalazł się berneński pies pasterski, irlandzki spaniel, owczarek belgijski, springer spaniel angielski, sznaucer miniaturka, tervuren, wyżły krótkowłose niemieckie i angielskie oraz welsh corgi cardigan i pembroke. Następny ranking gromadzi rasy psów wymagających od 16 do 25 powtórzeń do pełnego opanowania polecenia przy jednoczesnym 70% karności wobec opiekuna. Następna grupa psów to rasy potrzebujące od 26 do 40 serii przy zdyscyplinowaniu połowicznym – 50%. Przedostatnia lista to rasy, przy których niezbędne było od 41 do 80 powtórek i wykazywały się 40% posłuchem. Ostatnia grupa psów uczyła się najwolniej, a testy wykazały, że wymagały aż 100 repetycji i okazywały trenerowi 30% subordynację. W gronie najmniej posłusznych i niechętnych do nauki ras psów znajdziemy: basenji, basseta, beagla, borzoja, bloodhounda, buldoga, charta afgańskiego, chow chow, mastifa, pekińczyka i shih tzu.

Najmądrzejszy pies na świecie

Za najmądrzejsze psy uznaje się przedstawicieli rasy border collie. Pies border collie to najinteligentniejszy pies na świecie, o czym zapewniają miarodajne testy badaczy psychologii psów. Border collie wykazują się wyjątkowym oddaniem i karnością, a przy mądrym opiekunie szybko rozwijają drzemiące w nich zasoby. Opiekun musi jednak wykazać się kreatywnością w organizacji zajęć dla border colliego, gdyż poza tym, że pies ekspresowo się uczy, to równie szybko się nudzi. Psim geniuszem tej pasterskiej rasy okazała się suczka o imieniu Chaser. Chaser potrafiła nauczyć się nawet 1000 nazw przedmiotów i segregowania 200 różnych zabawek według kilku kategorii. To nie koniec. Suczka była w stanie osiągnąć tak imponujący wynik w ciągu 36 miesięcy. Wielu opiekunów psów może uznać, że właśnie czyta o możliwościach swojego pupila, a wcale nie jest to przedstawiciel rasy border collie. Każdy posiadacz niewątpliwie wyjątkowego czworonoga wie doskonale, że najmądrzejszy pies na świecie mieszka pod jego dachem i żaden ranking inteligencji psów tego nie zmieni. Choć jest to ocena subiektywna, to jesteśmy tego samego zdania.

Redakcja

Poznaj inne ciekawostki o rasach psów i kotów

Summary
Najmądrzejsze psy – 10 top ras w rankingu inteligencji psów | Zoonews.pl
Article Name
Najmądrzejsze psy – 10 top ras w rankingu inteligencji psów | Zoonews.pl
Description
Najinteligentniejsze psy zawdzięczają swoją mądrość genetyce i przeznaczeniu, dla jakiego zostały wyhodowane. Sprawdź, czy znasz te najmądrzejsze rasy psów.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 3595

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x