Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Anatolian – cena, charakter, opis rasy

Facebook
Twitter
Anatolian został uznany przez FCI w 1989 roku.

By Tibilou – travail personnel (own work) Franck Balzar, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4438490

Anatolijaski pies pasterski to molos w typie górskim pochodzący z Turcji. W Polce nazywany jest anatolianem lub owczarkiem anatolijskim.

Spis treści - kliknij strzałkę

Podstawowe informacje o rasie anatolian (kangal)

🌅 Kraj pochodzenia

Turcja

🐶 Numer wzorca FCI

331

➡ Waga

40-60 kg

❤ Długość życia

10-12 lat

💢 Charakter

Owczarek anatolijski, to pies szybki, czujny, ale powinien być spokojny. Rolą psów jest odstraszać wszystko, co mogłoby zagrażać stadu lub właścicielowi i rodzinie.

Anatolian – pochodzenie i historia rasy

Anatolian to rasa psów, której pochodzenie nie jest do końca jasne, lecz najbardziej prawdopodobne jest to, że wywodzą się od molosów, wędrujących z plemionami koczowniczymi z Azji Środkowej już kilkaset lat temu. Na terenie swego rodzimego kraju, czyli Turcji anatoliany służyły jako psy gospodarskie, do pilnowaniu stad owiec i kóz przed złodziejami i drapieżnikami górskimi. Nazwa owczarka anatolijskiego wywodzi się od tureckiej krainy Anatolii (Anadolu).

Europejska historia anatoliana

Anataliany zostały sprowadzone do Europy w latach 70. XX wieku przez księżną Natalię Czartoryską z Turcji do Anglii. Według niektórych źródeł księżna sprowadziła psy nieznanego pochodzenia, które zarejestrowała w Anglii jako Anatolian Shepherd Dog. Sprowadzone psy były podobno mieszańcami, nazywanymi w Turcji „psami z ulicy”.

Anatoliany w Ameryce

Anatolijskie psy pasterskie hodowane są również w USA, gdzie służą do obrony owiec, kóz i krów przed napaścią wilków, kojotów, niedźwiedzi oraz watahami pół dzikich psów.

Anatolian a Kangal

Według hodowców z hodowli D.K.Bubu Kangal Kennel FCI Kangal to jedna z trzech narodowych ras tureckich obok Akbash i Malakli, z kolei Anatolian to rasa, która nie występuje w Turcji. Kangale to psy, które od stuleci wykorzystywane są do pilnowania kóz i owiec. Owczarek anatolijski, to wytwór zachodniej cywilizacji – rasa nie uznana w Turcji, ale utworzona przez FCI, gdzie pod tą nazwą zawierają się wszystkie rasy tureckie, nawet skrzyżowane pomiędzy sobą: Akbash, Kangal, Aksaray Malakli.

Uznanie rasy anatolian

Anatolian został uznany przez FCI w 1989 roku jednak w 2018 roku doszło do połączenia rasy kangal i anatolian w jednym wzorcu pod nazwą kangal.

Anatolian w Polsce

Anatolian jest trudny do kupienia w Polsce. Jeśli pojawiają się mioty, szczenięta anatoliana są rezerwowane z wyprzedzeniem. Anatolian znajduje się również na liście ras psów uznawanych w naszym kraju za niebezpieczne, a ich posiadanie wymaga zezwolenia.

Jak wygląda anatolian?

Anatolian jest rasą psów o mocnej budowie ciała. Pies ma silne, długie łapy i duży, proporcjonalny do sylwetki łeb. Oczy anatoliana są małe w stosunku do głowy. Uszy anatoliana są średniej wielkości, oklapnięte na poliki w spoczynku, a w sytuacji emocjonującej psa są stawiane. Ogon owczarka anatolijskiego jest długi i wywinięty na końcu. Gdy pies jest zrelaksowany, ogon nosi nisko.

Anatolian – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie anatoliana

Pies: 74-81 cm

Suka: 70-79 cm

Anatolian – waga

Pies: 55 – 65 kg

Suka: 45 – 55 kg

Szata anatoliana

Anatolian ma sierść grubą, twardą, krótką lub półdługą z gęstym podszerstkiem.

Anatolian może występować w wielu odmianach barwnych, dopuszcza się każdą, lecz najpopularniejsza jest płowa lub piaskowa z czarną maską. Osobniki z czarną maską nazywane są karabaszami, z biała maską akbaszami, a płowa szata i czarna maska oznacza psa nazywanego kangal.

Kategoria wielkości anatoliana

Anatolian to pies zaliczany do grona ras olbrzymich.

Ile żyje anatolian?

Anatolian żyje od 10 do 12 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Anatolian – usposobienie i charakter

Owczarek anatolijski, to pies szybki, czujny, ale powinien być spokojny. Rolą psów jest odstraszać wszystko, co mogłoby zagrażać stadu lub właścicielowi i rodzinie. Psy raz ułożone pozostają takie na całe życie. Psy te w naturalnym środowisku pozostają niekiedy na kilka dni same.

Anatolian to wspaniały gospodarz, z oddaniem zajmuje się ochroną rodziny ludzkiej i zwierzęcej. Jest bardzo przyjaźnie nastawiony do „swoich” i silnie się z nimi związuje. Jako szczeniak anatolian jest bardziej skory do zabaw niż w wieku dojrzałym. Powaga przychodzi u niego z czasem, ale miłość do rodziny zostaje.

Pies anatolijski ma bardzo silny instynkt terytorialny i opiekuńczy, ze względu na ten fakt na obcych zazwyczaj reaguje nieufnie. Owczarek anatolijski nie wykazuje agresji bez powodu, czasem wystarczy, że się pokaże, by skutecznie odstraszyć intruza. Nie jest to też pies cichy, potężnego głosu anatolian nie waha się używać, gdy wyczuje zagrożenie. Ten molos doskonale dogaduje się z innymi domowymi zwierzętami, jeśli wychowują się razem z nim, traktuje je jako część rodziny. Ustalenie hierarchii jest czymś naturalnym.

Wobec dzieci anatolian jest cierpliwy. Dzieci muszą wiedzieć, czego absolutnie nie wolno robić w przestrzeni prywatnej psa, co powinni dopilnować rodzice.

Kangal – charakter

pixabay.com/images/id-3883109/

Anatolian – zdrowie

Anatolian choruje sporadycznie i bardzo łatwo przychodzi mu dostosowanie się do warunków otoczenia – jest odporny i wytrzymały. W upalne dni radzi sobie bardzo dobrze, ale zadbać należy, by anatolian miał możliwość w pełni cieszyć się aktywnością poza domem w sprzyjających warunkach. Dłuższą aktywność zaleca się wczesnym rankiem i wieczorem. Owczarek anatolijski nie ma skłonności do tycia, jeśli jest prawidłowo żywiony i ma możliwość pożytkowania energii poza domem.

Najczęstsze choroby anatolianów

  • Rozszerzenie i skręt żołądka
  • Dysplazja stawów biodrowych
  • Dysplazja stawów łokciowych
  • Wady ustawienia powiek – entropium / ektropium
  • Niedoczynność tarczycy
  • Wrażliwość na środki znieczulające

Anatolian – żywienie

Anatolian może wyglądać na łakomczucha, ale nim nie jest. Jego potrzeby żywieniowe zaspokoi dobrej jakości karma podawana w dwóch porcjach. Mniej obfity posiłek podaj rano i nigdy nie karm psa przed lub bezpośrednio po wysiłku, gdyż może to grozić skrętem żołądka. Szczeniaka należy karmić wartościowym pokarmem dostosowanym do potrzeb szybko rosnącego organizmu. Dietę BARF psa trzeba skonsultować z lekarzem, aby anatolian pozyskiwał z pożywienia wszystko, czego potrzebuje do zachowania zdrowia. Karma dla owczarka anatolijskiego powinna być dostosowana do wieku, stanu zdrowia i wagi.

Anatolian - pielęgnacja

Pielęgnacja rasy anatolian nie jest trudna. Olbrzym ten linieje intensywnie na wiosnę i jesienią i bezwzględnie potrzebuje wtedy codziennego czesania, aby pozbyć się sezonowej okrywy. W pozostałe pory roku wystarczy raz w tygodniu wyszczotkować anatoliana i skontrolować stan oczu, zębów i pazurów. Bardzo ważne jest monitorowanie i czyszczenie oklapniętych uszów, które narażone są na infekcje przez słabszą wentylację małżowin.

Anatolian - szkolenie

Anatoliana nie trzeba szkolić do pracy w gospodarstwie, lecz bezwzględnie wymaga nauki posłuszeństwa. Duma i niezależność psa mogą przysporzyć wielu problemów wychowawczych, dlatego, gdy tylko pies znajdzie się w nowym domu musi być poddany odpowiedniej socjalizacji i szkoleniu. Anatolian lubi przebywać z rodziną, ale w jednej chwili zmienia się w godnego stróża, który do swoich obowiązków podchodzi bardzo poważnie. Chwile samotności powinno się uprzedzać aktywnościami fizycznymi i umysłowymi, gdyż pies ich pozbawiony może mieć skłonności do niszczenia.

Owczarek anatolijski wykazuje się dużą samodzielnością w działaniu i choć to bardzo mądry pies nie będzie nigdy wzorowym uczniem. Opiekun musi być konsekwentny, stanowczy, ale nigdy agresywny  wobec psa. Anatolijski pies pasterski w takim przypadku nie podejmie współpracy, a zaburzone relacje wpłyną na niechęć psa do szkolenia. Osoba pobłażliwa czy nerwowa nigdy nie opanuje uporu anatoliana i może w nim obudzić agresję. Spacery w ciekawe miejsca pomogą psu wyznaczyć granice terenu, którego strzeże, a tego, którego nie musi chronić. Spacery mają anatolianowi służyć do relaksu, zaspokajania potrzeb węchowych oraz podejmowania kontaktów ze współbraćmi. Obce psy anatolian traktuje dominująco i zawsze chce ustalić hierarchię, dlatego właściwa socjalizacja powinna być prowadzona ostrożnie.

Czy anatolian jest niebezpieczny?

W Polsce anatoliany wstępują od 2018 roku pod jednym wzorcem z kangalami – uznawanymi za psy niebezpieczne i wpisane są do wykazu ras psów uznawanych za agresywne – Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne (Dz.U. z 2003 r. nr 77, poz. 687). Oznacza to, że na spacery z anatolianem należy wybierać się na smyczy i w kagańcu.

Anatolian (kangal) – co zrobić po zakupie psa z listy ras uznanych za agresywne?

W Polsce obowiązuje Ustawa o ochronie zwierząt (z dnia 21.08.1997 r.), na której podstawie wydano rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (z dnia 28.04. 2008 r.) w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne. Groźne psy zostały ujęte na liście, która obejmuje 11 ras – w tym kangala (anatolian karabash). Hodowla lub utrzymanie psów ras niebezpiecznych może być potencjalnym zagrożeniem dla ludzi i zwierząt. Posiadanie w Polsce agresywnego psa w związku z rozporządzeniem wiąże się z kilkoma obwarowaniami, a ich spełnienie jest wymagane, by stać się opiekunem niebezpiecznego zwierzęcia.

Opiekun psa z tej listy musi w ciągu 30 dni zgłosić ten fakt w urzędzie gminy odpowiednim do miejsca swojego zamieszkania. Wniosek jaki składa opiekun musi zawierać informacje nie tylko o tym, że posiada psa z wykazu ras psów uznawanych za agresywne, ale wnosić o zezwolenie na jego utrzymanie. Gotowy formularz powinien być dostępny w każdej gminie w wydziale gospodarki komunalnej lub na stronie internetowej placówki. Poza wnioskiem uiszcza się opłatę w wysokości 82 zł, której kwit dołącza się do formularza. Na zezwolenie posiadania psa czeka się do 30 dni, a samo zezwolenie wydaje organ odpowiednich władz: wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Od negatywnego rozpatrzenia wniosku można się odwołać w ciągu 14 dni tą samą drogą.

Jakie dokumenty musisz posiadać, by złożyć wniosek o zezwolenie na posiadanie lub hodowle psów ras uznany za agresywne?

  • kopia metryki lub rodowodu każdego psa (oryginał do wglądu)
  • kopia dokumentu szczepienia psa lub psów przeciw wściekliźnie (oryginał do wglądu)
  • dowód uiszczenia opłaty za wydanie zezwolenia

 

Brak zezwolenia na posiadanie psa rasy uznawanej za agresywną lub prowadzenie hodowli psów wyszczególnionych na liście psów agresywnych w sprzeczności do informacji zadeklarowanych we wniosku może skutkować cofnięciem zezwolenia, karą grzywny lub aresztem i w procesie sądownym sąd może orzec przepadek zwierzęcia.

Zalety i wady rasy anatolian

Zalety rasy anatolian

  • anatolian nie wymaga intensywnego wysiłku
  • owczarek anatolijski jest rasą odporną na różne warunki atmosferyczne
  • anatolijski pies pasterski jest związany z rodziną, oddany i cierpliwy
  • anatolian to zrównoważony i bardzo inteligentny pies
  • owczarek anatolijski ma bardzo nikły instynkt łowiecki, ale jest niezawodnym stróżem
  • anatolijski pies pasterski jest łatwy w pielęgnacji

Wady rasy anatolian

  • anatolian musi mieć dużą przestrzeń, której może pilnować
  • owczarek antolijski jest psem niezależnym, dumnym i pewnym siebie
  • anatlolian wymaga konsekwentnego szkolenia
  • anatolian nie nadaje się na pierwszego psa
  • owczarek anatolijski nie nadaje się do życia w mieście
  • anatolijski pies pasterski linieje intensywnie dwa razy do roku

Ciekawostki o rasie anatolian

  • W latach 90. XX wieku anatolian aktywnie uczestniczył w ochronie gepardów w Namibii. Anatolian wprowadzony do pilnowania stad miał za zadanie chronić gepardy, ale i je odstraszać. Gepard jest zwierzęciem chronionym, lecz przez upatrywanie łatwego łupu stał się niebezpieczny dla skromnego dobytku plemion. Ludność w obronie mogła nawet zabijać te dzikie koty, stawiając je na granicy wymarcia. Anatolian stał się wybawcą i jednych i drugich.
  • Nazwa turecka anatoliana to çoban köpegi wymawiane jako czaban kopeji, co oznacza po prostu psa pasterskiego.
  • Na terenie Turcji nie ma żadnej organizacji kynologicznej, więc to właśnie FCI sprawuje patronat nad rasą anatoliana, którą w 2018 połączyła we wzorcu z kangalem.
Anatolian kosztuje od 2 do 4 tysięcy złotych.

pixabay.com/images/id-164085/

Anatolian hodowla

Kupując anatoliana z hodowli, warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Pies powinien mieć co najmniej siedem tygodni przed odstawieniem od matki. Anatolian musi być socjalizowany już w hodowli, dlatego jeśli szczenięta są separowane od rodzeństwa lub – co gorsza – od matki to powinno nas zaniepokoić podwójnie. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę, ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu. Rasa ta jest wpisana na listę psów niebezpiecznych, a jej posiadanie wymaga zgody właściwego organu miasta lub gminy.

Anatolian cena

Anatolian kosztuje od 2 do 4 tysięcy złotych. Szczenięta anatoliana przeznaczone do pracy są droższe, ich cena sięga 5 tysięcy złotych.

Imię dla psa rasy anatolian

Ciekawe imię dla psa rasy anatolian: Atlas, Basza, Maxsimus

Ciekawe imię dla suczki rasy anatolian: Ana, Luka, Merida

Dla kogo anatolian będzie idealny?

Anatolian będzie wspaniałym towarzyszem rodzin ceniących sobie wiejski styl życia. Jako pies stateczny sprawdzi się też u boku starszych, ale sprawnych osób, które zaspokoją potrzeby fizyczne i umysłowe tego molosa. Owczarek anatolijski musi mieć zadanie do wykonania, więc potrzebuje dużej przestrzeni, o którą sumiennie zadba. Anatolian najlepiej czuje się na świeżym powietrzu, przy czym powinien być zachowany stały kontakt z rodziną.

Klasyfikacja FCI rasy anatolian

Grupa II: Pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła

Sekcja 2.1: Molosy typu górskiego

Numer wzorca: 331

Redakcja

Bibliografia

dogomania.com/forum/topic/24089-anatolian-shepherd-dog-ksi%C4%99%C5%BCna-natalia-czartoryska/

kangal.pl/kangal-a-owczarek-anatolijski/

zkwp.pl/wzorce/331.pdf

fci.be/en/nomenclature/KANGAL-SHEPHERD-DOG-331.html

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Anatolian – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Anatolian – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Anatolijaski pies pasterski to molos w typie górskim pochodzący z Turcji. W Polce nazywany jest anatolianem lub owczarkiem anatolijskim.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x